هر چه بزرگ تر شوید، کوچک تر می شوید

بارها این مطلب را شنیده ایم که با بالا رفتن سن، قد کوتاه تر می شود. اما نکته ای که شاید اغلب ما ندانیم این است که علاوه بر قد، قلب، استخوان های صورت و اندام های جنسی نیز کوچک می شود. البته این تغییرات با بروز مشکلات جسمی همراه است.

بارها این مطلب را شنیده ایم که با بالا رفتن سن، قد کوتاه تر می شود. اما نکته ای که شاید اغلب ما ندانیم این است که علاوه بر قد، قلب، استخوان های صورت و اندام های جنسی نیز کوچک می شود. البته این تغییرات با بروز مشکلات جسمی همراه است.
در این مطلب به نقل از «Readers Digest»، به موضوع کوچک شدن اعضای بدن و راه های پیش گیری از مشکلات ناشی از آن اشاره شده است.

● ستون فقرات:
اغلب افراد پس از ۴۰ سالگی، با گذشت هر دهه از عمرشان با یک سانتی متر کاهش قد روبه رو می شوند. تا ۸۰ سالگی اغلب مردان ۵ سانتی متر و زنان ۸ سانتی متر کوتاه تر خواهند شد. علت این که چرا زنان کوتاه تر می شوند این است که زنان در دوران یائسگی با افت بیشتر استروژن ( نوعی هورمون زنانه که هم در مردان و هم در زنان از استخوان محافظت می کند) رو به رو می شوند. علاوه بر آن مردان عضله بیشتری دارند که در محافظت از ساختار بدن موثر است. از ۳۵ سالگی استخوان ها شروع به از دست دادن ماده معدنی می کند. با گذشت عمر توانایی بدن در جایگزین کردن استخوان کند می شود و با بروز پوکی استخوان، آن ها کمی کوچک تر و شکننده می شوند.
علاوه بر این، دیسک های بین استخوان ها نیز صاف می شود که همه این عوامل در کوتاه شدن قد نقش دارد. بین ستون مهره ها، ۲۳ عدد دیسک ژل مانند وجود دارد که دارای عملکرد ضربه گیر است و از ۸۸ درصد آب تشکیل شده است. در طول روز که در حالت حرکت، نشسته یا ایستاده هستیم، به طور طبیعی با فشار وارد شدن روی دیسک ها این مایعات خارج می شود و هنگام شب در حالت دراز کشیدن دوباره مایع به دیسک ها جذب می شود.
به همین علت است که طی روز نسبت به شب ۰.۷۵ سانتی متر کوتاه تریم. اما با بالا رفتن سن، دیسک ها کمی صاف می شود که این امر به کوتاهی دائمی منجر می شود.
همچنین کاهش وزن در هر سنی می تواند زنگ خطر بروز پوکی استخوان به خصوص در زنان باشد؛ در مردان نیز علاوه بر پوکی استخوان می تواند نشانه بیماری قلبی عروقی باشد. به گفته محققان بیماری های شایع پیری بیماری قلبی و پوکی استخوان است.

● راه حل:
حدود یک پنجم مردم با بالا رفتن سن قدشان کوتاه نمی شود. در این امر ژن و شیوه زندگی سالم نقش مهمی دارد. برای مقابله با پوکی استخوان، رژیم غذایی حاوی کلسیم کافی و ویتامین D اتخاذ کنید. مصرف کافئین بیش از حد (روزی بیش از ۸ فنجان چای یا قهوه) برای سلامت استخوان مضر است. همچنین نتایج بررسی ها نشان می دهد افرادی که ورزش می کنند نسبت به بقیه قدشان کمتر کوتاه می شود. از طرفی تقویت نشدن عضلات به خصوص عضلات شکم باعث بزرگ شدن شکم و جلو آمدن گردن می شود که در کوتاهی فرد نقش دارد. طرز صحیح نشستن و ایستادن مانع از تغییر شکل دیسک ها می شود.

