مزاج شما چیست طب سنتی چگونه بیماری ها را درمان میکند

پزشک و محقق طب اسلامی گفت شناسایی مزاج و پرداختن به آن در طول زندگی یکی از مهم ترین و کاربردی ترین شیوه ها برای حفظ سلامت, تندرستی و نشاط عمومی بدن است

مریم نواب زاده گفت: دانشمندان طب سنتی و اسلامی معتقدند که تمام موجودات از 4 رکن اصلی (خاک، آب، هوا، آتش) تشکیل شده اند.

وی با بیان اینکه هر موجودی پس از تجزیه، به این چهار رکن تبدیل می شوند، افزود: در طب اسلامی رکن پنجم یا روح نیز وجود دارد این رکن می تواند 4 رکن دیگر را کاملاً تحت تأثیر قرار دهد و بیشترین میزان آن در انسان نهاده شده است.

پزشک و محقق طب اسلامی در خصوص اخلاط اربعه ادامه داد: این چهار رکن در بدن انسان نیز وجود دارند و به صورت چهار ماده سودا، بلغم، دم و صفرا ظهور می کنند و هر کدام از این چهار ماده را «خلط» می گویند که در مجموع اخلاط اربعه نامیده می شوند.

نواب زاده با بیان اینکه خون انسان از این چهار خلط تشکیل شده است، اظهار کرد: اگر خون انسان را در لیوانی قرار دهیم تا ته نشین شود به چهار لایه تقسیم می شود.

وی تصریح کرد: لایه فوقانی قرمز روشن رنگ (صفرا)، لایه ی دوم قرمز رنگ (دم)، لایه ی سوم بی رنگ (بلغم) و لایه ی زیرین تیره رنگ (سودا) است.

پزشک و محقق طب اسلامی گفت: همه این اخلاط باید در بدن موجود باشند، چون از ترکیب این اخلاط در بدن «مزاج» به وجود می آید.

نواب زاده ادامه داد: ممکن است یک خلط نسبت به بقیه، بیشتر وجود داشته باشد.

وی افزود: به کسی که هر یک از اخلاط صفرا، دم، بلغم و سودا در او غلبه داشته باشد به ترتیب صفراوی، دموی، بلغمی و سوداوی می گویند.

پزشک و محقق طب اسلامی گفت: اگر همه این اخلاط به طور متعادل در بدن وجود داشته باشند مزاج فرد متعادل است و چنین شخصی کمتر بیمار می شود و عمر بیشتری دارد.

نواب زاده با بیان اینکه برای شناسایی مزاج و طبع هر فرد لازم است ویژگی ها و خصوصیات جسمانی وی مورد بررسی قرار گیرد، اظهار کرد: این شیوه یکی از ساده ترین راه ها برای شناسایی طبع و مزاج هر فرد است که اگر چه روشی ساده به نظر می رسد اما در عین حال دقت و هوشیاری زیادی برای شناسایی مزاج و کیفیت آن لازم است به گونه ای که در بسیاری از موارد پیچیدگی هایی برای شناسایی طبع اتفاق می افتد که شاید تشخیص مزاج برای فرد عادی ممکن نباشد.

وی ادامه داد: با وجود این برای شناسایی مزاج بررسی میزان گوشت و چربی بدن، بررسی ویژگی محل لمس شده در بدن از قبیل نرمی و سفتی، رنگ پوست، ویژگی های مو، شکل و خصوصیات اعضا، چگونگی خواب و بیداری، کیفیت و خصوصیات فضولات بدن و فعل و انفعالات حرکتی همگی از جمله مواردی است که برای تشخیص مزاج و طبع جبلی افراد مورد استفاده قرار می گیرد، اگر چه تک تک اندام و اعضای بدن علاوه بر مزاج جبلی که حاکم بر بدن است دارای مزاجی جداگانه هستند و گاهی ممکن است با غلبه یکی از اخلاط بدن در یکی از اندام ها روبه رو شوند و این مسأله اختلال هایی در عملکرد آنها پدید آورد.

