چرا درمان افسردگی ضرورت دارد؟

افسردگی اختلالی است که به دلایل مختلف با آشفتگی عملکرد مغز مرتبط است و بر کل ارگانیزم و شخصیت اثر می گذارد. «اراده» به تنهایی برای مقابله با اختلالی تا این حد پیچیده کافی نیست و به همین دلیل بی تردید دریافت درمان های تخصصی، زمانی که ما از این اختلال رنج می بریم ضروری است.

پذیرفتن ضرورت دریافت درمان همیشه آسان نیست، گاه به دلایل روان شناختی و فرهنگی و گاه به دلیل آثار مربوط به افسردگی. اما باید بدانیم تنها بودن در مبارزه با افسردگی بسیار دشوار است. زیرا این یک مبارزه ٔ کاملا نابرابر است. در مقابل، مراقبت کردن، دریافت روان درمانی و/ یا دارودرمانی به معنای دوباره فعال شدن و به دست گرفتن مجدد سرنوشت است.

همه ٔدرمان ها مبتنی بر نوعی اتحاد و همکاری نزدیک میان بیمار و درمان گر(ان) هستند و در چارچوب همین اتحاد است که برنامه درمانی مشخص می شود. درمانِ یک اختلال روانی نیازمند مشارکت و همکاری قابل توجه از جانب بیمار است. هم چنین نقش اطرافیان بیمار نیز نباید دست کم گرفته شود، زیرا آن ها می توانند از بیماری که اعتماد به نفس خود را از دست داده است محافظت کنند.

راه حل های درمانی موثر افسردگی، کدام اند؟
درمان های پرتعدادی برای افسردگی وجود دارند که متناسب با هر فرد، شدت بیماری و اغلب به صورت مکمل هستند.

>>> روان درمانی
به چه دردی می خورد؟
در دوره افسردگی: روان‎ درمانی کمک می کند بیماری به خوبی بهبود پیدا کند و علائم و نشانه و آثار آن ها کاهش یابد.
بعد از بهبود افسردگی: روان درمانی هم چنین می تواند از عود یا بازگشت علائم و نشانه ها پیشگیری کند.

در اتاق درمان چه می گذرد؟
برنامه های درمانی مختلفی برای افسردگی وجود دارد که هر کدام نوع خاصی از مداخله را دنبال می کنند. اما فارغ از روش مورد استفاده، روان درمانی قبل از هر چیز مبتنی بر تبادل بین فردی است که با گوش دادن، پذیرش، عدم قضاوت و درک درمان گر امکان پذیر می شود. هم چنین رازداری حرفه ای، کیفیت رابطه و احساس پذیرفته و فهمیده شدن المان های مشترک در همه ٔ روان درمانی ها هستند.

روان درمانی در اکثر موارد مبتنی بر تبادل کلامی است، اما نه هر نوعی از آن. این تبادل کلامی نه همان گفت وگوی هر روزه ٔ ما در زندگی، بلکه یک نوع رابطه ٔ بخصوص است که در آن درمان گر برای گوش دادن و درک مشکلات روان شناختی آموزش دیده است و می تواند آن ها را به روشی خاص و متفاوت از آن چه در توان ما یا نزدیکانمان است، حل و فصل نماید. یکی از اصول ضروری این رابطه اجازه ٔ بیان آن چه زندگی ، احساس و فکر می کنیم بدون ترس از قضاوت یا مورد انتقاد واقع شدن است. برای مثال ما می توانیم به موقعیت ها یا احساساتی که ما را می ترسانند نزدیک شویم، به محدوده های تاریک و کم تر شناخته شده ٔ وجودمان سرک بکشیم و در مورد مسائلی که حرف زدن از آن ها حتی با عزیزانمان بسیار دشوار است، صحبت کنیم. درمان گر آن جاست تا رنج ها، دشواری ها و تردیدها را بشنود. او با تکنیک هایی مانند سوال های باز-پاسخ، فرمول بندی مجدد مسئله و گاهی سکوت، شما را به بیان آن چه واقعا احساس و تجربه می کنید، سوق می دهد. به این صورت درمان گر در محیطی امن و قابل اعتماد، ما را با خودمان مواجه می کند. همه چیز برای رفتن به ماورای ِ عادات آماده است.

بنابراین می توانیم خودمان را به طریقی دیگر ببینیم، نسبت به مسائل جدیدی آگاه شویم، به گونه ای متفاوت به مشکلاتمان بپردازیم و پاسخ های جدید و راه حل های موثری پیدا کنیم. برای ایجاد این تغییرات، ممکن است درمان گر به روش فعال تری نیز مداخله کند. او می تواند از ما بخواهد در مورد موضوعی به خصوص صحبت کنیم، فهمِ خود از مسئله را با ما در میان بگذارد یا درباره ٔ آن توضیحاتی ارائه دهد، توصیه هایی مطرح کند، از ما بخواهد یک سری تمرین (در اتاق درمان، در خانه یا محیط دیگری) انجام دهیم.

