۱۰ نشانه ی عجیب آپنه ی خواب

آپنه یا وقفه تنفسی در خواب می تواند علائم عجیبی در بدن شما آشکار کند به نکات زیر دقت کنید, شاید مشکل شما نیز بر اثر آپنه در خواب ایجاد شده باشد

آپنه ی خواب اختلالی است که باعث ایجاد وقفه‌ی تنفسی در زمان خواب می‌شود. این اتفاق ممکن است صدها بار در طول شب تکرار شود.

افسردگی

افسردگی رابطه‌ی نزدیکی با آپنه ی خواب دارد. بر اثر کمبود خواب ممکن است شما دچار ناراحتی زیاد شده و حتی گه گاه بی‌دلیل گریه کنید. عدم علاقه به کار و یا احساس گناه درباره‌ی کارهایی که انجام داده‌اید نیز از نشانه‌های دیگرند. برخی افراد احساس کمبود انرژی، عدم تمرکز و بی‌اشتهایی دارند.

مشکل در تفکر

تکرار وقفه‌ی تنفسی در طول شب در فرد مبتلا به آپنه ی خواب رخ می‌دهد. زمانی که این فرد به خواب عمیق می رود مسیر تنفسی دچار اختلال شده و یک هشیاری مختصر برای بازیابی تنفس در او ایجاد می‌شود. نتیجه‌ی این تکه‌تکه شدن خواب، پایین آمدن کیفیت خواب خواهد بود. یکی از عملکردهای مهم خواب تمیز کردن آلودگی‌هایی است که در مسیر مغز وجود دارند، ازجمله انتقال‌دهنده‌های عصبی. زمانی که در این کارکرد اختلال ایجاد می‌شود خواب برای فرد دیگر آن خاصیت سرحال کنندگی را نخواهد داشت. فرد دچار آپنه ی خواب تصور می‌کند مغز او عملکرد درستی ندارد و در تمرکز و حافظه‌ی کوتاه مدت خود با مشکل مواجه خواهد شد.

ضعف جنسی

مشکل در رسیدن یا حفظ نعوظ می‌تواند نشانه‌ای از آپنه ی خواب باشد. این اتفاق می‌تواند بر اثر تغییر جریان خون در آلت تناسلی ایجاد شود. عوامل متعددی هستند که آپنه ی خواب می‌تواند با آن‌ها روی دستگاه قلبی عروقی تأثیر بگذارد. شاید علت بالا رفتن فشارخون، کارکرد ضعیف قلب و حتی کلسترول بالا باشد. گفته می‌شود آپنه ی خواب می‌تواند باعث التهاب سیستمیک شود. استرس ناشی از وقفه‌های تنفسی در خواب در شب که باعث کاهش سطح اکسیژن خواهد شد میزان التهاب را افزایش خواهد داد. این امر می‌تواند مستقیماً روی رگ‌های خونی اثرگذار باشد.

فشارخون بالای کنترل نشده

تکرار وقفه‌های تنفسی در طول خواب باعث کاهش سطح اکسیژن در خون می‌شود که ضربان قلب را بالابرده و فشارخون را افزایش می‌دهد. التهاب حاصل از این تغییرت روی تمام بدن اثر می‌گذارد. زمانی که کنترل فشارخون بر اثر تغییر در دارو یا سبک زندگی دشوار است باید آپنه ی خواب نیز به عنوان یک احتمال بررسی شود.

بیدار شدن برای دفع ادرار

اگر می‌بینید شب‌ها برای دفع ادرار مرتبط بیدار می‌شوید شاید نشانه‌ای از آپنه ی خواب باشد. البته دلایل متعددی برای این مشکل وجود دارد که آپنه یکی از آن‌هاست. بخش بخش شدن خواب می‌تواند باعث وقفه در آزاد شدن هورمون ضد ادرار (ADH) شود. در حالت عادی این هورمون باعث می‌شود در طول شب احساس ادرار نداشته باشید. با ترشح نشدن هورمون ممکن است نیاز باشد چند بار در شب به دست‌شویی بروید.

