تمام آن چه خانم ها باید درباره فصل گرم بدانند

از آن جا که خانم ها به صورتشان خیلی اهمیت می دهند و از آن جایی که برای اغلبشان پوست, مهم ترین قسمت صورت است و هرگونه تغییر و تحولی در آن تأثیر مستقیم روی یک مسأله حیاتی یعنی سن ظاهری خانم ها دارد مراقبت از پوست و به ویژه مراقبت از پوست صورت, یکی از مهم ترین وظایف خانم ها تلقی می شود

اگر این شبهه برای شما پیش آمده که تابستان، زن و مرد نمی‌شناسد، بهتر است از همین حالا رک و راست بگوییم که شما آدم نکته‌سنجی نیستید. خانم‌ها نه تنها از آقایان گرمایی‌ترند و از تابستان بیشتر عذاب می‌کشند (با این توضیح که این معمولاً آقایان هستند که وسط ظهر تابستان و در اوج گرما، در حال دویدن دنبال یک لقمه نان رؤیت می‌شوند)، بلکه تابستان اساساً فرصت خوبی برای آن‌ها است تا لذت‌هایی را تجربه کنند که آقایان معمولاً از آن‌ها بی‌بهره‌اند؛ لذتی مثل خرید کردن. ما در این پرونده قرار است از تعامل زنان و تابستان حرف بزنیم؛ از شیوه‌هایی نظیر کنار آمدن با گرما گرفته تا نحوه خرید عطر سرد و حتی سلاح سرد!

واقعیت این است که این تابستان داغ لعنتی، اگرچه اسمش جز گرمی و تشنگی و عرق ریختن و سردرد و ... چیزی را یاد آدم نمی‌آورد، ولی خودش خوبی‌هایی دارد که الحق و الانصاف در هیچ فصل دیگری پیدا نمی‌شود. مثلاً همین تعطیلات درست و حسابی و شب‌های خنک و باحالش را در کدام فصل دیگری می‌توانید تجربه کنید؟ اگر کمی صادق باشید، حتماً اعتراف می‌کنید که تابستان برخلاف اسمش، فصل خیلی خوبی است؛ فقط باید بدانید که اولاً چگونه با آن کنار بیایید و ثانیاً چگونه از آن لذت ببرید. این مطلب هم به همین جور چیزها اختصاص دارد، منتها مخاطبش فقط خانم‌ها هستند.

● خانم‌ها و جوان ماندن با ضد آفتاب

از آن‌جا که خانم‌ها به صورتشان خیلی اهمیت می‌دهند و از آن‌جایی که برای اغلبشان پوست، مهم‌ترین قسمت صورت است (فعلاً بحث درباره بینی را کنار می‌گذاریم) و هرگونه تغییر و تحولی در آن تأثیر مستقیم روی یک مسأله حیاتی یعنی سن ظاهری خانم‌ها دارد؛ مراقبت از پوست و به ویژه مراقبت از پوست صورت، یکی از مهم‌ترین وظایف خانم‌ها تلقی می‌شود. این مسأله از این جهت در تابستان اهمیت دارد که دشمن شماره یک پوست، به عقیده دانشمندان، نور آفتاب است؛ به ویژه اشعه ماوراء بنفش که هیچ چیزی قادر نیست به اندازه آن، پدر پوست را درآورد. البته خطرات آفتاب منحصر به پیر و چروک شدن پوست نیست و تماس زیاد با آفتاب شدید می‌تواند منجر به سرطان‌های خطرناک پوستی شود (قابل توجه آن‌هایی که علاقه خاصی به حمام آفتاب دارند).

برا ی محافظت از پوست در مقابل آفتاب، اولین کاری که می‌توانید انجام بدهید این است که در ساعات اوج تابش خورشید، یعنی از حدود ساعت ۱۰ صبح تا ۴ بعد ازظهر، از خانه خارج نشوید.

