شوک مذاکرات ژنو

توافق بزرگ نزدیک است وزرای خارجه پنج کشور اروپایی و امریکا در ژنو گرد هم آمدند تا مقدمات یک «توافق بزرگ» هسته یی را فراهم سازند

توافق بزرگ نزدیک است. وزرای خارجه پنج کشور اروپایی و امریکا در ژنو گرد هم آمدند تا مقدمات یک «توافق بزرگ» هسته‌یی را فراهم سازند. ارتقای سطح مذاکرات از معاونان به وزرای شش کشور غربی و تهران، خبر غیر‌مترقبه‌یی بود که دیروز در دقیقه ۹۰ در ژنو رخ داد تا به گفته یکی از مقامات نزدیک به تیم مذاکره‌کننده ایران « وزیران خارجه توافقات ایران و گروه ۱+۵ در ژنو را نهایی کنند.»حساسیت مهمی که بر مذاکرات روز گذشته سایه افکنده بود سبب شد تا جان کری، لوران فابیوس، ویلیام هیگ و گیدو وستروله عالی رتبه‌ترین مقامات امریکا، فرانسه، انگلستان و آلمان راهی ژنو محل مذاکرات اتمی شوند. گویی ژنو در آستانه حل پرچالش‌ترین پرونده هسته‌یی طی دو دهه گذشته قرار گرفته است. ظاهرا مقر اروپایی سازمان ملل در دو روز آخر هفته به عنوان مرکز تازه‌ترین تحولات بین‌المللی تا رسیدن به یک توافق هسته‌یی میان تهران با گروه ۱+۵ خود را آماده ساخته است تاسرانجام راه‌حلی که محمد جواد ظریف وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران وعده داده بود تحقق یابد. آنچه مسلم است پرونده هسته‌یی ایران از یک پروسه فرسایشی و خسته‌کننده در مسیری قرار گرفته است که هر چه طرف‌های درگیر در آن به جلو گام برمی‌دارند، پنجره‌های بیشتری را برای حل کامل اختلافات، گشوده می‌بینند؛خبر امیدوارکننده‌یی که حتی کشوری چون اسراییل را مبهوت ساخته است. به‌طوری که بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسراییل پس از پایان روز اول مذاکرات ایران و ۱+۵ و احتمال توافق طرف‌های مذاکره در این دور از مذاکرات، با دستپاچگی در توییتر خود نوشت که «اگر اخباری که از ژنو می‌رسد درست باشد ایران به معامله قرن دست یافته است.» نخست‌وزیر اسراییل تا آخرین لحظات با دیدارهای مکررش با جان کری نتوانست او را متقاعد سازد که به اعمال تحریم‌ها علیه ایران ادامه دهد.

● نشست سه جانبه

نشست سه جانبه بین «محمد جواد ظریف» و «جان کری» وزرای امور خارجه ایران و امریکا و «کاترین اشتون» مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا برگزار شد. جان کری پیش از حضور در این نشست سه جانبه، با مذاکره‌کننده اصلی گروه ۱+۵ به صورت دو جانبه دیدار و گفت‌وگو کرد. محمد جواد ظریف در گفت‌وگویی با سایت دیپلماسی ایرانی درباره فضای مذاکرات دیروز اظهارداشت: لغو سفر من به ایتالیا به این دلیل بود که هم خانم اشتون از من درخواست کردند که در جریان مذاکرات در ژنو بمانم و هم اینکه خودم احساس کردم که مذاکرات به اندازه‌یی جدی است که شاید من نتوانم چند ساعتی از ژنو خارج شوم و این حدس من هم درست بود چرا که حضور من در ژنو در تمام طول دیروز ضروری بود. اینکه آقای کری از منطقه به ژنو بیایند نشان‌دهنده اهمیتی است که شخص وزیر امور خارجه امریکا به مذاکرات می‌دهد. ما از ابتدا هم اعتقاد داشتیم که این جلسه برای آنکه به ثمر بنشیند باید در سطح وزرا باشد و شاید بقیه وزرا نیز به این نتیجه رسیده‌اند که نیاز به اتخاذ یک تصمیم سیاسی استوی گفت: اصرار داشتیم که توافق باید بر اساس دیدگاه‌های مشترک و با تنظیم متن مشترک باشد نه به این شکل که یک طرف مانند گذشته متنی را تهیه کرده و به طرف مقابل ارائه دهد. شخص من همزمانی که می‌خواستم پیشنهاد خود را ارائه دهم به صورت یک مجموعه‌یی از ایده‌ها بود نه به شکل یک چارچوب سفت و سخت که در آن به بایدها و نبایدها اشاره شده باشد. هدف هم این بود که مذاکرات را در مسیر ارامی جلو ببریم که نشان دهد هیچ کدام از طرفین به دنبال تحمیل دیده‌های خود به طرف مقابل نیست.

