سرشناس ترین قربانی ترور بیولوژیکی

وقتی از ترور آن هم از نوع بیولوژیکی اش صحبت به میان می آید همه تاریخ معاصر و مشهورترین نمونه های آن را به یاد می آورند، درحالی که این نوع قتل یا حذف فیزیکی رقیب و دشمن از قرن ها پیش رواج داشته است.

وقتی از ترور آن هم از نوع بیولوژیکی اش صحبت به میان می آید همه تاریخ معاصر و مشهورترین نمونه های آن را به یاد می آورند، درحالی که این نوع قتل یا حذف فیزیکی رقیب و دشمن از قرن ها پیش رواج داشته است؛ به طور مثال در کتاب «سینوهه پزشک مخصوص فرعون» راوی داستان یعنی سینوهه از اقدام به ترور رهبر جوان کشور «هیتی» توسط خودش پرده برمی دارد و هورم هَب، فرعون مصر را آمر این قتل معرفی می کند.

روش سینوهه برای قتل رهبر هیتی ها چنین توصیف شده است که در جشن ترتیب داده شده توسط حاکم هیتی، سینوهه با کوزه ای که نوشیدنی به اصطلاح مخصوص او در آن قرار داشت راهی جشن شد و فقط از کوزه خود نوشید. این کار توجه رهبر جوان هیتی ها را جلب کرد و از سینوهه خواست از نوشیدنی خود به او هم بدهد. سینوهه با اکراه پذیرفت و از کوزه ای که خود از آن نوشیده بود به مرد جوان نوشاند. غافل از اینکه پیشتر محتویات کوزه با زهر آلوده شده است، اما، چون سینوهه قبل از آمدن به جشن مقدار زیادی روغن کرچک نوشیده بود -که جذب سم توسط بدن را به تأخیر می اندازد- زهر به خود او اثر نکرد. از طرفی وقتی حال حاکم جوان هیتی رو به وخامت گذاشت و درنهایت با درد و رنج بسیار مُرد، کسی به سینوهه شک نکرد، چون او خود نیز در مقابل دیدگان همه از محتویات کوزه نوشیده بود و حالش هم دگرگون نشده بود؛ اما این میان هیچ کس نمی دانست سینوهه بعد از پایان جشن با فرو بردن انگشت در حلق خود نوشیدنی آغشته به زهر را بالا آورد.

این قتل را شاید بتوان یکی از بدوی ترین انواع ترور بیولوژیک در جهان باستان قلمداد کرد که شیوه اجرایش البته هوشمندانه و حساب شده بود. اما امروزه ترور های بیولوژیک نه با زهر که به وسیله مواد رادیو اکتیو انجام می شود؛ بمب های بی صدایی که به مرور زمان عمل و بدون لو دادن فرد مرتکب، قربانی خود را ذره ذره آب می کنند.

از کودتا تا ورود به سیاست

هفت سال پیش در چنین روزی، برابر پنجم مارس ٢٠١٣ میلادی، هوگو چاوز، ‏رئیس جمهوری وقت ونزوئلا بر اثر عوارض ناشی از بیماری سرطان در کاراکاس درگذشت. آن هایی که ونزوئلا و مختصات این کشور را نمی شناختند برای نخستین بار نام هوگو چاوز را ‏در سال ١٩٩٢ شنیدند؛ آن زمان که تلاش او برای انجام کودتای نظامی بر ضد دولت به شکست انجامید و به ‏زندان افتاد.

این ژنرال خوش تیپ و جوان، اما کودتاچی، آن قدر طرفدار و هواخواه داشت که دو سال بعد رئیس جمهوری جدید فرمان عفوش را نوشت و به نوعی راه سیاست و نه کودتا را برای در آغوش گرفتن قدرت به ژنرال چاوز نشان داد. هوگو چاوز هفت سال پس از اقدام نظامی نافرجام برای به دست گرفتن قدرت، یعنی در سال ١٩٩٩ میلادی موفق شد رقیب خود را در عرصه انتخابات شکست دهد و با بیرون آمدن نامش از صندوق های رأی به عنوان پنجاه وسومین ‏رئیس جمهوری ونزوئلا سوگند یاد کند. اما چاوز چپگرا به هیچ عنوان مورد علاقه قدرت های جهانی خصوصا ایالات متحده نبود و با حضور او روابط ونزوئلا و جهان غرب روزبه روز تیره تر شد.

مرگی سخت و غیر طبیعی

در خبر ها دلیل مرگ چاوز عوارض ناشی از سرطان لگن عنوان شد و اینکه غده ای بدخیم طی دو سال چراغ زندگی یکی از مشهورترین رهبران تاریخ معاصر آمریکای جنوبی را خاموش کرد. رئیس جمهوری محبوب ونزوئلا چهار عمل جراحی سخت را پشت سر گذاشت و نظر همه پزشکان این بود که بیماری او نمی تواند ناشی از عاملی طبیعی باشد. تازه از اینجا به بعد بود که پرتوسنجی از وسایل، لباس ها، محل زندگی و هر منطقه و مکانی که در بازه زمانی یک ساله مورد استفاده هوگو چاوز قرار گرفته بود، آغاز شد و همه آزمایش ها از وجود مقدار زیادی ماده رادیواکتیو در این مکان ها، اشیا و حتی البسه او خبر می داد. اینکه آیا چاوز واقعا قربانی ترور بیولوژیکی شد یا خیر، به قول معاون رئیس جمهوری ونزوئلا شاید دوره ای ٥٠ساله برای خارج شدن برخی اسناد از فایل های طبقه بندی شده و محرمانه لازم داشته باشد. ناگفته پیداست در این ادعا کنایه ای غیرمستقیم به دولت آمریکا نهفته است. می گویند آخرین جملات چاوز پیش از مرگ این بود: «من نمی خواهم بمیرم، لطفا نگذارید که من بمیرم»؛ اما آیا زمانی خواهد رسید که قاتلان احتمالی او رسوا شوند؟