توصیه دوم این است که از لباس‌هایی استفاده کنید که بدن را بیشتر می‌پوشانند. هیچ چیزی به اندازه لباس‌های آستین‌بلند و شلوار و دامن بلند، جلوی نور خورشید را نمی‌گیرد. البته هر چقدر لباس‌ها تیره‌تر و بافت متراکم‌تری داشته باشد، بیشتر جلوی نور خورشید را می‌گیرد ولی معمولاً کسی دلش نمی‌خواهد در تابستان لباس کلفت و تیره بپوشد و ما هم چنین پیشنهادی نمی‌کنیم. توصیه سوم، استفاده از کلاه‌های لبه‌دار است که در سال‌های اخیر کم‌کم دارد جا می‌افتد. این کلاه‌ها به خوبی از پوست صورت در مقابل نور خورشید محافظت می‌کنند؛ و اما توصیه چهارم چیزی نیست جز سفارش اکید به مصرف ضد آفتاب.

ضد آفتاب‌ها معمولاً بر اساس SPF معرفی می‌شوند. SPF مخفف عبارت Sun Protection Factor، به معنای «فاکتور محافظت‌کننده در برابر خورشید» است. در مورد معنایش خیلی وارد جزئیات نمی‌شویم؛ فقط در این حد بدانید که ضد آفتاب‌هایی با SPF مساوی ۱۵، نزدیک به ۹۳ درصد از پرتوهای ماوراء‌بنفش خورشید را جذب می‌کنند و ضد آفتاب‌هایی با SPF معادل ۳۰، بیش از ۹۷ درصد. بنابراین سعی کنید ضد آفتابی را انتخاب کنید که SPF آن، حداقل ۱۵ باشد. ضد آفتاب‌هایی با SPF بیشتر از ۳۰ هم معمولاً فایده چندانی ندارند. در مورد استفاده از ضد آفتاب به این چند نکته هم توجه کنید:

● ضد آفتاب را نیم تا یک ساعت قبل از خروج از منزل استفاده کنید.

در استفاده از ضد آفتاب خسیس نباشید. ضد آفتاب باید به صورت یک لایه نسبتا ضخیم روی پوست شما را بپوشاند.

هر ۲ ساعت یک‌بار ضد آفتاب را تجدید کنید. در صورت شستن دست و صورت، شنا یا استفاده از حوله، دوباره از ضد آفتاب استفاده کنید. اگر روی محصول مورد استفاده شما نوشته شدهAll day ، به این معنا است که استفاده از این محصول برای یک‌بار در روز کافی است. اما توصیه می‌کنیم به صداقت شرکت تولیدکننده دارو شک کنید؛ چراکه هیچ ضد آفتابی نمی‌تواند در تمام طول روز دوام بیاورد.

ضدآفتاب‌ها به شکل‌های گوناگونی در بازار وجود دارند. برخی از آن‌ها به صورت کرم هستند که برای افراد دارای پوست خشک، مناسب‌ترند ولی کسانی که پوست چرب دارند، بهتر است از انواع ژل یا لوسیون ضد آفتاب استفاده کنند.

ضد آفتاب‌ها مانند هر وسیله آرایشی دیگری ممکن است برای بعضی‌ها حساسیت‌زا باشند، به ویژه ضد آفتاب‌هایی که دارای مواد معطر یا رنگی هستند. مثل هر وسیله آرایشی دیگری توصیه می‌کنیم پیش از استفاده از یک ضد آفتاب جدید، ابتدا مقداری از آن را روی بازویتان بمالید و ۲۴ ساعت صبر کنید تا ببینید بدنتان به آن حساسیت نشان می‌دهد یا نه. اگر اتفاقی نیفتاد، می‌توانید از آن برای پوست صورتتان استفاده کنید.

● چشم خانم‌‌ها و عینک‌های آفتابی

عینک آفتابی برای خانم‌ها (و همچنین برای آقایان) چیزی فراتر از عینک است. در واقع عینک آفتابی جزئی از تیپ ظاهری خیلی از خانم‌ها محسوب می‌شود و برای همین نمی‌شود از رابطه خانم‌ها و تابستان سخن گفت، ولی اشاره‌ای به عینک آفتابی نکرد. اگر از کاربردهایی مثل تیپ زدن، مراسم سوگواری و غیره بگذریم، استفاده از عینک‌های آفتابی، هرجا و هروقت که آفتاب شدیدی باشد، از چله تابستان گرفته تا وسط برف و یخ زمستان، یک ضرورت است.

