کاشت نگین در چشم

کاشت نگین در چشم عمل کاشت نگین در چشم, عملی است که با بی حس کردن چشم متقاضی, و با استفاده از میکروسکوپ برای افزایش دقت پزشک انجام می شود اما این عمل عوارض بسیاری دارد, تا حدی که این عوارض و خطرات موجب شده است تا این عمل در آمریکا انجام نشود در این مقاله با این عمل و عوارض ان بیشتر آشنا خواهید شد

کاشت نگین در چشم

عمل کاشت نگین چشمی مثل عمل لیزیک انجام می شه؛ به این صورت که چشم بیمار با یک قطره چشمی بی حس کننده، بی حس می شه و در زیر میکروسکوپ قرار می گیره تا پزشک بتونه مردمک چشم رو با این دستگاه کوچیک و بزرگ کنه تا بتونه کار رو با دقت انجام بده.

در این عمل پرده ملتحمه رو شکاف باریکی می دن که این پرده به سلبیه چسبیده و نگین روی پرده سلبیه گذاشته می شه! این نگین طوری در چشم قرار داده می شه که مانع دید نشه. در آخر هم این شکاف رو بخیه می زنن تا جوش بخوره.

چند روز بعد از عمل

در روزهای اول بعد از عمل چشم ملتهب و قرمز می شه و به مرور زمان و بعد از 2 تا 3 هفته قرمزی برطرف می شه!

کاشت نگین در چشم در آمریکا هم انجام نمی شود!

این کار مورد تأیید نیست و هیچ کجای دنیا چنین عملی به لحاظ علمی مورد تأیید نیست. برای انجام هر عمل جراحی باید استانداردهایی از سوی سازمان های رسمی همچون FDA امریکا و اروپا مورد تأیید قرار گرفته باشد، اما جراحی هایی همچون تغییر رنگ چشم یا کاشت نگین در چشم هیچکدام تأییدیه های FDA را ندارند و روش های خوبی نیستند.

نگین چشم به هر حال جسمی خارجی محسوب می شود و می تواند به سلامتی چشم آسیب برساند و حتی موجب عفونت شده و منجر به تخلیه چشم و نابینایی شود.

در این مورد نیز مقالات زیادی درباره عوارض این عمل به نگارش در آمده است. در امریکا چنین عمل هایی انجام نمی شود و افرادی که متقاضی تغییر رنگ چشم یا کاشت نگین در چشمشان باشند باید برای انجام این عمل ها به کلمبیا و دیگر کشورهای امریکای جنوبی بروند، اما این افراد وقتی باز می گردند با عوارض متعددی مواجه می شوند که مهم ترین آنها چسبندگی چشم و بیماری آب سیاه است. وی تأکید می کند: هیچکدام از این عمل ها کاربرد درمانی ندارد و تنها جنبه زیبایی دارند.

دو نوع نگین چشم داریم یکی که در سفیدی چشم می کارند و خطری ندارد و یک نوع نگین که در داخل خود چشم می کارند که کار بسیار خطرناکی است و می تواند دردسرساز شود. عمل کاشت نگین در چشم، عمل سختی نیست و در ایران هم انجام می شود، اما هر پزشکی این کار را انجام نمی دهند.

عوارض عمل کاشت نگین در چشم:

با اینکه پس از عمل چشم قرمز می شه و ممکنه که پس از مدتی هم خوب شه، اگه این التهاب فقط مربوط به التهاب پرده ملتحمه باشه با دارو و قطره درمان می شه اما اگه التهاب ناشی از التهاب پرده سلبیه باشه باید خیلی سریع نگین از چشم خارج شه چون این التهاب باعث می شه که به بافت های اطراف صدمه بزنه و حتی منجر به از دست دادن چشم بشه ولی چون این نگین توسط یک غشای شفاف و باریک (ملتحمه) پوشونده می شه، از لحاظ آلودگی و میکروب در امانه.

باید گفته شود که این نگین هیچ خللی در دید ایجاد نمی کند و هیچ وقت احساس نمی کنید که یک جسم خارجی در چشم وجود داره!