درباره شهردار جدید تهران محمد علی نجفی شهردار اصلاح طلب

نجفی در صفحه شخصی اینستاگرام خود از تعهدش به مردم تهران نوشت و گفت به شهروندان تهران تعهد می دهم تمام تلاش و قدرتم را برای ایجاد شرایط مطلوب تر برای زیست شهری آنها به کار خواهم گرفت ان شاءالله سعی خواهم کرد از همه امکانات در شهرداری و خارج از شهرداری استفاده کنم تا دو خواست اصلی شهروندان محقق شود یکی ایجاد آرامش که جنبه های معنوی و روانی شهروندان در زندگی شهری را شامل می شود و دوم آسایش که جنبه های فیزیکی و مادی آنها را در بر می گیرد در مکتوب زیر بیشتر بخوانید

سرانجام پس از هفته ها گمانه زنی، گزینه قوی تری که احتمال شهردار شدنش پیش از این قوت گرفته بود، به عنوان شهردار تهران انتخاب شد. محمد علی نجفی 66 ساله که از 30 سالگی پست وزارت را تجربه کرده است، با رأی قاطع 21 نفر از منتخبان پنجم شورا، به طبقه هفتم ساختمان «بهشت»راه یافت تا آن طور که بارها قول داده بود، تمام تلاشش را برای روسفیدی مردم تهران به کار گیرد.این آغاز روند تازه ای در مدیریت پایتخت برای اصلاح طلبان است. همسویی شورای شهر و شهرداری فرصتی فراهم می کند تا آنچه تیم قالیباف و اعضای اصولگرای شورای قبلی برای تهران میراث گذاشتند اصلاح شود و بهبود یاید.

نجفی در صفحه شخصی اینستاگرام خود از تعهدش به مردم تهران نوشت و گفت: «به شهروندان تهران تعهد می دهم تمام تلاش و قدرتم را برای ایجاد شرایط مطلوب تر برای زیست شهری آنها به کار خواهم گرفت. ان شاءالله سعی خواهم کرد از همه امکانات در شهرداری و خارج از شهرداری استفاده کنم تا دو خواست اصلی شهروندان محقق شود؛ یکی ایجاد آرامش که جنبه های معنوی و روانی شهروندان در زندگی شهری را شامل می شود و دوم آسایش که جنبه های فیزیکی و مادی آنها را در بر می گیرد.»

محمد علی نجفی در حالی پنجشنبه این هفته، شهردار تهران شد که 3 رقیب همدوره ای اش، در دقیقه 90 میدان رقابت را به نفع او ترک کردند. «الهه کولایی»، در نامه ای زودتر از رأی گیری ها، انصراف خودش را اعلام کرد، «حسین مرعشی» که پیش از رأی گیری از الویری رئیس سنی شورا خواست تا نام او را در رأی گیری ها شرکت ندهند و در نهایت «محسن مهر علیزاده» که در واپسین ثانیه ها، خبر انصرافش، به یکباره شبهه یکدست شدن رأی نجفی را بالا برد. افشانی هم که قبلاً انصراف داده بود.

البته خبر انصراف «کولایی» و «مهرعلیزاده» از داخل جلسه رأی گیری که به شکل غیر علنی برگزار شد، بارها از سوی برخی اعضا توییت شده بود. با این حال گفته می شود که «مهرعلیزاده»در رأی گیری ها شرکت کرد، اما به علت کسب تنها دو رأی، ترجیح داد خبر انصرافش، پررنگ تر از خبر شکستش باشد! البته نقل قول دیگری هم می گوید که برخی اعضا طی تماسی تلفنی، پیش از شمارش آرا از او خواسته بودند که تصمیم «ماندن» یا «رفتنش» را اعلام کند که او ظاهراً گزینه دوم را انتخاب کرده است! اما این کناره گیری های دیرهنگام، موجب شد تا وقتی درهای اتاق مسجد جامعی بعد از شمارش آرا پس از یک ساعت انتظار به روی خبرنگاران پشت در نشسته باز شد، الویری، رئیس سنی شورا در برابر این دو اعتراض جدی خبرنگاران قرار بگیرد که چرا میل به انصراف در دقایق پایانی اتفاق افتاده و چرا باید بر خلاف شعار شورای شفاف، نتیجه رأی گیری از پشت درهای بسته اعلام شود! او البته به این دو سؤال پاسخ روشنی نداد و سعی کرد با اعلام خبر برد «نجفی» در یک رقابت یکطرفه، جو را به سمت دیگری هدایت کند!

