۶ کیلو کاهش وزن در ۱ ماه

حبیبه رستمی,۶۱ ساله, حسابرس, با ۱۵۸ سانتی متر قد و ۷۸ کیلوگرم وزن ۱۲ کیلو اضافه وزن وقتی برای حل مشکل چاقی اش به دکتر کیمیاگر, متخصص تغذیه, مراجعه کرد که

حبیبه رستمی،۶۱ ساله، حسابرس، با ۱۵۸ سانتی‌متر قد و ۷۸ کیلوگرم وزن (۱۲ کیلو اضافه‌وزن) وقتی برای حل مشکل چاقی‌اش به دکتر کیمیاگر، متخصص تغذیه، مراجعه کرد که علاوه بر چاقی‌اش از مشکلات دیگری هم رنج می‌برد: زانودرد، بیماری قلبی، زخم معده و چربی خون بالا. حالا علاوه بر اینکه توانسته است ۶ کیلوگرم از وزنش را کم کند و رژیم‌اش را با موفقیت ادامه بدهد، حس می‌کند که خیلی از دردهای قبلی‌اش هم بهبود پیدا کرده‌اند....

او هم مثل خیلی از آنهایی که اهل رژیم گرفتن‌اند، می‌گوید پیش از این رژیم بارها سعی کرده خودسرانه وزنش را کم کند اما موفقیت پایداری در این زمینه نداشته است. این هفته در «میزگرد سلامت» با او و متخصص تغذیه‌اش، دکتر مسعود کیمیاگر، درباره این رژیم غذایی حرف زده‌ایم و از دکتر رجبی، متخصص قلب و دکتر ادیبی، فوق‌تخصص بیماری‌های گوارشی و دکتر باقری‌مقدم، متخصص طب ورزشی نیز خواسته‌ایم در «میزگرد» این هفته شرکت کنند و درباره این رژیم غذایی نظر بدهند.

● پای حرف‌های خانم حبیبه رستمی

به خاطر زانو دردم باید وزن کم می‌کردم

▪ خانم رستمی! به نظر خودتان چرا دچار اضافه‌وزن شدید و اصلا این اضافه‌وزن‌تان چقدر بود؟

من حسابرس هستم؛ یعنی کارم نشسته است، فعالیت آنچنانی ندارد و به نظر خودم، همین دلیل چاق شدن و تجمع چربی (مخصوصا در حوالی کمرم) بود. علاوه بر چاقی به زانودرد، آریتمی قلبی، زخم معده و چربی خون بالا هم دچار شده بودم. من با قد ۱۵۸ سانتی‌متر حدود ۷۸ کیلوگرم وزن داشتم، در حالی که وزن ایده‌آل من حدود ۶۴ کیلوگرم بود.

▪ وقتی رفتید دکتر، چقدر کاهش وزن پیدا کردید؟

ـ حدود ۶ کیلو وزنم کم شد و از دور کمرم هم ۱۰ سانتی‌متر کم شد. البته رژیم غذایی من قبل از مراجعه به دکتر، حدود۱۸۰۰ کیلوکالری بود که دکتر این مقدار را به ۱۱۱۵ کیلوکالری کاهش دادند.

▪ گفتید دچار بی‌نظمی ضربان قلب هم بوده‌اید. آیا کاهش وزن‌تان به بهبود آن کمکی کرد یا نه؟

ـ بله؛ طبق توصیه پزشک معالج‌ام، نوع آریتمی که من داشتم، به گونه‌ای بود که با کاهش وزن بایست تخفیف پیدا می‌کرد و همین موضوع انگیزه‌ای برای من شد تا رژیم گرفتن را آغاز کنم اما باید اعتراف کنم که کاهش ۵/۵ کیلوگرم از وزن‌ام بر میزان تپش‌ها و درد قلب و همچنین فشاری که به دلیل مکث قلبی و سپس ضربان مجدد قلب به من وارد می‌شد، تاثیر گذاشت و احساس می‌کنم آریتمی‌ام بهبود پیدا کرده است. گرچه باید قبل از مطمئن شدن از این موضوع بار دیگر به پزشک قلب‌ام مراجعه کنم و نظرش را بپرسم.

▪ و زانودردتان چه‌طور؟

ـ زانودردم طوری بود که پزشک برایم فیزیوتراپی تجویز کرده بود و حتی مجبور بودم نمازم را نشسته، آن هم پشت میز، بخوانم اما بعد از کم شدن وزن‌ام درد زانوی‌ام طوری تخفیف پیدا کرده که می‌توانم نمازم را به حالت عادی بخوانم. در برنامه رژیم‌ام هم دکتر کیمیاگر با توجه به درد زانویم حق انتخاب داده بودند که یا روزی ۲۰ دقیقه نرمش کنم یا یک ساعت پیاده‌روی. من گزینه اول را انتخاب کردم.

▪ آیا قبل از این رژیم‌تان، رژیم خودسرانه هم گرفته بودید؟

ـ بله، من سعی می‌کردم با پیاده‌روی در پارک و استفاده از دستگاه‌های نصب شده در محوطه و حذف برخی موادغذایی مثل برنج وزن‌ام را کاهش دهم اما تاثیری نداشت و کاهش وزن‌ام طوری نبود که بتواند سبب امیدواری‌ام شود. به همین دلیل بعد از یک ماه ادامه دادن رژیم به این نحو خسته می‌شدم و آن را ترک می‌کردم. اوایل، فکر می‌کردم می‌توانم تنها و بدون کمک پزشک، وزن‌ام را کم کنم اما به این نتیجه رسیدم که حتی اگر به این روش وزنی هم کم شود، پایدار نیست.

▪ حالا از رژیم غذایی‌تان راضی هستید؟

ـ البته! آقای دکتر غذاهایی را که من تمایل چندانی به مصرف‌شان نداشتم و می‌توانستم از آنها صرف‌نظر کنم مثل انواع تنقلات را از برنامه‌ام حذف کرد و غذاهایی که می‌توانستم کمتر مصرف کنم مثل غذاهای خورشی را کمتر کرد و در عوض، پلوهای مخلوط را که عاشق آنها بودم به مقدار بیشتر، یعنی حدود یک لیوان، تجویز کرد.

شب‌ها به این دلیل که معمولا شام نمی‌خوردم، آقای دکتر پس از مشورت با من مصرف نصف قوطی کبریت پنیر و یک کف دست نان همراه با یک لیوان شیر را پیشنهاد داد و برنامه ظهرم هم در روزهایی که پلوی مخلوط نداشتم یک ران مرغ یا یک تکه ماهی به همراه یک کف دست نان بود که سیرم می‌کرد. رژیم کاملا طبق میل و ذایقه‌ام طراحی شده بود و توانستم طی یک ماه ۶ کیلوگرم از وزن‌ام را کم کنم و آنقدر از این مساله راضی‌ام که حتی حاضر نبودم در ایام عید، اضافه غذایی را که دکتر برایم در نظر گرفته بود، بخورم. می‌خواهم زودتر به نتیجه دلخواه‌ام برسم.

سمیه مقصود‌علی