آشنایی با زبان بدن دلواپسان!

هر روز افراد بسیاری را می‌بینیم که استرس زیادی را تحمل می‌کنند. آنها گاهی این استرس را به اطرافیان خود نیز منتقل می‌کنند. این آدم‌ها اسم‌شان دلواپسان است!

هر روز افراد بسیاری را می‌بینیم که استرس زیادی را تحمل می‌کنند. آنها گاهی این استرس را به اطرافیان خود نیز منتقل می‌کنند. این آدم‌ها اسم‌شان دلواپسان است! در این شماره به کمک سیدعلی دربانی، کارشناس ارشد مشاور خانواده در مورد زبان بدن و شناخت این افراد برای‌تان می‌گوییم.

تعریف دلواپسی و استرس

استرس حالتی است که شما در واکنش به فشار دنیای بیرون (مدرسه، محیط کار، خانواده، دوستان و . . . ) یا دنیای درون (تمایل به موفقیت، میل به پذیرفته شدن و ترس . . . ) احساس می‌کنید. به عبارت‌ دیگر به واکنش‌های فیزیکی‌، ذهنی‌ و عاطفی‌ گفته می‌شود که‌ در نتیجه‌ تغییرات‌ و نیازهای‌ زندگی‌ فرد، تجربه‌ می‌شوند. تغییرات‌ می‌توانند بزرگ‌ یا کوچک‌ باشند. پاسخ‌ افراد به‌ تغییرات‌ زندگی‌ متفاوت‌ است‌. استرس‌ مثبت‌ می‌تواند یک‌ انگیزش‌‌دهنده‌ باشد در حالی‌ که‌ استرس‌ منفی‌ می‌تواند درزمانی‌ که‌ این‌ تغییرات‌ و نیازها، فرد را شکست‌ می‌دهد، ایجاد شود.


استرس واکنش طبیعی افراد در هر سنی است. استرس از غریزه فرد در محافظت از خویش در برابر فشار عاطفی یا جسمی و مقابله با خطر نشات می‌گیرد. در واقع اندکی استرس لازم است. بیشتر ما بدون احساس رقابت نمی‌توانیم در ورزش، موسیقی، کار و مدرسه موفق شده و به کمال برسیم و بدون استرس بیشتر ما پروژه‌ها یا کار‌های خود را به‌موقع به پایان نخواهیم رسانید.

زبان بدن دلواپس‌ها

افراد مضطرب تنش حرکتی دارند و به طور قابل رویتی لرزانند (دست یا پاها)، چهره درهم، پیشانی پر چین و چروک، نفس تند، رنگ پریده، عضلات منقبض، پلک زدن مداوم در آنها دیده می‌شود. آنها در اثر کوچک‌ترین عامل ترس‌آور از جا می‌پرند.


تعرق زیاد مخصوصا در دست‌ها از دیگر نشانه‌های فرد دلواپس است. آنها همیشه گوش به‌زنگ هستند، گلوی‌شان دائم خشک می‌شود، صدای‌شان لرزان بوده و با تن پایین، زمان نشستن به سمت در متمایل هستند و آماده فرار، در محلی که می‌نشینند بی‌قرارند، مدام به صورت‌شان دست می‌زنند و جویدن ناخن و دور آن و کندن لب به وسیله دندان از دیگر نشانه‌های افراد دلواپس است.

به تنفس توجه داشته باشید، مردم هنگامی که مضطرب می‌شوند، نفس‌شان سریع‌تر و کم‌عمق‌تر از حد معمول می‌شود یا ممکن است کمی عمیق‌تر نفس بکشند همچنین ممکن است گلوی خود را چند بار صاف کنند، آه کشیدن نیز نشانه‌ای از اضطراب است. حرکات چشمی سریع و نداشتن تماس چشمی با شما از دیگر علائم اضطراب است. افراد مضطرب معمولا سر خودکار، مداد، ناخن و لب خود را می‌جوند.

ناخن‌هایت را نخور

پوست‌پوست شدن و کنده شدن مکرر پوست دور ناخن می‌تواند نتیجه یک عادت عصبی ناشی از استرس باشد. عادت‌های عصبی مثل خوردن ناخن نحوه عملکرد ما برای گریز از استرس پرت کردن حواس‌مان است. به‌علاوه خوردن ناخن یا کندن پوست اطراف آن روشی معمول برای زنان به منظور غلبه بر احساسات، اضطراب و استرس است. کارشناسان می‌گویند استرس می‌تواند باعث پوسیدگی دندان‌ها شود به‌ویژه وقتی که فرد هنگام شب یا در طول روز دندان‌های خود را روی هم فشار دهد یا به اصطلاح دندان‌قروچه کند.


