پیشگیری از نفخ شکم

احساس پری و سفتی شکم, حس بسیار ناراحت کننده ای است که گاهی افراد با آن مواجه می شوند این حس پری همان نفخ است نفخ کردن بهایی است که ما باید برای خوردن بیش از اندازه بپردازیم

احساس پری و سفتی شکم، حس بسیار ناراحت کننده ای است که گاهی افراد با آن مواجه می شوند. این حس پری همان نفخ است. نفخ کردن بهایی است که ما باید برای خوردن بیش از اندازه بپردازیم.

نفخ شکم در حقیقت بیماری محسوب نمی شود. اگر شما هم از آن دسته افرادی هستید که بعداز خوردن، نفخ می کنید، به راحتی می توانید با تغییر دادن رژیم غذایی، به خودتان کمک کنید. تخمیر، نوشابه های گازدار، هوای بلعیده شده هنگام غذا خوردن، یبوست و حتی استرس و ناراحتی های روزانه می تواند سبب باد کردن و دردناک شدن شکم گردد.

علتهای مهم نفخ شدید شکم بسیار متعدد هستند که می توان به تند بودن و بلافاصله غذا خوردن، بلع هوا، مصرف بیشتر سایر لبنیات و مصرف برخی از موادغذایی نفخ زا همچون حبوبات، سیر، پیاز، گردو و پسته اشاره کرد. پرخوری، مصرف زیاد غذاهای چرب و سرخ شده، غذاهای تند و غذاهایی که ایجاد نفخ می کنند مثل تخم مرغ، کلم، عدس و نوشابه های گازدار از علتهای نفخ شکم هستند.

خوردن وعده های کمتر و کوچکتر غذایی می تواند جلوی نفخ کردن را بگیرد.

سعی کنید غذا را آهسته و با آرامش صرف کنید، سریع غذا نخورید. نفخ شکم خود را با خودداری از مصرف موادغذایی نفخ دار کنترل کنید. اگر بهبود پیدا نکردید بهتر است به یک پزشک متخصص مراجعه کنید.

در موارد خیلی نادر ممکن است نفخ شکم به علت بیماری های مختلفی از جمله زخم معده، زخم اثنی عشر، انسداد روده و معده، بیماری های التهابی روده و به ویژه بیماری سوء جذب باشد.

هنگام افطار و سحر از پرخوری اجتناب کنید، آب میوه یا آب بنوشد. از غذاهای سرخ کردنی اجتناب کنید.

مقدار بیش از اندازه کالری در وعده غذایی باعث ترشح هورمون هایی از دیواره روده شده و باعث حالت تهوع و نفخ می شود.

بعداز افطار به پیاده روی بروید و یا به طورکلی ورزش کافی داشته باشید که هر دوی این کارها می توانند به عدم بروز نفخ و همین طور به هضم ما کمک کنند.

اگر زیاد دچار نفخ می شوید، بعداز افطار آدامس بجوید.

نوشیدنی های حاوی کربوهیدرات مصرف نکنید.

از مصرف غذاهای نفاخ مثل شلغم، کلم، حبوبات، جوانه ها و عدس در هنگام افطار و سحر خودداری کنید.

سیگار نکشید.

فیبر بیش از حد در رژیم غذایی شما می تواند نفخ پس از غذا خوردن به وجود بیاورد.

اگر مبتلا به یبوست هستید حتما در جست وجوی درمان باشید. در مصرف مکملهای فیبردار دقت کنید. حساب فیبرهایی را که می خورید، داشته باشید.

در انتخاب سبزی ها دقت کنید. سبزیها را پخته مصرف کنید تا خام، پختن غذاها، هضم آنها را راحت تر می کند. گوشت و حبوبات و غلات را به صورت پخته مصرف کنید.

مصرف زیاد نمک سبب جذب مقدار فراوانی آب از معده می شود. میزان نمک را در غذاهایتان کاهش دهید و از غذاهای آماده و صنعتی کمتر استفاده کنید.

روی کمر دراز بکشید. یکی از دست هایتان را روی شکم بگذارید و نفس عمیق بکشید.

غذاهایی که ایجاد مقادیر زیادی گاز می کنند. شامل: شیر و فرآورده های لبنی، حبوبات به ویژه انواع لوبیا و عدس و سبزی هایی مثل انواع کلم، پیاز، پیازچه، ترب و تربچه، شلغم، فلفل سبز و قرمز، هویج، کرفس و میوه هایی نظیر سیب، موز، انگور، کشمش، زردآلو و آلو، طالبی، گرمک، خربزه، هندوانه و آواکادو که باید از خوردن آنها در هنگام سحر و افطار پرهیز کنید.

یکی از راه های مناسب و موثر برای از بین بردن نفخ ناشی از حبوبات آن است که آنها را به مدت ۲۴ ساعت قبل درآب خیسانده و بعداز ۲۴ ساعت آب آن را دور ریخته و بعداز طبخ با غذاهای مختلف مصرف کرد. مطمئنا از این راه خاصیت نفخ زایی حبوبات بسیار کمتر است.