فیبرومیالژیا چیست

آیا تاکنون برایتان اتفاق افتاده در نقاطی از بدن درد شدیدی داشته باشید, بدون اینکه علت خاصی داشته باشد گاهی اوقات از خستگی شدید و بدون دلیل, بی خوابی, خشکی و سفتی عضلات رنج می برید اما هرچه فکر می کنید, دلیل خاصی برای آن پیدا نمی کنید

آیا تاکنون برایتان اتفاق افتاده در نقاطی از بدن درد شدیدی داشته باشید، بدون اینکه علت خاصی داشته باشد؟! گاهی اوقات از خستگی شدید و بدون دلیل، بی‌خوابی، خشکی و سفتی عضلات رنج می‌برید اما هرچه فکر می‌کنید، دلیل خاصی برای آن پیدا نمی‌کنید. هرچه استراحت می‌کنید، خستگی برطرف نمی‌شود، روزبه‌روز عصبی‌تر می‌شوید. اضطراب و استرس کلافه‌تان می‌کند. این علایم می‌توانند مربوط به بیماری به نام فیبرومیالژیا باشد. شاید نام این بیماری را تاکنون نشنیده باشید، زیرا بسیاری از افراد از وجود آن بی‌اطلاع هستند.

● علائم خاص بیماری

دردهای ماهیچه‌ای و عضلانی در طول روز از علائم اصلی و بارز این بیماری است. اما گاهی بیماری با عوارض دیگری مثل خستگی، اختلال خواب، اضطراب، خشم و افسردگی همراه شود. یکی از علایم خاص این بیماری، آسیب‌پذیری بخش‌هایی از بدن، در شرایط مکانی خاص است. به این معنا که وقتی نقاطی از بدن تحت فشار قرار می‌گیرند، درد شدیدی در آنها احساس می‌شود. اما در افراد سالم در این شرایط فقط همان فشار احساس می‌شود و دردی به دنبال ندارد. افراد مبتلا به این بیماری عموما در ۱۱ نقطه یا بیشتر حساسیت بیشتری احساس می‌کنند. فرضیه‌های مختلفی درباره دلایل ابتلا به این بیماری وجود دارد، اما محققان هنوز دلیل خاصی را مشخص نکرده‌اند. برخی پزشکان معتقدند عدم تعادل هورمونی و مواد شیمیایی موجود در بدن، در روند سیگنال‌های عصبی اختلال ایجاد می‌کند و منجر به درد می‌شود. برخی نیز براین باورند که استرس‌های شدید و حاد و شرایط ناراحت‌کننده، فرد را مستعد ابتلا به این بیماری می‌کنند.

● عوامل تشدیدکننده

آب و هوای شرجی، فعالیت فیزیکی بیش از حد یا خیلی کم، استرس و کم‌خوابی.

● افراد در معرض خطر

زنان بین ۲۵ تا ۶۰ سال بیش از بقیه افراد در معرض خطر ابتلا به این بیماری قرار دارند. هنوز دلیل آن کاملا مشخص نیست. اما پزشکان معتقدند، احتمال ابتلا به این بیماری در زنان ۱۰ برابر مردان است. برخی کارشناسان معتقدند عوامل ژنتیک در این میان نقش مهمی ایفا می‌کنند.

● راه‌های کاهش درد یا بهبود فیبرو میالژیا

۱) کاهش استرس: استرس یکی از عوامل تشدیدکننده بیماری است. کاهش استرس باعث بهبود کیفیت زندگی می‌شد. یوگا، ورزش، خواب، تنفس عمیق، فعال نگه داشتن مغز و مدیتیشن روش‌های کاهنده استرس هستند.

۲) کمک به حافظه: اگر این درد و خستگی روی تمرکز و حافظه شما اثرگذاشته است، همیشه کاغذ و خودکاری همراه خود داشته باشید و موضوعاتی را که می‌خواهید در مورد آن صحبت کنید، اسامی دوستان، تلفن‌های مهم و لیست خریدهای خود را روی آن یادداشت کنید.

