رابطه گروه خونی و رژیم غذایی

«می توان با استفاده از آن به عنوان راهنمایی برای انتخاب غذاهای سالم و مناسب عمل کرد با این روش , نخست روند افزایش سن را کنترل کنیم و سپس به وزن مطلوب و ایده آل برسیم »

گروه خون شما یک نشانه ژنتیکی با ارزش است. هرکدام از ما متعلق به یکی ازگروه های خونی A،B،AB یا O هستیم که به گفته معتقدان این نظریه:

«می توان با استفاده از آن به عنوان راهنمایی برای انتخاب غذاهای سالم و مناسب عمل کرد با این روش ، نخست روند افزایش سن را کنترل کنیم و سپس به وزن مطلوب و ایده آل برسیم.»

● مناسب گروه خونی غذا بخور

یکی از موضوعاتی که در زمینه امر تغذیه و سلامت مطرح شده است، طرحی است که دکتر (Peter Dadamo) ارائه داده است. تئوری او براساس یافته های پدرش در ارتباط با اهمیت گروه های خونی در ویژگی های حیاتی شخص پایه گذاری شده است.

وی با بررسی گروه خونی در سیرتکاملی انسان، ۴ رژیم غذایی کلی درارتباط با ۴ گروه خونی را مطرح می کند و به این نکته اشاره داردکه:

«هر گروه خونی شامل اطلاعات ژنتیکی مرتبط با رژیم غذایی اجداد ماست و نحوه زندگی و تغذیه آنان را خاطرنشان می کند، اطلاعاتی که در کمال تعجب او بر بسیاری از ویژگی های زندگی امروز ما هم تأثیرگذار است و می تواند به راحتی سیستم ایمنی بدن را وادار به واکنش کند.

سیستم ایمنی بدن انسان به گونه ای طراحی شده است که عوامل مهاجم را تشخیص دهد و با استفاده از عوامل شیمیایی موجود در بدن علیه آنها عکس العمل نشان دهد.

علاوه بر این سیستم ایمنی هر فرد علیه سایر گروههای خونی (ناسازگار با خون خود) واکنش نشان داده و آنتی بادی ترشح می کند. برای مثال گروه خونی A علیه نوع B و نوع Bعلیه نوع A وارد عمل می شود و به همین جهت فردی با گروه خونی A نمی تواند به شخصی با گروه خون B خون اهدا کند.»

دکتر (Dadamo) با استفاده از همین واقعیت، معتقد است که آنتی بادی ها علیه نوع خاصی از غذاها هم تولید می شوند و این ۴ نوع گروه خونی هستند که برای تیم ایمنی برنامه ریزی می کنند که چه غذایی مناسب است و از چه غذایی می بایست پرهیز کرد.

مبنای این برنامه ریزی هم به عادت غذایی اجداد فرد باز می گردد. اینکه در سیرتکاملی من و شما به کدام گروه از انسان ها متعلق بوده ایم؟!

● ملکول پروتئینی مزاحم!

براساس این نظریه قبول و رد غذاها توسط گروه خونی فرد را، ترکیبی به نام (Lectin) تعیین می کند. «لکتین» که ملکولی پروتئینی با کربوهیدرات پایین است در اغلب غذاها یافت می شود. این ملکول خاصیت چسبندگی دارد و امکان اتصال به سایر ملکولها به خوبی در آن وجود دارد.

«لکتین» موجود در غذاها مناسب با گروههای خونی مختلف است که در صورت ناسازگاری می تواند سلولها را به هم بچسباند و به بدن آسیب برساند. برای مثال (Lectin) یافت شده در شیر را برای گروه خونی A مفید نمی داند و در نتیجه هضم آن انجام نمی شود و به دنبال یک پاسخ ایمنی هیستامین، کمپمان و آنتی بادی IgA در بدن ترشح شده، منجر به تولید التهاب در لایه معده یا روده شده و سندرم تحریک پذیری روده ، ناراحتی کبد و بدکاری کلیه را ایجاد می کند.

رژیم غذایی براساس ۱۶ گروه مختلف از غذاهاست که شامل گوشت قرمز، گوشت سفید ، غذاهای دریایی، محصولات لبنی، تخم مرغ ،چربی ، غلات ، سبزیجات و... و چای گیاهی است و غذاهای موجود در هر گروه به ۳ دسته مفید، خنثی و مضر برای افراد تقسیم می شوند.