چه کسی می تواند روان درمانی انجام دهد؟
روان پزشک: او پزشکی است متخصص که پس از پایان دوره پزشکی عمومی، یک دوره ۴ ساله تخصصی درباره بیماری های روانی و درمان آن ها گذرانده است. او می تواند دارو یا آزمایش های تشخیصی تجویز کند.

روان شناس بالینی: او کسی است که حداقل ۶ سال در رشته تحصیلی روان شناسی گرایش بالینی تحصیل کرده است. برخلاف روان پزشکان، آن ها پزشک نیستند و جلسات درمانی شان تحت پوشش خدمات بیمه قرار نمی گیرد.

روان درمانی در چه مواردی توصیه می شود؟
فارغ از شدت، قدمت و نوع افسردگی، روان درمانی همیشه یک درمان مناسب برای این اختلال خلقی است. او می تواند به تنهایی یا در کنار داروهای ضد افسردگی و درمان های دیگر مورد استفاده قرار گیرد. اما در فاز فعال افسردگی حاد، روان درمانی فقط زمانی می تواند شروع شده و موثر واقع شود که قبل از آن داروهای ضد افسردگی از شدت علائم و رنج بیمار کاسته باشد.

روان درمانی هرگز محدود به طبقه اجتماعی، سن یا جنسیت خاصی نیست. بهتر است جهت جلوگیری از تداوم یا تشدید احتمالی بیماری که درمان آن را سخت تر می کند، رنج بی فایده ای به فرد تحمیل می کند و ریسک مزمن شدن بیماری را افزایش می دهد، در سریع ترین زمان ممکن به روان شناس یا روان پزشک مراجعه کنید.

روان درمانی چه قدر زمان می برد؟
طول یک دوره روان درمانی افسردگی با توجه به نوع افسردگی، شدت آن و موقعیت درمان جو می تواند بسیار متغیر باشد. عموما ۱۵ تا ۲۰ جلسه درمان برای موارد ساده تر کافی است، در حالی که برخی موارد نیاز به پیگیری درمان طولانی تری دارند.

ارزیابی اولیه (که پس از چند جلسه انجام می شود) و ارزیابی های مجدد و منظم بعدی به درمان گر اجازه می دهد تا طول مدت درمان را مشخص و به اطلاع شما برساند.

جلسات درمانی عموما یک بار در هفته و هر بار به مدت ۳۰ تا ۶۰ دقیقه برگزار می شوند، اما این میزان نیز می تواند با توجه به نیازهای بیمار و مرحله ٔ روان درمانی متغیر باشد.

چگونه یک درمان گر خوب انتخاب کنیم؟
کیفیت رابطه میان درمان جو و درمان گر فاکتوری ضروری برای موفقیت یک روان درمانی است. بنابراین ضروری است درمان گری را انتخاب کنید که آموزش دیده باشد، مهارت های لازم برای درمان افسردگی را دارا باشد و در عین حال شما با او احساس راحتی کنید. اگر متخصصی با این ویژگی ها نمی شناسید، پزشک خانوادگی تان یا یک پزشک عمومی مورد اعتماد می تواند شما را به آن ها ارجاع دهد.

در جلسات ابتدایی مراجعه به روان شناس اگرچه ممکن است بسیار مضطرب، عصبی و درگیر مشکلات خود باشید، اما تلاش کنید برای کسب اطلاعات و نزدیک شدن به درمان گرتان زمان بگذارید. طرح پرسش هایی با محوریت موضوعات زیر می تواند به شما کمک کند:
* تحصیلات و مهارت های درمان گر
* تعداد جلسات مورد نیاز، هزینه جلسات، نحوه دست رسی در موارد اورژانسی

آیا روان درمانی دشوار است؟
روان درمانی در واقع نوعی مواجهه با خود، مشکلات، احساسات و رنج هاست. ممکن است ما از این که این مواجهه دردناک باشد بترسیم و از آن اجتناب کنیم. باید بدانیم لحظات تردید، احساس آسیب پذیری و تجربه ٔ احساسات شدید در فرآیند درمان مکررا رخ می دهد.

روان درمانی تغییرات پایداری ایجاد می کند. هر تغییری نیز با ترک عادات و رفتارهای اتوماتیک همراه است که همیشه پذیرفتن آن مسلم و آسان نیست. در حقیقت، پیشرفت در بازسازی و اعتماد مجدد به خود که در نتیجه ٔ روان درمانی اتفاق می افتد، به اندازهٔ کافی مهم و عمیق است که ادعا کنیم فراز و نشیب های روان درمانی ارزشش را دارد.

آیا روان درمانی موثر است؟
بله. مطالعات اثربخشی انواع مختلف روان درمانی را برای افراد گوناگونی که از انواع مختلف افسردگی رنج می برند نشان داده است. در موارد متعددی، روان درمانی باعث بهبودی پایدار و کامل افسردگی شده و در موارد دیگر توانسته است علائم و نشانه ها را بهبود بخشیده و دفعات بازگشت بیماری در انواعی از افسردگی که تمایل به بازگشت دارند کاهش دهد. روان درمانی همواره به طور معناداری شرایط و کیفیت زندگی افراد افسرده را بهبود می بخشد.

