اسرار حج

حج به عنوان بزرگترین و گسترده ترین فریضه الهی موقعیتی استثنایی است که می توان از ظرفیت بالای آن برای رسیدن به هدف های متعالی دینی بهره برد در دوران حج, مردم از نقاط مختلف جهان در این کنگره بزرگ شرکت می کنند, بنابراین بهترین پایگاه و فرصت برای تبلیغ و تعلیم احکام شرع مقدس اسلام است از این رو آشنا کردن و تعلیم مردم با مباحث اسلامی یکی از حکمت های مهم مراسم حج به شمار می رود زیرا حجاج به عنوان نمایندگان شهر و دیار خود در این مراسم شرکت می کنند و پس از مراجعت به کشور و شهر خود نیز آنچه را یاد گرفته اند, نشر داده و به دیگران تعلیم می دهند در ادامه بیشتر بخوانید

حج؛ مظهر تفاهم و همدلی مسلمانان جهانتهران- ایرنا- حج نماد وحدت و همبستگی و مظهر تفاهم و وفاق امت اسلام است که در آن مسلمانان جهان گرد هم می آیند تا با طواف دور خانه خدا و انجام دادن مناسک خاص اوج بندگی خود را نسبت به خالق یکتا به نمایش بگذارند.

حج؛ مظهر تفاهم و همدلی مسلمانان جهان

**فلسفه سیاسی حج

فلسفه سیاسی حج مسلما تفوق بر سایر زمینه ها و حتی جنبه عبادی آن دارد. اتحاد عظیمی که در سایه وحدت و همدلی میسر است. تمام مسلمین فارغ از ملیت، نژاد، زبان، رنگ و لباس همه یکدست فریاد رسای لبیک سر می دهند. آخرین مناسک حج قربانی است ولی وقوف سه روزه بعد از آن در منا به خاطر تشریک مساعی با سایر مسلمین است که از حال همدیگر آگاه شوند و همه در وحدت کلمه، یکدل و هم نظر باشند. چندین میلیون جمعیت مسلمان در مناسکی نمادین، مشروط به اینکه همدل باشند، هرگونه تحرک و تعرض به حدود مسلمین را در نطفه خاموش می کنند. حج مظهر و تجلی نبودن مرز جغرافیایی بین مسلمین است که در سرتاسر جهان امت واحده باشند. اگرچه مناسک حج منحصر به مسلمین است، اما مکانی مقدس برای تمام ادیان الهی است.

**برائت از مشرکین؛ رکن جدایی ناپذیر حج

امام خمینی(ره)، معمار کبیر انقلاب اسلامی با بهره گیری از تعبیر قرآنی برائت از مشرکین در این اجتماع میلیونی در ابتدای پیام مرداد 1366 خود به کنگره عظیم حج با فراخواندن عموم زائران و مسلمانان، به آنان درس اتحاد و همبستگی می دهند، آنان را از تفرقه و اختلاف برحذر می دارد و خطرات تفرقه را متذکر می شوند. بنیانگذار انقلاب در این پیام با بیان این که «امروز فریاد برائت ما از مشرکان و کافران، فریاد از ستم ستمگران و فریاد امتی است که جانشان از تجاوزات شرق و غرب و در رأس آنان آمریکا و اذناب آن به لب رسیده است و خانه و وطن و سرمایه اش به غارت رفته است» تاکید کرده اند: قدرت ها و ابرقدرت ها و نوکران آنان مطمئن باشند که اگر خمینی یکه و تنها هم بماند به راه خود که راه مبارزه با کفر و ظلم و شرک و بت پرستی است، ادامه می دهد و به یاری خدا در کنار بسیجیان جهان اسلام، این پابرهنه های مغضوب دیکتاتورها، خواب راحت را از دیدگان جهانخواران و سرسپردگانی که به ستم و ظلم خویشتن اصرار می نمایند، سلب خواهد کرد.