پزشک و محقق طب اسلامی گفت: با جمع زدن علامت هایی که در مقابل هر یک از انواع مزاجی وجود دارد تا حدود زیادی می توان نوع مزاج فرد را تشخیص داد.

سردی و گرمی بدن را بررسی کنید

نواب زاده تصریح کرد: برای شروع باید سردی و گرمی بدن را بررسی کنید. به کمک این روش می توانید نخستین قدم را برای شناسایی گرمی یا سردی مزاج تان بردارید. تنها کافی است بخشی از بدن مانند ساعد فرد را لمس کنید و دقت کنید که با لمس آن چه احساسی را تجربه می کنید.

وی افزود: در صورتی که با لمس بدن فرد مثلاً لمس ساعد یا بازویش احساس گرما و حرارت کردید او دارای مزاج گرم است، اما اگر هنگام لمس بدن فرد احساس سرما کردید این امر یکی از نشانه های سردمزاجی در آن فرد است.

بافت بدنی نرم دارید یا سفت؟

پزشک و محقق طب اسلامی با بیان اینکه مرحله بعدی برای شناسایی نوع مزاج، بررسی میزان نرمی و سفتی بافت های بدن، عضلات و پوست فرد است، گفت: افراد مختلف در مقایسه با هم بافت های بدنی متفاوتی دارند که تشخیص و شناسایی دقیق آنها می تواند جزئیات کامل تری برای شناسایی نوع مزاج در اختیار فرد قرار دهد.

نواب زاده اظهار کرد: در صورتی که با لمس بدن فرد گرما احساس کردید و علاوه بر گرما متوجه شدید بافت بدنی او نرم است و با فشار سرانگشتان بافت به راحتی فرو می رود این فرد علاوه بر گرمی مزاج دارای رطوبت نیز هست. بنابراین او ویژگی های مزاج گرم و مرطوب را دارد.

وی تصریح کرد: اما در صورتی که با لمس کردن بدن فرد احساس گرما کردید اما خشکی و زبری خفیفی را زیر سرانگشتان دست تان احساس کردید او علاوه بر گرمی، خشکی مزاج نیز دارد. پس او یکی از علائم گرمی و خشکی مزاج که همان حس گرما و خشکی در بافت و پوست بدن است را دارد.

پزشک و محقق طب اسلامی با بیان اینکه ممکن است با لمس بدن فرد تجربه دیگری داشته باشید، ادامه داد: در شرایطی که با لمس بدن فرد احساس سردی کردید اما این سردی با نرمی پوست و بافت گوشت آلود بدن نیز همراه بود او دارای یکی از علائم مزاج سرد و مرطوب است که در میان درمانگران طب سنتی با عنوان مزاج سرد و تر نیز معروف است.

نواب زاده گفت: در شرایطی که شما بدن فرد را لمس و از آن سرما دریافت کردید و در عین حال با لمس بافت بدن با سختی و سفتی رو به رو شدید و احساس کردید بافت بدن او خشک است، می توانید او را دارای ویژگی های مزاج سرد و خشک بدانید.

پوست شما چه رنگی است؟

پزشک و محقق طب اسلامی گفت: بررسی رنگ پوست در کنار بررسی بافت بدن و سردی و گرمی آن می تواند سومین گام برای نزدیک شدن به نوع مزاج و طبع هر فرد باشد. درمانگران طب سنتی برای شناسایی نوع مزاج علاوه بر بافت بدن و استخوان بندی به رنگ پوست نیز برای شناسایی نوع مزاج افراد توجه می کنند. از دیدگاه این درمانگران رنگ پوست می تواند نشانه خوبی برای بررسی نوع مزاج و طبع باشد.

نواب زاده افزود: در شرایطی که پوست فرد سفیدرنگ و مایل به سفید باشد، می تواند نشانه ی خوبی برای تشخیص سردمزاجی فرد باشد. البته این رنگ علاوه بر این می تواند نشانه کم خونی او نیز باشد.

وی ادامه داد: افرادی که پوست بدن آنها قرمز رنگ یا مایل به قرمز است از جمله افرادی هستند که دارای مزاج گرم هستند.