من فکر می‌کنم که یکی از روش‌ها همین مذاکرات ۲ جانبه دیروز بود که در محیط غیررسمی‌تر این گفت‌وگوها ادامه پیدا کند تا ما به مرحله نگارش برسیم. وزیر خارجه امریکا نیز پیش از این نشست درباره دلیل حضورش در ژنو گفت: هنوز توافقی حاصل نشده است و من آمده‌ام که میان ایران و اعضای ۱+۵ توافق حاصل شود. کری افزود: با آقای ظریف درباره مسائل باقیمانده مذاکره خواهیم کرد. وزیر امور خارجه امریکا در عین حال اظهار داشت: فاصله‌یی میان نظرات ما و ایران وجود دارد که آمده‌ایم نظرات را به یکدیگر نزدیک کنیم. علاوه بر جان کری، لوران فابیوس وزیر امور خارجه فرانسه، ویلیام هیگ وزیر امور خارجه انگلیس و گیدو وستروله وزیر امور خارجه آلمان نیز در مذاکرات ژنو حضور پیدا کرده‌اند که نشانه جدی و حساس بودن مذاکرات است. لوران فابیوس وزیر امور خارجه فرانسه پس از ورود به ژنو از پیشرفت در مذاکرات ایران و گروه ۱+۵ خبر داد و گفت: هدف این است به توافقی دست یابیم که بتوانیم گام محکمی‌برداریم. بر اساس اخرین اخبار، وزیران خارجه روسیه و چین هم امروز به محل مذارکرات وارد خواهند شد

● اختلاف بین کشورهای ۱+۵ بر سر متن بیانیه مشترک

در حالی که ایران و ۱+۵ بعد از دو دور مذاکره و بحث‌های کارشناسی بر سر یک متن مشترک به تفاهم نسبی رسیده‌اند و دو طرف سعی دارند اختلاف نظرهای باقی مانده را با جدیت حل کنند، اما برخی کشورهای عضو گروه ۱+۵ هم‌چنان ساز ناکوک با دیگر کشورهای حاضر در این گروه می‌زنند. مذاکرات هسته‌یی ایران و ۱+۵ روز پنج‌شنبه ۱۶ آبان در مقر سازمان ملل آغاز شد و فضای مثبت و سازنده میان دو طرف که از مذاکرات نیویورک آغاز شده بود هم‌چنان استمرار یافت. ایرانی‌ها معتقد بودند که ۱+۵ هم‌چنان چارچوب پیشنهادی طرح ایران که در “ژنو ۱ “ ارائه شد را مورد تاکید دارند و در ادامه مذاکرات کارشناسی قرار است بحث بیشتری در این باره صورت گیرد. اما مذاکرات “ژنو ۲ “ به یک‌باره در روز نخست شکل و ظاهر متفاوتی به خود گرفت و از ساختاری که بیش از هفت سال بر اساس آن مذاکره انجام می‌شد خارج و طرف‌ها بطور عملیاتی به گفت‌وگوهای دوجانبه پرداختند. یک عضو تیم مذاکره‌کننده هسته‌یی در این باره به ایسنا گفت: به پینشهاد طرف ۱+۵ قرار شد تا مذاکرات بین ۱+۵ جداگانه انجام شود و ایران پذیرفت که این روند شکل گیرد. وی گفت که برای ایران بهتر است بطور جداگانه با کشورها مذاکره کند و به نظر این روش نتیجه بخش‌تر است. به نظر می‌آید علاوه بر اختلاف نظرهای موجود میان ایران و ۱+۵ بطور کلی و نیز با امریکا بر سر تحریم‌ها و مسائل هسته‌یی، برخی کشورهای اروپایی نیز همراه با اسراییل ساز ناکوک با ۱+۵ سر می‌دهند که مانع از پیشبرد مذاکرات شده است. در این میان رهبران کشورهای عضو ۱+۵ و وزیران خارجه بیکار ننشسته و سعی دارند برخی کشورهای هم‌پیمان خود را در مذاکرات همراه سازند. یکی از دلایل سفر وزیر خارجه امریکا به ژنو و شرکت در مذاکرات به دعوت کاترین اشتون را شاید بتوان در همین راستا دانست چرا که امریکا از مهم‌ترین کشورهای گروه ۱+۵ در رویکردی نسبتا متفاوت، روند جدیدی از تعامل را بر سر بحث هسته‌یی ایران پیش گرفته است و به نظر می‌آید قادر است تا دیگر کشورهای عضو گروه ۱+۵ را با خود همراه کند. به نظر می‌رسد برخی کشورهای عضو گروه ۱+۵ با همراهی رژیم صهیونیستی سعی دارند هر گونه تعامل میان ایران و ۱+۵ را با اختلال مواجه کنند.

