ریشه های ریزش ابرو

یکی از مهم ترین اعضای صورت که به آن جلوه می دهد, ابروست اگر کسی ابرو نداشته باشد, صورتش مات و بدون جذابیت به نظر می رسد حتی اگر تمام اعضای دیگر صورتش زیبا باشند

یکی از مهم‌ترین اعضای صورت که به آن جلوه می‌دهد، ابروست. اگر کسی ابرو نداشته باشد، صورتش مات و بدون جذابیت به نظر می‌رسد. حتی اگر تمام اعضای دیگر صورتش زیبا باشند...

● خانم پورمسلم می‌گوید ابروهایش کم‌پشتند و به هیچ درمانی جواب نمی‌دهند

از بـادام سـوخـتـه تـا روغـن مـارهـمـه را امـتـحان کـردم

▪ این‌طور که معلوم است، ابروهای شما بدون مداد ابرو فقط یک خط نازک است. از چه زمانی این‌طور شده است؟

اگر نگاهی به این عکس‌ها (چند عکس از ۲۵ تا ۳۵ سالگی به ما نشان می‌دهد) بیندازید، می‌بینید که ابروهای پرپشتی داشتم. همه حسرت ابروهایم را می‌خوردند. خیالم هم راحت بود که ابرویی به این پرپشتی دارم بنابراین هر مدلی که برای ابرو مد می‌شد، اول از همه آن را انجام می‌دادم. ولی فکر نکنم مشکلم به این ربط داشته باشد. نمی‌دانم چه زمانی و چطور ابروهایم را از دست دادم، اما گمان می‌کنم به خاطر زایمان‌های پشت سر هم باشد. الان ۴۷ ساله‌ام و ۳ بچه دارم که فاصله بین به دنیاآمدنشان، ۲ سال است. می‌گویند کم‌خون شدن، باعث ریزش ابروها می‌شود.

▪ شما به کم‌خونی مبتلا هستید؟

پزشک با دیدن نتایج آزمایش خونی که دادم، گفتند کم‌خون هستم. اغلب در دوره عادت ماهانه آنقدر بی‌حال می‌شوم که کارم به سرم زدن می‌کشد. البته دوره‌هایم نامنظم شده که متخصص زنان می‌گفت شاید در حال رسیدن به دوران یائسگی هستم.

▪ چرا با استفاده از همین مداد ابرو و آرایش مشکلتان را حل نمی‌کنید و دنبال درمان می‌گردید؟

چون من خیلی عرق می‌کنم پس این راه‌حل برای تابستان‌ها اصلا مناسب نیست و مداد ابرویم پخش و دور ابرو و چشمم سیاه می‌شود. برخی پیشنهاد می‌کنند ابروهایم را تاتو کنم، بعضی‌ها هم می‌گویند پیوند مو انجام دهم ولی من دنبال راهی هستم که با یک دارو یا ماده خاصی رشد ابروهایم تحریک شود. به عطاری‌ها مراجعه کردم و از بادام سوخته بگیرید تا روغن مار امتحان کردم ولی نتیجه نگرفتم. نمی‌دانم اینها فایده دارند یا نه. بعضی‌ها می‌گویند رزماری خوب است و استفاده کرده‌ و نتیجه هم گرفته‌اند اما روی من تاثیری نگذاشت. بعضی‌ها هم می‌گویند کمبود ویتامین دارم و باید زینک بخورم اما آن را امتحان نکردم چون ترسیدم ضرر داشته باشد.

▪ بیماری خاصی ندارید؟

خدا را شکر هیچ مشکلی ندارم حتی در خانواده هم بیماری خاصی نداریم. به غیر از اینکه دخترعموهایم بیماری تیرویید دارند و برای آن تحت درمان‌اند.

