نرم کننده‌های موی سر (کاندیشنر) و نحوه مصرف آن

استفاده از کاندیشنر یکی از مهمترین اعمالی است که می توان برای مراقبت از مو و حفظ سلامت و ‏زیبایی آن انجام داد .

● توصیه های عمومی در انتخاب و مصرف کاندیشنر
توصیه های ارائه شده در زیر برای انتخاب یک حالت دهنده و یا کاندیشنر مناسب می تواند مفید باشد . که عبارتند از :
ـ اگر موهای بسیار خشک و یا فرفری دارید موی شما نیازمند یک کاندیشنر و یا حالت دهنده غنی و مرطوب کننده می باشد .
ـ اگر موهای باریک ضعیف و بی حال دارید موهای شما نیازمند یک کاندیشنر حاوی مواد حجم دهنده می باشد .
ـ موهای سالم و براق تنها نیازمند یک کاندیشنر و یا حالت دهنده ساخته شده برای موهای نرمال می باشند
ـ اگر موهایتان دارای خلل و فرج بوده و در تست اسپری به این واقعیت پی برده اید . موهایتان نیازمند به یک کاندیشنر مرطوب کننده قوی است .و اگر در تست اسپری پی برده اید که موهای مقاوم به جذب رطوبت دارید و قطرات آب بر روی موهایتان سر خورده است شما نیازمند استفاده از کاندیشنری با قدرت مرطوب کنندگی کمتر و ضعیف تر می باشید
ـ استفاده از حالت دهنده و یا کاندیشنری که بر روی سر باقی نمانده و شستشو می گردد حداقل یک بار در هفته برایتان توصیه می گردد . پس از استفاده از این کاندیشنر اگر موی سر خوب و معمولی دارید موی خود را بی درنگ بشوئید و اگر موی سر خشکی دارید مقداری آن را بر روی سر تا حدود ۳- ۴ دقیقه نگه داشته و سپس اقدام به شستشو نمائید.
ـ اگر کاندیشنری در دسترس ندارید می توانید این کار را با یک روغن طبیعی همانند روغن زیتون نیز انجام دهید .


● چگونه از کاندیشنر به صورت صحیح استفاده کنیم؟
ـ قبل از بکار گیری کاندیشنر بر روی موهای تمیز تازه شامپو شده بهتر است تا آب اضافی موجود بر روی موهایتان را بردارید بخصوص اگر موهای بلندی دارید این امر بسیار ضروری است .بهترین راه برای برداشتن آب از روی موهایتان این است که با دستهایتان این کار را انجام داده و آب را از تاج سر به سمت گردن و به طرف پائین از روی موی سر برداشته شود . اگر موهایتان بلند است دسته ای از موهایتان را در بین دو تا از انگشتانتان قرار داده و دستتان را به سمت پائین حرکت دهید تا کاملا آب به سمت پائین حرکت نموده وبرداشته شود .
ـ برای اطلاع از میزان مورد نیاز کاندیشنر برای موها می توان به اطلاعات مندرج در برچسب و یا لیبل آن نیز توجه نمود ولی اگر موهای کوتاه دارید مقدار کمی از حالت دهنده یا کاندیشنر را استفاده نمائید .و اگر موهایتان بلند است از مقادیر بیشتری استفاده نمائید . مقدار مورد نظر از کاندیشنر را بر روی کف دست خود ریخته و دو دست را بر هم بمالید تا کاملا بر روی کف دستها پخش گردد سپس آن را بر روی کف سر با حرکات نوازشی و مالشی بکار گیرید . نیازی به مالیدن مستقیم کاندیشنر بر روی کف سر تان نیست زمانیکه آن را بر روی موهایتان بکار می گیرید مقداری بر روی کف سر نیز به صورت غیر مستقیم آغشته می گردد .
ـ حال بهتر است از انگشتان خود به عنوان شانه استفاده نموده و کاندیشنر را بر روی تمام سطح مو منتشر نمائید اگر موهای بلندی دارید درحین عمل متوجه می شوید که مقدار کاندیشنر مصرفی کافی بوده است یا نیاز به استفاده مقادیر بیشتری داریدتا تمام سطح موهایتان با کاندیشنر پوشیده شود.
ـ حال اجازه دهید تا کاندیشنر بخوبی بر روی موهایتان رونشین گردد معمولا طول زمان مورد نیاز بر روی اطلاعات مندرج بر روی بسته بندی درج شده است ولی زمان معمول لازم عموما ۳ الی ۵ دقیقه می باشد .
ـ اگر موهای بلندی دارید به آرامی از ابتدا تا انتهای مسیر را با شانه دندانه پهن تعقیب نمائید تا کاملا کاندیشنر در مسیر منتشر شده باشد این شانه زدن باید در جهت مالیدن حالت دهنده از بالا به پائین ودر جهت رویش موی سرتان باشد ، این عمل هر گونه درهم تنیدگی را نیز ازبین می برد .
ـ وقتی زمان لازم برای ایجاد حداکثر اثر بخشی کاندیشنر طی شد باید آن را بطور کامل از روی موی سر برداشت . مجددا در حین شستشو باید انگشتان را وارد حجم مو نمود تا هیچ گونه کاندیشنری بر روی موها و بخصوص کف سرباقی نماند . زیرا یکی از دلایل احساس چربی و روغن پس از استفاده از کاندیشنر ها همین باقی ماندن مقادیری از آن بر روی مو ها یا کف سر مصرف کننده است .
ـ برداشتن کامل شامپو و یا کاندیشنر از روی سر نکته ای بسیار مهم در بهداشت موی سر می باشد. زیرا همانگونه که شرح داده شد، شامپو ها حاوی موادی تحت عنوان شوینده ها یا سورفکتانتها هستند و باقی ماندن آنها بر روی کف سر به علت عدم شستشوی کامل و صحیح می تواند موجب بروز احساس خشکی و خارش گردد .
ـ حال موهایتان را با پیچیدن یک حوله به دور آن با نرمی و ملایمت خشک نمائید و از هر گونه حرکات خشن وتند و سرعتی و قدرتی بپرهیزید.
ـ پس از هر بار شامپو کردن حتما از کاندیشنر استفاده نمائید . اگر فرصت کافی برای کاندیشنر نمودن عمیق موهای خود را ندارید لا اقل از کاندیشنر هایی که برای اعمال اثر خود تنها نیاز بعه چند دقیقه زمان دارند و با شستشو نیز برداشته می شوند استفاده نمائید .
ـ در هر حال از ایجاد مالش بر روی مو هایتان بخصوص زمانی که مو هایتان خیس است خودداری نمائید.
ـ اگر موهای بلندی دارید همواره برای برطرف نمودن درهم تنیدگی آن ابتدا از انگشتان دستانتان استفاده نمائید و سپس از شانه های با دندانه پهن و درشت بهره بگیرید و در هر حالتی هرگز با شدت و فشار موها را به سمت پائین نکشید.


