بوسه مادر شفاست

فواید طبی بوسیدن کودک

همه ما بوسه را به عنوان یک رفتار خوشایند اجتماعی وسیله‎ای برای ابراز محبت و نشان دادن اوج عواطف درونمان می‎شناسیم اما برخی والدین با این باور که بوسیدن زیاد، بچه‎ها را لوس می‎کند آنها را نمی‎بوسند و سعی می‎کنند آشکارا به آنها ابراز محبت نکنند...

همچنین تماس نزدیک لب، دهان و بینی و افزایش احتمال انتقال آلودگی‎ها و عوامل بیماری‎زا و شیوع بیماری‎هایی مانند آنفلوانزای خوکی، برخی والدین را درمورد بوسیدن زیاد فرزندشان دچار تردید کرده است. در حالی که بوسیدن می‎تواند فواید بسیار زیادی داشته باشد. مطالعه‌های جدید نشان داده فواید بهداشتی بوسیدن کودکان (مخصوصا توسط مادر) بر سلامت آنها در سال‎های آینده نیز تاثیرگذار است.

بررسی‎ها نشان داده مهر و محبت و بوسه‌های مادرانه هورمون‎های استرس کودک را کاهش می‎دهد و مادرهای مهربانی که فرزندشان را زیاد می‎بوسند با این کار فواید بهداشتی بسیار زیادی برای فرزند دلبندشان فراهم می‎کنند. نتایج یک مطالعه جدید نشان داده است که تجربه‎های اولیه دوران کودکی می‎تواند از طریق تاثیر بر احتمال التهاب مزمن در بدن و واکنش سیستم ایمنی که خط مقدم دفاع بدن در برابر بیماری‎هاست، اثر ماندگاری بر سلامت بدن داشته باشد. این مطالعه نشان می‎دهد در آغوش گرفتن، بوسیدن و ابراز محبت توسط مادران می‎تواند به کاهش استرس کودک و فرونشاندن هورمون‎هایی که در ایجاد التهاب در بدن نقش دارند، کمک کند.

● مهر مادر، سلامت کودک

اینکه التهاب عامل تعیین‎کننده بیماری است موضوعی ثابت شده است اما محققان گروه بیولوژی مولکولی دانشگاه کالیفرنیا برای یافتن عامل تعیین‎کننده التهاب، نمونه خون ۵۳ فرد بزرگسال که در طبقات پایین اجتماعی و اقتصادی بزرگ شده بودند را مورد بررسی قرار دادند. نیمی ‎از این افراد در دوران کودکی و هنگام رشد، روابط خانوادگی نزدیک و صمیمی با مادرانشان داشته‎اند و نیم دیگر در دوران کودکی روابط سرد و دوری با مادرانشان داشته‎اند. بررسی نتایج نشان داد، نشانگرهای ژنتیکی التهاب (که در طول زمان می‎تواند عوارضی برای بدن داشته باشد) در نمونه خون افرادی که در دوران کودکی رابطه گرمی ‎با مادرشان داشته‎اند کمتر است. این نشانگرهای ژنتیک، مولکول‎هایی هستند که ژنی را که به طور فعال تغییر شکل می‎دهد و به پروتئین‎هایی که در ایجاد التهاب نقش دارند تبدیل می‎شوند شناسایی می‎کنند.

مطالعه‌های قبلی، ارتباط سطح پایین اجتماعی و اقتصادی را با افزایش احتمال التهاب و بیماری‎های مزمن نشان داده بود اما یافته‎های جدید بر اهمیت رابطه صمیمی و نزدیک مادر و کودک به ویژه در محیط‎های پراسترس تاکید می‎کند. این یافته‎ها که در مجله روان‌شناسی مولکولی منتشر شد با مطالعه‌های قبلی که نشان داده بود رابطه نزدیک خانوادگی می‎تواند کودکان را در برابر برخی پیامدهای منفی رشد در خانواده‎های فقیر محافظت کند، همخوانی دارد و نشان می‎دهد فرزندپروری خوب توسط والدین حتی می‎تواند از آثار منفی رشد در شرایط نامناسب که ممکن است تا سال‎ها باقی بماند، پیشگیری کند و مسیرهای نوشته شده ژن‎ها را بی‎اثر کند.