● نگاه متخصص پوست

توصیه دکتر حسین طباطبایی استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران به سوژه میزگرد هفته

مـوچـیـن ابـرو را کـم‌پـشـت مـی‌کـنـد

▪ آقای دکتر! خیلی از خانم‌ها مانند خانم پورمسلم می‌گویند در جوانی ابرو‌های پر‌پشتی داشته‌اند اما به‌مرور ابروهایشان کم‌پشت شده، چرا؟

غیر از بیماری‌هایی مثل آلوپسی که باعث ریزش موی ابرو می‌شود، کم پشتی ابرو ۹۹ درصد به دلیل برداشتن موی ابرو با موچین است. پرپشتی ابرو در خانم‌ها و آقایان یکسان است و بیشتر خانم‌ها قبل از آنکه با موچین آشنا شوند، ابروهای پری دارند ولی بعد از بلوغ که به زیبایی توجه و به استفاده از موچین گرایش پیدا می‌کنند، ابروها دچار مشکل و به مرور کم‌پشت می‌شود. مویی که ریشه آن در اثر برداشتن با موچین یا بند تخریب شد، دیگر رشد نمی‌کند و راهی جز کاشت ابرو یا تاتو برای فرد نمی‌ماند.

▪ ولی ما ابرو را از پیاز در می‌آوریم، چرا باید ریشه مویش آسیب ببیند؟

وقتی با موچین مویی را برداریم در ریشه مو خونریزی خفیفی ایجاد می‌شود که این باعث فیبروزشدن ریشه مو و از بین‌رفتن آن برای همیشه خواهد شد. البته این اتفاق بلافاصله با برداشتن مو با موچین نمی‌افتد بلکه تکرار در طول ماه‌ها و سال‌هاست که باعث فیبروز ریشه‌مو می‌شود و جلوی رشد مجدد آن را می‌گیرد.

▪ توصیه می‌کنید ابرو را با چه وسیله‌ای برداریم؟

ابرو را بهتر است با تیغ تراشید و مدل داد ولی موهای بالای لب، چانه، صورت، بدن، دور سینه و... را بهتر است با موچین برداشت تا به مرور رشد آن متوقف شود.

▪ آیا کشیدن مداد ابرو می‌تواند باعث ریزش موی ابرو شود؟

نه، مگر آنکه مداد یا سایر لوازم آرایشی ایجاد حساسیت کنند و محل استفاده دچار قرمزی، خارش، پوسته‌‌پوسته‌شدن و عفونت شود و در اثر بی‌توجهی و عمیق شدن عفونت، ریشه مو را از بین ببرد. البته این اتفاق بسیار نادر است زیرا خانم‌ها به محض دیدن آلرژی نسبت به یک ماده آرایشی، سریع آن را کنار می‌گذارند.

▪ رنگ کردن ابرو چطور؟

رنگ باعث ریزش ابرو نمی‌شود اما اگر رنگ موی سر که با غلظت بالا تهیه شده و برای موی سر مناسب است به ابرو زده شود، ممکن است باعث سوختن ساقه مو شود اما به ریشه آسیبی نمی‌رساند و بعد از مدتی موی ابرو دوباره رشد می‌کند. برای ابرو رنگ‌هایی مخصوص با غلظت پایین وجود دارد.

▪ زایمان هم باعث ریزش موی ابرو می‌شود؟

نه، بعد از زایمان موی سر می‌ریزد اما موهای ابرو دچار ریزش نمی‌شوند، چون ربطی به هورمون‌ها ندارند. موی سر بعد از زایمان نیز بدون درمان دوباره رشد می‌کند.

▪ باور‌هایی بین خانم‌ها وجود دارد مثل اینکه استفاده از رزماری یا فندق و بادام‌سوخته یا قرص حل‌شده جلوگیری از بارداری در آب، باعث رشد مجدد موی ابرو و پرپشتی آن می‌شود. این عقاید چقدر صحیح است؟

استفاده از رزماری، فندق، بادام سوخته یا... برای ابرویی که از بین رفته موثر نیست. در واقع وقتی ریشه در اثر برداشت مکرر مو با موچین از بین رفت، هیچ راه تقویتی‌ای برای رشد مجدد آن وجود ندارد اما اگر بیماری‌هایی مثل درماتیت سبوره یا آلوپسی باعث شکننده شدن ساقه مو و ریزش آن شده باشد، چون پوست سر و ریشه‌مو سالم است، رشد مو چه با درمان چه بدون درمان دوباره آغاز می‌شود.