● قلب:
از میانسالی عضلات قلب سالی ۰.۳ گرم کوچک تر می شود، این امر بر توانایی قلب در پمپاژ خون تاثیر می گذارد. اسکن های ام آر آی (MRI) که روی تعدادی از زنان و مردان بین ۴۵ تا ۸۵ سال انجام شد، نشان می دهد که عملکرد عضلات قلب سالانه ۲ تا ۵ درصد کاهش می یابد و مقدار پمپاژ خونی که از قلب خارج می شود، سالی ۹ میلی لیتر کمتر و این امر باعث بالا رفتن فشار خون می شود. فشار خون بالا نیز به ضخیم شدن عضلات قلب منجر می شود. قلبی که به علت فشار خون بالا بزرگ شود دچار فیبروز و مستعد به از کار افتادگی می شود.

● راه حل:
همانند تمامی عضلات، قلب نیز با ورزش قوی تر می شود و احتمال کوچک شدن آن کمتر است. ورزش های مفید برای قلب شامل پیاده روی، بالا رفتن از پله ها، باغبانی، کار سخت منزل و استفاده از وسایل ورزشی است. پیاده روی ۴۰ دقیقه ای به مدت ۵ روز در هفته کافی است.

● مغز:
هنگام تولد، مغز ۴۰۰ گرم وزن دارد و تا سن نوجوانی تا وزن یک کیلو و ۴۰۰ گرم رشد می کند اما از ۲۰ سالگی ۱۰ تا ۱۵ درصد کوچک می شود. پزشکان احتمال می دهند علت این امر تراکم سموم در مغز باشد. شاید هم از بین رفتن سلول های مغز در این امر دخیل است.
بالا بودن وزن، بالا بودن کلسترول و استعمال دخانیات این روند را سرعت می بخشد.

● راه حل:
فعال نگه داشتن مغز در طول عمر امری مهم و کلیدی است. باید از مصرف دخانیات و مشروبات الکلی پرهیز شود. داشتن خواب کافی نیز در این امر موثر است.

● صورت:
با بالا رفتن سن، استخوان های صورت به لحاظ اندازه کوچک تر می شود و باعث فرورفتگی پوست و عضله اطراف آن می شود. با از دست دادن دندان، فک جمع می شود.
به گفته متخصصان، این فرآیند در زنان از دهه ۴۰ سالگی و در مردان از دهه ۵۰ سالگی آغاز می شود.

● راه حل:
با رعایت بهداشت دهان مانع از خرابی و از بین رفتن دندان شوید.

● مثانه:
در ۲۵ سالگی، مثانه یک فرد سالم ظرفیت نگهداری حجم ۲ فنجان مایع را دارد اما با رسیدن به ۶۵ سالگی این ظرفیت به نصف کاهش می یابد.

● راه حل:
از مصرف کافئین و مشروبات الکلی که ناراحتی مثانه ایجاد می کند، بپرهیزید. ورزش های مربوط به تقویت لگن را انجام دهید. با بالا رفتن سن، نیازی نیست که مصرف مایعات را کاهش دهید. مصرف مایعات باید به اندازه ای باشد که ادرار زرد کم رنگ باشد.

● غده تیموس:
غده تیموس عضو کوچکی است که در بالای قلب قرار دارد و سلول های «تی» را که از بدن در مقابل عفونت محافظت می کند، تولید می کند. این غده طی دوران کودکی به انداره یک سیب بزرگ می شود اما در نوجوانی به تدریج جمع می شود و در بزرگسالی به اندازه یک تیله در می آید.

● راه حل:
برای تقویت سیستم دفاعی بدن، رژیم کم کالری اتخاذ کنید.
گوش ، بینی و پا تنها اعضایی که رشد می کند.
به طور متوسط، گوش سالی ۰.۲۲ میلی متر رشد می کند. قسمت داخل نرمه گوش به لحاظ اندازه تغییر نمی کند اما گوش بیرونی بزرگ می شود. علت آن، غضروفی بودن گوش است که همیشه در حال رشد است. جاذبه زمین نیز عامل دیگری است. با بالا رفتن سن و شکسته شدن فیبرهای آلستین و کلاژن، غضروف مانند پوست نازک تر می شود و حالت انعطاف پذیری خود را از دست می دهد. این امر باعث می شود پوست کشیدگی و افتادگی پیدا کند، نوک بینی درازتر و به پایین خم شود و گوش ها نیز به پایین کشیده شود.
با از دست دادن حالت انعطافی تاندون ها و رباط ها که استخوان ها را با هم ارتباط می دهد، پاها درازتر و پهن تر می شود. به گفته کارشناسان اندازه پای افراد بالای ۴۰ سال در هر ۱۰ سال یک سایز بزرگ تر می شود.