علل و راه حل خشکی دهان

خشکی دهان به خودی خود یک بیماری نیست, بلکه معمولا به عنوان یک عارضه حاصل از بیماری های دیگر اتفاق می افتد

اگر شما هم از آن عده افرادی هستید که از خشکی دهان رنج می‌برید، باید بدانید که خشکی دهان به خودی خود یک بیماری نیست، بلکه معمولا به عنوان یک عارضه حاصل از بیماری‌های دیگر اتفاق می‌افتد. این بیماری‌‌ها و یا اتفاقات باعث می‌شوند که ترشح بزاق کم یا قطع شود و به دنبال آن دهان خشک گردد....

بزاق، دهان را مرطوب می‌کند و به شما کمک می‌کند تا مزه غذاها را بهتر احساس کنید. در ضمن بزاق یک عامل ضدپوسیدگی است. بزاق ذره‌های غذا و پلاک میکروبی را تا حدی از روی دندان‌ها پاک می‌کند و به خنثی کردن اسید باکتری‌هایی که در دهان ایجاد شده کمک می‌کند و به این ترتیب جلوی عوامل پوسیدگی‌زا را می‌گیرد.

اگر بزاق دهان شما کم شده، دندان‌ها و لثه‌های شما در معرض بیماری قرار می‌گیرند. در ضمن خطر ابتلا به بعضی بیماری‌های دهانی مثل برفک در شما افزایش پیدا می‌کند و تغذیه شما به خاطر اینکه مزه غذاها را به خوبی درک نمی‌کنید، تحت تاثیر قرار می‌گیرد. همه اینها دلایل خوبی هستند که اگر دچار خشکی دهان هستید، این حالت را به خوبی بشناسید و به دنبال رفع آن باشید.

● علت‌ها را بشناسید

خشکی دهان ممکن است به دلیل‌های گوناگونی اتفاق بیفتد که بعضی از این دلیل‌ها عبارت‌اند از:

▪ عوارض جانبی داروها: مصرف بسیاری از داروها ممکن است دهان شما را خشک کند. داروهای ضدافسردگی، ضدحساسیت‌ها و ضددردها از این گروه‌اند. در افراد مسن که به‌صورت روزانه داروهای بیشتری را مصرف می‌کنند، خشکی دهان به دنبال مصرف این داروها، شیوع بیشتری دارد.

▪ عوارض بیماری‌های گوناگون: بعضی از بیماری‌ها ممکن است عوارضی مثل خشکی دهان را ایجاد کنند. دیابت، کم‌خونی، آرتریت روماتویید، فشارخون بالا و ایدز از جمله این بیماری‌ها هستند. بعضی از بیماری‌ها هم خود غدد بزاقی را هدف می‌گیرند و باعث کم شدن بزاق می‌شوند. بیماری شوگرن (بیماری خودایمنی علیه غدد بزاقی) و اوریون از این گروه‌اند.

▪ کم‌آبی: کم‌آبی بدن یک اتفاق شایع مخصوصا در روزهای گرم و پرتحرک است. در این روزها، اگر احساس کردید دهان‌تان خشک شده، این علامت را جدی بگیرید و مقدار زیادی آب بنوشید تا مایعات از دست رفته را جبران کنید. شرایط دیگری مثل تب، تعریق بیش از حد، استفراغ، اسهال و ... ممکن است به کاهش آب بدن منجر شود و در علامت آشکاری مثل خشکی دهان بارز گردد.

▪ رادیوتراپی: خشکی دهان عارضه جانبی شایع رادیوتراپی ناحیه سر و گردن است.

● دنبال نشانه‌ها بگردید

هرچند خشکی دهان خود علامت و عارضه یک بیماری دیگر است اما برای تشخیص خود خشکی دهان، علامت‌ها و نشانه‌هایی وجود دارد. اگر شما با این نشانه‌ها درگیر هستید، ممکن است دچار خشکی دهان شده باشید:

▪ تشنگی مداوم

▪ حس سوزن سوزن شدن و سوزش دهان و به خصوص زبان

▪ سرخی زبان

▪ زخم‌های دهانی و گوشه لب‌ها

▪ اشکال در بلع

▪ اشکال در درک مزه‌ها

▪ گلودرد

▪ بوی بد دهان

▪ اشکال در سخن گفتن

▪ خشکی بینی

▪ خشکی و ترک خوردگی لب‌ها

▪ افزایش غیرعادی پوسیدگی‌ها و بیماری‌های لثه

▪ عدم تحمل دندان مصنوعی

▪ عفونت‌های قارچی مکرر دهان

● دنبال درمان باشید

خشکی دهان معمولا به دنبال مصرف دارو یا حادث شدن یک بیماری اتفاق می‌افتد، بنابراین در صورت امکان باید با پزشک خود مشورت کرده، نوع داروی خود را تغییر دهید و یا شرایط بیماری خود را بهبود بخشید. برای رفع علامت‌های خشکی دهان باید به نحوی دهان خود را مرطوب نگه دارید و یا میزان ترشح بزاق خود را افزایش دهید. این راهکارها به مرطوب ماندن و یا افزایش بزاق شما کمک می‌کنند:

▪ مرتب آب بنوشید تا دهان‌تان مرطوب بماند. همیشه با خود یک بطری آب داشته باشید و هراز گاهی دهان‌تان را خیس کنید. هنگام خواب یک شیشه آب کنار رخت‌خواب‌تان بگذارید.

▪ مکیدن آب‌نبات یا یک تکه یخ به تحریک غدد بزاقی شما کمک می‌کند. بهتر است آب‌نبات‌های بدون قند را انتخاب کنید تا دندان‌هایتان دچار پوسیدگی نشوند.

▪ آدامس‌های بدون قند بجوید.

▪ از دهان‌شویه‌های بدون الکل استفاده کنید.

▪ از خوردن خوراکی‌های خشک و پرنمک مثل نان خشک، بیسکوییت‌ها و چیپس‌ها خودداری کنید. خوراکی‌ها و نوشیدنی‌های بسیار شیرین هم انتخاب‌های خوبی نیستند.

▪ از مصرف نوشیدنی‌های الکل‌دار و یا کافئین‌دار خودداری کنید. چای و قهوه باعث زیاد شدن ادرار، از دست رفتن بیشتر آب بدن و خشکی دهان می‌شوند.

▪ سیگار نکشید.

▪ اگر خشکی دهان دارید، لب‌ها و لثه‌های شما هم کم‌آب و خشک و تحریک‌پذیر هستند. برای رفع خشکی لب‌تان از مرطوب‌کننده‌های لب و برای جلوگیری از زخم شدن لثه‌ها هم از مسواک‌های نرم استفاده کنید.

● به داد دندان‌ها برسید

پوسیدگی دندان‌ها از عوارض شایع و خطرناک خشکی دهان است و اگر دهان شما خشک است دندان‌های شما بسیار آسان‌تر دچار پوسیدگی می‌شود. مراقب دندان‌هایتان باشید و حتما روزانه (روزی دو بار و هر بار لااقل ۴ دقیقه) مسواک بزنید. نخ دندان کشیدن روزانه را فراموش نکنید. هر ۶ ماه یک بار برای ویزیت نزد دندانپزشک بروید. از فرآورده‌های فلوراید مثل دهان‌شویه‌ها و خمیردندان‌های فلوراید‌دار برای افزایش مقاومت دندان‌هایتان استفاده کنید. فرآورده‌هایی به نام بزاق مصنوعی در بازار وجود دارند. در صورت امکان برای مرطوب نگه داشتن بیشتر دهان‌تان از آنها استفاده کنید.

دکتر فرین میزانیان