زنان در دوران بارداری تا حدامکان رانندگی نکنند

این روزها تعداد راننده خانم بسیار زیاد شده است و بیشتر خانم ها ترجیح می دهند ماشین شخصی داشته باشند و حتی در دوران بارداری هم خودشان رانندگی کنند؛ اما این کار برخلاف نظر پزشکانی است که اعتقاد دارند خانم ها باید در دوران بارداری، به خصوص در ۳ ماهه سوم حاملگی دور رانندگی را خط بکشند.

این روزها تعداد راننده خانم بسیار زیاد شده است و بیشتر خانم ها ترجیح می دهند ماشین شخصی داشته باشند و حتی در دوران بارداری هم خودشان رانندگی کنند؛ اما این کار برخلاف نظر پزشکانی است که اعتقاد دارند خانم ها باید در دوران بارداری، به خصوص در ۳ ماهه سوم حاملگی دور رانندگی را خط بکشند. در هر صورت، اگر شرایط زندگی تان به شکلی است که مجبور هستید خودتان در زمان بارداری رانندگی کنید، بد نیست با مرور این متن سعی کنید رانندگی را برای خود و جنین تان کم خطرتر کنید.


● کمربند ایمنی را حتما ببندید
یک خانم باردار به هیچ عنوان نباید از بستن کمربند ایمنی به بهانه بزرگ بودن شکم یا فشار آمدن به جنین خودداری کند. شما چه راننده باشید و چه روی صندلی کنار راننده نشسته باشید، باید برای محافظت از جان خود و فرزندتان هنگام ترمزهای ناگهانی و حتی تصادف ها، کمربند ایمنی تان را ببندید.هم چنین استفاده از کمربند ایمنی سبب می شود که یک فاصله معقول بین شکم مادر باردار و فرمان ماشین به وجود آید و وقتی کمربند بسته باشد، دیگر راننده نمی تواند بیش از اندازه بدنش را به سمت جلو متمایل کند و باعث شود که فرمان بیش از حد به شکم فشار بیاورد.بهترین حالت بستن کمربند ایمنی برای یک خانم باردار این است که بخش پایینی کمربند را زیر شکم و روی استخوان های لگن و بخش بالایی آن را هم روی سینه قرار دهد و از بستن بخش پایینی رو و بالای شکم و بخش بالایی روی گردن و زیر بازوها خودداری کند. اگر هم احساس کردید که بخش پایینی کمربند اذیت تان می کند، یک بالشتک نازک پنبه ای تهیه کنید و آن را بین کمربند و بدن تان قرار دهید.


● استفاده از کیسه هوا هم ضروری است
یکی از خطاهای رایج در دوران بارداری، از کار انداختن سیستم خودکار باز شدن کیسه هوا هنگام تصادفات رانندگی است. اما بهتر است بدانید که استفاده از کیسه هوا هم به اندازه کمربند ایمنی ضروری و مهم است، فقط کافی است که در استفاده از آن یک نکته کوچک را رعایت کنید.در دوران بارداری چه خودتان رانندگی کنید و چه در صندلی کنار راننده بنشینید، بهتر است صندلی تان را جوری تنظیم کنید که بیشترین فاصله را نسبت به داشبورد داشته باشید، در این حالت به هنگام تصادف و ضربه های ناگهانی وقتی کیسه هوا باز می شود، باعث حفاظت از سلامت شما و فرزندتان می شود و فشاری به جنین وارد نمی شود.


● در ماه های آخر بارداری رانندگی نکنید
حتی اگر شما هیچ مشکل خاصی هم در طول دوران بارداری نداشتید، بهتر است از رانندگی کردن طی ۳ ماهه آخر بارداری خودداری کنید. احساس خستگی و خواب آلودگی در ماه های آخر بارداری به خاطر افزایش دمای بدن یکی از دلایل توصیه به خودداری از رانندگی در این ماه هاست. یکی دیگر از دلایلی که سبب می شود پزشکان، رانندگی را در ۳ ماهه سوم بارداری ممنوع کنند این است که قرار گرفتن پاها در یک حالت خاص ،سبب گرفتگی عضلانی و ورم کردن آن ها می شود. بنابراین ممکن است در شهرهای شلوغ یک زن باردار ساعت ها در ترافیک بماند و پاهایش با ثابت ماندن دچار گرفتگی شوند و در نتیجه به راحتی نتواند در مواقع ضروری از کلاچ و ترمز استفاده کند و به دردسر می افتد.


● اگر می خواهید در دوران بارداری رانندگی کنید ...
اگر به هر دلیلی مجبور به رانندگی در دوران بارداری هستید، این نکات را رعایت کنید:
▪ شب ها رانندگی نکنید.
▪ وقتی پشت چراغ قرمز یا در ترافیک گیر کردید، پاها و زانوهایتان را تکان دهید و بچرخانید.
▪ اگر مسیرتان طولانی است، هر نیم ساعت یک بار ماشین را نگه دارید، پیاده شوید و۵ دقیقه راه بروید و حرکت های کششی انجام دهید.
▪ از صحبت کردن با تلفن همراه حتی با هندزفری و سر و کله زدن با رادیوپخش حین رانندگی خودداری کنید.
▪ اگر فرزند دیگری دارید و او هنگام رانندگی شما، در حال غرغر کردن است، یا سر به سرش نگذارید یا کناری پارک کنید و بعد از حل شدن مشکل تان به رانندگی ادامه دهید.
▪ به هیچ عنوان در ۱۰ روز آخر بارداری رانندگی نکنید.
یبوست یکی از عوارض رانندگی های مداوم و هر روزه در دوران بارداری است، بنابراین همیشه یک بطری آب و چند میوه آب دار در ماشین بگذارید و در فواصل رانندگی از خوردن آن ها غافل نشوید.
▪ در طول دوران بارداری، از روز اول تا آخر، تنها و با ماشین شخصی تان به مسافرت نروید.
▪ اگر مدام تهوع و سرگیجه دارید، رانندگی نکنید.
▪ اگر کمردرد ناشی از بارداری دارید، دور رانندگی را خط بکشید.
▪ هنگام رانندگی به سوی جلو متمایل نشوید و به طور کامل صاف به صندلی تکیه دهید.
▪ صندلی تان را تا جایی که می توانید از فرمان ماشین دور کنید.
▪ همیشه تلفن همراه تان کنارتان باشد تا بتوانید در مواقع ضروری از افراد خانواده یا اورژانس کمک بگیرید.
▪ اگر قرار است به روش سزارین زایمان کنید، یک هفته قبل از زایمان رانندگی نکنید.
▪ برای جلوگیری از کمردرد، یک بالشتک کوچک پنبه ای پشت کمرتان قرار دهید.
▪ اگر سابقه سقط جنین دارید، به هیچ عنوان رانندگی نکنید.
▪ اگر از هر نوع مشکلی در دوران بارداری رنج می برید، بهتر است قبل از اقدام به رانندگی با پزشک خود مشورت کنید.
▪ سعی کنید کارت سلامت و کارت ویزیت پزشکتان را همیشه همراه داشته باشید تا اگر اتفاقی افتاد، دیگران بتوانند بهتر به شما کمک کنند.