● خشک نمودن موی سر
حال وارد مرحله ای از مراقبت و نگهداری از مو می شویم که اکثر مردم بیشترین آسیب را در آن به مو وارد می نمایند .تعجب برانگیز است که بدانیم چگونه بعضی ها بی رحمانه و ندانسته چه آسیبی را در زمان خشک کردن موهایشان با حوله بر آن وارد می نمایند. بسیاری از افراد حوله را به شدت و فشار بر روی سر کشیده و اقدام به خشک نمودن آن می نمایند که می تواند مو را دچار آسیب های جدی نماید.


● چگونه موهای خود را خشک نمائیم؟
مو در زمان خیس بودن بسیار مستعد به تخریب و آسیب پذیری ناشی از کشش بوده وبراحتی میشکند. برای خشک نمودن موی سرمان بهتر است موارد زیر را رعایت نمائیم تا موهای سالم و زیبا داشته باشیم .
۱) ابتدا بهتر است به روش دو انگشتی که در مبحث قبل شرح داده شد آب اضافی را از روی آن برداریم .
۲) حال حوله خود را بداشته و بر روی سرتان بگذارید .در این حال کل موهای سرتان را با آن پوشش داده اجازه دهید تا حوله آب سرتان را به صورتی طبیعی به خود جذب نماید .
۳) حال با دست از بیرون بر روی حوله فشار کمی وارد نمائید و اکر موهای بلندی دارید بهتر است آن را در بین چین های حوله قرار داده و با فشار دست خشک نمائید .
۴) در نقاطی که حوله با کف سر درتماس است می توانید با حرکات ماساژی و حرکات بسیار ملایم و دورانی انگشتان دست اقدام به ماساژ همگام با خشک نمودن نمائید .
۵) مدت زمان ایدهال برای قرار گرفتن سر در زیر حوله معمولا مابین ۱۰ ال ۱۵ دقیقه است و این زمانی است که شما موهای خود را با حوله کاملا پوشانیده اید (حالتی دستار مانند) .
۶) در طول این زمان شما می توانید اقدام به خشک نمودن تمام بدن خود نمائید و یا لباس خود را بپوشید. واین بدان معنی است که برای خشک نمودن خود نیاز به دو یا چند حوله دارید .دستار بندی حوله بخصوص در افرادی که موهای بلند دارند سبب حالت پذیری بهتر در زمان حالت دادن موها می گردد.
۷) حال پس از ۱۰ الی ۱۵ دقیقه دستار را باز نموده و از یک شانه با دندانه های بزرگ برای شانه کردن استفاده نمائید مسیر شانه کردن از بالای سر به سمت انتهای مو باشد . در این حالت هر گونه درهم تنیدگی احتمالی قابل برطرف کردن می باشد . شانه های دندانه درشت کمترین آسیب را به مو وارد می نماید . استفاده از شانه های با دندانه ریز و یا برسهای چنگگ دار می تواند موجب آسیب جدی در تار های مو گردد
۸) حال موهایتان برای هرگونه حالت دهی آماده بوده و با طی مراحل فوق از هر گونه اشتباهی در شستشو ،استفادهء از کاندیشنر(حالت دهنده یا نرم کننده) و خشک نمودن دوری نموده اید.