▪ قطره‌های تقویتی موجود در داروخانه‌ها چطور؟

نه، حتی قطره‌های تقویتی پرپشت‌کننده در داروخانه‌ها که با مجوز وزارت بهداشت فروخته می‌شوند، اثری در پرپشتی‌ ابروها ندارند. این قطره‌ها فقط در افرادی که درماتیت سبوره دارند، باعث تمیزی چربی اضافه و بهبود نسبی می‌شوند اما به‌طور واقعی هیچ اثری ندارند.

▪ اگر خانمی به دلیل کم‌پشتی ابرو به شما مراجعه کند چه راهکاری به او توصیه می‌کنید؟

می‌تواند از مداد ابرو استفاده کند اما اگر ابرو خیلی خالی شده و فاقد ریشه مو باشد، تنها دو راه‌حل می‌ماند؛ پیوند موی ابرو و تاتو که در این موارد تاتو بهتر است.

▪ چرا؟

برای پیوند، از موی‌های پشت‌سر استفاده می‌شود. رشد موی پس سر بسیار بالاست و یکی از مشکل‌های آن این است که فرد باید مرتب آن را کوتاه کند. در ضمن هزینه پیوند بالاست.

▪ برای تاتو باید به آرایشگر مراجعه کرد یا متخصص پوست؟

تاتو باید به‌وسیله متخصص پوست انجام شود. البته انجمن متخصصان پوست قرار است دوره‌هایی را برای آرایشگران برگزار کند و طی آن به آنها مدرک تاتو اعطا کند. با این مدرک آرایشگران هم می‌توانند با رعایت مسایلی که به آنها آموزش داده شده، تاتو انجام دهند، اما شخصی که تمایل دارد تاتو انجام دهد، پیش از مراجعه به آرایشگاه، اول باید به متخصص پوست مراجعه کند تا در مورد بیماری‌های زمینه‌ای مثل پسوریازیس بررسی شود.

▪ اما مشکل تاتو رنگ ثابتی است که حتی با لیزر هم کاملا پاک نمی‌شود‍.

بله، به همین دلیل قرار است آیین‌نامه‌ای از سوی وزارت بهداشت تصویب شود مبنی بر اینکه فقط رنگ‌هایی برای تاتو استفاده شوند که موقتی و قابل‌پاک‌کردن باشند.

رنگ تاتوهایی که در حال حاضر استفاده می‌شود، قابل پاک‌کردن نیست و برای محو آن با لیزر، وقت و هزینه بالایی نیاز است، به زودی این مواد ممنوع و رنگ‌های استاندارد جایگزین آن می‌شوند که قابل پاک‌کردن با دارو یا لیزر هستند.

● نگاه طب سنتی

نسخه‌ای گیاهی برای تقویت ابرو

مهرداد کریمی/ دانشجوی دکترای طب سنتی دانشگاه تهران

ریزش موی ابرو به اندازه ریزش موی سر شایع نیست. یکی از علل ریزش موی ابرو، افزایش سن است که در زنان بعد از یائسگی دیده می‌شود. افراد با مزاج‌‌تر و افزایش خلط بلغم نیز بیشتر در معرض این مشکل هستند. علاوه بر کارایی عضوی و اثر آن بر زیبایی، ریزش موی ابرو بیش از ریزش موی سر در چهره تاثیر می‌گذارد و بسیاری از بیماران به این موضوع اشاره می‌کنند. برخی فرآورده‌ای گیاهی می‌توانند در تقویت ابرو و جلوگیری از ریزش مو و رویش مجدد آن موثر باشند:

▪ برخی روغن‌ها که از بهترین و در دسترس‌ترین آنها می‌توان به روغن فندق، نارگیل و شیر تازه نارگیل اشاره کرد. روغن میوه آمله و روغن منداب نیز موثرند اما معمولا در دسترس نیستند. روغن‌ها را هر شب باید روی ابرو مالید و مواظب واردنشدن آنها به چشم بود. بر خلاف تصور عموم، روغن زیتون و روغن کرچک در این مورد چندان موثر نیستند.

▪ روغن‌های مختلفی از منابع حیوانی مانند روغن مار در بازار غیررسمی دارویی عرضه و تبلیغ می‌شود که به دلایل مختلف همچون عوارض و تقلب در مواد اولیه و حفظ گونه‌های جانوری، به هیچ‌وجه توصیه نمی‌شود.

