اجداد انسان های مدرن, هابیت ها را نابود کردند

تحقیقات اخیر دانشمندان نشان می دهد که انسان نماهای کوچک یا هابیت ها زمانی از جزیره محل سکونت شان ناپدید شدند که انسان های هوشمند در این منطقه ظاهر شدند

دانشمندان با بررسی غاری به نام «لیانگ بوآ» در جزیره فلورس در اندونزی به این نتیجه رسیدند که جمعیت انسان های کوتوله که به «هابیت » مشهورند حدود 50 هزار سال پیش از بین رفته اند و این زمان قبل از زمانی است که دانشمندان حدس زده بودند.

دانشمندان معتقدند که هابیت ها یا «انسان های فلورسی» مغزی به اندازه شامپانزه و جثه ای بسیار کوچک داشته اند. یکی از نکات جالب توجه در مورد این هابیت ها این است که ابزارهای سنگی و دیگر نشانه های به دست آمده مبین هوشمندی بسیار بالای آنهاست که با توجه به کوچکی مغز شگفت انگیزتر می شود.

ماکسیم اوبرت، دانشیار باستان شناسی دانشگاه گریفیث در ایالت کوینزلند استرالیا که در کنار تیمی تحقیقاتی به مطالعه نژاد انسان های کوتوله در اندونزی پرداخته است، در این باره می گوید: «این بازه زمانی جدید هم زمان با ورود انسان ها از استرالیاست، که نظریه انقراض هابیت ها به دست انسان مدرن را قوت می بخشد».

گفتنی است بقایای اسکلتی جوان ترین هابیت ها مربوط به 60 هزار سال پیش است اما شواهدی که از ابزارهای سنگی آنها به دست آمده تا 50 هزار سال پیش همچنان ادامه دارد. بعد از این دوره دیگر هیچ اثری از این انسان ها وجود ندارد. این تحقیق مقدار اورانیوم و توریم داخل فسیل انسان فلورسی را اندازه گیری می کند که برای تخمین سن آنها انجام می شود.

به گفته کارشناسان، این یافته ها اطلاعات قبلی را که مبتنی برناپدید شدن این گونه در 12 هزار سال پیش است، باطل می کند. از زمان کشف این انسان در غار لیانگ بوآ در سال 2003، دو نظریه از سوی پژوهشگران ارائه شده است. بر اساس این نظریه ها، یا انسان فلورسی در واقع یک گونه جدید است یا یک شاخه انسان مدرن است که تحت تاثیر بیماری هایی مانند سندرم داون و یا کمبود ید قرار گرفته و قدی بسیار کوتاه داشته است.

دانشمندان می گویند: «تاریخ انقراض هابیت ها از این جهت برای ما مهم است که بدانیم چگونه این انسان های کوچک توانسته اند تا 40 هزار سال پس از ورود انسان امروزی به استرالیا در فلورس جان سالم به در ببرند. چگونه به مدت 40 هزار سال یک انسان هوشمند که به عنوان یک عامل ویرانگر در همه جای کره زمین به خوبی شناخته شده است، در این منطقه حضور داشته و این گروه کوچک انسان های کوتوله همچنان باقی مانده اند؟

مترجم: نسترن صائبی

خبرگزاری آنا