نامه های کودکان یتیم به امام رضا ع

خواسته و آرزویم این است که سقفی برای زندگی داشته باشم و آرزو دارم سقف موسسه گلستان علی ع همیشه محکم باشد و هیچ وقت خراب نشود

چندی پیش فرصتی و به واقع سعادتی نصیبمان شد تا با عده ای از کودکان بی سرپرست ملاقات کنیم. کودکانی که زیرپوشش موسسه گلستان علی(ع) خاص نگهداری کودکان یتیم قرار دارند و در سه مرکز به صورت جداگانه مشغول تحصیل، آموزش و... هستند.بودن در میان این بچه ها و گفت وگو با آن ها که هر یک دلی به وسعت دریا و روحی پاک و لطیف دارند هر انسان با احساسی را وامی دارد که واکنشی نشان دهد.

این واکنش ها در قالب کمک های نقدی و غیرنقدی،انجام امور مختلف شامل مشاوره، خدمات پزشکی،درمانی، تحصیلی و... ارائه می شود.جالب این که بسیاری از افرادی که حاضر به مشارکت هستند از توان و تخصص خود مایه می گذارند و می گویند برای کمک به همه کودکان یتیم باید قدم برداشت.

ما نیز در حد توان خود و به قول معروف« به قدمی یا قلمی» ازاین بچه ها که دختر و پسر هستند و در مقاطع تحصیلی مختلف مشغول درس خواندن هستند خواستیم تا در سالروز ولادت باسعادت حضرت امام رضا(ع)، نامه ای برای امام هشتم بنویسند و در آن مهم ترین خواسته و آرزوی خود را بیان کنند.

▪ السلام علیک یا علی بن موسی الرضا(ع)

؛یکی از این کودکان نامه خود را با عبارت«السلام علیک یا علی بن موسی الرضا(ع)» آغاز کرده و در ادامه، نوشته است «امروز، روز تولد شماست و با گذشت قرن ها هنوز شیعیان روز تولد شما را جشن می گیرند.ای امام رضا(ع) می بینی در روز تولد شما به جای این که هدیه بدهیم از شما خواسته و آرزو طلب می کنیم.

البته تقصیر ما نیست چون چیزی که لایق شما باشد نمی توانم به شما هدیه کنم.اما من از شما می خواهم که هر چه زودتر برای ظهور امام زمان(عج) دعا کنید و همه می دانیم که اگر امام زمان(عج) بیایند همه ظلمت ها از بین می رود.ای امام بزرگوار از شما می خواهم که همه بیماران را شفا دهید.

در ضمن همه دانش آموزان را که من هم جزو آن ها هستم در امرتحصیل موفق گردان.پدر و مادرها خیلی خوب هستند اما بعضی ها قدر آن ها را نمی دانند من از شما می خواهم که پدر و مادرم را به من بازگردانی و از خدا می خواهم که پدر و مادرها را از کودکان نگیرد.ای امام به همه کسانی که از این نعمت محرومند،کمک کن.»

▪ یک آرزو

؛نامه بعدی مربوط به پسری است که سال دوم دبیرستان است. او در نامه اش نوشته است:«امام رضا(ع) مایه برکت کشور ما هستند.

از امام می خواهم سایه همه کسانی را که بدون هیچ توقعی به ما کمک می کنند روی سر ما باشد.

امیدوارم پدر و مادرم همیشه در آرامش به سر ببرند و من هم در همه امور زندگی موفق باشم.

از آقا امام رضا(ع) می خواهم که مرا در کمک کردن به مردم کشورمان یاری کند و امیدوارم بتوانم مرکز نگهداری کودکانی را که مثل خودم بی سر و سامان هستند تأسیس کنم که در تمام دنیا مشهور شود.»

▪ سقفی برای زندگی

؛در نامه دیگری چنین می خوانیم:خواسته و آرزویم این است که سقفی برای زندگی داشته باشم و آرزو دارم سقف موسسه گلستان علی(ع) همیشه محکم باشد و هیچ وقت خراب نشود. دوست ندارم به روزهای گذشته برگردم چون آن روزها خیلی سخت بود اما آرزو می کنم کنار پدر و مادر باشم هر چند که می دانم نمی شود.

یک خواسته دیگر هم دارم و آن این که در آینده به چند خانواده که وضع زندگی آن ها مثل من است،کمک کنم چون افراد دیگری از من نگهداری کرده اند و من هم وظیفه دارم چنین خدمتی انجام دهم.

▪ دعایی برای خیران

؛در نامه بعدی از امام رضا(ع) خواسته شده است که افراد خیر را در کمک به محرومان و یتیمان یاری کنند و طول عمر با برکت برای آن ها خواسته شده است.

نکته دیگر در این نامه که از امام رضا(ع) درخواست شده این است که هیچ کس از محبت پدر و مادر محروم نشود.

▪ حضور در حرم

؛از آقا امام رضا(ع) می خواهم که در هفته ٣ تا ٤شب به حرم رضوی مشرف شوم.از این امام عزیز می خواهم روزی فرا برسد تا پدر و اگر خواهر و برادری دارم، آن ها را ببینم چون تا به حال آن ها را ندیده ام و حتی اسمشان را هم نمی دانم.حتی وقتی از مادرم می پرسم او چیزی نمی گوید.

▪ شفای بیماران

؛از امام رضا(ع) می خواهم همه بیماران شفا پیدا کنند و بچه ها همیشه در کنار پدر و مادرشان باشند، چه می شود اگر سایه پدر و مادرها همیشه روی سر بچه ها باشد.