اجازه دهید با نگاه دقیق به آنچه این نوع رژیم درارتباط با هرگروه خونی مطرح می کند، موضوع را بیشتر توضیح دهم.

▪ گروه خونی O-۴۶درصد جمعیت انسانی

از نظر انسان شناسی این گروه خونی قدیمی ترین، گروه است و بر سایر گروهها تسلط دارد. گروه O متعلق به انسان غارنشین شکارچی است. که گوشت شکار بالاترین جایگاه را نزد او داشته است افراد این دسته با سطح بالایی از اسید معده و آنزیم های روده ای در جذب کلسترول، شناسایی می شوند و می توانند به راحتی پروتئین های حیوانی را تجزیه کنند، اما مصرف حبوبات و غلات خصوصاً گندم و جو برای برای این گروه مناسب نیست و باید از آن اجتناب کنند!

▪ گروه خونی A -۴۲ درصد از جمعیت انسانی

با رشد و پیشرفت جوامع انسانی، در زمانی که بشر دریافت می تواند از طریق کشاورزی نیز به منبع عظیمی از موادغذایی دسترسی پیدا کند، عادت تغذیه ای اوتغییر کرد. در همین ایام بود که گروه خونی A بیشتر وجود داشت. ویژگی افراد این گروه با توجه به نوع رژیم اجدادشان با پروتئین گیاهی بیش از پروتئین های حیوانی سازگاری دارد. غذاهایی با فیبر بالا وکربوهیدرات های پیچیده از جمله سبزیجات و حبوبات با سیستم گوارش این افراد هماهنگ تر است. اما بهتر است از لبنیات و گوشت پرهیز داشته باشند.

▪ گروه خونی B - ۷ درصد جمعیت

در راستای تکامل انسان، این گروه خونی بوجود آمد و افراد بیش از هرگروه مستعد رژیم همه چیزخواری هستندو درمیان مواد غذایی متنوعی که می توانند مصرف کنند ماهی و لبنیات بیش از سایرین با آنان سازگار است. اما بهتر است از موادغذایی حاوی ذرت و بادام زمینی پرهیز داشته باشند.

▪ گروه خونی AB - ۴ درصد جمعیت

این گروه، که مدرن ترین و جدیدترین نوع در میان گروه هاست خودمعمایی است که حاصل ترکیب ویژگی های دو گروه A و B است. بنابراین انتظار می رود تحمل بیشتری در مقابل انواع غذاها داشته باشند. با غذاهای گیاهی، لبنیات و غذاهای دریایی به خوبی کنار می آیند.

آنچه از این نظریه استنباط می شود این است که «D Adamo » معتقد است ، نباید اجازه داد آهنگ طبیعی ژنتیک بدن تغییر کند!

● براستی آیا این نظریه قابل قبول است؟

بیشترین و اساسی ترین بخش تئوری مطرح شده براساس فعالیت (Lectin) عنوان شده است؛ پروتئینی که در سطح غذاهای خاصی یافت شده و باعث چسبندگی سلولها و ملکولهای معینی می شود. او لکتین را عامل آشفتگی های جدی در بدن می داند. (ناراحتی هایی از چسبندگی گلبولهای خونی گرفته تا ناراحتی کبد و کلیه) و می گوید پروتئین لکتین پس از مصرف در عضلات رسوب کرده و عمل آن ها را دگرگون می کند و به دنبال آن با تغییر اسیدیته ظرفیت فعالیت های جسمی را در فرد کم می کند.

اما سؤالی که مطرح می شود این است که:

● برای چنین دلیلی چه شاهد و مدرکی وجود دارد؟!

از آن جاییکه اکثر مردم گروه خونی خود را نمی دانند و در نتیجه از رژیم پیشنهادی مناسب این نظریه هم آگاهی ندارند چرا هر روز در اثر خوردن غذای نامناسب دچار آسیب نمی شوند (برای مثال گروه O گندم، گروه A گوشت و...)

و سؤال دیگر اینکه اگر گروه خونی O نمی تواند گندم بخورد یعنی چه؟ و اگر این کار را بکند چه می شود؟

این سؤال مهم و ارزشمندی است که سایر پزشکان و متخصصین علوم تغذیه از طراح این نظریه داشته اند؟!