آشنایی با آنفلوآنزای نوع A (خوکی)

نشانه‌ های قابل‌ انتظار آنفولانزای خوکی در انسانها مانند نشانه‌های آنفلوانزای فصلی انسان است. تب بی حالی، بی اشتهایی و سرفه کردن...

نشانه‌های قابل‌انتظار آنفولانزای خوکی در انسانها مانند نشانه‌های آنفلوانزای فصلی انسان است. تب بی حالی، بی اشتهایی و سرفه کردن...
همچنین تعدادی از افراد آلوده با آنفولانزای خوکی دچار آبریزش از بینی می گردند. در مواردی نیز گلودرد، تهوع، و استفراغ و اسهال نیز گزارش شده است.


● آنفلوانزا خوکی چیست؟
آنفلوانزای خوکی ( Swine flu) یک بیماری تنفسی خوک‌ها است که توسط ویروس آنفلوانزای نوع H۱N۱ ایجاد می شود .این نوع آنفلوآنزا معمولا در خوک‌ها بروز می کند . ویروس‌های آنفولانزای خوکی حد بالایی از آلودگی و بیماری را سبب می شوند البته آمار مرگ و میر ناشی از آن در میان خوک ها معمولا کم است و کشندگی زیادی ندارد .
ویروس‌های مهاجم آنفلوانزا خوکی می تواند در سراسر سال موجب آلودگی این حیوانات گردد اما بیشترین شیوع درفصل زمستان و بهار اتفاق می افتند و می تواند در طول سال ادامه داشته باشد . ویروس آنفولانزای خوک کلاسیک یک ویروس H۱N?۱ ( آنفلوانزا نوع ای) برای اولین بار در سال ۱۹۳۰میلادی از یک خوک جدا گردید .


● چند نوع ویروس‌ آنفولانزای خوکی وجود دارد ؟
ویروس‌های آنفلوانزای خوکی میزبان اصلی شان خوک است اما می توانند مرغ ها و حتی انسانها را آلوده کنند . مواردی از انتقال این نوع ویروس به انسان گزارش شده است و در مواردی هم انتقال از انسان به انسان گزارش شده است . ویروس‌های آنفولانزای خوکی دائماً تغییر شکل می دهند. البته خوک‌ها به وسیله آنفلوانزای مرغی هم می توانند آلوده شوند گرچه به اندازه نوع خوکی در این حیوانات مهاجم نیست .
ویروس‌های آنفلوانزا وقتی از خوک آلوده خوک دیگری را آلوده می کند می تواند تغییر شکل داده و نوع رفتارش نیز تغییر می کند ، ویروس‌ها می توانند دوباره جور شوند ( یعنی ژن‌ها را با هم عوض می کنند) و توانایی ویروس ها و همچنین میزبانی خوک برای هر سه نوع آنفلوآنزای خوکی مرغی و انسانی این خطر را ایجاد می کند که ویروس‌های جدید که مخلوط انواع خوک ، انسان و نوع ویروس‌های آنفلوانزای مرغی می باشند پدیدار بشوند. با تغییرات در طی سالها انواع متفاوت ویروس‌های آنفولانزای خوک پدیدار شده‌اند. حالا، چهار نوع آنفلوانزا نوع‌های فرعی نوع ای ویروس اصلی هستند که در خوک‌ها بیماری ایجاد می کنند :H۱N۱, H۱N۲, H۳N۲, and H۳N. با این وجود، بیشتر ویروس‌های آنفلوانزای خوکی که اخیراً از خوک‌ها به دست آمده اند از توع ویروس‌های ۱N۱H بوده است.


