9 نشانه عجیب استرس را به خاطر بسپارید

آخرین باری که در یک دوره استرس بوده اید، چه موقع بود؟ آیا می توانید نحوه واکنش بدنتان را در آن دوره به خاطر بیاورید؟

کارشناسان بهداشتی در نشریه «روز زن» در این باره می گویند: استرس می تواند با علائم بسیار عجیبی از فراموشی گرفته تا تهوع یا خارش های پوستی همراه باشد.
آیا بدن شما اکنون در حال درخواست کمک است که نباید از آن غفلت کنید؟ با مطالعه این مقاله می توانید دریابید که چه مواقعی بدن شما تحت استرس قرار دارد و چگونه می توانید تاثیرات این استرس را متوقف سازید.
علائم عجیبی که می توانند نشانه استرس باشند، عبارتند از:
- تیر کشیدن ماهیچه ها:
درد پشت گردن که ممکن است ساعت ها هنگام کار با رایانه شما را درگیر و کلافه کند در واقع می تواند نشانه ای از استرس باشد. استرس قطعا روی سیستم عضلانی اسکلتی بدن تاثیر می گذارد و باعث گرفتگی و انقباض و یا اسپاسم ماهیچه ای می شود.
دکتر الیزابت لومباردو متخصص و روانپزشک پنسیلوانیا در این باره می گوید: استرس ما را برای مواجه با خطرهای ناگهانی آماده می سازد هر چند مثل اجداد نخستین خود واقعا نیازی به چنین واکنشی نداریم. اگر دچار حالت خاص عضلانی می شوید که معتقدید مربوط به علائم ماهیچه ای ناشی از استرس است، این تمرین را انجام دهید: 5 تا 10 دقیق نفس عمیق بکشید و روی آرام سازی قسمت هایی از بدنتان که تحت استرس قرار گرفته تمرکز کنید. مثلا می توانید برای درد عضله گردن از کسی خواهش کنید که شانه هایتان را ماساژ دهد.

- تیک چشم:
آیا تا به حال دچار تیک یا حرکت غیر ارادی چشم شده اید؟
این اغلب یک حالت موقتی است که می تواند آزار دهنده و نگران کننده باشد و برای برخی افراد در اثر استرس بروز می کند. محققان می گویند؛ در این حالت اگر چشم های خود را ببندید و شادترین جایی که تاکنون رفته اید در مقابل چشمان خود تجسم کنید، می تواند به شما در رفع این تیک غیرارادی کمک کند. اگر چشم هایتان در اثر مشاهده زیاد رایانه دچار استرس شده اند، به چشم هایتان استرس دهید، برای این کار 20 دقیقه از پنجره به یک منظره بزرگتر در دورست نگاه کنید. اگر تصویری برای دیدن ندارید، چشم هایتان را ببندید و یک منظره را تجسم کنید.

- پوست پوست شدن و کنده شدن مکرر پوست دور ناخن:
آیا پوست دور ناخنهای دستتان کنده شده و بریده بریده است؟ این حالت می تواند نتیجه یک عادت عصبی ناشی از استرس باشد. عادت های عصبی مثل خوردن ناخن نحوه عملکرد ما برای گریز از استرس با پرت کردن حواسمان با این اقدام است. بعلاوه خوردن ناخن یا کندن پوست اطراف آن روشی معمول برای زنان به منظور غلبه بر احساسات، اضطراب و استرس است. برای رهایی از این اقدام می توانید مثلا اگر در حال گفت وگوی تلفنی با یک مشتری سرسخت هستید از یک توپ استرس روی میزکارتان استفاده کنید تا با استفاده از آن بتوانید استرس را بدون آسیب رساندن به خود، از بدنتان خارج کنید.