● دیپلماسی هتلی

به هرحال قبل از شروع نشست میان مقامات ایران و ۱+۵ در هتل اینترکنتیننتال محل اقامت هیات‌های مذاکره‌کننده، دیپلماسی فعالی در جریان بود. بر این اساس دیدارهای سه جانبه و دو‌جانبه‌یی میان هیات ایرانی و طرف‌های روسی و چینی و همچنین کوفی عنان دبیرکل پیشین سازمان ملل متحد که دیروز خود را به این مذاکرات رسانده بود انجام شد. همچنین دیدار دوجانبه ظریف وزیر خارجه با کاترین اشتون نیز که به گفته مایکل مان ،سخنگوی مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا دیدار خوبی هم بوده است، صورت گرفت. به گزارش ایرنا، وزیر امور خارجه همچنین در محل اقامت خود در هتل اینترکنتیننتال ژنو ابتدا با «سرگئی ریابکوف» معاون وزیر امور خارجه روسیه و سپس با «وانگ مین» مدیرکل وزارت امور خارجه چین و نماینده این کشور در مذاکرات هسته‌یی با کشورمان دیدار و گفت‌وگو کرد. دیدار دوجانبه دیگر میان وزیر امور خارجه امریکا و رییس سیاست خارجی اتحادیه اروپا بود که البته موضوع این دیدار رایزنی درباره نشست سه‌جانبه با ایران بود. در همین حال یک منبع نزدیک به مذاکرات هسته‌یی به مهر گفت که «دلیل حضور کری و برگزاری جلسه سه‌جانبه هم این است که باید خیلی از مشکلات با حضور امریکایی‌ها حل شود.»از دیدارهای مهم دیگر در هتل معروف ژنو دیدار و گفت‌وگوی وزرای خارجه امریکا و انگلیس درباره برنامه هسته‌یی ایران بود. به گزارش فارس، جان کری و ویلیام هیگ، وزرای خارجه کشورهای امریکا و انگلیس در هتل اینترکنتیننتال ژنو با یکدیگر دیدار و درباره برنامه هسته‌یی ایران گفت‌وگو کردند. هرچند از متن این مذاکرات اخباری منتشر نشد اما همه رایزنی‌های فوق در راستای توافقات احتمالی بود که انتظار می‌رفت در این مذاکرات حاصل شود. با این حال مذاکرات در روز نخست تا جایی پیش‌ رفت کرد که وزیر خارجه ایالات متحده سفر خاورمیانه‌یی خود را نیمه کاره رها کرده تا خود را به ژنو برساند. البته جان کری با وزرای خارجه سه کشور انگلستان، فرانسه و آلمان، که روز گذشته به‌طور قریب الوقوع خود را به این نشست رسانده بودند، گفت‌وگوهایی را ترتیب داد. آنچه معلوم است در اتاق‌های هتل کنتینانتال و ساختمان کاخ ملل و در میان انبوهی از دیدارها و رایزنی‌ها اتفاق مهمی در شرف وقوع بود. طی دو روز گذشته کشورهای طرف‌های مذاکره‌کننده دیدارهای فشرده‌یی را پشت سر گذاشتند. هر طرف به یارکشی پرداخته تا بتوانند وزن سهم خود را از این مذاکره بالا ببرد.

● مذاکرات انگلیس و فرانسه

دیوید کامرون نخست‌وزیر انگلیس در تماس تلفنی با «فرانسوا اولاند» رییس‌جمهور فرانسه با وی درباره مذاکرات هسته‌یی ایران گفت‌وگو کرده است. به گفته کامرون، دو طرف توافق دارند که «مذاکرات سازنده در ژنو فرصتی برای پیشرفت واقعی فراهم می‌کند». ایران و گروه ۱+۵ از دیروز دور جدیدی از مذاکرات هسته‌یی را در ژنو سویس آغاز کردند. دیروز وزیران خارجه امریکا و سه کشور تروییکای اروپایی در سفری از پیش اعلام‌نشده، به محل مذاکرات رفته‌اند. این موضوع گمانه‌زنی‌ها درباره احتمال توافق قریب‌الوقوع را افزایش داده است. «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر رژیم‌صهیونیستی از توافق احتمالی ایران و ۱+۵ ابراز نارضایتی کرده و گفته است اسراییل خود را به این توافق پایبند نمی‌داند.

زهره آقایانی