همه آنچه می خواهید درباره پرچم ها بدانید

پرچم هر سرزمین یکی از اجزا و عناصر خاص گره خورده با نام آن مکان است و از بیش از ۴۰۰۰ سال قبل همراه مردمان مختلف بوده است و از آن به عنوان به نمایش گذاشتن اتحاد و همبستگی, میان غم و اندوه و یا حتی هشدار و آگاهی دادن استفاده می کردند

▪ فصل پاییز، ماه مهر، بوی مدرسه، حس یک دانش آموز!

▪ زنگ مدرسه، صفی منظم، احترام به پرچم سه رنگ کشور ، حس یک ایرانی!

▪ ماه مدرسه، خاطرات دیروز، بوی دوستی، پرچم کشورم، حس تعلق!

▪ پایان یک مسابقه ورزشی جهانی، پیروزی و قهرمانی یک ایرانی، به اهتزاز درآمدن پرچم ایران و بوی همبستگی ، حس یکی بودن

به طور قطع شما هم در زمان برافراشته شدن پرچم کشور عزیزمان احساسی منحصر به فرد دارید و به قولی مو بر بدنتان راست می شود و صدای بلعیدن آب دهانتان را می شنوید و شادی و شعف تک تک سلول های بدن تان را شاهد هستید.

راز این تکه پارچه رنگی که در کمال سادگی بر میله ای نصب شده است چیست؟ که در جای جای این جهان پهناور و همراه با نام کشورها و ملیت های مختلف در پس رنگها، پیام و تأثیر خاص خود را دارد؟ و این نماد و مظهر ملی از کجا متولد شده است؟!

● تاریخچه پیدایش پرچم

پرچم هر سرزمین یکی از اجزا و عناصر خاص گره خورده با نام آن مکان است و از بیش از ۴۰۰۰ سال قبل همراه مردمان مختلف بوده است و از آن به عنوان به نمایش گذاشتن اتحاد و همبستگی، میان غم و اندوه و یا حتی هشدار و آگاهی دادن استفاده می کردند.

نخستین ابزار پرچم مانند که توسط انسان استفاده شد (Vexilloid) نام گرفت که نشانی کوچک یا مجسمه ای را بر سر میله ای بلند وصل می کردند. این پرچم ها از فلز یا چوب ساخته می شد و گاهی اوقات با پارچه ها یا روبان هایی تزیین می شد.

با گذشت زمان مردم متوجه شدند همین نشانه ها و تزیینات پرچم های آن روز یا Vexilloidها، را مشخص تر و قابل توجه تر می کند.

با شروع سفرهای دریایی توجه بیشتری به مشخص و قابل رؤیت بودن پرچم ها نشان دادند چرا که نیاز داشتند این پرچم ها را از مسافت زیاد شناسایی کنند. به همین منظور به سراغ رنگهای روشن تر و طرح های ساده تر رفتند تا در حرکت ناآرام باد بر روی کشتی ها قابل رؤیت باشد.

امروزه همچنان از پرچم ها برای ارتباط و علامت دادن بین کشتی ها و یا کشتی و بندرگاه استفاده می شود. برای نمونه در دنیای دریانوردی پرچم زرد بر روی کشتی به معنای در قرنطینه بودن خدمه کشتی به علت ابتلا به بیماری عفونی است.

● پرچم و مقاصد نظامی

استفاده از پرچم به منظور مقاصد نظامی و صف بندی در میادین جنگی تا اواخر قرن ۱۹ ادامه داشت و هر واحد نظامی اغلب پرچم خاص و مشخص خود را به همراه داشت که اغلب آن را با روبان های رنگی تزیین می کرد و در رویارویی در میدان جنگ هر گروه که می توانست پرچم دیگری را به چنگ آورد، افتخار بزرگی را برای خود به بار می آورد و طرف مقابل این اتفاق را شرمندگی بزرگ می نامید. اما همان طور که ذکر شد این رسم در اواخر قرن ۱۹ از بین رفت.

● پرچم و وضعیت هوا

استفاده دیگر از پرچم در اعلان وضع هوا بود و بر کشتی ها اغلب پرچم هایی نصب می شد که وضعیت باد در دریا را نشان می داد.

پرچم قرمز با مربعی سیاه در مرکز آن نشانه تندباد و نصب دو پرچم با این شکل در کنار هم نشانه گردباد است و استفاده از پرچم های قرمز، زرد یا سبز در سواحل هم برای مشخص شدن وضعیت مطمئن یا غیرمطمئن امواج ساحلی و یخ زدگی آن منطقه است.