عضلانی هستید یا استخوانی؟

پزشک و محقق طب اسلامی گفت: یکی دیگر از مواردی که درمانگران طب سنتی به کمک آن برای شناسایی مزاج افراد مختلف اقدام می کنند، بررسی ظاهر و شکل اندام، عضلات و میزان عضلانی بودن بدن است.

وی با بیان اینکه افرادی با بالاتنه ای فراخ و پهن، مزاج گرمی دارند، اظهار کرد: افرادی که اندام های بدن آنها بزرگ است و عروق برجسته و نبض قوی دارند هم اصطلاحاً دارای گرمی مزاج هستند.

نواب زاده افزود: برخلاف موارد ذکر شده اگر فردی دارای اندام های کوچک و بالاتنه کوچک داشته باشد این امر نشانه سردی مزاج است.

پزشک و محقق طب اسلامی گفت: داشتن نبض ضعیف و عضلات ظریف نیز از دیگر علائم سردی مزاج در افراد است.

نواب زاده تصریح کرد: درمانگران طب سنتی افرادی را که دارای چهره لاغر و پوست به استخوان چسبیده دارند، دارای مزاج خشک می دانند.

وی اظهار کرد: افرادی که مفاصل قابل مشاهده و برجسته دارند و غضروف حنجره و بینی آنها نیز برجسته و واضح است در گروه افرادی که دارای مزاج خشک هستند، قرار می گیرند.

به موهای تان نگاه کنید

پزشک و محقق طب اسلامی با بیان اینکه برای تشخیص نوع مزاج به بررسی مو، جنس و کیفیت رشد آن نیاز دارید، گفت: به این ترتیب می توانید پنجمین فاکتوری را که به شناسایی نوع مزاج شما کمک می کند، بررسی کنید. جنس مو و میزان رشد آن در افراد مختلف که مزاج های متفاوتی دارند، فرق می کند.

نواب زاده افزود: افرادی که سرعت رشد موهای شان زیاد است و در گروه افراد پرمو قرار می گیرند، از جمله افرادی هستند که به گفته درمانگران طب سنتی در گروه مزاجی گرم جای می گیرند.

وی ادامه داد: اما افرادی که رشد موی آنها کم است به گونه ای که از این موضوع شکایت دارند در گروه افراد سرد مزاج قرار می گیرند. این گروه علاوه بر آنکه موی سر و ابروی شان کم پشت است در دیگر اندام های بدن شان نیز موی زیادی ندارند.

پزشک و محقق طب اسلامی اظهار کرد: نازکی مو نیز یکی از عللی است که می تواند نشانه سردی و تری مزاج افراد باشد، بنابراین باید به این موضوع نیز توجه کنید و بهتر است برای بررسی آن از مشورت یک متخصص طب سنتی استفاده کنید. چون ممکن است کم پشتی و نازکی مو نتیجه یک بیماری باشد. علاوه بر این داشتن موی صاف و لخت نیز یکی دیگر از علائم مزاج سرد و مرطوب در مردان و زنان است.

نواب زاده گفت: افرادی که موی کلفت دارند نیز در گروه افرادی که مزاج گرم و خشک دارند محسوب می شود و این امر یکی از نشانه های گرمی مزاج در مردان و زنان است.

وی ادامه داد: رنگ موی مردان و زنان نیز یکی دیگر از نشانه های تشخیص مزاج است. افرادی که رنگ موی آنها سیاه است معمولاً در گروه افرادی که طبع گرم و خشک دارند قرار می گیرند. افرادی که رنگ موی آنها به سفیدی میل می کند و زودتر از بقیه تارهای سفید در سر آنها دیده می شود نیز از جمله افرادی هستند که مزاج سرد و تر دارند.

میزان سازگاری شما با محیط چگونه است؟

پزشک و محقق طب اسلامی گفت: اگر عضوی در برخورد با گرما، سرما، خشکی و رطوبت خیلی سریع آن را بپذیرد این موضوع نشان دهنده غلبه آن مزاج است. به عنوان مثال اگر در معرض گرما قرار بگیرید یا خوراکی با طبع گرم بخورید و زود احساس گرما در شما ایجاد شود این امر نشان دهنده ی گرمی مزاج شماست.