نور خورشید (شامل نور مرئی و اشعه‌های فرابنفش) همان‌طور که به شدت به پوست بدن آسیب می‌رساند، می‌تواند به لایه‌های مختلف چشم هم صدمه بزند و مشکلات جدی ایجاد کند. بنابراین به همان اندازه که محافظت از پوست در مقابل نور خورشید اهمیت دارد، حفاظت از چشم‌ها هم در مقابل این اشعه‌ها یک امر حیاتی است. پس می‌بینید که برخلاف جار و جنجال‌های کژاندیشان(!)، زدن عینک آفتابی نه تنها مطلقاً به معنای قرتی‌بازی نیست، بلکه یک ضرورت است.

یک عینک آفتابی برای این‌که صرفاً وسیله‌ای برای تیپ ظاهری نباشد و بتواند از چشم شما در برابر نور خورشید مراقبت کند، باید دارای ویژگی‌هایی باشد که خیلی بعید است شما بتوانید این ویژگی‌ها را در عینک‌هایی که دست‌فروش‌ها می‌فروشند، پیدا کنید. هرچند اطمینان صد در صدی هم وجود ندارد که عینک‌هایی که از عینک‌فروشی‌های معتبر خریداری می‌کنید، قطعاً این ویژگی‌های مطلوب را داشته باشند. با این حال، اگر به چشمتان اهمیت می‌دهید، عقل حکم می‌کند که کمی بیشتر خرج کنید و عینک آفتابی را از عینک‌فروشی‌های معتبر و با دریافت برگه ضمانت خریداری نمایید. پیش از خرید عینک آفتابی، این چند نکته را به خاطر بسپارید:

عدسی‌های عینک آفتابی، یا شیشه‌ای هستند یا پلاستیکی. عدسی‌های پلاستیکی سبک‌ترند و بر اثر ضربه خرد نمی‌شوند و در نتیجه خطر آسیب به چشم در صورت وقوع حادثه، کمتر می‌شود. اما در مقابل، عدسی‌های شیشه‌ای وضوح بیشتری دارند، کمتر خش می‌افتند و البته گران‌تر هم هستند.

لازم نیست عینک آفتابی آن‌قدر تیره باشد که چشمان شما از پشت آن دیده نشود. چنین عینک‌هایی دید شما را هم کم می‌کنند.

یک عینک آفتابی استاندارد باید با یک روکش جاذب اشعه ماوراء بنفش به ضخامت ۴۰۰ نانومتر پوشیده شده باشد. این روکش بین ۹۹ تا ۱۰۰ درصد پرتوهای فرابنفش نوع B خورشید را جذب می‌کند و مانع رسیدن آن به چشم می‌شود. روی چنین عینک‌هایی واژه۴۰۰ - UV یا UV Protection ۱۰۰ درصد حک شده است. البته عینک‌فروشی‌های معتبر، دستگاه‌هایی دارند که می‌تواند میزان واقعی محافظت عدسی عینک را در برابر اشعه ماوراء بنفش خورشید (UV) اندازه‌گیری کند.

اگر در مورد میزان محافظت عدسی عینک در مقابل اشعه فرابنفش خورشید شک دارید، راه ساده‌ای برای امتحان کردن این موضوع وجود دارد. یک عینک فتوکرومیک را بردارید و عدسی عینک آفتابی را جلوی آن در مقابل نور خورشید بگیرید. اگر عدسی عینک آفتابی استاندارد باشد، اشعه فرابنفش خورشید را جذب می‌کند و در نتیجه، عینک فتوکرومیک تغییر رنگ نمی‌دهد.

