پایتخت کرواسی چه نام دارد؟ | زاگرب پایتخت کرواسی

پایتخت کرواسی چه نام دارد؟ | زاگرب پایتخت کرواسی و به نوعی مهمترین پایتخت منطقه بالکان محسوب می شود. این شهر زیبا مکانهای دیدنی و جذابی برای گردشگران از سراسر دنیا دارد. در ادامه با زاگرب پایتخت کرواسی بیشتر آشنا می شویم...

زاگرب پایتخت کرواسی
زاگرب کرواسی شاید مهمترین پایتخت منطقه بالکان است. این شهر که بازمانده از سده های پیشین است با شمار زیادی از دیدنی های متنوع هر گردشگری را به خود مشغول می کند. اگرچه این شهر همچنان متاثر از دوران جنگ های بالکان است اما به سرعت خود را به کورس پیشرفت در کشورهای اروپایی رسانیده است و اکنون در ردیف پر سرعت ترین شهرها در زمینه رشد اجتماعی و اقتصادی است.
زاگرب پایتخت کشور کرواسی، در کنار رودخانه ی ساوا، نزدیک به دامنه های کوه مِدوِدنیکا نهاده شده است. این شهر اکنون در کانون توجه گردشگران بسیاری از نقاط مختلف دنیا است.
زاگرب شهری با دیدنی های متنوع است. شباهت ظاهری آن به بسیاری از شهرهای کشورهای اروپایی در آلمان اسلوونی و حتی اتریش گردشگران را به تعجب وا می دارد.
این شهر در دورانی که اتریش - مجارستان تحت سلسله هاپسبورگ، کشوری واحد تشکیل داده بودند از شهرهای شکوهمند آن امپراتوری به شمار می رفته.
زاگرب که قشنگ ترین کلیساها، موزه ها و گالری ها را در خود جای داده است، روزگاری دو شهر مجزا بوده که اکنون با هم یکی شده اند.
بااینحال شهر به دو بخش اصلی؛ پایینی و بالایی تقسیم می شود. هر بخش ویژگی متمایز و مشخص خود را دارد. میدان وسیع شهر که؛ Trg Bana Jelacica نام دارد در مرز بین این دو قرار گرفته است.
بخش بالایی که گرونجی گِراد نام دارد، با خیابان های پیچ درپیچ و سنگ فرش شده اش، بی گمان کهن ترین محله ی شهر است.
این بخش که بر روی دو تپه جای گرفته است، از داشتن صفی از بناها با نمای دلنشین و بازار اصلی شهر به خود می بالد.
کلیسای جامع شهر با نمای زیبایی به سبک نئوگوتیک جلوه گری می کند. این کلیسا در سال 1217 میلادی ساخته شد، ولی با گذشت زمان، چندین بار تغییر شکل داده است.
مناره های دوقلوی این کلیسا در دهه ی 1880 میلادی به آن افزوده شده اند. داخل این بنا با تزیینات خیره کننده ای آراسته گشته . بر دیوار جنب شمالی کلیسا، کتیبه ی ده فرمان به چشم می خورد که به خط نوشتاری رایج در سده ی دوازدهم نگاشته شده است.
کلیسای سنت مارک در سده ی سیزدهم بنیاد شده، ولی در سده ی چهاردهم آن را به معماری سبک گوتیک بازسازی کرده اند. آوازه ی این بنا کم وبیش به استفاده از کاشی های سرخ، سفید و آبی رنگ اش برمی گردد که در سقف آن به کار رفته.

زاگرب کرواسی تور کرواسی دوبرونیک
همین سه رنگ در لباس نیروهای ارتش زاگرب و پادشاهی کرواسی، اسلوونی و دالماتی هم دیده می شود. به نظر می رسد درگاه ورودی جنوبی آن، ساخته دست مجسمه سازانی از پراگ باشند.
این دروازه با ترکیب هنری و شماری از تندیس های زیبایش مورد تجلیل قرار گرفته است. برج لورتسکاک در سد ه ی سیزدهم و به منظور دیدبانی و پاسداری از دروازه های شهر برافراشته شده است.
از فراز این برج می توان چشم اندازهای بسیار دیدنی شهر را به تماشا نشست. نکته ی جالب اینکه بیش از صد سال است که هر روز ظهر توپخانه ی بالای این برج، توپی آتش می کند.
بخش پایینی شهر دونجی گِراد نام دارد. این بخش میدان های باشکوه، بوستان ها، بلوارهای پهناور و پارک های زیبایی در خود دارد.
از بخش بالایی به وسیله ی قطار برقی می توان به این قسمت از شهر رسید. دونجی گراد در اواخر سده ی نوزدهم براساس طرح شبکه ای بنا گردید.
شمار زیادی از موزه های زاگرب در این قسمت شهر واقع شده اند. این موزه ها نه تنها تاریخ، هنر و فرهنگ زاگرب را بازتاب می دهند که به ریشه های کهن کرواسی و سایر کشورهای جهان نیز می پردازد.
موزه ی باستان شناسی مجموعه هایی از مصر باستان، مومیایی هایی از زاگرب باستان و کهن ترین کتیبه های اقوام اتروسک را به نمایش می گذارد.
موزه ی تاریخ طبیعی کرواسی دربرگیرنده ی گسترده ترین کلکسیون ها از بقایای نئاندرتالها (بشرغارنشین) است.
موزه ی شهر زاگرب از دوران رومی ها تا به امروز آثار ارزشمندی را در زمینه های فرهنگی، هنری، اقتصادی و تاریخ سیاسی جا داده است.
موزه های عالی زاگرب یکی دوتا نیستند، از سایر موزه های جالب می توان به موزه ی هنرهای دستی، موزه قوم شناسی، موزه هنرهای بومی کرُوات ها و سرانجام موزه ی می مارا اشاره کرد که بیش از 3750 قلم از آثار هنری فرهنگ ها و تمدن های مختلف جهان را در خود گرد آورده است.
جمعیت: 780000 نفر
بهترین فصل سفر: فروردین تا آبان

زاگرب کرواسی و مهم ترین دیدنی ها
کلیسای سنت کاترین زاگرب؛ یکی از بهترین کلیساهای زاگرب، از سده ی هفدهم است که از مهم ترین دیدنی های این شهر به شما می رود.
گورستان میروگوج زاگرب ؛ با وجود بوستان زیبای طبیعی مِدوِدنیکا در پیرامون اش، یکی از دنج ترین گوشه های شهر است، بیش از نصف زمین زیر پوشش این پارک طبیعی که به 23 هکتار می رسد، جنگل است.با درختانی که گاه تا 150 متر ارتفاع دارند.
پارک ماکسی میری پرداخته شده در سال1784 میلادی؛ بزرگ ترین پارک در جنوب شرقی اروپاست. این پارک جنگلی درختان کهنسال بلوط، فضاهای باز آفتابی و دریاچه های رویایی را در خود جای داده .
اگر علاقه مند هستید اطلاعات کامل تری از این شهر به دست آورید می توانید به درگاه رسمی گردشگری این شهر مراجعه کنید. همچنین در این درگاه ویژه می توانید به صورت زنده شهر زاگرب را از بالای میدان اصلی این شهر تماشا کنید.
پارک ملی پلیتویک از دیدنی های مهم کشور کرواسی است که به دلیل نزدیکی به پایتخت در زمره دیدنی های این شهر قرار می گیرد.

منبع: ماژلان