تعریف

رینیت آلرژیک (ورم غشاءمخاطی بینی) ، مجموعه ای از علائم است که بیشتر در بینی و چشم ها دیده می شود، زمانی که شما چیزهایی از قبیل گرد و غبار، شوره سر یا گرده ها را که به آنها حساسیت دارید، تنفس میکنید.

این مقاله بر رینیت آلرژیک ناشی از عوامل فضای باز ، از قبیل گرده های گیاهان تاکید دارد . این نوع رینیت آلرژیک عموما تب یونجه نامیده میشود .

برای اطلاع از دیگر انواع آلرژیها موارد زیر را مشاهده نمایید :

حساسیت

آلرژی به قارچ ، کپک ها ، گرد و غبار

آسم

علائم

پس از در معرض تماس قرار گرفتن با مواد حساسیت زا ، در زمان کوتاهی این علایم بروز میکنند :

خارش بینی ، دهان ، چشم ها ، گلو ، پوست ، و یا هر منطقه دیگری

مشکلات استشمام (دریافت بو)

آب ریزش بینی

عطسه

اشک چشم

نشانه هایی که بعدا بروز میکنند عبارتند از :

گرفتگی بینی (کیپ شدن بینی)

سرفه

گرفتگی گوشها و کاهش حس بویایی

گلو درد

پیدایش حلقه های سیاه زیر چشم

پف کردگی زیر چشم

خستگی و تحریک پذیری

سردرد

مشکلات حافظه و کند شدن روند فکر کردن

علل و خطرات

آلرژن چیزی است که سبب یک آلرژی می شود . زمانی که شخص دارای رینیتهای آلرژیک ، در یک چنین آلژن هایی از قبیل گرده ها یا گردو غبار تنفس می کند ، بدن وی مواد شیمیایی شامل آنتی هیستامین آزاد می کند . این امر سبب بروز علایم آلرژی نظیر خارش تورم و تولید موکوس می گردد .

تب یونجه یک واکنش آلرژیک نسبت به گرده ها نشان می دهد . ( مشابه با واکنش رخ داده نسبت به کپک ، قارچ های حیوانات ، گردو غبار و آلرژنهای استنشاقی مشابه ) .

گرده هایی که سبب تب یونجه میشوند از شخصی به شخص دیگر و از ناحیه ای به ناحیه دیگر متفاوت می باشد . گرده های درشت و قابل دید ندرتا" سبب تب یونجه می شود . گرده های ریز که به سختی قابل مشاهده هستند اغلب سبب تب یونجه هستند . نمونه هایی از رایج ترین گیاهان مسبب تب یونجه شامل :

درختان (پهن برگ و همیشه سبز)

گراس

گونه ای از ابروسیا Ragweed

میزان گرده های موجود در هوا میتواند در آشکار شدن و بروز علایم تب یونجه نقش مهمی داشته باشد .در روزهای بادی و گرم و داغ نسبت به روزهای سرد مرطوب و بارانی که بیشتر گرده ها شسته شده و به زمین ریخته اند احتمال بیشتری برای افزایش میزان گرده ها در هوا وجود دارد .

برخی اختلالات ممکن است همراه با حساسیت باشد از قبیل اگزما و آسم .

آلرژیها مشترک هستند . ژنتیک و محیط شما ممکن است شما را برای آلرژی آماده تر سازد .

این که شما احتمالا در معرض آلرژی هستید یا خیر به خانواده بر می گردد . چنانچه هر دو والدین دارای آلرژی باشند شما محتملا آلرژی دارید . چنانچه مادر خانواده دارای آلرژی باشد شانس ابتلا زیادتر می باشد .

آزمایشات و علل

درمانگر یا ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی یک تست فیزیکی انجام داده و از شما در مورد علایمتان سوالاتی میکند . سابقه علایم در تشخیص رینیتهای آلرژیک ، شامل اینکه آیا علایم در طی روز یا فصل ، هنگام قرار گرفتن در معرض مواد حساسیت زا و یا حیوانات خانگی دیگر ، و تغییرات رژیم غذایی متفاوتند یا خیر ، بسیار اهمیت دارد .

تست آلرژی مواد متفاوتی را آشکار می سازد که علایم شما را تحریک میکند . تست پوست رایج ترین متد تشخیص آلرژی می باشد .برای اطلاعات جزیی تر به مطلب تست آلرژی مراجعه کنید .

اگر پزشک شما مشخص کند که شما نمیتوانید تحت تست پوستی قرار گیرید ، تست خونی ویژه ممکن است برای تشخیص مفید باشد . ایت تست ها میتوانند سطح مواد ویژه مرتبط با آلرژی به خصوص موردی که ایمونوگلوبولین الکترونیکی (IgE). نامیده می شود را اندازه گیری کنند .

