فاسدترین سیاستمداران جهان

«قدرت فسادآور است و قدرت مطلق به صورت مطلق فسادآور است». با بررسی زندگی بسیاری از سیاستمدارانی که با استفاده از قدرت سیاسی خود رو به فساد آورده‌اند، می‌توان به درستی این جمله لرد آکتون پی‌برد.

«قدرت فسادآور است و قدرت مطلق به صورت مطلق فسادآور است». با بررسی زندگی بسیاری از سیاستمدارانی که با استفاده از قدرت سیاسی خود رو به فساد آورده‌اند، می‌توان به درستی این جمله لرد آکتون پی‌برد. در این بخش اشاره هر چند کوتاه به زندگی پنج نفر از سیاستمدارانی خواهیم داشت که پس از رسیدن به قدرت و با سوء‌استفاده از قدرت سیاسی خود دچار فساد سیاسی شده‌اند.


● محمد سوهارتو (۲۰۰۸ ـ ۱۹۲۱)
سوهارتو دومین رئیس‌جمهور اندونزی بود و به مدت ۳۲ سال بر این کشور حکومت کرد. سازمان شفافیت بین‌الملل وی را در صدر فهرست فاسدترین سیاستمداران جهان قرار داده است. وی متهم به حیف و میل ۱۵ تا ۳۰ میلیارد دلار در طول دوران حکومت خود بود. سوهارتو همچنین به خاطر کشته‌شدن ۱۰ هزار شهروند تیمور‌شرقی در ۳۲ سال زمامداری خود مورد انتقاد بسیاری از گروه‌های حقوق بشری قرار دارد.


● فردیناند مارکوس (۱۹۸۹ ـ ۱۹۱۷)
فردیناند مارکوس به عنوان یک وکیل حرفه‌ای بین سال‌های ۱۹۶۵ تا ۱۹۸۶ سمت ریاست‌جمهوری فیلیپین را در اختیار خود داشت. برآوردها نشان می‌دهد که مارکوس در طول دوران حکومت خود ۵ تا ۱۰ میلیارد از ثروت ملی فیلیپین را در جهت منافع شخصی خود هزینه کرده بود. در سال ۱۹۸۶، جنبش مردمی «قدرت مردم» مارکوس را به همراه خانواده‌اش به هاوایی تبعید کرد؛ جایی که وی سه سال پس از آن از دنیا رفت.


● سانی آباچا (۱۹۹۸ ـ ۱۹۴۳)
سانی آباچا، رهبر نظامی کشور نیجریه بین سال‌های ۱۹۹۳ تا ۱۹۹۸ بود. طبق گزارش شفافیت بین‌الملل، وی ۵ میلیارد دلار از درآمدهای دولت نیجریه را حیف و میل کرد. این رقم معادل ۱۰ درصد کل درآمد سالانه نیجریه از صادرات نفت این کشور در پنج سال دوران ریاست‌جمهوری آباچا بوده است. البته باید به این نکته نیز اشاره کرد که در سال ۲۰۰۲ اعضای خانواده وی با بازگرداندن ۲/۱ میلیارد دلاری که از بانک مرکزی نیجریه توس آباچا اختلاس شده بود، موافقت کردند.


● موبوتو سسه سکو (۱۹۹۷ ـ ۱۹۳۰)
سسه سکو از سال ۱۹۶۵ تا ۱۹۹۷ رئیس‌جمهور دولت زئیر بود. گزارش‌های سازمان شفافیت بین‌الملل نشان می‌دهد که وی در دو دهه گذشته با تاراج پنج میلیارد دلار از ثروت عمومی کشور زئیر، سومین رهبر فاسد جهان محسوب می‌شود. وی در طول ۳۲ سال حکومت خود به طور عمده از وام‌های ارائه شده از سوی بانک جهانی برای توسعه کنگو سوء‌استفاده مالی می‌کرده است.


● جوزف استردا (متولد ۱۹۳۷)
جوزف استردا سیزدهمین رئیس‌جمهور فیلیپین بین سال های ۱۹۹۸ تا ۲۰۰۱ بود. وی پیش از ورود به عرصه سیاست به عنوان یکی از معروف‌ترین بازیگران سینمای فیلیپین فعالیت می‌کرد. در اکتبر ۲۰۰۰، لوئیس شادیت سینگستون، یکی از دوستان نزدیک استردا، وی را متهم کرد که خود شخصا مبالغ هنگفتی را به عنوان رشوه به یک حساب بانکی با نام «خوزه ولداده» واریز کرده است. استردا پس از استیضاح در مجلس نمایندگان فیلیپین از سمت خود استعفا کرد.