● آنفولانزای خوک در انسانها
▪ آیا انسانها آنفولانزای نوع خوکی را می توانند بگیرند؟
معمولاً ویروس‌های آنفولانزای خوک انسانها را آلوده نمی کنند. با این وجود، آلودگی انسانها به شکل پراکنده با آنفولانزای خوک اتفاق افتاده است. معمولاً، این آلودگی بیشتر در اشخاصی گزارش شده است که در تماس مستقیم با خوک ها قرار داشته اند .(برای مثال پرورش دهندگان خوک و بچه‌هایی که با خوک‌ها بازی می کنند و یا کارمندان محیط نمایشگاه حیوانات و یا کارگران در صنعت وابسته به خوک ). به علاوه، مسئله دیگر استعداد ذاتی اشخاص و یا مستعد بودن در ابتلا به بیماری و پراکنندگی آن نقش دارد . برای مثال، یک بروز آلودگی آنفولانزای خوک در خوک‌ها در ویسکانسین در ۱۹۸۸ میلادی مشاهده شد که منجر به چندین آلودگی انسانها شد ، اگرچه این حالت منتج به اپیدمی آنفلوآنزای خوکی نشد .
▪ سابقه گزارشات آلودگی آنفولانزای خوک مشترک با انسانها چند مورد است ؟
در گذشته، (CDC) گزارشاتی از احتمال آلودگی انسان به ویروس آنفلوانزا خوک را طی دو سال دریافت کرد اما از دسامبر ۲۰۰۹، تا فوریه ۲۰۰۵، ۱۲ مورد آلودگی انسان به نوع مهاجم به انسان آنفلوانزا آنفلوآنزای خوکی با گزارش‌ شد.


● نشانه‌های آنفولانزای خوک در انسانها چگونه است ؟
نشانه‌های قابل‌انتظار آنفولانزای خوک در انسانها مانند نشانه‌های آنفلوانزای فصلی انسان است. تب بی حالی ، بی اشتهایی و سرفه کردن . همچنین تعدادی از افراد آلوده با آنفولانزای خوکی دچار آبریزش از بینی می گردند . در مواردی نیز گلودرد، تهوع، و استفراغ و اسهال نیز گزارش شده است .
آیا در هنگام بروز آنفولانزای خوکی مردم می توانند از خوراک گوشت خوک استفاده کنند ؟
بله . ویروس‌های مهاجم آنفلوانزا خوک به وسیله غذای خوب پخته شده قابل سرایت نیستند ( همانند ویروس آنفلوآنزای پرندگان ) . شما به آنفلوانزای مهاجم خوکی با خوردن گوشت خوک یا محصولات گوشت خوک مبتلا نمی شوید . البته لازم است که غذا به شکل صحیح پخت شود ( گوشت خوک را آشپزی کنید و گوشت خوک در هنگام پخت باید به دمای درونی [۱۶۰ F] برسد تا ویروس آنفولانزای خوک نابود شود و محصولات گوشت خوک امن گردد .
آنفولانزای خوک چطور پخش می شود؟
ویروس‌های آنفلوانزا خوکی می تواند به طور مستقیم از خوک‌ها به انسانها سرایت کند . آلودگی انسان با ویروس‌های انفلوانزای خوک‌ها در هنگامی که انسانها در کنار خوکها قرار می گیرند اتفاق می افتد از قبیل کار در انبارهای خوکها و در کشتارگاه دام ها و یا مراکز نگهداری و پرورش خوک ها . همچنین انتقال انسان به انسان آنفولانزای خوک می تواند اتفاق بیفتد . این به همان طریق انفلوانزای فصلی انسانها اتفاق می افتد . و انتقال انسان به انسان اساساً رو در رو و به وسیله سرفه کردن یا عطسه انسانها ی آلوده با ویروس آنفلوانزا اتفاق می افتد . مردم با دست زدن به چیزهایی که با ویروس‌های انفلوانزا خوکی آلوده است و سپس دست زدن به دهانشان ممکن است آلوده بشوند .


● ما چه اطلاعاتی درباره پخش انسان به انسان آنفولانزای خوک داریم ؟
در سپتامبر ۱۹۸۸، یک زن حامله ۳۲ ساله به دلیل سینه ‌پهلو بستری شده بود و پس از ۸ روز مرد. یک ویروس انفلوانزای خوکی H۱N۱ کشف ‌شده بود . در شرح حال او شروع بیماری از چهار روز پیش ذکر شده بود ، بیمار به یک نمایشگاه فستیوال خوک در شهر خود رفته بود و با خوکها تماس نزدیک داشت .
در مطالعات پیگیرانه ،۷۶% از بازیدکنندگان از نمایشگاه خوکها مورد بررسی پادتن آلودگی آنفولانزای خوک قرار گرفتند اما هیچ بیماری جدی میان این گروه از افراد کشف ن ‌شد . مطالعات اضافی بر آن سه راهکار را پیشنهاد کرد کارمندان بیمارستان که تماس با بیمار را داشتند علایم خفیف از بیماری آنفلوانزا را داشتند و پادتن آلودگی آنفولانزای خوکی در آنان شناسایی شد .


