رهبر کره شمالی کیست

کیم جونگ اون, رهبر کره شمالی امروز به یکی از مشهورترین شخصیت های سیاسی جهان تبدیل شده است سیاست های حکومتی رهبر کره شمالی تعجب همگان را در سراسر جهان برانگیخته و در حال حاضر با توجه به آزمایشات موشکی و قدرت نمایی نظامی رهبر کره شمالی, کیم جونگ اون به عنوان یک تهدید برای برخی کشورها از جمله کره جنوبی و امریکا به حساب می آید در مکتوب زیر سعی کردیم بیوگرافی کوتاهی از این معضل سیاسی کیم جونگ اون تهیه کنیم که در ادامه بیشتر بخوانید

کیم جونگ اون (زاده ۸ ژانویه ۱۹۸۳ یا اوایل ۱۹۸۴) رهبر جمهوری دمکراتیک خلق کره (کره شمالی) است. او دارای عناوین دبیر اول حزب کارگران کره، رئیس کل کمیسیون مرکزی نظامی، رئیس کل کمیسیون ملی دفاع کره شمالی، فرمانده معظم ارتش خلق کره، و عضو پرزیدیوم پلیتبوری کمیته مرکزی حزب کارگران کره است. وی همچنین در ژوئیه ۲۰۱۲ میلادی به درجه ژنرال چهار ستاره ارتقاء یافت.[۱] او در زمانِ به قدرت رسیدن با 33سال سن، جوان ترین رئیس کشور در جهان بود.

در پی درگذشت کیم جونگ ایل، رهبر پیشین کره شمالی، رسانه های دولتی این کشور آغاز زمامداری کیم جونگ اون را اعلام کردند. روز دوشنبه، ۲۸ آذر ۱۳۹۰ (۱۹ دسامبر ۲۰۱۱)، تلویزیون دولتی کره شمالی که ساعاتی قبل خبر درگذشت کیم جونگ ایل، «رهبر اعظم» این کشور را گزارش کرده بود، اعلام داشت کیم جونگ اون، پسر رهبر سابق، با لقب «وارث کبیر» جانشین پدر شده است. کیم جونگ اون سومین پسر کیم جونگ ایل است. او در سوئیس تحصیل کرده و اطلاعات چندانی از وی در دست نیست. وی تا سال ۱۹۹۸ با یک نام مستعار در مدرسه ای انگلیسی زبان در برن سوئیس درس می خوانده است.

وی در قیاس با پدر و پدربزرگش رفتار خشن تری را در داخل و سیاست ستیزه جویانه تری را در خارج در پیش گرفته است. در دوران حکومت وی نه تنها وضعیت کره بهبود پیدا نکرد که بدتر هم شد. عده ای این رفتارهای خشن را کمبود اعتماد به نفس در وی توصیف کرده اند. یون بیونگ سی، وزیر خارجه کره جنوبی اعلام کرد کیم جونگ اون از زمان به قدرت رسیدن (۱۹ دسامبر ۲۰۱۱) تا پایان ماه ژوئن ۲۰۱۵ اقدام به اعدام ۷۰ تن کرده است، پدرش کیم جونگ ایل نیز در نخستین سال روی کار آمدنش، ۱۰ مقام را اعدام کرده بود.

کیم جونگ نام، برادر ارشد وی، در ۱۳ فوریه ۲۰۱۷ (۹۵/۱۱/۲۵) در سن ۴۵ سالگی در فرودگاه کوالالامپور مالزی به قتل رسید.

عملکرد سیاسی

کیم جونگ ایل فردی مستبد بود و پسر وی حکومتی مستبدانه تر از پدرش را پیش گرفت و نارضایتی مردم را نسبت به خود و حکومت خود دو چندان کرد.

