لکه خون در مدفوع

یک مادر جوان هنگام مراجعه به بخش جراحی در مورد وجود خون در مدفوع دختر ۷ ماهه اش بسیار نگران بود

یک مادر جوان هنگام مراجعه به بخش جراحی در مورد وجود خون در مدفوع دختر ۷ ماهه‌اش بسیار نگران بود...

● لکه واقعا خون بود؟

وجود کریستال‌های اورات در مجاری ادراری می‌تواند سبب لکه‌های قرمز روی پوشک شود، اما از نظر بالینی مهم نیست. داروهایی نظیر ریفامپین که در ادرار ترشح می‌شود، می‌تواند سبب قرمز رنگ ‌شدن ظاهر مدفوع شود.

● خونریزی و خون

در مورد سابقه خانوادگی وجود اختلالات خونی سوال کنید و این که آیا خونریزی از قسمت‌های دیگر بدن نوزاد مثل بینی هم دیده شده است و آیا روی بدنش آثار کبودی وجود دارد؟

در مورد رنگ خون و این که آیا خون با مدفوع مخلوط شده یا نه و یا همراه دفع خون دردی وجود دارد یا نه سوال کنید. وجود خون قرمز روشن، هنگام خشک‌کردن یا روی پوشک (بدون این که با مدفوع مخلوط شده باشد) بیانگر خونریزی از ناحیه مقعد است. اگرچه یبوست و شقاق مقعد معمولا همراه وجود خون در پوشک وجود دارد، یبوست شایع‌ترین دلیل خونریزی رکتال پس از دوران نوزادی است، صرف نظر از این که آیا شقاق مقعد قابل رویت است یا خیر. شقاق همراه با یبوست معمولا به دلیل زور زدن کودک یا گریه همراه با درد هنگام دفع مدفوع است؛ در مقابل، پولیپ‌های رکتال با خونریزی‌های مکرر بدون درد خواهد بود.

با وجود خون مخلوط شده به مدفوع باید به درهم‌فرورفتگی روده‌ها مظنون شد. موکوس‌های خونی رنگی که دفع می‌شوند اصطلاحا به نام ژله توت‌فرنگی توصیف می‌شوند؛ ممکن است سابقه کولیک شدید حمله‌ای و رنگ‌پریدگی دوره‌ای وجود داشته باشد. اگر مدفوع خونی تیره‌تر از طبیعی یا حتی سیاه‌رنگ (با فرض این که به کودک مکمل آهن داده نشده باشد) وجود داشته باشد، احتمال این که خون از قسمت‌های بالاتر دستگاه گوارش باشد، بیشتر است. مثلا این خونریزی ممکن است به دلیل ازوفاژیت ثانویه به ریفلاکس، گاستروانتریت شدید، دیورتیکولیت مکل یا یک کیست دوپلیکاسیون باشد. در نوزادانی که از شیر مادر تغذیه می‌شوند، شقاق نوک سینه می‌تواند منجر به خون تیره در مدفوع نوزاد شود.

● مدفوع

در مورد قوام، تکرر و رنگ مدفوع سوال کنید. اگر مدفوع زیاد و نرم‌تر از معمول بود، ممکن است به دلیل کامپیلوباکتر یا عفونت شیگلا یا سایر عفونت‌های باکتریایی مثل کلستریدیوم دیفیسیل باشد. آخرین موردی که باید به آن شک کرد استفاده از آنتی‌بیوتیک‌ها است. در مواجهه با گاستروانتریت ویروسی، خونریزی بسیار نادر است. همچنین باید در مورد این که آیا سایر اعضای خانواده با این مشکل درگیر شده‌اند و مسافرت‌های اخیر نیز سوال کنید.

● از غذا بپرسید

در مورد انواع غذاهایی که به کودک داده می‌شود و این که آیا اخیرا تغییری در رژیم غذایی او داده شده است، سوال کنید. آلرژی به شیر گاو با وجود خون در مدفوع مشخص می‌شود؛ این حالت مخصوصا در نوزادانی که با شیر خشک تغذیه می‌شوند و مبتلا به آلرژی غذایی غیروابسته به IgE هستند، بیشتر دیده می‌‌شود. سابقه خانوادگی آلرژی یا سابقه فردی اگزما اغلب وجود دارد.

● آن‌چه باید انجام گیرد

معاینه عمومی انجام دهید- به دنبال علایمی چون کبودی باشید. کبودی ممکن است نشان‌دهنده اختلال خونریزی‌دهنده عمومی باشد. همچنین کودک را از نظر کم‌خونی به دنبال از دست‌دادن طولانی مدت خون یا از نظر ‌ کم‌‌آبی به دلیل استفراغ و اسهال بررسی کنید.

شکم را معاینه کنید- توجه کنید که آیا مدفوع‌ قابل لمس یا نفخ وجود دارد یا خیر؛ و در آخر، بسته به وضعیت بالینی کودک و وجود استفراغ (اغلب آلوده به صفرا) این مشکل ممکن است به دنبال چرخش نابجا و پیچش روده باشد. در این‌صورت در لمس یک توده سوسیسی شکل در قسمت راست بالایی شکم لمس می‌کنید که نشان‌دهنده درهم‌رفتگی روده‌ها است.

ناحیه مقعد و پوشک را چک کنید- در ناحیه مقعد ممکن است یک شقاق یا پوست کنده ‌شده ناشی از بثورات شدید پوشک باشد. پرولاپس‌ رکتال همراه با خونریزی مشاهده خواهد شد. در مواردی که مشکوک به گاستروانتریت هستید، نمونه مدفوع را برای کشت و بررسی‌های بیشتر به آزمایشگاه ارسال کنید.

تجویز دارو- از داروهای نرم‌کننده مدفوع مثل لاکتولوز و یک ژل بی‌حس‌کننده برای درمان یبوست یا شقاق استفاده کنید.

درخواست آزمون آلرژی کنید- اگر مشکوک به آلرژی هستید، برای تعیین آنتی‌ژن اختصاصی IgE پروتئین شیرگاو، آزمایش درخواست کنید، اما به خاطر داشته باشید چون هیچ آزمون تشخیصی اختصاصی برای آلرژی غذایی غیروابسته به IgE وجود ندارد برای بررسی درستی این تشخیص باید به طور آزمایشی ۶-۲ هفته از مصرف شیر گاو و محصولاتی که حاوی شیر است، خودداری شود.

ارجاع به متخصص- اگر به خونریزی مکرر و بدون درد از پولیپ رکتال مشکوک بودید، فورا کودک را به یک متخصص ارجاع دهید؛ در صورتی که علایم بالینی گاستروانتریت شدید یا بیماری‌های جراحی مثل دیورتیکول مکل، یا یک درهم‌رفتگی روده یا در موارد نادر کیست دوپلیکاسیون وجود داشت، ارجاع فوری بیمار بسیار مهم است.

آگاه باشید- اگر خونریزی واژینال یا حالت غیرطبیعی در مقعد دیدید، احتمال سوء استفاده جنسی وجود دارد.

ترجمه:مژگان کریمـــی

منبع:

Gatrad AR, Shekh A. Blood Stained Nappy. BMJ July ۲۸, ۲۰۱۲; ۳۴۵:۴۵.