▪ اسانس رزماری و اسطوخودوس در رویش مجدد موی ابرو موثرند.

▪ در بسیاری از موارد، پاکسازی با گیاهان دارویی، فعالیت و حرکت مناسب، تغییر برنامه غذایی و استفاده از منابع طبیعی در تسریع روند درمان تاثیر بسزایی دارند.

● نگاه متخصص داخلی

ابرو چرا می ریزد؟

دکتر امیرعلی سهراب‌پور

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران

علل اصلی ریزش موی ابرو ناراحتی‌های داخلی نیستند اما برخی مسایل داخلی می‌توانند در این میان دخیل باشند. در درجه اول باید به نداشتن تعادل هورمونی توجه کرد. اگر تعادل هورمون‌های مردانه و آندروژنیک و هورمون‌های زنانه در بدن خانمی به هم بریزد، احتمال کم‌پشتی ابروها وجود دارد. به عبارتی، هرچه غلظت هورمون‌های مردانه در خانمی بیشتر شود، ابروها کم‌پشت‌تر می‌شوند. پرکاری برخی غدد مثل غده هیپوفیز یا غده آدرنال یا کم‌کاری تیرویید هم می‌توانند باعث ریزش و کم‌پشتی ابروها شوند. یک‌سوم خارجی و دو طرف ابروی افرادی که دچار کم‌کاری شدید غده تیرویید هستند، از سمت گوش کم‌پشت می‌شود. با دیدن چنین علامتی، انجام آزمایش تیرویید لازم است. از جمله بیماری‌های دیگری که با ریزش موی ابرو همراه است، می‌توان به بیماری هزار چهره لوپوس، برخی عفونت‌ها و جذام‌های بسیار جزئی و کم‌علامت که به درمان به خوبی جواب می‌دهند، اشاره کرد. گرچه شیوع کم‌خونی در کشور ما زیاد است و برخی بیماران معتقدند به دلیل ابتلا به کم‌خونی دچار ریزش ابرو شده‌اند، اما با قطعیت نمی‌توان گفت رابطه‌ای بین کم‌خونی و ریزش مو وجود دارد. مصرف برخی داروها، به خصوص داروهای شیمی‌درمانی، داروهای هورمونی و در رأس آنها داروهای پیشگیری از بارداری به خصوص در خانم‌هایی که زمینه و استعداد ژنتیکی دارند، داروی هپارین که داروی رقیق‌کننده خون است و متاسفانه میزان مصرف آن و تعداد بیمارانی که باید آن را مصرف کنند در ایران زیاد است، داروهای فشارخون و داروهای ضدتشنج هم می‌تواند باعث ریزش مو شود. برخی معتقدند کمبود برخی ویتامین‌ها نیز ریزش موی ابرو را به دنبال دارد اما این موضوع هنوز به اثبات نرسیده است. درواقع بیماران هرگز به این حد از کمبود ویتامین نمی‌رسند که نشانه آن ریزش مو باشد. فقط افرادی که به بیماری‌های شدید و پیشرفته مثل سرطان‌های گسترده‌ یا ناراحتی‌های شدید کبدی‌ مبتلا هستند دچار کاهش شدید ویتامین و ریزش مو می‌شوند و برعکس کسانی که ویتامین A را به شکل قرص یا پماد‌های موضعی به میزان بالا مصرف می‌کنند، دچار ریزش ابرو می‌شوند.

ریزش موی ابرو بیشتر در خانم‌ها دیده می‌شود. مسایل هورمونی، کم‌کاری تیرویید و بیماری لوپوس از جمله بیماری‌های شایع بین خانم‌هاست و از جمله عوارض آن ریزش موی ابروست. در آقایان نیز ابتلا به بیماری‌های پوستی‌ای نظیر آلوپسی آره‌آتا می‌تواند باعث ریزش موی ابرو شود.