(بعد از پایان جلسه 2 ساعته دفاعیات «مهرعلیزاده»، شورایی ها پس از 2 ساعت تأخیر به دفتر مسجدجامعی رفتند تا رأی گیری ها را پشت درهای بسته دنبال کنند، در این مدت که تقریباً یک ساعت به طول انجامید، خبرنگاران همچنان در انتظار خبری از نتایج رأی گیری بودند، «سکوت طولانی»، «صدای صلوات» و «کف زدن های نهایی»، تنها چیزی بود که خبرنگاران را از پشت درها به وجد می آورد!)

اول شهریور، آغاز کار شورا و شهردار جدید

الـویــــــــری همچنیـن در جمـــــــع خبرنگاران گفت که در نخستین جلسه پنجمین دوره شورا در ابتدای شهریورماه، رأی گیری قانونی برای انتخاب شهردار تهران انجام خواهد شد و کاندیدای نهایی شهرداری در آن روز به عنوان شهردار تهران معرفی می شود. الویری گزارش کوتاهی هم از چگونگی انتخاب شهردار تهران داد! او البته گفت که محمدعلی نجفی پس از تشکیل شورای شهر در اول شهریور و پس از سوگند اعضای شورای شهر، انتخاب رئیس و هیأت رئیسه شورا و رأی گیری رسمی در صحن علنی شورای شهر به عنوان شهردار به وزارت کشور معرفی می شود.

بر اساس بخشنامه مورخ 19 مرداد ماه وزیر کشور، پنجمین دوره شوراهای اسلامی شهر و روستا در سراسر کشور، در اول شهریورماه، به طور همزمان فعالیت خود را آغاز می کنند.

انصراف های دیرهنگام چرا؟

زمانی که خبر انصراف 3 رقیب محمد علی نجفی در دقایق پایانی اعلام شد، افکار عمومی در برابر این سؤال قرار گرفت که چرا وقتی قرار به انصراف و کناره گیری است، وقت شورا و مردم باید صرف شنیدن برنامه های چند ساعته شده و چرا اساساً یک نامزد باید وقت زیادی را صرف تدوین برنامه خود کند؟

مرعشی به این سؤال این طور پاسخ می دهد: «بنده از اول هم گفته بودم که اگر کسی داوطلب جدی مسئولیت شهرداری باشد، بنده تمایلی به نامزد شدن ندارم، تا اینکه وقتی متوجه شدم که نجفی تمایل به شهردار شدن دارد، از الویری خواستم تا بنده را در رأی گیری شرکت ندهد.»

او درباره اینکه چرا با نامزد شدن نجفی، از دور رقابت ها کنار نرفت و این انصراف را به دقایق پایانی موکول کرد، به «ایران» می گوید: «چون ممکن بود که در نیمه راه، کنار بکشد. من نمی خواستم دوستان را تنها بگذارم. دیروز هم برخی اصرار داشتند که من کنار نروم، ممکن بود رأی من هم از نجفی بیشتر شود، اما گفتم مشروط به اینکه کسی نباشد و این مسئولیت را نپذیرد، شهردار خواهم شد. معتقدم اگر کسی داوطلب مسئولیت باشد، باید مسئولیت روی دوش خود او گذاشته شود.»

مرعشی درباره توانمندی های نجفی هم این طور پاسخ داد: «ایشان مدیر جامعی است، تجربه شورا هم داشته و مناسب این سمت هستند.»

او درباره اینکه احتمال دارد نجفی میانه راه کنار کشیده و محسن هاشمی جای او را بگیرد، هم می گوید: «شورا از قبل هم تأکید داشت که کسی از داخل شورا شهردار نشود، وگرنه ما همه روی محسن هاشمی اصرار داشتیم و هنوز هم او را بهتر از هر کسی برای این پست می دانم.اگرچه خود او اعلام کرده، آمادگی شهردار شدن ندارد.»

شرایط را برآورد کردم انصراف دادم

الهه کولایی، دیگر نامزد انصرافی شهرداری هم درباره اینکه آیا اعضا پیش از این روی گزینه نجفی اجماع کرده بودند، به «ایران» می گوید: «هیچ نمایشی در کار نبود و فرآیند انتخاب شهردار هم طبق تصمیم منتخبان اجرا شد. از ابتدا هم چون آقایان «مرعشی» و «نجفی» دیدگاه کاملاً نزدیکی به هم داشتند، این تصور وجود داشت که مرعشی برنامه ای ارائه نخواهد داد. اما در مسیر تحولاتی رخ داد که اعضا تصمیم گرفتند از بین 5 نفر یک نفر را به عنوان شهردار انتخاب کنند و کار به مرحله سوم نرسد!»