پیش از استفاده از امواج رادیویی برای مخابره و ارسال پیام ها با افراشتن پرچم هایی که بر روی آنها کلماتی نوشته شده بود و استفاده از طرح ها و رنگهای خاص انتقال اخبار صورت می گرفت.

● پرچم ها و ملیت ها

یکی از متداول ترین و معمول ترین مصارف پرچم در مشخص کردن کشورها و ملیت هاست. طراحی و شکل بعضی از پرچم ها الهام بخش، پیدایش و طراحی سایر پرچم ها بوده است و برخی از آنها براساس نظر و هدفی خاص ایجاد شده است.

۱) پرچم دانمارک که Dannebrog نام دارد را با پرچم کشورهای فنلاند، ایسلند، نروژ و سوئد مقایسه کنید همگی طرح صلیبی شکل دارند.

۲) پرچم سوئیس که الهام گرفته از پرچم صلیب سرخ بین المللی است.

● طراحی پرچم ها

پرچم ها معمولاً مستطیل شکل هستند اما می توانند به شکل های دیگری که بتوان آنها را برافراشت نیز طراحی شوند. مثلاً به شکل سه گوش.

از انواع غیرمعمول پرچم ها می توان به پرچم غیرمستطیل شکل نپال و پرچم مربع شکل سوئیس اشاره داشت و از جمله پرچم هایی که طراحی متفاوتی در جهات مختلف خود دارد می توان به پرچم پاراگوئه اشاره کرد.و یا پرچم لیبی که تماماً به یک رنگ است را می توان منحصر به فرد دانست.

● استفاده از پرچم در ورزش

▪ در فوتبال آمریکایی و کانادایی داوران برای نشان دادن خطای بازیکنان از پرچم استفاده می کنند و در فوتبال آمریکایی معمولاً از پرچم های زردرنگ و در فوتبال کانادایی از پرچم قرمز استفاده می شود.

▪ در مسابقات موتورسواری برای ارتباط بین موتورسوارها از پرچم استفاده می شود و پرچم ۴خانه سیاه و سفید پایان خط مسابقه را نشان می دهد.

▪ در فوتبال کمک داورها با تکان دادن و حمل پرچم هایی در کناره های خط زمین و خروج توپ یا منطقه «آف ساید» را نشان می دهند.

▪ همچنین طرفداران کلیه مسابقات ورزشی به طرفداری ازتیم موردنظرشان پرچم خاصی را تکان می دهند.

● پرچم صلیب سرخ یا هلال احمر

در این پرچم صلیب قرمزرنگی بر روی زمینه سفید طراحی شده است. صلیب سرخ جهانی در سال ۱۸۶۳ در ژنو سوئیس تأسیس شد و این علامت در آن زمان به عنوان نشانه ای جهت اعلام بی طرفی و عدم وابستگی به جناح و یا گروهی خاص در جنگ و نبرد طراحی شد.

البته لازم به ذکر است که در کشورهای اسلامی علامت صلیب به شکل یک هلال ماه طراحی می شود و به آن سازمان، هلال احمر گفته می شود.

نخستین بار این پرچم به طور رسمی در سال ۱۸۸۱ در آمریکا به اهتزاز درآمد و (calara Barton) با افراشتن آن از مردم دعوت کرد تا به قربانیان آتش سوزی در جنگل میشیگان کمک کنند.

● پرچم رسمی المپیک

یکی از پرچم های آشنای دیگر، پرچم بازیهای المپیک است. این پرچم در سال ۱۹۱۴ طراحی شد و ۵ حلقه به هم پیوسته را بر روی زمینه ای سفید ایجاد کردند.

هر کدام از حلقه ها نشانگر ۵قاره جهان و به هم پیوستگی آنها مظهر دوستی و اتحاد حاصل از این رقابتهاست. رنگهای این حلقه ها، آبی، زرد، سیاه ، سبز و قرمز است.

انتخاب این رنگها به این دلیل بوده است که حداقل یکی از آنها در پرچم هر کشوری وجود دارد.

این پرچم نخستین بار در مسابقات المپیک ۱۹۲۰ برافراشته شد.

● رنگ پرچم ها و معنای آنها

▪ قرمز : نشاندهنده خطر، انقلاب، شجاعت و قدرت

▪ سفید: صلح، صداقت و راستی و احاطه داشتن بر اوضاع و شرایط

▪ نارنجی: نشانه شجاعت و فداکاری

▪ سبز: امنیت، امید و جوانی، سرسبزی

▪ زرد: احتیاط

▪ سیاه: مرگ و عزاداری

پردیس شکیبا