>>> داروهای ضد افسردگی
افسردگی با شدت های مختلف ظاهر می شود و همه ٔ آن ها نیاز به درمان با داروهای ضدافسردگی ندارند.

به چه دردی می خورد؟
هدف درمان به وسیله داروهای ضدافسردگی کاهش معنادار نشانه های افسردگی و آثار آن ها در زندگی روزمره است. مصرف مداوم این داروها به مدت ۳ تا ۴ هفته علائم و نشانه های افسردگی را بهبود می بخشد و به بازگشت عملکرد طبیعی خواب، اشتها، به دست گرفتن ابتکار عمل و درک مثبت از زندگی کمک می کند.

چگونه از دارودرمانی بهترین نتیجه را بگیریم؟
>>> دوره ٔ درمان با داروهای ضدافسردگی چه قدر است؟
به دلیل پیچیدگی مکانیزم عمل داروهای ضدافسردگی، به طور معمول برای احساس کردن آثار بهبودی لازم است چند هفته (حدود ۳ تا ۴ هفته و گاهی کمی بیشتر) صبر کنید.
درمان افسردگی شامل دو فاز است:
فاز فعال: در این مرحله هدف ناپدید شدن علائم و نشانه های افسردگی است که ۶ تا ۱۲ هفته طول می کشد.
فاز تثبیت: در این مرحله هدف پایدار کردن علائم بهبودی است که ۴ تا ۶ ماه طول می کشد. توقف درمان در این مرحله، حتی زمانی که نشانه ها کاملا ناپدید شده اند، ریسک بازگشت مجدد علائم و نشانه های بیماری را به شدت افزایش می دهد.

>>> چگونه درمان را پایان دهیم؟
داروهای ضدافسردگی وابستگی ایجاد نمی کنند، با این حال ممکن است مواجهه با پایان درمان برای شما دشوار باشد. در تمامی موارد، پایان دادن به درمان باید تدریجی و با هماهنگی کامل پزشک تان صورت گیرد. اگر در این دوره، علائم بیماری مجددا ظاهر شدند، لازم است با مشورت پزشک مجددا دارو با یک دُز موثر مصرف شود.

>>> عوارض جانبی داروهای ضدافسردگی چیست؟
مانند هر داروی دیگری، ممکن است داروهای ضدافسردگی نیز عوارض جانبی و ناخوشایند داشته باشند. باتوجه به نوع دارو این عوارض می تواند خواب آلودگی (یا برعکس، پرتحرکی)، یبوست، افزایش یا کاهش وزن، خشکی لب، مشکلات جنسی و … باشد. حتما با پزشک خود درباره این عوارض احتمالی هنگام تجویز داروی ضدافسردگی صحبت کرده و توضیحات مربوط به داروها را دقیقا مطالعه کنید.

عوارض جانبی داروهای ضدافسردگی برای همه افراد رخ نمی دهد و همچنین لزوما این عوارض برای همه مصرف کنندگان یکسان نیست. برخی از این عوارض با مکانیزم عمل داروها مرتبط است و موارد زیادی از آن ها به مرور و با ادامه پیدا کردن روند درمان از بین می روند، با این حال عموما راه حل هایی برای اصلاح این عوارض وجود دارد. اما اگر این عوارض برای شما بسیار ناخوشایند است، باید با پزشک خود درمورد احتمال تغییر دارو صحبت کنید.

چه زمانی بستری شدن لازم است؟
بسیاری از اَشکال افسردگی بدون نیاز به بستری شدنِ بیمار درمان می شوند. با این حال بستری شدن در بیمارستان ممکن است در مورد افسردگی حاد، بیمارانی که در خطر (خودکشی، از دست دادن کنترل خود و …) هستند یا مواردی که نیاز به دریافت درمان تکمیلی تحت نظر پزشک دارند، ضرورت پیدا کند.

بستری شدن در بیمارستان موقعیتی است که بیمار را از شرایطی که موجب بروز افسردگی شده است دور می کند و به او این امکان را می دهد که بیمار باشد، بدون آن که لازم باشد این موضوع را از دیگران مخفی کند. به این ترتیب فرد افسرده می تواند بر خود و درمانش تمرکز کند.

طول مدت درمان در بیمارستان بستگی به شدت افسردگی دارد، اما عموما یک دوره ٔ ۱۵ تا ۲۱ روزه کفایت می‎ کند.

* بخشی از کتابی که خاویر بریفو در سال ۲۰۰۷ با عنوان La Dépression, En Savoir Plus Pour En Sortir نوشته و در سال ۲۰۱۹ توسط بخش ترجمه فرانسه وب سایت «بیا حرف بزنیم» letstalkaboutit.ir تلخیص و ترجمه شده است.