درمان موخوره مو از بین بردن و رفع موخوره

درمان موخوره مو تقریبا تمامی خانمها با موخوره مو آشنا هستند علت موخوره, خشک بودن مو می باشد چرا که هر تار مو برای محافظت از خودش لایه نازکی از چربی و رطوبت دارد در این مقاله برای جلوگیری از موخوره و همچنین درمان آن مطالبی آورده شده است که با هم می خوانیم

هر تار یا رشته مو به نام ساقه یا شفت مو شناخته می شود. اگرچه هر تار مو از سلول های مرده تشکیل شده است، اما در سطح خود لایه بسیار ظریف محافظت کننده ای از رطوبت و چربی دارد.

این لایه محافظت کننده، از یک سو در مقابل عوامل فیزیکی و شیمیایی محیط یا صدمات وارده از مو محافظت می کند و از طرفی دیگر موجب لطافت و انعطاف آن می شود.

این رطوبت و چربی معمولا از غدد چربی موجود در پوست سر به نام غدد سباسه تامین می شود. بنابراین میزان این ماده محافظت کننده در ریشه مو کمتر از سر آن خواهد بود.

موخوره (trichoptilosis) وقتی ایجاد می شود که لایه محافظ در انتهای فیبرهای مویی نوک مو از بین برود و سر مو چند شاخه شود. موهای بلند، خشک، تحت فشار و کشش بیشتر در معرض موخوره هستند.

این بیماری در خانم ها شایع تر است. در آقایانی که موی بلند دارند نیز این مشکل دیده می شود.

عوامل ایجاد موخوره

- استفاده بیش از حد از سشوار، بیگودی ، بابلیس و ...

- نور آفتاب، سایش و مالش مداوم موها و تماس زیاد با گرد و غبار

- خشکی و شکنندگی مو

- گره های برجسته مو در اثر ضربه های مکانیکی که در حین برس زدن های شدید به ساقه مو وارد می شود

- استفاده از رنگ موهای گوناگون در یک دوره کوتاه زمانی

- استفاده از حالت دهنده ها

- کوتاه نکردن موها و مراقبت نکردن از آنها

- استفاده از شامپوهای نامرغوب

سشوار و اتوی حالت دهنده مو، چون چربی طبیعی مو را از بین می برند و سبب موخوره می شوند

درمان موخوره مو

برای درمان اولیه آن باید موخوره ها تا جای ممکن کوتاه شوند.

در موارد شدید، بطور کل باید مو کوتاه شود، زیرا وقتی تارهای مو شکسته و تخریب شده باشند، به درستی اکسیژن از داخل آنها عبور نکرده و باعث لاغر شدن پیاز مو و ریزش شدید مو می شود.

قهوه خام (یک قسمت)نخود خام (یک قسمت)، دانه خشخاش (یک قسمت) روناس ساییده (یک قسمت) و زرده تخم مرغ را با هم مخلوط کرده و به صورت خمیری در آورید و شب آنها را به سر خود ببندید و صبح با آب گرم سر را بشویید و بعد از آنکه موها خشک شدند موها را با روغن زیتون چرب کنید.

گل ریواس ، شاه تره ، سدر را به یک نسبت در آب، خیس نموده و پس از گذشت 24 ساعت آن را صاف کرده ، این مایع صاف شده را به سر خود بمالید. مخلوط نیم کیلو آرد نخود خام، 200 گرم برگ مورد و نیم کیلو حنا را پنج قسمت کرده ، پنج شب متوالی آن را با سه عدد زرده تخم مرغ به سر گذاشته و صبح سر را با گل سرشوی بشویید.

روغن های معتدل ، مانند روغن بنفشه یا روغن بادام را به سر بمالید و مالش دهید. از لعاب کتیرا نیز می توانید برای درمان موخوره استفاده کنید.

* از شامپو های ضعیف و ملایم استفاده کنید . یعنی شامپوهای بچهگانه و بعد از هر بار استحمام از کاندیشنر (کرم نرم کننده مو) استفاده کنید و یا اینکه با یک روغن گیاهی نوک ماها را چرب کنید

* در صورت امکان بهتر است موهای خود را کوتاه نگه دارید یا هر ماه نوک موهاتان را کوتاه کنید

* از بکاربردن برس های نوک تیز و نوک کبریتی اجتناب کنید

* هر روز سشوار نکشید و در صورت لزوم اینکار را بعد از مصرف کاندیشنر انجام دهید.

* تا زمانیکه موهاتان بهبود نیافته اند از رنگ کردن و صاف ، یا فر کردن موها خودداری کنید

* موهاتان را وقتی کمی نم دارد شانه کنید و از شانه کردن موهای کاملا خیس پرهیز کنید

* پس از هر بار شنا کردن بخصوص در استخرهای عمومی که حاوی کلر است ، حتما باید دوش گرفت و موها را کاملا شست .

در طب جدید آمونیاک را بهترین درمان موخوره می دانند . بدین ترتیب که در یک لگن آب، دو یا سه قطره آمونیاک ریخته و موهای سر را با آن می شویید .

گل ریواس ، شاه تره ، سدر را به یک نسبت در آب، خیس نموده و پس از گذشت ۲۴ ساعت آن را صاف کرده ، این مایع صاف شده را به سر خود بمالید.

مخلوط نیم کیلو آرد نخود خام، ۲۰۰ گرم برگ مورد و نیم کیلو حنا را پنج قسمت کرده ، پنج شب متوالی آن را با سه عدد زرده تخم مرغ به سر گذاشته و صبح سر را با گل سرشوی بشویید.

ریشه کنجد را در آب جوش خیس نموده و بگذارید تا ۱۵ دقیقه بماند سپس آن را حدود ۳۰ دقیقه دیگر جوشانده و دم کنید، پس از آن این مخلوط را صاف کرده و مایع صاف شده را به سر خود بمالید . این عمل را هر روز تکرار کنید.

چند توصیه برای پیشگیری موخوره:

▪ روغن بادام و بنفشه و کتیرا برای درمان موخوره مفید است.

غیر از درمان های گیاهی ذکر شده برای معالجه موخوره، به موارد زیر توجه کنید:

▪ نوک موها را چند سانتیمتر کوتاه کنید.

▪ از برس ها و شانه هایی از جنس مواد طبیعی ( چوب و ...) استفاده کنید.

▪ از روغن های گیاهی به موهایتان بمالید.

▪ از شامپوهای طبیعی که اسیدی و قلیایی نیستند استفاده کنید.

▪ هنگام شست و شوی موها از آب خیلی گرم استفاده نکنید.

▪ کمتر از سشوار استفاده کنید.

▪ گاهی موهایتان را ببافید.