● نگاه متخصص پوست

ابروی ریخته را می توان برگرداند؟

دکتر محمدعلی نیلفروش زاده

رییس مرکز تحقیقات سلول های بنیادی

یکی از راه‌حل‌هایی که قریب به اتفاق خانم‌هایی که ابروهای کم‌پشت دارند به آن روی می‌آورند، تاتوکردن است اما این خانم‌ها هنگام گرفتن این تصمیم از یاد می‌برند آدمی تنوع‌طلب است و بعد از مدتی از ابروی تاتوشده، با آن ظاهر مصنوعی خسته می‌شوند. آن وقت است که دوباره تصمیم‌ عجولانه و بدون پشتوانه منطقی می‌گیرند و برای تغییر شکل و مدل ابرو یا حتی رنگ آن به تاتوی جدید تن می‌دهند و شکل و شمایل ابروی خود را عوض می‌کنند، اما نمی‌دانند که این تاتوکردن‌ها چقدر می‌تواند از نظر روانی آنها را آزار دهد و روی عملکرد، زندگی و شرایط اجتماعی‌شان تاثیر بگذارد.

یکی از مهم‌ترین عوارض تاتو که زیاد هم مشاهده می‌شود، واکنش‌های حساسیتی به مواد آن است که می‌تواند خود را چند هفته یا حتی چند سال پس از انجام تاتو به صورت قرمزی و تورم پوست نشان دهد، تازه این در حالی است که فرد برای تاتو به مکان‌هایی که از نظر اصول بهداشتی مطمئن هستند، مراجعه کرده باشد، در غیر این صورت باید منتظر عفونت هم باشد.

بیماری‌هایی نظیر سیفلیس و توبرکلوز با سوزن تاتو قابل‌انتشار هستند و حتی هپاتیت می‌تواند در صورت آلوده‌بودن وسایل به افرادی که تاتو انجام می‌دهند، منتقل شود. بروز زگیل هم در محل تاتو در اثر آلودگی سوزن دیده شده است.

اگر جزو آن افرادی هستید که تاتو کرده‌اید و خوش‌شانسی یارتان بوده و دچار هیچ‌ عارضه‌ای نشده‌اید، احتمالا نمی‌توانید فکر سرگردانی‌تان از این آرایشگاه به آن مطب باشید تا بلکه روشی برای پاک‌کردن تاتو پیدا کنید.

اگر پزشک متخصص پوست خوبی پیدا شود که در کار با لیزر مهارت داشته باشد، شاید بتوان با صرف هزینه‌ای گزاف و زمانی طولانی‌، تا حدی جای تاتو را پاک کرد. راه‌حل بعدی هم که شاید بهتر از لیزر باشد، کاشت مو است.

از آنجا که شما نمی‌دانید مواد رنگی تاتو و ترکیب‌های آنها چه بوده‌اند، امکان دارد با این دستکاری‌ها اوضاع بدتر شود مثلا جیوه‌ای که در ترکیب‌ رنگ‌های تاتو وجود دارد، مناطق قرمز در آن را درگیر ‌کند و واکنش آلرژیک شدیدتر یا حتی اگزما بروز کند. «کروم» نواحی سبز تاتو را درگیر می‌کند، «کبالت» مناطق آبی روشن‌ و «منگنز» نواحی ارغوانی گذشته از این، به مرور زمان و با قرارگرفتن تاتو در معرض آفتاب، امکان‌ تغییر رنگ به سمت زردی هم وجود دارد.

شاید اگر خانم‌ها از این دردسرها مطلع باشند، به این راحتی تصمیم به تاتو کردن نگیرند، ولی در نهایت اگر زمانی به دلیل کم‌پشتی ابرو یا ابتلا به بیماری‌ها و مشکل‌هایی که باعث ریزش موهای ابرویتان شده تصمیم گرفته‌اید تاتو کنید و حالا پشیمان هستید، بهتر است به یک متخصص پوست مجرب مراجعه کنید تا با دانشی که دارد، همه جوانب را بسنجد و اگر تشخیص دهد لیزر برایتان سودی ندارد، با کاشت مو تا حدی زیبایی از دست رفته را به شما برگرداند. البته موهایی که در ابرو کاشته می‌شود، به مراقبت نیاز دارد چون ماهیت رشد و حالت این موها متفاوت است و باید مرتب اصلاح و کوتاه شوند و به شکل دلخواه درآیند.

الهه رضاییان

سمیه مقصودعلی

متخصصان پوست

مهرداد کریمی متخصص طب سنتی دکتر امیرعلی سهراب‌پور متخصص داخلی