دندان‌قروچه

دندان‌قروچه شیوع زیادی دارد و بر بیش از ۱۰ درصد افراد اتفاق می‌افتد. در برخی افراد دندان‌قروچه به صورت ناخودآگاه در خواب برای محکم کردن ماهیچه‌های عبوری هوا اتفاق می‌افتد تا مانع حرکت فک به عقب شود. این اتفاق باعث می‌شود زبان که به فک پایین متصل شده است داخل حلق نرفته و مسیر عبور هوا را مسدود نکند. در نتیجه با تنگی نفس مبارزه کرده و دفعات هشیاری بر اثر آپنه ی خواب کمتر می‌شود.

سرحال نبودن پس از خواب

زمانی که خواب شما را سرحال نکند، هرچقدر هم که بخوابید، شاید نشانه‌ای از آپنه ی خواب باشد. زمانی که کیفیت خواب بر اثر وقفه‌های ایجادشده در بین آن پایین بیاید عوارضی برای فرد ایجاد خواهد شد. خواب زیاد در طول روز از جمله این مشکلات است. فرد دچار به آپنه ی خواب با تاریک شدن هوا به راحتی به خواب خواهد رفت و این گاهی خطرناک خواهد شد، مثلاً زمانی که فرد در حال رانندگی است.

سوزش معده

سوزش معده یا رفلاکس اسید معده در شب می‌تواند نشانه‌ای از آپنه باشد. یک حلقه‌ی ماهیچه‌ای به نام دریچه‌ی مری در بدن وجود دارد که مانعی برای معده خواهد بود و جلوی ورود اسید معده به مری را می‌گیرد. مری لوله‌ای ماهیچه‌ای است که از گردن به معده می رود. زمانی که این ماهیچه ضعیف شود نمی‌تواند لوله را درست ببندد و این باعث رفلاکس و سوزش معده خواهد شد. بسته شدن مسیر تنفسی در خواب بر اثر آپنه ی خواب می‌تواند فشاری منفی ایجاد کند که محتویات معده را به داخل مری هل می‌دهد. از این رو سوزش معده یا رفلاکس در شب، خصوصاً زمانی که با سرفه یا سکسکه در طول شب همراه شود، می‌تواند نشانگری از وجود آپنه باشد.

راه رفتن در خواب

راه رفتن در خواب می‌تواند نشانه‌ای از آپنه ی خواب باشد. در حقیقت کارهایی مانند صحبت کردن در خواب، خوردن در خواب و دیگر رفتارهای این‌چنینی می‌توانند نشانه‌ی آپنه باشند. هرچه میزان هشیار شدن در خواب بیشتر شود این‌گونه رفتارها نیز افزایش خواهند یافت. بدون اینکه کاملاً خواب یا بیدار باشید مغز ترکیبی از آن دو را به طور ناخودآگاه اجرا خواهد کرد. بخشی از مغز که حافظه و هشیاری را کنترل می‌کند هنوز خواب است درحالی‌که بخش کنترل‌کننده‌ی حرکاتی مانند راه رفتن فعال می‌باشد. در نتیجه فردی که در خواب راه می رود ممکن است از جای خود بلند شده و بدون آگاهی اتاق را ترک کند.

خشکی دهان و سرازیر شدن بزاق از دهان

خشکی دهان زمانی اتفاق می‌افتد که مسیر تنفسی بینی مسدود شده و تنفس از طریق دهان انجام می‌شود. علت آن می‌تواند آلرژی، انحراف بینی و حتی سرما باشد. اگر بر اثر خشکی دهان از خواب بیدار می‌شوید شاید شما در خطر آپنه ی خوب قرارگرفته‌اید.

ریختن آب دهان زمانی ایجاد می‌شود که در خواب دهان باز است و بزاق آزاد بوده و از گوشه‌ی دهان روی بالشتتان می‌ریزد. از این رو هردو خشکی دهان و ریزش آب دهان ممکن است نشانه‌ی تنفس از راه دهان و خطر آپنه ی خواب باشند.