سنت گرایان مدرن

سنت گرایی, چهره های برجسته ای در قرن بیستم داشته است آنچه در پی می آید برخی از مهم ترین و تاثیرگذارترین آنها هستند

سنت‌گرایی، چهره‌های برجسته‌ای در قرن بیستم داشته است. آنچه در پی می‌آید برخی از مهم‌ترین و تاثیرگذارترین آنها هستند.

● شیخ عبدالواحد یحیی گنون

رنه گنون (۱۸۸۶-۱۹۵۱) پایه‌گذار سنت‌گرایی، ارزش چندانی برای مدرنیته قایل نبود. به اعتقاد او مدرنیته وحی الهی و تمدن معنوی اصیل را به بیراهه کشانده؛ دیدگاهی عمیقا مورد تایید سنت‌گرایان و هواداران ایشان. او که در خانواده‌ای کاتولیک متولد شده بود خیلی زود در

۲۶ سالگی از طریق آشنایی با تصوف مسلمان شد. گنون پس از آشنایی بیشتر با آموزه‌های شرقی، محافل نهان‌گرای پاریس را ترک گفت اما ارتباط خود را با جریان‌های فکری در پاریس قطع نکرد. از آن جمله ملاقات‌هایی با شخصیت‌های معروفی مانند ژاک مارتین، رنه گروسه و دیگران داشت. در ۱۹۲۱ نخستین کتابش به نام «مقدمه‌ای عمومی بر مطالعه عقاید هندو» را که نقطه عطفی در پژوهش‌های مربوط به آموزه‌های شرقی در غرب محسوب می‌شود، منتشر کرد. در ۱۹۳۰ پس از مرگ همسر فرانسوی‌اش، رهسپار مصر شد و تا پایان عمرش به عنوان مسلمان و با نام شیخ عبدالواحد یحیی در قاهره ماند. در آنجا ازدواج کرد و صاحب دو دختر و دو پسر شد.

● شیخ عیسی نورالدین احمد شوآن

فریتهوف شوآن آلمانی (۱۹۰۷-۱۹۹۸) را می‌توان بزرگ‌ترین سنت‌گرای بعد از گنون در نظر گرفت؛ او قایل به نوعی عرفان کلی‌گرایانه بر پایه حقیقت باطنی در همه مذاهب و طرق معنوی بود. سنت‌گرایی با شوآن و تعالیم صوفیانه جدید بدل به نوعی حکمت الهی معنوی و مداراجویانه می‌شود که بر لوگوس یا وحی عالم‌گیر تاکید می‌کند و ذهن عقلانی ظاهری را در تقابل با فهم معنوی قرار می‌دهد. اولین کتاب او با عنوان «وحدت متعالی ادیان» همچنان یکی از تاثیرگذارترین آثار سنت‌گرایی است. او بیش از ۲۰ کتاب با موضوعات متافیزیک، معنویت و نژادی نوشته است.

● ابوبکر سراج‌الدین لینگز

مارتین لینگز (۱۹۰۹-۲۰۰۵) از صوفیان پیرو طریقت شاذلیه و از مریدان فریتهوف شوآن بود. او در یک خانواده مسیحی پروتستان در منچستر زاده شد. در سال ۱۹۳۸، پس از سال‌های مطالعه در ادیان و در نتیجه آشنایی با آثار گنون و بعضی از مسلمانان الجزایری و مراکشی، شیفته اسلام شد و به این دین گروید. این عده، خود از پیروان صوفی و عارف الجزایری شیخ احمد العلوی بودند که در سال ۱۹۳۲ خرقه تهی کرده بود. لینگز نیز طبعا به این فرقه گروید. مارتین لینگز پس از تشرف به اسلام نام خود را به ابوبکر سراج‌الدین تغییر داد. علاقه وی به زبان عربی و فرهنگ اسلامی، او را به مصر کشاند و از سال ۱۹۴۰ در دانشگاه قاهره به تدریس پرداخت. در آنجا اغلب درباره شکسپیر تدریس می‌کرد.

● آناندا کوماراسوامی

آناندا‌کنتیش‌کوماراسوامی

(۱۸۷۷-۱۹۴۷) از پدری سیلانی و مادری انگلیسی در سریلانکا متولد شد. کوماراسوامی تحصیلاتش را تا ورود به دانشگاه لندن ادامه داد و دکترای خود را در رشته زمین‌شناسی اخذ کرد. زوال تدریجی فرهنگ و تمدن شرقی، کوماراسوامی را در تمام دوران زندگی‌اش رنج می‌داد. در پی یافتن چرایی همین موضوع بود که به جست‌وجو پرداخت و با گنون آشنا شد. آثار بسیار کوماراسوامی که عموما به صورت مجموعه‌ای از مقالات به چاپ رسیده‌اند، موضوعات مختلفی را شامل می‌شوند، از جمله وحدت نهانی و آموزه‌های ادیان، فلسفه و تاریخ هنر سنتی، نمادپردازی، تمدن‌های شرقی، آیین هندو بودا و نقد مدرنیسم.

● سیدحسین نصر

ضدیت با مدرنیته در نظر سنت‌گرایان به معنای رد هر آن چیزی است که به غرب مدرن و پست‌مدرن تعلق دارد، شامل همه عناصر علم جدید که با قرائت سنتی از عالم در تعارض است. یکی از سنت‌گرایانی که در این گروه می‌گنجد، سیدحسین نصر (متولد ۱۳۱۲ در تهران) است که به دفاع از دیدگاه‌های قائلان به نظریه آفرینش (creationist) می‌پردازد، چرا که غالبا علم تکاملی سکولار در تقابل با حقایق کیهان‌شناختی سنتی تلقی شده است.

نصر تا آنجا پیش می‌رود که به صراحت امکان آشتی علم و دین را منتفی می‌داند. نصر در مقطع کارشناسی در موسسه فناوری ماساچوست تحت تاثیر فیتهوف شوآن قرار گرفت. تحصیلات تکمیلی خود را در دانشگاه هاروارد ادامه داد. او اکنون استاد علوم اسلامی در دانشگاه جرج واشنگتن است که مقالات و کتب دانشگاهی بسیاری نوشته است.