حمله استرس به خواب شما

برای غلبه بر اضطراب راه‌حل‌های درست و منطقی را انتخاب کنید

نتایج تحقیقات نشان می‌دهند رفتارهای سهل‌انگارانه هنگام بروز استرس -یعنی رها کردن عامل استرس و بی‌تفاوتی نسبت به آن- یا رفتارهایی از قبیل مصرف الکل و موادمخدر، هریک به‌طور قابل‌ملاحظه‌ای، می?تواند باعث افزایش مشکل بی‌خوابی شود. عجیب اینکه، دیگر تکنیک‌های غلبه بر استرس هم مثل رفتن به سینما یا تماشای تلویزیون و رفتارهایی از این قبیل که کمک می‌کند حواس فرد پرت شود، یک رابط قابل‌توجه بین استرس و عارض شدن بی‌خوابی محسوب می‌شود. علاوه بر این، مطالعات دریافتند مهاجمان ذهنی -یعنی همان افکار مکرر و دائمی راجع به عامل استرس- کلید مهم و اصلی این ارتباط (یعنی رابطه بین استرس و بی‌خوابی) هستند که ۶۹ درصد از کل آثار استرس بر بی‌خوابی را تشکیل می‌دهند.

میزان احتمال ابتلا به بی‌خوابی، ربطی به تعداد دفعات موقعیت‌های پراسترس ندارد، بلکه به چگونگی واکنش فرد در این‌گونه موقعیت‌ها بستگی دارد. یک اتفاق اضطرابی، به خودی‌خود، نهایتا ممکن است باعث یک شب بدخوابی شود، ولی مدلی که شما به آن استرس پاسخ می‌دهید، می‌تواند تعداد این شب‌ها را مشخص کند؛ تنها چند شب بدخوابی یا عارضه دائمی بی‌خوابی. در طول این مطالعات، گروهی مشتمل بر ۲۸۹۲ نفر از افرادی که خواب راحتی دارند و در طول زندگی‌شان هیچ سابقه‌ای از بیماری بدخوابی و بی‌خوابی ندارند، مورد بررسی قرار گرفتند.
ابتدا، شرکت‌کننندگان تعدادی از موقعیت‌ها و شرایط پراضطرابی را که در طول یک سال گذشته در زندگی‌شان تجربه کرده بودند، گزارش کردند؛ وقایعی مثل طلاق یا شکست عشقی، بیماری‌های جدی و خطرناک، مشکلات مالی مهم یا مرگ همسر و عزیزان. آنها همچنین گزارش کامل و دقیقی راجع به مدت زمان هر یک از این وقایع استرس‌زا و میزان شدت ناراحتی و اضطرابی که هر کدام از آن موقعیت‌ها بر ذهن و روان آنها وارد کرده بود، ارائه دادند. در این طرح، شرکت‌کنندگان ۷ روز پراضطراب را سپری کرده بودند. در طول این مدت، میزان مهاجمان ذهنی
(یا همان افکار مزاحم) و همچنین استراتژی‌هایی که این افراد برای مقابله با اضطرابشان به کار برده بودند، توسط پرسشنامه‌هایی به‌طور دقیق سنجیده می‌شد. مرحله بعدی، بعد از یک سال، ارزیابی و شناسایی شرکت‌کنندگانی بود که دچار عارضه بی‌خوابی شده بودند. گزارش‌ها حاکی از آن بود که این افراد برای مدت یک ماه یا بیشتر، حداقل ۳ شب در هر هفته، با مشکل بی‌خوابی شبانه و ضعف و درماندگی روزانه مواجه بودند. این تحقیق به‌طور واضح ثابت می‌کند وقایع استرس‌زا و نیز هرگونه تغییر اساسی در زندگی اغلب می‌تواند موجب بی‌خوابی بیمارگونه شود. بنابراین اگر در برابر مشکلات و مسائل زندگی احساس درماندگی و ناتوانی می‌کنید، حتما با یک متخصص صحبت کنید و از او راجع به استراتژی‌هایی که می‌تواند به طرز صحیحی شما را در کاهش میزان استرس و بهبود مشکل بی‌خوابی‌تان یاری کند، راهنمایی بخواهید تا بدخوابی‌های موقتی به یک عارضه دائمی تبدیل نشود.
این تحقیقات و مطالعات ، راهکارهایی برای بهبود حالت‌های اضطرابی و نحوه پاسخدهی به استرس و نیز کاهش خطر بی‌خوابی معرفی کردند. به‌طور خاص، درمان‌هایی که بر اساس تفکر و اندیشه درست در مورد مشکلی که باعث اضطراب شده عمل می‌کنند، تا حد قابل‌توجهی در از بین بردن افکار مهاجم و بهبود مشکلات خواب موثرند. درست است که نمی‌توانیم تمام وقایعی را که در زندگی‌مان رخ می‌دهد به کنترل خود درآوریم، ولی می‌توانیم با دور ماندن از رفتارهای ناسازشگرانه و طفره نرفتن از مشکلات، میزان فشار آنها را کاهش دهیم.