نقش زنان در کابینه دوازدهم

مکتوب زیر تحلیلی از هانیه گرائیلی, عضو مجمع زنان اصلاح طلب است با عنوان مدیریت زنان و دولت روحانی که به بررسی نقش زنان در دولت حسن روحانی می پردازد با وجود اینکه قبل از انتخابات حرف هایی درباره وجود حداقل یک زن دز کابینه دوازدهم بود,پس از اعلام لیست کابینه دولت دوازدهم نام هیچ وزیر زنی ذکر نشده بود,در ادامه بخوانید

انقلاب اسلامی با بهره گیری از تعالیم اسلام، جایگاه و نقش بسیار والایی برای زنان قائل شده که در این 39 سالی که از عمر انقلاب می گذرد، با فراز و نشیب هایی نیز همراه بوده است.

در این راستا دولت تدبیر و امید برای بار دوم مورد اعتماد مردم قرار گرفت و مردم به مشی اعتدالی، عقلگرایی، درونزایی و برونگرایی رأی مثبت دادند و طبیعتاً پیگیر مطالبات خود در این زمینه نیز هستند.

یکی ازاین مطالبات، حضور پررنگ تر زنان در سطوح حساس مدیریتی یا شاید بهتر بتوان گفت حضور بیشتر در کابینه دولت بوده است، در واقع حضور زنان در کابینه دولت نه تنها یک حق قلمداد می شود، بلکه اعتقاد بر این است که این حضور به کارآمدتر کردن مدیریت دولت کمک شایانی خواهد کرد. ناظران مسائل سیاسی، اجتماعی و اقتصادی بر این باورند که موضوع اشتغال زنان و بهبود اوضاع معیشتی خانواده که در آن زن به عنوان یک رکن اصلی به شمار می رود، از ملزومات توسعه پایدار است پس چگونه می توان حضور زنان را در رئوس قدرت که تصمیم سازی صورت می گیرد، نادیده گرفت؟

افزایش مشارکت سیاسی و اجتماعی زنان در دولت یازدهم را نمی توان انکار کرد. بررسی عملکرد دولت یازدهم نشان از رفع موانع حضور زنان و افزایش نقش آنان در عرصه های اقتصادی، مدنی، فرهنگی و سیاسی دارد؛ زنانی که پیش از این باوجود تلاش و پویایی مستمر و حرکت در مسیر پیشرفت و نقش آفرینی مؤثر در عرصه های گوناگون، مورد بی توجهی دولتمردان پیشین و در نتیجه پابرجایی موانع روبه رو بوده اند.

رئیس جمهوری در یکی از سخنرانی هایشان گفتند: «زنان، قومیت و مذهب، هیچ یک مشکل نیستند. زنان ایران اسلامی در سایه برکت انقلاب اسلامی، با مذاهب و قومیت های مختلف و به عنوان نیمی از جمعیت کشور بخوبی می توانند در صحنه های اجتماعی، سیاسی و اقتصادی حضور فعال داشته باشند. آنچه ما در اسلام داریم، شایسته سالاری است و در رسیدن به این شایستگی، تفاوتی بین زن و مرد وجود ندارد. حضور زنان در فعالیت های اجتماعی نیز منافاتی با وظایف مادری و خانوادگی آنان ندارد و دولت فرصت حضور زنان در فعالیت های اجتماعی، سیاسی و اقتصادی را حق زنان می داند.» به یمن همین نگاه، در دولت روحانی چند معاونت به زنان اختصاص داده شد و برای نخستین بار بخشداران و فرمانداران زن انتخاب شدند؛ امری که مسبوق به سابقه نبود. حتی فرماندار زن اهل تسنن نیز در این دولت منصوب شد که متأسفانه در حادثه منا به شهادت رسید.

با این حال طی مدتی که در شبکه های اجتماعی اخبار مربوط به چینش کابینه دیده می شد، حاکی از تمایل زیاد مردم برای انتخاب «وزیر زن» بود که محقق نشد. حتماً رئیس جمهوری محترم در این حوزه ملاحظاتی داشته اند اما به هر روی آنچه ممکن است دستمایه انتقاد برخی مخالفان شود این است که یکی از مطالبات محوری نیمی از جامعه محقق نشده است.

اما پرواضح است که روحانی بر این باور است زنانی که در تمامی بزنگاه های تاریخی و در گذار از تمامی چالش های خطیر دوشادوش مردان و به قول فرمایش حضرت امام(ره) بعضاً جلوتر از مردان بوده اند، از منافع ملت و نظام حمایت کرده و در این مسیر نیز تجربه های ارزشمند مدیریتی کسب کرده اند، شایستگی آن را دارند حضور پررنگ تری در عرصه های کلان مدیریتی کشور داشته باشند و نظام جمهوری اسلامی راه را برای ورود آنان به عرصه های مختلف مدیریتی باز گذاشته است.

برآیند سخنان این روزهای روحانی و بویژه اظهارات دیروز جهانگیری این نوید را می دهد که دولت دوازدهم با این باور که زنان قوی، مدیر و باتجربه در نظام اسلامی کم نیستند قطعاً فرصت خدمت را برای آنها فراهم خواهد کرد تا جامعه از این طریق هم به رشد و تعالی برسد و هم زنان به جایگاهی که بحق شایسته آن هستند، دست پیدا کنند.