خانواده

کیم جونگ اون فرزند یکی از زنان کیم جونگ ایل به نام کو یونگ هی است. برادر بزرگتر او کیم جونگ چول نام دارد که در ۱۹۸۱ به دنیا آمده است ولی کیم جونگ ایل، کیم جونگ اون را برای جانشینی انتخاب کرده است. برادر ناتنی بزرگتر آنها کیم جونگ نام از مادری به نام سونگ هی ریم در ۱۹۷۱ به دنیا آمده است. وی در سال ۲۰۰۱ قصد داشت با یک پاسپورت جعلی وارد توکیو شود و به دیزنی لند برود ولی بازداشت شد و به همین دلیل از جانشینی پدر محروم گردید.

کیم جونگ-اون بر خلاف پدر و پدر بزرگش رفتارهای غیررسمی و خارج از قاعده را درانظار عمومی در پیش گرفته، سربازان را در آغوش می کشد و در کنار آنها، و همچنین بازو به بازوی زنان در عکسها ظاهر می شود.

پدر و پدر بزرگ او کیم ایل سونگ هرگز در رویدادهای عمومی کنار همسرانشان ظاهر نمی شدند.

زندگی شخصی

در تاریخ ۲۵ ژوئیه ۲۰۱۲ میلادی، رادیو دولتی کره شمالی برای اولین بار تأیید کرد که کیم جونگ-اون، رهبر جوان این کشور همسری به نام «رفیق ری سل-جو» دارد.

گفته می شود که وی علاقه زیادی به ورزش بسکتبال دارد. دنیس رادمن، بازیکن سابق بسکتبال در ان بی ای، در مارس ۲۰۱۳ از کره شمالی دیدن کرد و با کیم جونگ-اون دیدار کرد. او در مصاحبه با گاردین گفت که ری دختری به نام جو-ئه به دنیا آورده است.

- حلقه نزدیکان اون را کیم کیونگ هوی، عمه او و شوهرش جانگ سونگ تائک که هر دو 66 سال دارند، تشکیل می دهند و این دو در تصمیم گیری ها به او مشورت می دهند.

- اون پسر کو یونگ هوی، سومین همسر کیم جونگ ایل است و مردم کره شمالی تا چند سال پیش از مرگ رهبر سابقشان حتی از وجود اونهم بی خبر بودند.

- اطلاعات اندکی درباره کودکی اون وجود دارد، مثل تاریخ دقیق تولدش. اگرچه کره شمالی 8 ژانویه را به مناسبت سالروز تولد رهبر جدید تعطیل اعلام کرده، کسی نمی داند که او در سال 1983 به دنیا آمده یا 1984.

- گفته می شود مادر اون در کودکی او را «پادشاه ستاره صبحگاهی» می خوانده است که علت آن مشخص نیست.

- به ادعای نیویورک تایمز، اون از هواداران اریک کلپتون، خواننده صاحب سبک سبک راک بریتانیا و کیانو ریوز، بازیگر هالیوودی است.

- دیلی تلگراف به نقل از همکلاسی های دوران دبیرستان او می نویسد که ترانه مورد علاقه اون «برادر لوئی» اثر گروه پاپ آلمانی مدرن تاکینگ است. دنیس رادمن پس از سفرش به کره شمالی به روزنامه انگلیسی سان گفته است که اون شیفته آهنگ های دیسکویی دهه 1980 است.

- خبرگزاری یون هاپ کره جنوبی می گوید اون پس از مرگ مادرش در سال 2004 به پرخوری و الکل روی آورد که وزنش را به حدود 100 کیلو رساند. او حالا رهبر چاق کشوری است که از قحطی و گرسنگی رنج می برد و مبتلا به دیابت و فشار خون بالا است.

- رسانه های کره شمالی داستان های عجیب بسیاری را از پدر و پدربزرگ اون منتشر کرده اند و در سال های آینده باید منتظر داستان های مشابه درباره رهبر جدید باشیم. یکی از گزارش های عجیب درباره کیم جون ایل، ادعا کرده است که او رکورددار کوتاهترین برد بازی گلف در دنیا است (بازی شامل 11 بار انداختن توپ توی سوراخ با یک پرتاب) و به الگوی جهان شمول در دنیای مُد جهان تبدیل شده. زندگینامه ای از ایل که در یک وب سایت دولتی کره شمالی منتشر شده، ادعا کرده است که بدن او احتیاجی به دفع نداشته است.