هرچند ممکن است عجیب به نظر برسد اما پوست می‌تواند دستگاه سنجش مناسبی برای اندازه‌گیری سطح استرس باشد. استرس می‌تواند باعث خارش شود و لکه‌های قرمزرنگی روی پوست ناحیه معده، کمر، بازوها و صورت ایجاد کند. محققان هنوز مکانیسم این تاثیر را نمی‌دانند.

دلواپس‌ها حالت تهوع دارند

آیا تا به حال پیش آمده که از وضعیت سلامت کسی که دوستش دارید، نگران باشید و در حالی که به این موضوع فکر می‌کنید، ناگهان احساس تهوع کنید؟ استرس می‌تواند باعث دل بهم‌خوردگی شود و حالت تهوع می‌تواند پیامد نگرانی باشد. نگرانی از سلامت خود یا افراد نزدیک امری طبیعی است.

دلواپس نباش چاق می‌شی

استرس از چهار جنبه فرد را تحت تاثیر قرار می‌دهد؛ رفتار، فیزیولوژی، تفکر و احساس. همان‌طور که می‌دانید کمتر بیماری هست که با استرس و اضطراب ارتباط نداشته باشد. استرس و اضطراب می‌تواند ریشه بسیاری از امراض باشد، در اختلال‌های روانی اضطراب حرف اول را می‌زند.


تحقیقات نشان می‌دهد که در بدن زنانی که مدام استرس دارند، به طور متوسط ۱۰۴ کالری کمتر سوخته می‌شود و همین امر عامل بروز چاقی و اضافه وزن است. ذخیره روزانه ۱۰۴ کالری بیشتر در بدن، معادل ۵ کیلوگرم وزن اضافی در سال است. استرس همیشگی می‌تواند به قلب آسیب برساند و حتی گرفتگی شریان‌های قلبی را تشدید کند.

نشانه بیماری است

آیا احساس وارفتگی و تنبلی دارید؟ این حالت هم می‌تواند نتیجه استرس باشد. هورمون‌های استرس باعث افزایش آدرنالین در بدن می‌شوند که حاصل آن ایجاد خواب‌آلودگی است. استرس همچنین کیفیت خواب را تحریک می‌کند بنابراین خسته و تحریک‌پذیر از خواب بیدار می‌شوید. استرس مزمن می‌تواند واقعا اندازه هیپوکامپ را در مغز کاهش دهد.

این بخش از مغز در بعضی از عملکردهای حافظه نقش دارد. خوشبختانه وقتی سطح استرس کاهش یابد دوباره کارکرد مغز به شرایط ایده‌آل بازمی‌گردد.


راستی! در اتومبیل را قفل کردم؟

استرس و اضطراب می‌تواند روی هر کار و افکار ما تاثیر مخرب خود را برجای بگذارد. زمانی که شما نمی‌توانید تصمیم بگیرید درگیر استرس هستید. استرس سبب آشفتگی و فقدان تمرکز می‌شود. برای مثال صبح که از خواب بیدار می‌شویم با جمله «وای دیر شد!!!!» از خواب بیدار می‌شویم، با توجه به اینکه استرس داریم صبحانه را نمی‌توانیم با آرامش بخوریم، با لباسی که گاهی نامرتب است از منزل خارج می‌شویم و در راه اداره به این فکر می‌کنیم که نکند شیر گاز را باز گذاشته باشم؟ راستی در را قفل کردم؟

همیشه عضلات‌مان منقبض و ذهن درگیر هزار نکند است؛ نکند رئیسم مرا دعوا کند؟ نکند همکارانم علیه من حرف بزنند؟ نکند فرزندم در مهد کودک زمین بخورد؟ نکند کارهایم را نتوانم کامل انجام دهم؟ راستی در اتومبیل را قفل کردم!؟ و هزار نکند‌های دیگر. همچنین استرس می‌تواند ناشی از عصبانیت‌، اعتماد به‌ نفس‌ پایین‌، افسردگی‌، بی‌تفاوتی‌، تحریک‌پذیری‌، ترس‌ و اشکال‌ در تمرکز، احساس‌ گناهکاری‌، نگرانی‌، بی‌قراری‌ و وحشت نیز باشد.