● آلودگی های انسان چطور می توانند تشخیص داده شود ؟
برای تشخیص دادن آنفلوانزای خوکی یک آلودگی ، عموماً نمونه تنفسی احتیاج است نمونه ها در ۴تا ۵ روز اول بیماری باید جمع گردد (یک شخص وقتی آلوده است ویروس را به احتمال زیاد به اطراف پراکنده می کند). با این وجود، تعدای از اشخاص آلوده ، مخصوصاً بچه‌ها، ویروس را برای ۱۰ روز و یا بیشتر ممکن است انتقال دهند .برای شناسایی یک فرد به عنوان یک نمونه تایید شده آنفلوانزای خوکی باید یک نمونه از ویروس به مرکز کنترل بیماریهای ایالات متحده (CDC) فرستاده شود تا آزمایشگاه این مرکز با آزمایش مورد را تایید نماید .


● چه معالجاتی در دسترس است که آلودگی آنفولانزای خوک را در انسانی معالجه می کند؟
چهار دارو ضد ویروس متفاوت وجود دارد که برای استفاده در ایالات متحده برای معالجه آنفلوانزا پروانه‌دار هستند: آمانتادین، amantadine, rimantadine, oseltamivir and zanamivir . تا زمانیکه ویروس ها به این چهار دارو حساس بوده اند می شد از هر چهار دارو استفاده کرد ، اما ویروس‌های آنفلوانزای خوکی که جدیدا از انسانها جدا کردند به آمانتادین و ریمانتادین ( amantadine and rimantadine ) مقاوم هستند . حالا، (CDC) استفاده از” oseltamivir “ و “ zanamivir ” را برای معالجه و یا پیشگیری از آنفلوآنزای خوکی پیشنهاد می کند .


● چه مثال‌های دیگر از بروز آنفولانزای خوکی در دست است؟
احتمالاً بهترین نمونه کشف شده از آنفلوآنزای خوکی یک اپیدمی آنفولانزای خوکی در میان سربازها در سنگر دیکس نیوجرسی در سال ۱۹۷۶ میلادی است . برای تایید این بیماری در آن سال ما ۴نمونه عکس سینه با استفاده از اشعه ایکس داریم که ابتلا به سینه‌ پهلو را در حداقل ۴ سرباز تایید می کند و یک مورد مرگ نیز در آن زمان ثبت شده است . طبق مدارک همه این بیماران سابقاً سالم بوده اند . ویروس بیماری در یک محیط کارآموزی باعث آلودگی یک سرباز گشته بود و به نظر می رسد با پخش مجدود در بین سربازان انتشار یافته و پس از یک ماه بیماری ناپدید گشته است .
منبع ویروس، زمان دقیق بروز آن در سربازها ی مستقر در سنگر دیکس و علت انتشار محدود آن و همچنین ناپدید شن بیماری همچنان ناشناس مانده است . آنفلوآنزای سنگر دیکس به دلیل وجود یک ویروس جانوری در جمعیت انسانی متراکم در داخل سنگرها انتشار یافته و ممکن است تماس کامل با حیوانات آلوده در مکان شلوغ سنگر در فصل زمستان پیش آمده باشد . عامل ویروس مسبب این بیماری در سنگر دیکس آنفلوانزای خوکی (H۱N۱) نامیده ‌شده بود ( نیوجرسی سال ۱۹۷۶ میلادی ) .


● آیا ویروس H۱N۱ آنفولانزای خوک مانند ویروس‌های H۱N۱ انسان است؟
خیر. ویروس‌های H۱N۱ آنفولانزای خوک بسیار متفاوت با ویروس‌های ۱N۱H انسان است ، بنابراین، واکسن‌های مورد استفاده برای انفلوانزای فصلی انسان برای جلوگیری از ابتلا به ویروس‌های H۱N۱ آنفولانزای خوکی نه در بدن خوک و نه در بدن انسان ایمنی ایجاد نمی کند .