● التهاب و بیماری

پروتئین‎هایی که باعث التهاب می‌شوند هنگام عفونت برای پیام‌رسانی به سیستم ایمنی و رساندن پیام تقویت سیستم دفاعی به سلول‎های دیگر بدن ضروری هستند اما هنگامی ‎که افراد از شرایط استرس بیرون می‎آیند، ممکن است بدنشان نتواند التهاب را متوقف کند. به گفته محققان، این موضوع در طولانی‌مدت برای بدن خوب نیست.

در واقع وجود این پروتئین‎ها تنها در محل و زمان مورد نیاز ضروری است و بقیه زمان‎ها باید خاموش باشند. التهاب مزمن با برخی بیماری‎ها مانند بیماری‎های قلبی و عروقی، دیابت، افسردگی و سرطان ارتباط دارد. محققان التهاب را به بذری که ایجاد بیماری می‎کند تشبیه می‎کنند. برای مثال بررسی‎ها نشان داده است سطح بالای التهاب احتمال برگشت سرطان پستان را در زنانی که درمانشان موفقیت‎آمیز بوده است تا ۲برابر افزایش می‎دهد بنابراین این موضوع که تجربه‎های اولیه زندگی می‎تواند بر ترشح هورمون‎هایی که احتمال التهاب مزمن را در بدن کم یا زیاد می‎کند تاثیر بگذارد، بسیار مهم است.

● روابط خانوادگی نامناسب

مطالعه جدید دیگری که انجام آن ۱۸ماه طول کشید و نتایجش ۲۹ آوریل در مجله علم روان‌شناسی منتشر شد، نشان داد نشانگرهای التهاب در دختران نوجوانی که زندگی خانوادگی نامناسبی ‎داشته‎اند و در شرایط توهین‎آمیز و همراه با خشونت رشد کرده‎اند در مقایسه با دخترانی که شرایط بهتری داشته‎اند بیشتر است. با این حال زندگی در شرایط نامناسب و توهین‎آمیز و داشتن رابطه سرد با مادر به معنی ایجاد بیماری در سال‎های آینده نیست اما محققان می‎گویند تجربه‎های اولیه خانوادگی عاملی است که در شکل‎گیری شیوه پاسخ بدن به استرس موثر است. پژوهشگران گروه روان‌شناسی دانشگاه کالیفرنیا نیز این موضوع را که علاوه بر سطح پایین اقتصادی و اجتماعی عوامل دیگری می‎تواند از ما محافظت کند، امیدوارکننده دانسته‎اند و اعلام کرده‎اند سایر روابط نزدیک نیز می‎تواند آثار حفاظتی مشابه مهر مادر و فرزندی داشته باشد. سطح پایین اجتماعی و اقتصادی می‎تواند با تاثیر بر کورتیزول (هورمون استرس) بر التهاب اثر بگذارد اما محققان در این بررسی دریافتند گرمای مادری از طریق مولکول‎های دیگری که در واکنش‎های التهابی نقش دارند عمل می‎کند. این تحقیقات می‎تواند در چگونگی درمان افراد در آینده نقش داشته باشد. محققان به دنبال تولید داروهایی هستند که بتوانند از راه‎های مختلف بر التهاب تاثیر بگذارند.

● فواید بوسه برای مادر

بوسیدن کودک برای مادر هم فوایدی دارد. مطالعه‌ها نشان داده هنگام بوسیدن سطح اکسی‎توسین (ماده شیمیایی آرامبخش بدن) و آندورفین خون (ماده شیمیایی که در بدن حالت سرخوشی ایجاد می‎کند) افزایش پیدا می‎کند. همچنین بوسیدن باعث افزایش دوپامین که به احساس وابستگی و دلبستگی عاطفی کمک می‎کند، می‎شود. بررسی‎ها نشان داده است بوسیدن کودک سیستم ایمنی مادر را تقویت می‎کند. محققان می‎گویند هنگام بوسیدن

۳۰ عضله صورت فعال می‎شود و بوسه عضلات صورت را قوی نگه ‎می‎دارد و نکته آخر اینکه با هر بوسه ۲ تا ۶ کالری انرژی سوزانده می‎شود بنابراین بدون هیچ شک و تردیدی فرزندتان را در آغوش بگیرید و ببوسید؛ بدون هیچ قید و شرطی به او ابراز محبت کنید و هر دو از فواید کوتاه‌مدت و ماندگار آن بهره‎مند شوید.

ترجمه:‌ فرزانه فولادبند

منبع:‌ livescience