**اسرار حج

در منزل اول و دوم «خودسازی» بود و در این منزل «دیگرسازی» است، و دیگرسازی گرچه متوقف بر خودسازی است، اما به اندازه‏ای مشکل است که پیامبر گرامی(ص) فرمودند: «شیّبتنی سوره هود لمکان قوله: فاستقم کما اُمرت و من معک:1سوره هود مرا پیر کرد؛ چرا که در این سوره آمده است تو و«یارانت» باید استقامت کنید.» خودسازی «فاستقم کما اُمرت»(شوری، 15) در سوره شوری نیز آمده است، ولی آنچه ریش و محاسن پیامبر(ص) را سفید کرد، دیگرسازی «و من معک» است. حاجی سالک پس از بازگشت از مکه و مدینه، باید آنچه از آنجا به سوغات آورده است (خودسازی)، عملا به دیگران تزریق کند، گفتار و کردار و روش و منش او سرمشق برای دیگران باشد و این بهترین هدیه او برای دیگران است.

آیا وحدت مسلمین و حسن تفاهم میان فرق اسلامی جزء منظورهای حج هست یا نه؟ کسی که کوچکترین آشنایی با تعلیمات اسلامی داشته باشد، در این جهت تردید نمی کند که اسلام به عناوین مختلف دستور داده که مسلمانان دور هم جمع شوند و یکدیگر را از نزدیک ببینند و از احوال یکدیگر مطلع شوند تا دلشان به یکدیگر نزدیک شود و دیوارها از میان برده شود و شکاف ها پر شود. از همه اجتماعات اسلامی مهمتر و عمومی تر و طولانی تر و متنوع تر، برنامه حج است که به حق آن را «کنگره عمومی اسلامی» نام نهاده اند. بر هر کسی واجب است که اگر توانایی داشته باشد، لااقل در عمر یک بار در این اجتماع عظیم شرکت کند. همه مسلمانان باید در زمان معین و روزهای معین اعمال معینی را انجام دهند. همه باید یک نوع لباس در آن ایام بپوشند، یک نوع سخن به زبان آورند.

اسلام در چهارده قرن پیش این زمینه را به وجود آورده است و توصیه کرده است که از اجتماع عظیم حج برای این منظور باید استفاده بشود. امام صادق فرمود: اسلام چنین اجتماعی را مقرر کرده است تا از شرق و غرب عالم جمع شوند و با یکدیگر در آنجا آشنا و دوست بشوند. لازم است هر کدام از ما کارت های معرّفی از خود چاپ کنیم و به چند زبان ـ که یکی از آنها زبان عربی است ـ آدرس و شغل خود را بنویسیم، در مواقع متعددی که با افرادی از کشورهای دیگر برخورد می کنیم، کارت خودمان را به آنها بدهیم و از آنها کارت بگیریم و این را وسیله آشنایی قرار داده، بعدها نامه مبادله کنیم، کتاب مبادله کنیم، آنها را از اوضاع دینی کشور خود آگاه کنیم و از اوضاع دینی و احوال مسلمانان کشور آنها باخبر شویم، از تحولات و نهضت هایی که له یا علیه اسلام می شود آگاه بشویم، با تحولات و نهضت های سودمند اسلامی هماهنگی کنیم.

در دین مقدس اسلام به این بخش از اخلاق توجه مخصوص شده و دستورهای بسیار مفید و ثمربخش ـ که نمونه دیگری از جامعیت و عمق تعلیمات این دین مبین است ـ داده شده است. اتفاقا علمای اسلام این دستورهای اسلامی را در مقدمه حج ذکر کرده اند، زیرا در میان فرایض اسلامی این فریضه است که مستلزم سفر و خروج از وطن می باشد.

همچنین روزنامه «اطلاعات» در بخش چهارم یادداشت خود با عنوان «حج و تفاهمات اسلامی» از شهید آیت الله مرتضی مطهری آورد: انسان ها از لحاظ طرز رفتار با یکدیگر مختلفند؛ مثلا ممکن است متواضع باشند یا متکبر، کریم و بخشنده باشند یا لئیم و مُمسک، حلیم و بردبار باشند یا کینه توز و پرخاشگر. صفاتی از قبیل تواضع و تکبر و کرَم و بُخل و حلم و حقد را «خُلقیات» می گویند. البته هنگامی به این صفات کلمه «خُلق» اطلاق می شود که در روح انسان جایگزین شده باشد و جزء خویهای انسان به شمار رود. بر اثر عمل و تکرار و تلقین وغیره، این صفات در روح انسان جایگزین می شوند و به اصطلاح به صورت ملکه درمی آیند: ملکهٔ فاضله یا رذیله.

