با خوردن این مواد غذایی راحت بخوابید

با مواد غذایی زیر غذایی راحت و آرام داشته اشید.

هنگامی که بیدار ماندن در رخت خواب طی شب‌های متوالی، به جای اشتیاق برای رفتن زیر پتو، منجر به بیداری شما در اتاق خواب می‌شود، نیازی نیست سریعا سراغ قرص خواب آور بروید. در عوض، خوراک مختصر زمان خواب خود را با غذایی عوض کنید که به ویژگی خواب آور بودنش مشهور است، همین باعث می‎شود خیلی زود مشغول بازدید از سرزمین رویاها شوید.


۱ - شیر

یک لیوان شیر گرم همواره یکی از موارد اصلی زمان خواب بوده است، و دلایل خوبی هم برای این حقیقت وجود دارد.شیر سرشار از کلسیم است، که نه تنها باعث آرامش عضلات شما می‌شود؛ تولید ملاتونین (melatonin) بدن شما را هم کاهش می‎دهد. بعلاوه، شیر حاوی آمینو‎ اسید تریپتوفان (tryptophan) است، که پیش ماده‎ای برای سروتونین (serotonin) است، هورمونی که آرامش و حس راحتی را افزایش می‎دهد. پیش از رفتن به رخت خواب یک لیوان شیر بنوشید ( وقتی گرم باشد بیشتر آرامش‎بخش است )، یا اگر طی شب بیدار شدید یک لیوان بنوشید.


۲ - گیلاس

گیلاس، به خصوص گیلاس ترش و ملس که برای پخت کیک استفاده می‎شود، حاوی ملاتونین است، هورمونی که به شما در خواب راحت کمک می‎کند. برای بهره‎مندی از منافعش، مقداری گیلاس حدود یک تا دو ساعت قبل از خواب مصرف کنید، یا دو بار در روز یک فنجان آب گیلاس ترش مصرف کنید.


۳ - گردو

این آجیل خوشمزه حاوی ملاتونین است، هورمونی که به پایداری چرخه خواب شما کمک می‎کند. بعلاوه، در افزایش تریپتوقان نیز کمک می‎کنند، که در بدن شما به ملاتونین تبدیل می‎شود. حدود یک یا دو ساعت قبل از خواب یک مشت گردو میل کنید، و شب آرامی را سپری نمایید.


۴ - بادام

بادام منبعی سرشار از منیزیوم است، که به آرامش شما کمک می‎کند، و پروتئین، که سطح قند خون را حتی طی شب پایدار نگه می‎دارد. علاوه بر این، یک مشت بادام روزانه سطح کلسترول بد خون را پایین می‎آورد، فعالیت مغز را افزایش می‎دهد و استخوان‎ها را قوی می‎کند.


۵ - کاهو

کاهو یک خوراکی فوق العاده موثر در خواب است. دلیلش این است که کاهو، به خصوص کاهوی رومانیایی حاوی ماده‌ مغذی گیاهی به نام لاکتوکاریوم (lactucarium) است، که گفته می‎شود خواب آور است، درد را کاهش و آرامش را افزایش می‎دهد. اگر جویدن سالاد پیش از خواب برایتان جالب نیست، می‎توانید جوشانده چای کاهو را با ریختن آب خیلی داغ روی برگ های رومانیایی درست کنید، سپس اجازه دهید برای ده دقیقه دم بکشد، آنگاه می‎توانید برای طعم شیرین اندکی عسل به آن اضافه کنید.


۶ - پنیر

مانند تمامی محصولات لبنی، پنیز نیز حاوی کلسیم است، که باعث کاهش استرس و آرامش عضلات می‎شود، همینطور باعث محدود سازی تولید ملاتونین بدن شما. با انواع مختلف پنیر موجود، می‎توانید هر شب یک نوع متفاوت را امتحان کنید. خود را به چند قطعه‌ی کوچک محدود کنید، یا دو یا سه ورق پنیر روی یک بیسکوییت گندمی ار هر شب قبل از خواب امتحان کنید.۷ هوموس (hummus)

این خوراک نخود مدیترانه‎ای نه تنها خوشمزه است؛ بلکه یک منبع سرشار از تریپتوفان است. چند ساعت قبل از خواب چند قاشق آن را روی یک قطعه‌ی نان گندم مصرف کنید، و از مزایای پایداری سطوح قند خون، هورمون‎ها و پروتئین‎های ارتقادهنده‌ی خواب برای مهار واکنش اسیدی بهره‎مند شوید (که یکی از عوامل معمول بی‎خوابی است).۸ - موز

شیرین، قابل حمل و محبوب همگان. چه چیز موز بد است؟! حتی بهتر، سرشار از منیزیوم و پتاسیم هستند؛ دو ماده‌ی معدنی که به آرامش عضلات و ارتقای کیفیت خواب کمک می‎کنند. بعلاوه، موز منبع خوبی برای تریپتوفان است. یک یا دو ساعت قبل از خواب یک موز کوچک میل کنید.
۹ - برنج

شاید برنج به عنوان خوراکی هنگام خواب به ذهنتان نرسد، اما در حقیقت روش بسیار خوبی برای ارتقای کیفیت خواب است. برنج با سرعتی پایدار و آهسته، گلوکز به خون شما تزریق می‎کند، و با افزایش شدید قند خون باعث جواب معکوس نمی‎شود. همین باعث تغذیه‌ی مداوم مغز شما هنگام شب می‎شود. برنج همچنین سطح تریپتوفان و سروتونین را نیز افزایش می‎دهد، که هردو برای خواب راحت مهم‎اند. اگر یک کاسه برنج خالی برایتان اشتها آور نیست، با مقداری شیر و عسل ترکیبش کنید.

۱۰ - عسل

هنگامی که صحبت از خواب راحت می‎شود، این خوراکی شیرین، کمک زنبور به شماست. شکر عسل مقداری انسولین را افزایش می‎دهد، که باعث می‎شود تریپتوفان راحت‌تر به مغز وارد شود که به شما در خواب راحت کمک می‎کند. پیش از خواب یک قاشق غذاخوری عسل خالی بخورید، ترجیحا روی یک معده خالی. اگر شیرینی آن از آستانه تحمل شما بالاتر است، عسل را در یک فنجان چای بابونه هم بزنید.