سرم را سرسری متراش, ای استاد سلمانی

چگونه مقصودمان را برای آرایشگرمان روشن کنیم

یکی از مسایلی که در ظاهر خانم‌ها و آقایان اهمیت زیادی دارد، آرایش موهاست. برای آنکه همیشه بتوانید به آرایش دلخواه موهایتان دست یابید، بسیار مهم است که زبانی مشابه زبان آرایشگرتان داشته باشید...

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که به آرایشگاه بروید و از آرایشگرتان بخواهید موهایتان را کوتاه، رنگ یا سشوار کند اما کاری که او انجام داده، گرچه زیبا بوده اما مطابق نظر و تصویر ذهنی شما نبوده است. بپذیریم که زبان ما و آرایشگرها تفاوت دارد و درکی که ما از کوتاه بودن، ‌رنگ قهوه‌ای، مش، بلوند، فر و... داریم، دقیقا چیزی نیست که در ذهن آرایشگر وجود دارد. قبل از آنکه آرایشگر دست به کار شود، سعی کنید با زبان روشن خواسته خود را دقیقا به او بفهمانید. برای آنکه وقتی از آرایشگاه بیرون می‌آیید، پیش خود نگویید «این همان رنگی نبود که می‌خواستم» یا «این همان فری نیست که دیده بودم»...، به توصیه‌های زیر عمل کنید.

● بلوند طبیعی یعنی چه؟

پیش آرایشگرتان می‌روید و می‌گویید: «می‌خواهم موهایم بلوند طبیعی باشد!» باید مشخص‌کنید منظورتان از بلوند طبیعی، بلوند روشن و زرد است یا بلوند مات و خاکستری. درواقع بلوند طبیعی دو رنگ دارد و درون آن رنگ خاکستری مخلوط می‌شود و درنتیجه رنگ مو درنهایت بلوند روشن، مات و خاکستری است. از یک سو ممکن است درون آن رنگ عسلی وجود داشته باشد درنتیجه رنگ مو بلوند، روشن، براق و طلایی می‌شود. به آرایشگرتان بگویید کدام طیف رنگ بلوند را می‌پسندید.

● منظور شما از رنگ تیره چیست؟

گاهی به آرایشگر می‌گویید: «می‌خواهم رنگ ‌‌موهایم تیره باشد.» بهتر است دقیقا مشخص‌کنید منظورتان از تیره چیست؟ قهوه‌ای روشن، قهوه‌ای تیره، بلوطی تیره یا مشکی...؟ وقتی به آرایشگر می‌‌گویید می‌خواهم موهایم قهوه‌ای باشد، رنگی که او به موهای شما می‌زند، قهوه‌ای تیره است که درنهایت به چشم شما مشکی طبیعی می‌آید ولی در مقایسه با رنگ مشکی که آرایشگر روی موها می‌زند، بسیار روشن‌تر است!

بهتر است قبل از آنکه نام رنگی را ببرید، ابتدا در کاتالوگ رنگ نمونه آن را نشان آرایشگرتان بدهید تا دقیقا متوجه خواسته شما شود.

● منظورتان از موی کوتاه را مشخص کنید

خانم میانسالی وارد سالن آرایشگاه شد و به خانم آرایشگر گفت: «می‌خواهم موهایم را کوتاه کنم. بلند نگه داشتن موها در این سن و سال کار ساده‌ای نیست.» آرایشگر کارش را آغاز کرد اما بعد از اتمام کار وقتی آینه را پشت‌سر خانم گرفت تا موهایش را ببیند، با نارضایتی مشتری روبرو شد. خانم میانسال در حالی که اخم‌هایش درهم فرو رفته بود، گفت: «نمی‌خواستم پشت‌گردنم دیده شود.» این مشکل نیز به دلیل هم‌زبان نبودن مشتری و آرایشگر رخ می‌دهد. شما باید به آرایشگرتان بفهمانید دقیقا می‌خواهید چه مدل کوپی داشته باشید و موهایتان تا کجا باشد. بهتر است ژورنال مدل‌های کوتاهی مو را در آرایشگاه ورق بزنید و دقیقا مدلی که دوست دارید به آرایشگرتان نشان دهید. حتی در مورد اینکه موهایتان با توجه به پرپشتی یا کم‌پشتی می‌تواند شبیه به آن مدل درآید یا خیر نیز از آرایشگرتان بپرسید.

● می‌خواهید چتری بگذارید؟

منظور از موی چتری، یک ردیف مو است که جلوی پیشانی را پر می‌کند و بلندی آن حداکثر تا روی مژه‌هاست و بنا به نظر مشتری می‌تواند کوتاه‌تر هم باشد. برخی افراد دوست دارند موهای جلوی پیشانی‌شان کوتاه باشد اما نه در حد چتری و در دو طرف صورت قرار بگیرد و در صورت نیاز بتوان آن را با سایر موها عقب داد یا پشت گوش انداخت. وقتی به آرایشگرتان می‌گویید می‌خواهم موهای جلوی پیشانی‌ام کوتاه شود، دقیقا برایش مشخص‌ کنید این مو چقدر کوتاه یا بلند شود!

● ۳ نکته برای پشیمان نشدن

آرایشگر شما یک حرفه‌ای است اما درنهایت این شما هستید که با موهایتان زندگی می‌کنید. پس تصمیم نهایی را خودتان بگیرید. برای او دقیقا توضیح دهید که چه می‌خواهید و اگر آرایشگر خواست متقاعدتان کند که مثلا موی کوتاه یا تیره بیشتر به شما می‌آید، باز هم کاری را انجام دهید که می‌پسندید. هرگز عجله نکنید. اول مدلی که می‌پسندید پیدا و در مورد آن با آرایشگر صحبت کنید و مطمئن شوید از عهده مدل کوتاه، مش یا رنگ انتخابی شما برمی‌آید و بعد موهای خود را به دستان او بسپارید. اگر آرایشگرتان را تغییر داده‌اید، یک جلسه را صرف صحبت با او در مورد سلیقه و شیوه کارش و رنگ‌های مورد علاقه‌تان کنید. اگر همدیگر را بهتر بشناسید، نتیجه بهتری خواهید گرفت.

ترجمه:سمیه مقصودعلی

منبع: grazia.fr