دونالد ترامپ فکر نمی کنم ایرانی ها به روح این توافق عمل کرده باشند

درحالی که گمانه زنی ها مبنی بر خروج ترامپ از برجام در ماه اکتبر جدی تر شده است, دونالد ترامپ یک بار دیگر درباره عملکرد ایران گفته فکر نمی کنم آنها به روح این توافق عمل کرده باشند و اگر به آن پایبند نباشند, فکر می کنم چیزهای شدیدی خواهند دید در ادامه بیشتر بخوانید

او یک بار دیگر برجام را یک توافق بد توصیف کرده و گفته «باراک اوباما، رئیس جمهور پیشین آمریکا به ایرانیان ١٥٠ میلیارد دلار داد که از این مبلغ ١,٨ میلیارد دلار نقدی بود و این امر باورنکردنی است اما، این تصمیم او بود». ترامپ همچنین گفته است: توافق هسته ای یک توافق وحشتناک بود و ایرانیان به آن پایبند نیستند و ما اقدامات سخت و شدیدی اتخاذ خواهیم کرد، اگر ایران به این توافق پایبند نشود. شبکه آی ۲۴ به نقل از منابع آگاه در کاخ سفید گفته ترامپ در گزارش ماه اکتبر از توافق هسته ای خارج خواهد شد.

این اظهارات رئیس جمهور آمریکا با واکنش محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران و سرگی لاوروف، وزیر خارجه روسیه مواجه شد. عصر دیروز محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران در توییتی به تهدیدهای «دونالد ترامپ» واکنش نشان داد. «رئیس جمهور آمریکا همیشه می خواسته برجام را بکشد. او برای اجتناب از انزوا، تلاش دارد ایران را مقصر این کار نشان دهد. سوءنیت در رأس موارد نقض روح و متن برجام توسط آمریکا قرار گرفته است». وزیر امور خارجه روسیه نیز در واکنش به سخنان ترامپ ابراز تأسف کرد که رئیس جمهور آمریکا درباره توافق موفقیت آمیز برجام شک ایجاد می کند.

این در حالی است که چندی پیش یک رسانه آمریکایی گزارش داد که ترامپ تیمی را در کاخ سفید موظف کرده تا نشانه های عدم پایبندی ایران به برجام را رصد کنند. ترامپ از آنها خواسته در پاییز او را به این نتیجه برسانند تا بتواند عدم پایبندی ایران به برجام را اعلام کند. به نوشته رسانه های آمریکایی، ترامپ در گزارش سه ماه قبل نیز با اصرار وزرای خارجه و دفاع این کشور قانع شده که تأیید کند ایران به توافق هسته ای پایبند بوده است. گزارش شده همین نقطه محل اختلاف ترامپ با رکس تیلرسون، وزیر خارجه دولتش نیز شده است.

نماینده آمریکا در سازمان ملل قصد دارد اواخر ماه جاری برای گفت وگو و رایزنی درباره فعالیت های هسته ای ایران با مقام های آژانس بین المللی انرژی اتمی به وین سفر کند. نیکی هیلی قصد دارد در وین با مقام های آژانس بین المللی انرژی اتمی و هیئت آمریکایی درباره فعالیت های هسته ای ایران گفت وگو و مذاکره کند. سفر نیکی هیلی به وین بخشی از تلاش های واشنگتن برای بررسی پایبندی ایران به توافق هسته ای ٢٠١٥ میلادی خواهد بود.

همچنین عباس عراقچی در واکنش به این سخنان گفته «عدم پایبندی به برجام به یقین برای طرف های ناقض آن هزینه جدی خواهد داشت و در صورت حادث شدن چنین امری، ایران برای هر احتمالی آمادگی دارد». «سیدعباس عراقچی»، معاون امور بین الملل وزیر امور خارجه که در بنیاد صلح «ساساکاوا» ژاپن سخنرانی می کرد، با تشریح نتایج برجام در دو حوزه هسته ای و رفع تحریم ها، به ویژه پیشرفت اقتصادی ایران در یک سال ونیمی که از اجرای برجام می گذرد، تأکید کرد: برجام از جایگاهی قوی در سطح بین الملل برخوردار است و نه تنها توسط قطع نامه ٢٢٣١ شورای امنیت بلکه توسط مجموعه اتحادیه اروپا و جامعه بین الملل مورد حمایت قرار دارد. وی بهانه جویی های آمریکا و اعمال بسته تحریمی به خاطر برنامه های موشکی ایران را امری غیرقابل پذیرش دانست و گفت: برنامه موشکی ایران که محصول توانمندی های مردم ایران است، صرفا دفاعی است و جنبه بازدارنده دارد.

معاون وزیر امور خارجه که در راستای روابط دوجانبه به توکیو سفر کرده، با اشاره به سوابق روابط ایران و ژاپن گفت: این روابط همواره دوستانه و در جهت منافع دو کشور همراه با درک و احترام متقابل بوده است. در دوران بعد از تحریم ها، همکاری های اقتصادی ایران و ژاپن روند روبه رشدی را آغاز کرده است و انتظار می رود در آینده با سرعت بیشتری ارتقا و توسعه یابد و قابلیت ها و ظرفیت های دو کشور در مسیر همکاری های سازنده و مؤثر بیشتری قرار گیرد.

بر اساس گزارش خبرگزاری صداوسیما، عراقچی همچنین به تبیین اوضاع منطقه خاورمیانه و چالش های آن پرداخت. وی فقر و نابرابری اقتصادی، رژیم های غیردموکراتیک و سرکوبگر، افراط گرایی و تروریسم و به ویژه بحران مزمن فلسطین و سرکوبگری های رژیم صهیونیستی را از جمله مهم ترین این چالش ها برشمرد.

عراقچی که پیش از این مدتی سفیر ایران در ژاپن بوده، در مدت اقامت در توکیو، دیدارهای متعددی با مقامات سیاسی و اقتصادی ژاپن و نیز شرکت ها و بانک های بزرگ این کشور انجام داد. در این دیدارها راه های گسترش هرچه بیشتر روابط ایران و ژاپن به ویژه همکاری های اقتصادی در شرایط جدید ناشی از برجام و رفع تحریم ها مورد بحث و مذاکره قرار گرفت.

به گزارش ایسنا، ترامپ در حالی ایران را به پایبندنبودن به روح و متن برجام متهم می کند که آژانس بین المللی انرژی اتمی تاکنون در شش گزارشی که در رابطه با اجرای برجام ارائه کرده است، پایبندی ایران به تعهداتش را مورد تأکید قرار داده است و کشورهای عضو گروه ١+٥ نیز اجرای برجام از سوی ایران را نیز تأیید کرده اند. بالعکس این آمریکاست که از زمان اجرای برجام و حتی قبل از آن به صراحت روح و حتی متن برجام را مستقیم و غیرمستقیم نقض کرده است. آمریکا در آخرین اقدام در نقض برجام، قانون تحریمی جدیدی را علیه ایران در رابطه با فعالیت های نظامی متعارف ایران و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی وضع کرد که به واسطه این تحریم ها بخش های زیادی از اقتصاد ایران و مراکز و مؤسسات دولتی و بانکی تحت الشعاع قرار خواهند گرفت. علاوه بر این دولت آمریکا تلاش کرده تاکنون از ورود بانک های بزرگ به تعاملات اقتصادی و تجاری با ایران جلوگیری شود.