▪ آرزوی خوشبختی

؛اول از همه دوست دارم آقا امام زمان(عج) ظهور کنند. دوم این که همه بچه ها خوشبخت شوند و بالاخره این که اگر خدا بخواهد در آینده جای مدیرعامل موسسه گلستان علی(ع) را بگیرم و یکی از خیران شوم.

▪ نجات محرومان

؛ای امام رضا(ع) کاری کن که افراد بد به کارهای خوب روی آورند و همه در رفاه و آسایش باشند. ای امام، مردم فقیر را از درماندگی نجات بده.

▪ کمکم کن

؛ای امام رضا(ع)، از شما رفع مشکلات مردم، شفای بیماران و فرج آقا امام زمان (عج) را خواستارم. امیدوارم در شب اول قبر به من نیز کمک کنید و از خدا بخواهید که گناهان مرا ببخشد.

▪ یاری گر امام زمان(عج)

؛دوست دارم یکی از یاران امام زمان(عج) باشم و برای فرج ایشان دعا می کنم.

▪ شوق دیدار پدر و مادر

؛اولین آرزو و خواسته من از امام رضا(ع) این است که روزی پدر و مادرم را ببینم و در درس هایم موفق باشم

▪ خشنودی پدر و مادر

؛ای امام از شما می خواهم که پدر و مادرم از من خشنود باشند و هر جا هستند در رفاه باشند.از مسئولان موسسه که راه خوب و درست زیستن را به ما آموزش می دهند، تشکر می کنم و بالاخره این که مادرم و پدرم در هر جا که هستند همیشه خوشحال باشند.

▪ آرزوهای بزرگ

؛ای امام رضا(ع)؛ می دانی که ما بچه های کوچک، حرف ها و آرزوهای بزرگی داریم و کارهای عجیبی انجام می دهیم.

من کوچک هستم اما دل پاکی دارم و از شما می خواهم که اخلاق خوبی داشته باشم و در درس هایم موفق شوم و در آینده به همه مسلمانان کمک کنم. دوست دارم شما را در خواب ببینم.

▪ نجات از تنهایی

؛هر نوزادی که به دنیا می آید در کنار پدر و مادر مهربانش هست. در آغوش گرم آن ها زندگی می کند اما من حتی برای یک ماه نتوانستم در آغوش آن ها زندگی کنم. شاید من آدم بدی هستم، نمی دانم.

خدا در این دنیا بنده هایش را امتحان می کند. از امام رضا(ع) می خواهم که مرا کمک کند تا در راه راست قرار بگیریم و از تنهایی نجات پیدا کنم.

▪ دعا برای همه

ای امام رضا(ع) از شما می خواهم که افراد بی کس و بی پناه را پناه دهی.

بیماران را شفا بده. ای امام می دانی چرا برای خودم آرزویی نمی کنم چون شنیده ام که ائمه(ع) گفته اند هرگاه خواستی دعا کنی تا حاجتت برآورده شود اول برای همسایه، دوست یا آشنایان خودت دعا کن.

▪ غم را از دل ها دور کن

؛سلام امام رضا(ع) تولد شما مبارک. امیدوارم آرزوهای من به وسیله شما برآورده شود.اول می خواهم امام زمان (عج) هر چه زودتر ظهور کنند.

دوم، کسانی را که خیلی غم و غصه دارند یا بیمار و مشکل مالی دارند و رنج می برند، آن ها را کمک و راهنمایی کن.

امیدوارم کودکان فلسطین از دست ظالمان و شیطان بزرگ آمریکا نجات پیدا کنند.

▪ دوست دارم پولدار شوم

می خواهم یک کارمند بشوم تا به آن هایی که پول ندارند کمک کنم. هر وقت بزرگ شوم به آن هایی که پول ندارند کمک خواهم کرد و امیدوارم روزی پولدار شوم.

▪ طلب بخشش

؛یا امام رضا(ع) من تا حالا گناهان زیادی کرده ام و از شما می خواهم که برای من از خدا طلب بخشش کنید. ای امام، دوست دارم قلبی مهربان داشته باشم تا به همه مردم کمک کنم.

دوست دارم با شما ارتباط داشته باشم و می دانم که با نماز و دعا می توانم به شما نزدیک شوم. شما را خیلی خیلی دوست دارم و امیدوارم مسئولان موسسه ما را کمک کنند.

▪ زیارت کعبه

؛دوست دارم یک روز خانه خدا و حرم حضرت محمد(ص) را زیارت کنم.ای امام مرا کمک کن تا در درس هایم موفق شوم و روزی به فرزندانی همچون خودم کمک کنم.

▪ چند آرزو از چند کودک دیگر

؛ای امام، آرزو دارم مادر اصلی و واقعی ام را که از کودکی از پیش من رفته است، زودتر پیدا کنم.ای امام هیچ گاه نگذار بچه ای از مادرش جدا شود.من سه سال است که پدرم را ندیده ام و خیلی مشتاقم که او را ببینم. او را به من برسان. دوست دارم روزی خانه ای داشته باشم و مادرم را نزد خودم بیاورم.

آرزو می کنم که پدر و مادرم را یک بار دیگر ببینم و صورتشان را ببوسم.ای امام، هر کس هر دعایی دارد آن را بی جواب نگذار.سلام ای امام؛ از شما می خواهم که یک روز با تمام خانواده ام به مکه مکرمه بروم و امیدوارم دعای همه مستجاب شود.