قارچ ناخن

قارچ های ناخن به زیر ناخن رفته و ناخن ها محل امنی برای قارچها بوجود می آورند و در زمان رشد از آنها مراقبت می کنند به همین دلیل دستیابی به قارچها و متوقف کردن آنها مشکل است

● قارچ ناخن چیست ؟

قارچ های ناخن موجودات ریزی هستند که می توانند ناخن های دست و ناخن انگشتان پا را عفونی کنند. این قارچها را درماتوفیتس dermatophytes می نامند. قارچ ناخن بسیار معمول و طبیعی است . بیش از ۳۵ میلیون نفر در آمریکا در زیر ناخن هایشان قارچ دارند. همچنین قارچ ناخن را اونیکومیکوسیس نیز(ON-i-ko-my-KO-sis) می نامند.

قارچ های ناخن به زیر ناخن رفته و ناخن ها محل امنی برای قارچها بوجود می آورند و در زمان رشد از آنها مراقبت می کنند. به همین دلیل دستیابی به قارچها و متوقف کردن آنها مشکل است.

اغلب اوقات قارچهای ناخن در زیر ناخن انگشتان پا بوجود می آیند و این به دلیل این است که جوراب و کفش انگشتان پا را در تاریکی و گرما و مرطوب نگه می دارد و محل امنی برای رشد قارچها می باشد.

این جانداران که قارچ ناخن را بوجود می آورند گاهی اوقات می توانند از شخصی به شخص دیگر انتقال یابند زیرا این موجودات در محیطهای مرطوب و در پاهای عریان زندگی می کنند که در محیطهایی مثل حمام ها ، رختکن وزمانی که شخص دیگری که آلوده به قارچ ناخن می باشد از وسایل شخصی شما نظیر ناخن گیر استفاده می کند این عفونت می تواند انتقال یابد همچنین قارچ ناخن از یک ناخن به ناخن دیگر می تواند انتقال یابد.

● چه عواملی باعث بروز عفونت قارچ ناخن می شود؟

اغلب گاهی قارچهای کوچک زیر ناخن بوجود آمده و آنجا می ماند و هرآسیبی که به ناخن برسد حرکت و انتقال قارچها را سریعتر می کند از جمله :

- زخم و جراحتی که از ضربه چکش بر روی ناخن ایجاد شود.

- کفش های سفت که بر انگشتان پا فشار آورند.

● چه کسانی مستعد قارچهای ناخن هستند؟

▪ خیلی از مردم در معرض و خطر قارچ ناخن هستند :

کسانی که شریکی از رختکن ،حمام ، دوش و استخرهای شنا استفاده می کنند.

کسانی که در سرکار و بازی پاهایشان بسیار عرق می کند.

اشخاصی که به نسبت حرفه شان از پاهایشان بیشتر استفاده کنند مثل کشتی گیریها ، دونده ها و رقاص ها

کسانی که در گذشته ورزشکار بوده اند عفونت قارچ ناخن ، پوست بین انگشتان را خارش دار و ریش می کند و موجب ترک خوردن و پوست انداختن می شود.

افرادی که انگشتان دست و پا را در سالن هایی که ناخن گیر و وسایل مورد نیاز را تمیز نمی کنند ، مانیکور و پدیکور می کنند.

افراد بالای۶۵ سال

افرادی با مشکلات معالجه ایی و طبی مثل ضعف در گردش خون ( کم خونی )، دیابتی ها ، افرادی با مشکلات سیستم ایمنی ( مثل عفونت های ایدز و اچ آی وی ) HIV

● علایم و نشانه های عفونت قارچ ناخن چیست ؟

ممکن است عفونت قارچ ناخن را ببینید یا از بویش حس کنید یا در زیر ناخن آن را احساس کنید .

ممکن است ناخن قهو ه ایی یا زرد شود یا تکه هایی سفید یا گاهی قهوه ایی یا سیاه نمایان باشد.

ناخن ممکن است ورقه ورقه،شکننده و بی دوام یا لب پریده شود.

خرده هایی از مواد چرب و کثیف یا آشغال در زیر ناخن ها جمع شود.

ممکن است ناخن بوی بد دهد.

ناخن انگشت پا ممکن است کلفت شود چنانچه هنگام کفش پوشیدن به درد آید.

ناراحتی و اذیتی که قارچ ناخن بوجود می آورد راه رفتن ، کار کردن و دیگر فعالیت ها را سخت و دشوار می کند.

این علایم بهتر نمی شود یعنی اگر عفونت قارچ ناخن معالجه نشود این علایم رفته رفته بدتر می شوند.

● عفونت قارچ ناخن چگونه تشخیص داده می شود ؟

در ابتدا پزشک بدقت به ناخن های شما نگاه می کند اگر شک کند که شما عفونت قارچ ناخن دارید آزمایش انجام می دهد که در این صورت ممکن است برای آزمایش تکه ایی از ناخن شما را بگیرد و همانجا در مطب یا به آزمایشگاه بفرستد .این تنها راه برای تشخیص عفونت قارچ ناخن می باشد.

● چگونه می توان قارچ ناخن را معالجه کرد؟

بهترین درمان برای این بیماری جلوگیری از بروز آن می باشد . ناخن های خود را صاف بگیرید اگر ناخن هایتان سفت است با قراردادن آنها در آب و نمک آنها را نرم کنید ( یک قاشق چایخوری نمک در یک گالن آب بریزید ) و سپس آن ها را خوب خشک کنید و پاکیزه نگه دارید. برای استفاده از ناخن های مصنوعی بهترین مورد را انتخاب کنید و در انتخاب مانیکوریست بیشترین دقت خود رابکار ببرید . و در مورد اینکه چگونه وسایل و اسباب کارشان را استریل می کنند سوال کنید . در صورت مشاهده علایم قارچ ناخن به پزشک متخصص مراجعه کنید .

برای عفونت های خفیف برای محل عفونت گاهی از کرمهای موضعی استفاده می شود که از داروخانه ها می توانید تهیه کنید این کرمها دارایLotrimin, Monistat, Nizoral , Tinactin Lamisil می باشد . اگر کرم موضعی موثر واقع نشود پزشک نسخه قوی تری را تجویز می کند که از داروهای خوردنی در آن بکار رفته.

ناخن مشخص کننده سلامت داخلی بدن می باشد .ناخن های سالم نشانگر بدنی سالم است و گاهی ناخن های بد و ناسالم نشانگر مسائل جدی در بدن است . رژیم غذایی که سرشار از پروتئین باشد به رشد و سالم بودن ناخن ها کمک بسیاری می کند.