● آنفولانزای خوک در خوک‌ها
▪ آنفولانزای خوکی چگونه میان خوک‌ها پخش می شود ؟
به نظر می رسد ویروس‌های آنفولانزای بیشتر در نتیجه تماس کامل میان خوک‌ها پخش گردد و احتمالا از تماس بین خوکهای آلوده و خوک‌های غیرآلوده انتشار می یابد . رمه‌ها با آلودگی های آنفولانزای خوک و یا در خطر ابتلا که بر ضد آنفولانزای خوک واکسن زده ‌شده اند نیز ممکن است بیماری را به صورت پراکنده داشته باشد یا فقط علائم خفیف را نشان دهند یا هیچ نشانه‌ ای از آلودگی نداشته باشند .
▪ آیا واکسنی برای آنفولانزای خوکی موجود است ؟
واکسن‌های مختلفی در دسترس است که خوک‌ها را در مقابل آنفلوانزای خوکی ایمن می کند .اما در حال حاضر هیچ واکسنی که به تواند برای انسانها در مقابل آنفلوآنزای خوکی ایمنی ایجاد کند در دسترس نیست . واکسن آنفلوانزای فصلی ممکن است بر ضد H۱N۱ خوکی کمک کننده باشد ولی مطمئنا به ایمنی و پیشگیری از آنفلوآنزای خوکی نوع H۱N۱ کمک نخواهد کرد .
▪ چگونه از خود و خانواده ام در برابر آنفلوآنزای خوکی محافظت کنم؟
احتیاط های معمول را به کار بندید. آنفلوآنزای خوکی مانند هر نوع سرماخوردگی دیگر از راه تماس سرفه و عطسه منتقل می شود. دست های خود را به طور مرتب بشویید. اگر آب و صابون در دسترس نیست، می توانید از ژل های تمیزکننده دست استفاده کنید.
همان طور که هوشیاری در برابر آلودگی برای پیشگیری از ابتلای شما و خانواده تان به بیماری ضروری است، در صورتی که خود مشکوک به ابتلا به آنفلوآنزا هستید، حتما هنگام عطسه و سرفه جلوی دهان و بینی خود را بگیرید. اگر دستمال به همراه ندارید، هنگام عطسه یا سرفه قسمت داخلی آرنج خود را در برابر دهان و بینی بگیرید تا دستانتان آلوده نشوند.
▪ آنفلوآنزای خوکی چه نشانه هایی دارد؟
آنفلوآنزای خوکی همانند سایر انواع سرماخوردگی عمل می کند. بیماران دچار تب و لرز، سردرد، سرماخوردگی، گلودرد، کوفتگی و درد مفصل می شوند. این بیماری گاهی با تهوع و اسهال همراه است.
▪ آیا انتقال ویروس آنفلوآنزای خوکی به سادگی انجام می شود؟
محققان هنوز اطلاعات کاملی را از نحوه انتقال ویروس آنفلوآنزای خوکی به دست نیاورده اند. سازمان بهداشت جهانی به تازگی برآورد خود مبنی بر سهولت انتقال این ویروس میان انسان ها منتشر کرده است.
اگر با کسی در تماس هستید که سرماخوردگی دارد، با او دست ندهید و روبوسی نکنید. ویروس آنفلوآنزا در اماکن عمومی وجود دارد و تماس با سطوحی مانند دستگیره اتوبوس و صفحه کلید کامپیوتر به راحتی شما را آلوده می کند. اگر دستان خود را به دستگیره در یا اتوبوس زده اید، آن را به دهان و بینی خود نزنید.
▪ آیا آنفلوآنزای خوکی قابل درمان است؟
بله، داروهایی که در سال های گذشته برای درمان انواع قوی آنفلوآنزا تولید شده اند، توانایی خوبی برای کمک به مبتلایان به آنفلوآنزای خوکی دارند. در حقیقت همه گیری جهانی بیماری هایی مانند آنفلوآنزای مرغی و سارس در سال های گذشته آمادگی مراجع درمانی را برای مقابله با همه گیری های جدید افزایش داده است.
آیا واکسن سرماخوردگی که زمستان گذشته دریافت کردم، من را از ابتلا به آنفلوآنزای خوکی مصون می کند؟
احتمالا خیر. هر چند واکسن های سرماخوردگی بدن افراد را در برابر سویه ویروس آنفلوآنزا که شامل ویروس آنفلوآنزای خوکی نیز هست، مقاوم می کند ولی مسوولان مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری های آمریکا می گویند آزمایش های اولیه آنها بیانگر عدم ایجاد مصونیت در دریافت کنندگان واکسن سرماخوردگی است.
▪ آیا آنفلوآنزای خوکی از راه مواد غذایی مانند گوشت خوک منتقل می شود؟
خیر. آنفلوآنزای خوکی از دهان و بینی منتقل می شود و یک بیماری مجاری تنفسی است.