عدسی‌های غیراستاندارد معمولاً سطح ناهموار و غیر یکنواختی دارند. برای اطمینان از عدم وجود انحراف در عدسی می‌توانید عینک را به چشم بزنید و به یک سطح منظم مثل لبه میز یا خطوط بین کاشی‌ها نگاه کنید و در همین حال سرتان را به بالا و پایین و چپ و راست حرکت دهید. اگر عدسی استاندارد باشد، این خطوط با حرکت چشم شما همچنان صاف باقی می‌مانند؛ و در غیر این صورت، کج و معوج می‌شوند.

یکی از نگرانی‌های بزرگ خانم‌های جوان در زندگی، چروک شدن گوشه چشم‌ها است! عینک‌های آفتابی بزرگ، نه تنها از چشم شما محافظت می‌کنند، بلکه با ممانعت از رسیدن نور خورشید به پوست اطراف چشم، مانع چروک شدن دور چشمتان هم می‌شوند.

● تابستان و شیوع کک‌و‌مک در خانم‌ها

نور خورشید و پوست بدن، ارتباط تنگاتنگی با هم دارند. اگر از قضیه پیر و چروک شدن پوست در اثر برخورد با نور خورشید بگذریم، به این بحث می‌رسیم که نور خورشید ممکن است بسیاری از بیماری‌های پوستی، از جمله سرطان پوست را ایجاد کند و همچنین ممکن است باعث تشدید بسیاری دیگر از بیماری‌های پوستی شود. یکی از شایع‌ترین مشکلات پوستی که در تابستان تشدید می‌شود، کک‌و‌مک است. کک‌و‌مک که در اصطلاح پزشکی به آن فرکل (freckle) می‌گویند، یک مشکل ژنتیکی است که بیشتر در خانم‌های بور و بلوند دیده می‌شود. در این گروه از خانم‌ها میزان رنگ‌دانه‌های پوست (ملانین) در بعضی قسمت‌ها و به ویژه در قسمت‌های غیر پوشیده بدن که در معرض نور آفتاب قرار می‌گیرد، بیشتر از افراد عادی است. در نتیجه، در این نقاط، یک‌سری لک‌های قهوه‌ای روشن ایجاد می‌شود. این لک‌ها در زمستان کم‌رنگ‌ترند و در تابستان پررنگ‌تر می‌شوند. بنابراین فرا رسیدن تابستان برای این خانم‌ها چیزی معادل رسیدن سونامی به ساحل است! با این وجود، بد نیست بدانید که کک‌و‌مک هیچ خطری ندارد اما درمان مؤثری هم ندارد. اگر شما با این مشکل دست به گریبانید، بهتر است آن قسمتی را که در همین پرونده درباره ضد آفتاب حرف زده‌ایم، دوباره مطالعه کنید. خوب پوشاندن بدن، استفاده از کلاه‌های لبه‌دار و نیز کرم‌های ضد آفتاب به شما کمک می‌کند که تابستان را به سلامت بگذرانید. اگر ته ذهنتان یک جورهایی به لیزر هم امید بسته‌اید، این خبر خوش را به شما می‌دهیم که امیدتان چندان هم بی‌راه نیست. این روزها متخصصان پوست در مورد درمان کک‌و‌مک با لیزر اظهار نظرهایی کرده‌اند. البته از آن‌جایی که لیزر خودش می‌تواند باعث ایجاد لکه‌های پوستی شود (به ویژه در افرادی که پوستشان تیره است)، بهتر است در این مورد با یک متخصص پوست مجرب مشورت کنید. یکی دیگر از مشکلات شایع پوستی که در تابستان تشدید می‌شود، ملاسما یا کلوآسما است. ملاسما یک لک قهوه‌ای برجسته است که معمولاً در صورت خانم‌های باردار دیده می‌شود، ولی مصرف قرص‌های ضد بارداری، نور آفتاب و برخی عوامل هورمونی هم می‌تواند باعث ایجاد آن شود. در این مورد هم استفاده از کرم‌های ضد آفتاب و مواد بی‌رنگ‌کننده مخصوص، وضع را بهتر می‌کند.


شما در حال مطالعه صفحه 1 از یک مقاله 3 صفحه ای هستید. لطفا صفحات دیگر این مقاله را نیز مطالعه فرمایید.