تعداد دفعات مشاهده کامل خون (CBC) ، بویژه ایزونوفیل تعداد گلبوهای سفید خون ، درروشن کردن حسیاسیت میتواند مفید باشد.

درمان

در مرحله اول بهترین درمان پرهیز از چیزی است که سبب بروز علایم آلرژی شما میگردد. کاملا" غیر ممکن است که از تمامی علل دوری کنید ، اما اغلب میتوانید برای کاستن از در معرض آنها قرار گرفتن اقدام کنید .

داروهای بسیار متنوعی برای درمان رینیت ها در دسترس هستند . آنچه پزشکتان به شما تجویز میکند بسته به نوع علایم شما ، سنتان ، و اینکه آیا دیگر شرایط درمانی ( از قبیل اگزما ) را دارید یا خیر می باشد .

برای رینیت های آلرژیک ضعیف شستشوی بینی برای خارج کردن مایع مخاطی بینی مفید می باشد . شما میتوانید با خرید محلول سالین از داروخانه و یا تهیه آن در منزل با استفاده از یک فنجان آب گرم نصف قاشق چای خوری نمک و کمی جوش شیرین مشکل خود را برطرف کنید .

درمانها برای رینیتهای آلرژیک عبارتند از:

آنتی هیستامینها

آنتی هیستامینها در درمان علایم آلرژی بویژه زمانی که آنها زیاد بروز نمیکنند و یا مواردی که طولانی نیستند بسیار خوب عمل می کنند .

آنتی هیستامین هایی که از طریق دهان مصرف میشود در درمان علایم خفیف تا متوسط موثر است ، اما میتواند سبب خواب آلودگی گردد . خیلی از افراد ممکن است آن را بدن تجویز پزشک خریداری کنند . قبل از دادن این دارو به کودکان با پزشک مشورت کنید زیرا ممکن است برعوامل موثربر یادگیری اثر بگذارد .

خواب آلودگی آنتی هیستامینهای جدید کم و گاه هیچ است( آنتی هیستامینهای جدید اصلا" و یا خیلی کم باعث خواب آلودگی میشوند). بسیاری از آنها نیز در دسترس هستند . آنها اغلب مواجهی ای با یادگیری ندارند . این دارو ها عبارتند از :

فکسوفنادین (آلرگا ) و سیتریزین ( سیترکس) .

آزلاتین ( آستلین ) نوعی اسپری بینی آنتی هیستامین است که برای درمان رینیت های آلرژیک به کار می رود .

کورتیکواستروئیدها

اسپری های کورتیکواستروئید بینی موثرترین وسیله درمان رینیت های آلرژیک می باشند .

وقتی آنها را بی وقفه استفاده کنید بهترین اثر را دارند ، اما برای استفاده دردوره های کوتاه تر نیز مفید می باشند .

دارای مارکهای متنوع بوده و برای کودکان و سالمندان ایمن می باشند .

ضد احتقان ها

ضد احتقان ها نیز ممکن است در کاهش علایم از قبیل احتقان بینی مور باشند.

اسپری ضد احتقان بینی نباید بیش از ۳ روز استفاده گردد .

به استفاده بیش از حد از اسپرس بینی یالین توجه داشته باشید زیرا این اسپری حاوی کلرید بنزالکونیم می باشد ، که ممکن است سبب بدتر شدن علایم و یا ایجاد عفونت گردد .

سایر درمانها

مهار کننده لوکوترینین سینگولار که داروی مورد تایید برای کمک به بیماران آسمی بوده و برای درمان علایم آلرژهای فصلی مفید میباشد .

بیماره های ویژه ای که به سبب آلرژیها بوجود می آیند از قبیل آسم و اگزما نیاز به درمانهای دیگری نیز دارند .

ایمن درمانی ( معالجه یا جلوگیری از بیماری بوسیله پادگن)

در صورتی که آلرژی اجتناب ناپذیر باشد و یا علایم بسیار حاد باشد عکسهای آلرژی ( ایمونوتراپی) توصیه می گردد . این مورد شامل تزریق منظم آلرژن ها و دادن دوزهای افزایشی ( هر دوز از دوز قبلی بیشتر است ) می باشد که برای تعدیل وضعیت بدن در برابر آنتی ژن میتواند سودمند باشد .

عوارض

سینوزیت

گاه میتوان با اجتناب از آلرژن های( مواد حساسیت زا) شناخته شده از بروز علایم جلوگیری کرد . در فصل گرده ، افراد مبتلا به تب یونجه باید درصورت امکان در داخل ساختمان دارای تهویه مطبوع بمانند :

بیشتر درختان در بهار گرده افشانی میکنند .

در طی اواخر بهار و تابستان علفها معمولا تولید گرده میکنند .

ابروسیا (RAGWEED) و دیگر گیاهان عقب افتاده در اواخر تابستان و اوایل پاییز گرده افشانی میکنند.

سایت یاهو / بخش سلامتی

شبکه مترجمین ایران