چرا جریان اصول گرایی از تتلو و بهنوش بختیاری تقدیر گرد اصول گرایی به کجا میرود

تقدیم تندیس به امیرحسین مقصودلو یا همان تتلو, موجی نیست که به راحتی فروکش کند این موج دامان جریان اصولگرایی را به راحتی رها نخواهد کرد و فعالان این جریان نمی توانند به راحتی همه آنچه را رخ داده به سطح یک مراسم و تقدیم تندیس فروبکاهند آنچه روی داده, نشانه ای روشن از سردرگمی گفتمانی دارد که جریان اصولگرا باید نسبت خود را با آن روشن کند

درهمین باره مصطفی معین، وزیر علوم دولت اصلاحات، در صفحه اینستاگرام خود آنچه را روی داده «تغییر به سمت سیاست های ماکیاولیستی» تعبیر کرده و عباس عبدی هم معتقد است یک گروه باید دنبال بازسازی هویت خودش در درجه اول باشد؛ نه آنکه هویت خودش را هم از دست بدهد تا جلب آرا کند. به گفته عبدی، همه اینها (اصولگرایان) تتلیتی می شوند. این یعنی موج جدیدی از اصولگرایی در راه است که اگر هواداران اجتماعی اش در سطح هواداران ترانه های تتلو محسوب می شدند، الان در تلاش برای انتقال همان بدنه به بُعد سیاسی هستند؛ یعنی بروز تتلیتی های سیاسی. چند روز پیش بود که خبرگزاری فارس در جشن یک سالگی «فارس پلاس» جمعی از چهره های اصولگرا از جمله حمید رسایی، نقوی حسینی و ضرغامی را در کنار تتلو و بهنوش بختیاری دعوت کرده بود تا از آنها تقدیر کند. حضور این چهره های اصولگرا در کنار تتلو موجی از واکنش ها را به همراه داشت؛ از جنس همان واکنش هایی که هنگام دیدار رئیسی و تتلو فضای مجازی و رسانه ها را درنوردید. در بحبوحه انتخابات، بخشی از حامیان رئیسی، تتلو را در کنار رئیس تولیت آستان قدس قرار دادند تا به این وسیله بتوانند به زعم خود به رأی آوری نامزد خود کمک کنند، اما نتیجه عکس گرفتند. بااین حال رئیسی در اولین گفت وگوی خود بعد از انتخابات به تأیید و توجیه آن دیدار پرداخت و به تسنیم گفت: «... با اینکه بعد از نماز باید باعجله به سمت پرواز می رفتم؛ اما نشستم و او را به خاطر ترانه ای که برای امام رضا(ع) خوانده بود، تحسین و تشویق کردم و رفتم... خیلی متأسف شدم وقتی شنیدم تصاویر نامناسبی از گذشته که او از آنها اعلام برائت کرده، با طراحی همان اتاق عملیات روانی به طور گسترده در فضای مجازی پخش شد. خُب، این کار خیلی زشت و حرام بیّن و اشاعه فحشا از جوانی است که اظهار می کند من توبه کرده ام...». بعد از واکنش هایی که به حضور تتلو در جشن فارس پلاس صورت گرفت، حمید رسایی هم به دفاع از تتلو پرداخت؛ به همان سبک رئیسی؛ و تتلو را «جوان توابی» معرفی کرد که به دامن انقلاب بازگشته و باید مورد استقبال قرار بگیرد. عبدی اما این حرکت را در راستای «ظهور موج جدیدی از اصولگرایی» تلقی کرد که برای کسب «رأی حلال» به تتلو پناه برده است. همه ماجرا اما این ساده انگاری نیست که اصولگرایی به دنبال آن است تا حضور تتلو را توجیه کند.

معین: اخلاق و دین حول مدار منافع سیاسی می چرخد

مصطفی معین در توضیح آنچه بر جریان اصولگرایی حادث شده، نوشته است: «وقتی که جای هدف و وسیله عوض شد، اخلاق جای خود را به سیاست و قدرت می دهد و «غریق به هر گیاه خشکی چنگ می زند»! در این شیوه سیاست مداری، ... اخلاق و دین حول مدار منافع سیاسی می چرخد! «ماکیاول» در کتاب خود «شهریار»، هدف سیاست را گرفتن قدرت بدون هیچ قید اخلاقی می داند...».

در نهایت تتلیتی می شوند

عباس عبدی هم در گفت وگو با «نامه» در پاسخ به اینکه اصولگرایان برای انتخابات مجلس دهم کلاه مخملی ها را خود دعوت کردند و در انتخابات ریاست جمهوری نیز تتلو را آوردند...

... به نظر شما آنها می توانند با این روش ها آرای خاکستری را به سمت خود جذب کنند؟ گفت: خدا عاقبت کسانی را به خیر کند که آرای خاکستری شان می خواهد تتلو و کلاه مخملی ها باشد. او افزود: نمی دانم آنجا اصلا کسی به این موضوعات به طور جدی فکر می کند یا آنکه همین طور تتلو می آید و ردیف جلو می نشیند، کلاهش را هم کج می گذارد و خالکوبی هایش را بیرون می اندازد. من که دیروز عکس مراسم را دیدم جا خوردم. به نظرم همه در نهایت تتلیتی می شوند و یک کلاه مخملی هم سرشان بگذارند تمام است. این تحلیلگر مسائل سیاسی یادآور شد: معتقدم این کارها دردی را دوا نمی کند. اصلا نباید در ابتدا دنبال جذب آرا بود، این یک بحث ثانوی است. یک گروه باید دنبال بازسازی هویت خودش در درجه اول باشد؛ نه آنکه هویت خودش را هم از دست بدهد تا جلب آرا کند، چون در این صورت همان آرای پیشین خود را نیز از دست می دهد.

عبدی ادامه داد: در دنیای واقعی این طور نیست که آقای رسایی یا آقای رئیسی مطالبات تتلیتی ها را نمایندگی کنند. اگر می بینند هنرمندان به دیدار آقای خاتمی می روند و احترام می گذارند، آن یک دلیلی دارد، نه آنکه آقای خاتمی بخواهد فقط برای جلب آرای آنها رفتار کند. یک پایه تحلیلی و یک ایده پشت این کار وجود دارد که در اقدامات اصولگرایان دیده نمی شود؛ این افراد بیشتر اقتضایی عمل می کنند تا تحلیلی.

حمایت کیهان

بااین حال روزنامه کیهان روز گذشته در دفاع از بهنوش بختیاری بدون اینکه نامی از تتلو به میان بیاورد، نوشت: «صحبت های بهنوش بختیاری در مراسم سالگرد تأسیس فارس پلاس که از اهانت های عده ای به وی به خاطر ستایش از شهدای مدافع حرم سخن گفته بود نشان می دهد، جریان های تمامیت خواه مدعی آزادی بیان در برخورد با هنرمندان حتی به خودی های خود نیز رحم نمی کنند و هنرمندانی از جبهه خودشان را نیز در صورت بروز رفتاری مغایر با منافع خود، هدف تخریب قرار می دهند».حمایت کیهان از جنس حمایت هایی است که باعث شد برخی از نحله های جریان اصولگرایی در اوج انتخابات، تتلو را در کنار رئیسی بنشانند با این توجیه که او در وصف مدافعان حرم و انرژی هسته ای و... ترانه خوانده است؛ اقدامی که هنوز در بین اصولگرایان هم موافق و مخالف دارد.