- پوسیدگی های دندانی:
همه ما می دانیم که عدم رعایت بهداشت دهان و دندان اولین عامل بروز پوسیدگی های دندانی است اما کارشناسان می گویند؛ استرس هم می تواند باعث پوسیدگی دندانها شود بویژه وقتی که فرد به هنگام شب یا در طول روز دندانهای خود را روی هم فشار دهد و یا به اصطلاح دندان قروچه کند. این عادت بد می تواند به دندانها آسیب برساند و احتمال پوسیدگی را در آنها تشدید کند. متخصصان می گویند در وهله اول می توانید مشکلات خود را روی یک کاغذ بنویسید تا آنها را به طور مجزا از هم مشاهده کنید و سپس چند راه حل برای آن پیدا کنید. اما اگر میزان دندان قروچه شدید باشد حتما باید به دندانپزشک مراجعه شود و از گاردهای محافظ دندان استفاده شود.
- خارش پوست:
هرچند ممکن است عجیب به نظر برسد اما پوست می تواند که دستگاه سنجش مناسب برای اندازه گیری سطح استرس باشد. استرس می تواند باعث خارش و معمولا همراه با لکه های قرمز رنگ روی پوست ناحیه معده، کمر، بازوها و صورت شود. در حالی که محققان هنوز مکانیسم این تاثیر را نمی دانند اما برخی از کارشناسان معتقدند که این واکنش در واقع عوارض شدید استرس روی آزاد شدن هیستامین سیستم ایمنی بدن است که سبب بروز که این لکه های خارش دار می شود. محققان می گویند؛ تنفس عمیق می تواند خارش پوستی را از بین ببرد. تنفس عمیق را به طور دوره ای 5 تا 10 دقیقه در روز تکرار کنید.
- حالت تهوع:
آیا تا به حال پیش آمده که از وضعیت سلامت کسی که دوستش دارید، نگران باشید و در حالی که به این موضوع فکر می کنید، ناگهان احساس تهوع کنید؟ استرس می تواند باعث دل بهم خوردگی شود و حالت تهوع می تواند پیامد نگرانی باشد. نگرانی از سلامتی خود یا محبوبات امری طبیعی است اما اگر این نگرانی تبدیل به وسواس فکری آزار دهنده شود، نشانه عدم سلامت و بیماری است. اگر اضطراب شما باعث حالت تهوع شد، می توانید از این ترفند استفاده کنید. اجازه دهید آب ولرم از روی انگشتتان عبور کند، این کار باعث دور شدن تهوع ناشی از استرس می شود.
- خواب آلودگی:
آیا احساس وا رفتگی و تنبلی دارید؟ این حالت هم می تواند نتیجه استرس باشد. هورمونهای استرس باعث افزایش آدرنالین در بدن می شود که حاصل آن ایجاد خواب آلودگی است. استرس هم چنین کیفیت خواب را تحریک می کند بنابراین خسته و تحریک پذیر از خواب بیدار می شوید. برای حل این مشکل متخصصان توصیه می کنند که زودتر به رختخواب بروید. یا در میان روز 30 دقیقه چرت بزنید و از این کار احساس گناه نکنید. در استراحت، ثمره زیادی کسب خواهید کرد از جمله اینکه قدرت تمرکزتان افزایش پیدا می کند.
- فراموشی:
تحقیقات نشان می دهد که استرس مزمن می تواند واقعا اندازه هیپوکامپ را در مغز کاهش دهد و این بخش از مغز در برخی از عملکردهای حافظه نقش دارد. خوشبختانه وقتی که سطح استرس کاهش یابد دوباره این عنصر به اندازه اولیه باز می گردد. برای اینکه عملکرد مغز را به شرایط مطلوب بازگردانید، می توانید با ورزش کردن علائم اولیه استرس را برطرف کرده، پیاده روی کنید یا از پله ها عبور کنید. ورزش مغز را هوشیار نگه می دارد و شما را برای لحظه های استرس زا در آینده آماده می سازد.
- سردرگمی:
زمانی که شما نمی توانید تصمیم بگیرید شام چه چیزی بخورید، چه لباسی بپوشید و یا چه کاری انجام دهید، درگیر استرس هستید. استرس سبب آشفتگی و فقدان تمرکز می شود. هورمونهای استرس مدت طولانی در مغز باقی می مانند. برای بازگرداندن تمرکز پیاده روی کنید. در نور روز پیاده روی کنید تا ریتم طبیعی بدن خود را دوباره بدست آورید و استرس را از خود برانید. نور خورشید سبب آزاد شدن هورمون سروتونین شده که حاصل آن افزایش خلق و بهبود روحیه است و در نتیجه تماس با نور خورشید ویتامین D هم در بدن تولید می شود که در نتیجه سیستم ایمنی بدن تقویت می شود.