چه وقت غده تیروئید در خطر سرطانی شدن است آیا همیشه باید مراقب وضعیت تیروئیدمان باشیم

توده های تیروئید اکثراً خوش خیم هستند اما 5 تا 15 درصد ریسک بدخیمی یا سرطانی شدن در آنها وجود دارد هر وقت گره تیروئید مشاهده می شود, بخصوص گره های بالای یک سانتی متر باید از نظر بدخیمی بررسی شوند نمونه برداری از تیروئید باعث گسترش بیماری نمی شود

توده های تیروئید اکثراً خوش خیم هستند اما 5 تا 15 درصد ریسک بدخیمی یا سرطانی شدن در آنها وجود دارد . هر وقت گره تیروئید مشاهده می شود، بخصوص گره های بالای یک سانتی متر باید از نظر بدخیمی بررسی شوند. نمونه برداری از تیروئید باعث گسترش بیماری نمی شود

آیا همه بیماری های تیروئید با آزمایش خون مشخص می شود؟

خیر. بسیاری از بیماری های غده تیروئید، مربوط به ساختمان تیروئید است. مثل گره های تیروئید یا گواتر یا سرطان تیروئید که با اندازه گیری هورمون تیروئید در خون تشخیص داده نمی شود و باید بیمار توسط پزشک معاینه شود . پس معاینه دوره ای در این زمینه لازم است.

ارزیابی تیروئید از چه زمانی باید انجام شود؟ آیا برای همه افراد لازم است؟

ارزیابی تیروئید از بدو تولد به صورت غربالگری کم کاری تیروئید در نوزادان انجام می شود . شایع ترین علت عقب ماندگی ذهنی قابل پیشگیری و قابل درمان، کم کاری تیروئید است. هر فردی که به پزشک مراجعه می کند، باید از نظر تیروئید معاینه شود.

توصیه انجمن تیروئید آمریکا این است که افراد بالای 35 سال هر پنج سال یکبار آزمایش هورمون تیروئید انجام دهند.

خانم های باردار هم لازم است آزمایش تیروئید انجام دهند. زنان بالای 60 سال نیز با فواصل کمتر آزمایش تیروئید انجام دهند و همچنین در افرادی که بیماری خود ایمن دارند، مانند دیابت تیپ یک با فواصل کمتر این تست باید انجام شود.

بعلاوه کسانی که سابقه رادیو تراپی ناحیه سرو گردن دارند و به علت سرطان در ناحیه سرو گردن برق گذاشته اند و افرادی که در قدیم به علت کچلی، برق گذاشته اند، همه مستعد سرطان تیروئید هستند و باید با فواصل کمتری از نظر تیروئید آزمایش شوند.

آیا مصرف خانواده کلم ـ شلغم در افرادی که گواتر دارند، ممنوع است؟

مصرف معمول این نوع سبزیجات مشکلی ایجاد نمی کند .

میزان چاقی ایجاد شده بر اثر کم کاری تیروئید چقدر است؟

کم کاری تیروئید چاق کننده نیست و اگر شدید باشد، در حد چهار پنج کیلوگرم افزایش وزن ایجاد می کند. همچنین لویتروکسین باعث پوکی استخوان نمی شود و پرکاری تیروئید منجر به پوکی استخوان خواهد شد.

گره ها یا ندول های تیروئید یا توده های تیروئید خوش خیم هستند یا بدخیم؟

توده های تیروئید اکثراً خوش خیم هستند اما 5 تا 15 درصد ریسک بدخیمی یا سرطانی شدن در آنها وجود دارد . هر وقت گره تیروئید مشاهده می شود، بخصوص گره های بالای یک سانتی متر باید از نظر بدخیمی بررسی شوند. نمونه برداری از تیروئید باعث گسترش بیماری نمی شود و 90 درصد مبتلایان سرطان های تیروئید با برداشتن کل غده و درمان لازم، طول عمر طبیعی دارند، اما تاخیر در درمان و جراحی نکردن برای بیماران خطرناک است.

علائم کم کاری تیروئید شامل چه مواردی است؟

بی حالی، افسردگی، ورم، صورت پف آلود، خشکی پوست، ریزش مو، یبوست، افزایش وزن حدود

5-4 کیلوگرم، شکنندگی ناخن و اختلالات دوره های ماهانه از علائم کم کاری تیروئید است که البته، نشانه های غیر اختصاصی است و حتما باید آزمایش انجام شود.

علائم پرکاری تیروئید چیست؟

کاهش وزن با وجود اشتهای زیاد، تعریق فراوان، عدم تحمل گرما، بی قراری، تحریک پذیری، عصبی شدن، اجابت مزاج مکرر و اختلالات دوره های ماهانه.

دکتر سیدمحسن خوش نیت - فوق تخصص غدد و متابولیسم