**سفر ناگهانی قالیباف به حج

با آن که اعضای شورای شهر پنجم دست دوستی به سوی قالیباف دراز کردند، به نظر می رسد قالیباف سر دوستی با اعضای جدید پارلمان شهری ندارد. با آن که تمامی جلساتی که اعضای شورای شهر تهران با قالیباف داشتند، قالیباف به بهانه مشرف شدن به مکه، دعوت اعضای جدید پارلمان شهری را نادیده گرفت و به مراسم تحلیف آنها قدم نگذاشت تا غایب بزرگ این مراسم به حساب آید. قرار است مدیریت شهری تغییر پیدا کند. حکم نجفی، در مراحل قانونی است و شورای شهر به دنبال ابلاغ حکم اوست تا به محض ابلاغ نجفی بر صندلی شهرداری تکیه زند. در همین گیر و دار قالیباف به مراسم حج مشرف شد و تودیع و معارفه مدیریت شهری را نادیده گرفت.

**حجاج نکات بهداشتی را رعایت کنند

در زمان برگزاری مناسک حج تعداد کثیری از افراد از کشورهای مختلف در کشور عربستان گرد یکدیگر می آیند و زائران به ویژه در چند روز برگزاری مناسک حج با انسان های مختلفی برخورد می کنند. نکته مهم توجه به رعایت بهداشت فردی همزمان با به جا آوردن مناسک حج است. در این صورت بسیاری از میکروب ها و ویروس ها زائران منتقل نشده و آنها را دچار بیماری های واگیردار نمی کند. راه عدم انتقال بیماری میان زائران رعایت کامل بهداشت فردی است. علاوه بر رعایت بهداشت فردی زائران به منظور اطمینان خاطر بیشتر در هنگام تماس با دیگر زائران نیز نکات بهداشتی و ایمنی را رعایت کرده و هنگام دست دادن، روبوسی کردن و حرف زدن نکات بهداشتی را رعایت کنند.

**حج در آخر الزمان

در حالی که حج در صدر اسلام جایگاه اقدامات بزرگ و تاریخ سازی مثل 'اعلان برائت از مشرکان' در سال نهم هجری توسط امیرمومنان علی (ع)، و حادثه بزرگ 'غدیر' و تعیین جانشینی پیامبر اکرم (ص) بود، که هر دو هم به امر الهی در موسم حج انجام گرفت. دو حادثه ای که دو سال پی در پی در حج، و با استفاده از اجتماع عظیم مسلمانان رخ داد. مورد دیگری که نشانه استفاده از ظرفیت عظیم حج در صدر اسلام است، اجتماع عظیم و صدها نفری نخبگان جهان اسلام، از اصحاب و تابعین، به دعوت امام حسین (ع) در سرزمین مناست. امام با یک سخنرانی معروف، به تحریض آنان برای اقامه فریضه 'نهی از منکر' در برابر حکومت جائر اموی پرداخت. در این باره اگر توفیق یار شد، باز هم سخن خواهم گفت.

**انتقاد شدید سرپرست حجاج ایرانی از ادامه تبلیغات منفی علیه حج

سرپرست حجاج ایرانی در جمع روحانیون حج امسال، از تبلیغات منفی علیه حج در کانال های مرتبط با ضد انقلاب به شدت انتقاد کرد. حجت الاسلام سیدعلی قاضی عسکر در همایش سراسری روحانیون، معین ها و معینه های حج تمتع 96 در مکه مکرمه با اشاره به اینکه در بازدید از هتل ها، زائران از راه اندازی حج رضایت دارند و ابراز خوشحالی می کنند، از فشارهای تبلیغاتی برای زیر سؤال بردن اصل حج به شدت انتقاد کرد.