او درباره انصرافش در دقایق نهایی و صرف وقت زیاد برای بررسی برنامه اش از سوی منتخبان شورا هم این طور توضیح می دهد: «ما 3 نفر براساس برآوردی که قبل از رأی گیری داشتیم، انصراف دادیم و شورا توانست نجفی را به اتفاق آرا انتخاب کند. من معتقدم در این روند، ضمن اینکه فرصت انتخاب افراد مختلف پیش آمد، اما با توافق نامزدها، فرآیندی منسجم و یکپارچه شکل گرفت. به هرحال فرآیند دموکراتیک، فرصت هایی را فراهم می کند که بتوان ایده ها و دیدگاه های متفاوت را در مورد مسأله مورد نظر، مطرح کرد. از نظر من حضور نامزدهای مختلف، مجالی بود برای طرح دیدگاه های متفاوت درباره مدیریت شهری و اینکه هشدار بدهیم که مسأله انسان در ابعاد شهر دیده شود.بنابراین باید نگاه فرآیندی به این موضوع داشته باشیم و صرفاً به نتیجه نگاه نکنیم.»

او درباره دلیل انصراف خودش هم می گوید: «وقتی شرایط را بررسی و مشاهده کردم که آرایی که در شورا وجود دارد به تثبیت دیدگاه من در شهر منجر نمی شود، با کناره گیری خودم فرصت را برای اجماع روی یک نامزد و نمایش وحدت اصلاح طلبی فراهم کردم. هرچند عده ای سعی در شبهه افکنی داشتند.»

کولایی درباره انتخاب نجفی هم می گوید: «بدون شک یک نفر قادر به حل و فصل مشکلات تهران نخواهد بود. ایشان با توجه به شدت بحران ها در تهران باید یک تیم قدرتمند از مدیران با تجربه شهر را به کار گیرد.»

بودجه شهرداری با برنامه های توسعه و عمران باید منطبق باشد

پیروز حناچی، معاون شهرسازی و معماری وزیر راه و شهرسازی درباره اینکه مهم ترین مشکل تهران در حال حاضر چیست و محمد علی نجفی باید از چه طریقی بر این مشکلات فائق آید، به «ایران» می گوید: «من فکر می کنم اگر بودجه شهرداری تهران را با برنامه های توسعه شهر تهران منطبق کنیم، بخش عمده مسائل حل می شود، بنابراین بودجه شهرداری باید براساس طرح جامع و اهداف طرح جامع صرف شده و خارج از آن، هزینه ای انجام نگیرد. در واقع این موضوع، راهبردی ترین و ایده آل ترین کاری است که می توان در کوتاه مدت انجام داد.»

وی ادامه می دهد: «در حوزه ساخت وساز هم باید مطابق طرح های توسعه و عمران پیش رفت، مثل احیای محور تاریخی و فرهنگی شهر تهران که از لاله زار شروع شده و تا نزدیک جنوب بازار تهران ادامه می یابد.»

حناچی درباره انتخاب نجفی هم به عنوان شهردار تهران می گوید: ایشان مدیر با برنامه ای است و پتانسیل بالایی دارد. به هرحال کسی که رأی 21 نفر را کسب می کند و می تواند نظر 21 نفر را جلب کند، قطعاً فرصت استثنایی برای شهر تهران است.»

شهردار تهران از انتخاب معاونین قوی تر از خود ترسی نداشته باشد

سید حسین هاشمی، استاندار تهران هم با بیان اینکه ما در دوره فعلی شورای شهر تهران در حوزه نظارت خلأ داشتیم و شورا باید به وظایف ذاتی خود عمل و نظارت مؤثری را اعمال کند، به ایسنا می گوید: «شهردار هم باید با تمام دستگاه های ذیربط در شهر تعاملی مؤثر داشته باشد، قانون را محور قرار دهد و از انتخاب معاونین قوی تر از خود ترسی نداشته باشد. به این ترتیب تفویض اختیارات را انجام می دهد و خود بر امور شهر نظارت خواهد کرد.»

مجید فراهانی یکی از منتخبان شورای شهر پنجم هم در جمع خبرنگاران در پاسخ به این سؤال که بزرگ ترین چالش شهردار تهران چیست، می گوید: «بزرگ ترین مشکل شهردار تهران مسأله مالی و اقتصاد شهری است که امروز در تهران حاکم است، بودجه سالانه شهرداری تهران ۱۸ هزار میلیارد تومان است و بیش از ۴ برابر بودجه شهرداری تهران بدهی دارد و این در حالی است که بیش از ۷۰ درصد بودجه شهرداری نیز از طریق فروش تراکم تأمین می شد و با توجه به رکود در حوزه ساختمان عملاً ۷۰ درصد درآمدها با مشکل روبه رواست.»