درام روسی

هنوز عمر دولتش به سه ماه نرسیده اما شرایطش در کاخ سفید بسیار ناگوار است و این می تواند سرآغازی برای پایان او باشد هرچند خودش چنین باوری ندارد و تأکید می کند به زودی عظمت ازدست رفته ایالات متحده را به آن باز خواهد گرداند

هنوز عمر دولتش به سه ماه نرسیده اما شرایطش در کاخ سفید بسیار ناگوار است و این می تواند سرآغازی برای پایان او باشد؛ هرچند خودش چنین باوری ندارد و تأکید می کند به زودی عظمت ازدست رفته ایالات متحده را به آن باز خواهد گرداند. «دونالد ترامپ» از همان روزهای نخست کاری اش در کاخ سفید با اتهامات بسیاری روبه رو بوده و به همین دلیل همواره به رسانه ها می تازد و می گوید مسببان اصلی همه مشکلاتش «رسانه های جعلی» هستند. البته این سخن او چندان نیز بی ربط نیست، چراکه روزنامه «واشنگتن پست» که چندی پیش با گزارشش باعث کناره گیری «مایکل فلن»، مشاور امنیت ملی او، از سمتش شده بود، اکنون دوباره شمشیرش را از رو بسته و با انتشار گزارشی پرده از تماس پنهانی «جف سشنز»، وزیر دادگستری ترامپ، با روس ها برداشته است. این سناتور محافظه کار ایالت جنوبی «آلاباما» که یکی از اولین چهره های سرشناس جمهوری خواه حامی ترامپ بود و بعدها به وزارت دادگستری منصوب شد، اکنون تحت فشارهای بی شماری برای استعفا قرار گرفته است.

در گزارش واشنگتن پست آمده است جف سشنز در دوران کارزار انتخاباتی سال ۲۰۱۶ دو مرتبه با «سرگئی کیسلیاک»، سفیر روسیه در آمریکا، دیدار و گفت وگو کرده است. این در حالی است که سشنز در ژانویه سال جاری در جلسه تعیین صلاحیتش در مجلس سنای آمریکا گفته بود: «با روس ها تماس نداشته ام». او حتی پس از انتشار این گزارش همچنان به انکار چنین اتهاماتی ادامه داد و دونالد ترامپ نیز در پاسخ به سؤال خبرنگاران ضمن ابراز بی خبری از چنین تماس هایی، گفت: معتقد است اظهارات سشنز در نشست رأی اعتماد صادقانه بوده و به نظر او ضرورتی ندارد او از سمت خود در این تحقیقات کناره گیری کند؛ اما سرانجام بعد از ظهر پنجشنبه سشنز با قرائت بیانیه ای اعلام کرد بعد از مشورت های حقوقی و بررسی های لازم تصمیم گرفته است از دخالت در هرگونه تحقیقاتی که به روسیه و دخالت این کشور در انتخابات آمریکا مربوط باشد، کناره گیری کند.

فشار دموکرات ها بر ترامپ

اما مقام های ارشد حزب دموکرات آمریکا، کناره گیری وزیر دادگستری را کافی نمی دانند و فشارها برای استعفای جف سشنز را افزایش داده اند. تردیدی نیست درصورت اثبات این اتهامات از سوی کمیته های تحقیقاتی کنگره، سشنز در شرایط دشواری قرار خواهد گرفت و هیچ بعید نیست فشارهای کنگره او را وادار به کناره گیری از سمت خود به عنوان وزیر دادگستری آمریکا کند. «نانسی پلوسی»، رهبر دموکرات ها در مجلس نمایندگان، می گوید سشنز صلاحیت ادامه کار به عنوان وزیر دادگستری را ندارد. «الیزابت وارن»، سناتور دموکرات، که چند بار با دونالد ترامپ جدال لفظی داشته، خواهان استعفای سشنز و تعیین یک دادستان مستقل برای رسیدگی به این ادعاها شده است. اما «پل رایان»، رئیس جمهوری خواه مجلس نمایندگان، می گوید در تحقیقات کنگره هیچ سندی به دست نیامده که نشان دهد سشنز یا هر فرد دیگری از چهره های نزدیک به دونالد ترامپ تخلفی در ارتباط با روسیه مرتکب شده باشند. خود ترامپ نیز در توییترش از سشنز حمایت کرده و گفته «هدف، تخریب دولت اوست». رئیس جمهور آمریکا، «درز غیرقانونی اسرار طبقه بندی شده» را هدفی برای حمله ساماندهی شده به خود تلقی می کند.

کشیده شدن پای داماد ترامپ به ماجرا

البته این همه ماجرا نیست، چراکه یک روز پس از افشای رابطه وزیر دادگستری ترامپ با سفیر روسیه مشخص شد «جرد کوشنر»، داماد ترامپ، نیز در دیدار مایکل فلین با سفیر روسیه شرکت داشته؛ بنا بر گزارش ها، این دیدار در ماه دسامبر ۲۰۱۶ در دفتر اصلی ترامپ در «برج ترامپ» در شهر نیویورک انجام شده است. جرد کوشنر تاجر املاک و داماد ترامپ پس از پیروزی دونالد ترامپ به کاخ سفید منتقل شده و هم اکنون یکی از مشاوران ارشد رئیس جمهور آمریکاست. او در کنار «استیو بنن»، از مورد اعتمادترین اعضای تیم دونالد ترامپ در کاخ سفید است. وظیفه اصلی جرد کوشنر در تیم ترامپ برقراری صلح میان اسرائیل و فلسطینی هاست. ترامپ در ماه دسامبر گذشته گفت اگر کوشنر نتواند در این وظیفه موفق شود، هیچ کس دیگر نخواهد توانست از پس این کار برآید. علاوه بر کوشنر، خبرگزاری آسوشیتدپرس و روزنامه «یو اس ای تودی» گزارش داده اند «کارتر پیج»، مشاور پیشین سیاست خارجی ترامپ، در جریان نشست بنیاد «هریتیج»، با کیسلیاک گفت وگو کرده است؛ در جریان همان مراسمی که جف سشنز، دادستان کل ایالات متحده، تابستان گذشته با سفیر روسیه دیدار کرده بود.

تحلیلگران بر این باورند حتی اگر ترامپ بتواند از این بحران به سلامت خارج شود، او با بیش از ٤٠ پرونده قضائی و اجرانشدن دستورات اداری اش مواجه است. دستیاران ترامپ نیز مثل مگس سرنگون می شوند و چندی پیش، آمریکایی ها مشاهده کردند یکی از دستیاران ترامپ در حال قسم خوردن جلوی دوربین رسانه ها دروغ گفت. افزون بر این، حزب خود ترامپ از بزرگ ترین دشمنان او محسوب می شود؛ جمهوری خواهان ممکن است تا مدتی برخی دروغ پردازی های او و نزدیکانش را تحمل کنند، اما در مرحله بعدی، صبر و بردباری آنها به طور کامل تمام خواهد شد و در آن موقع، هر چیزی می تواند اتفاق بیفتد.