۳) ورزش منظم: ورزش‌هایی مثل پیاده‌روی و انجام حرکات در حمام آب گرم آن هم به طور منظم یکی از بهترین روش‌ها برای درمان فیبرومیالژیاست، به کاهش درد و خستگی کمک می‌کند و باعث بهبود خواب می‌شود. با پزشک خود مشورت کنید و از او بخواهید تا یک برنامه منظم ورزشی به شما بدهد.

۴) حمام آب گرم: حمام آب گرم باعث استراحت عضلات، کاهش درد و تحرک بهتر و آسانتر می‌شود. اگر در خانه وان ندارید، به مراکز عمومی مراجعه کنید و حتما از سونا و یا جکوزی آب گرم استفاده کنید.

می‌توانید صندلی در زیر دوش قرار دهید و در زیر دوش آب گرم برای مدتی بنشینید. رطوبت گرما باعث افزایش «اندروفین» می‌شود. این هورمون سیگنال‌های درد را مسدود می‌کنند.

۵) پرهیز از کافئین: کافئین استرس فیزیکی و روانی را افزایش می‌دهد و سلول‌های اعصاب مرکز و قلب را تحریک می‌کند و می‌تواند باعث بروز خشم و عصبانیت و بی‌خوابی شود. بنابراین سعی کنید از عصر به بعد از نوشیدن نوشیدنی‌های کافئین‌دار اجتناب کنید. کافئین در شکلات، قهوه، چای و برخی نوشیدنی‌های دیگر وجود دارد.

۶) اختصاص دادن زمان: این بیماری می‌تواند در سلامت بدن چالش‌هایی ایجاد کند و باعث اختلال در زندگی شود، به همین دلیل برای درمان هر روز زمانی را برای صرف کارهایی مثل گوش دادن به موسیقی، استراحت، انجام کارهای مورد علاقه و هرچیزی که خوشحالتان می‌کند، اختصاص دهید.

۷) بالا بردن کیفیت کار: اگر کار شما را خسته می‌کند و باعث تشدید درد شما می‌شود، برنامه دیگری برای کار خود طراحی کنید که کارایی بیشتری در زمان کوتاه‌تری داشته باشید. جای راحت‌تری برای انجام دادن کارهای خود پیدا کنید و اگر امکان دارد به طور نیمه‌وقت کار کنید، از وسایلی که باعث کاهش میزان استرس شما می‌شود نیز استفاده کنید.

۸) صحبت کنید: این بیماری شما را دچار استرس می‌کند و شما این استرس را به اطرافیان منتقل می‌کنید. سعی نکنید همیشه خود را خوشحال نشان دهید و در مورد بیماری و تشدید آن با اطرافیان نزدیک خود صحبت کنید. روی موضوع تمرکز کنید و دنبال راه‌حل باشید. خجالت نکشید و با دوستان یا افرادی که بیماری مشابه بیماری شما دارند، مشورت کنید.

۹) نه بگویید: فیبرو میالژیا به بیماری خاموش شهرت دارد. شاید ظاهرا به نظر خوب و سرحال باشید، اما از درون بیمار و بی‌حال هستید. اطرافیان ممکن است فراموش کنند که شما به آرامش و استراحت نیاز دارید بنابراین موضوع را با افرادی که مخل استراحت، ورزش و آرامش شما می‌شوند، به راحتی مطرح کنید و اگر از شما انتظار انجام کاری برخلاف حوصله شما را داشتند، به راحتی فقط به آنها «نه» بگویید.

۱۰) اتاق خواب را برای خواب آماده کنید: اگر نمی‌توانید در اتاق خواب راحت بخوابید، تغییراتی در آن ایجاد کنید مثلا جای تخت خود را تغییر دهید و یا اتاق را تاریک و خنک و ساکت کنید. ساعات خواب خود را منظم کنید و از تماشای تلویزیون و یا کار با کامپیوتر در دیروقت پرهیز کنید؛ به جای آنها به یک موسیقی آرام گوش کنید.

توجه : به فعالیت‌ها و علائم و تغییر علائم فیزیکی خود توجه داشته باشید. وقتی از علائم بیماری خود آگاه باشید، متوجه می‌شوید که چه مواردی باعث تشدید بیماری شما می‌شود و می‌توانید آن را حذف کرده و یا کاهش دهید.

پردیس زندگی من

باز نشر اختصاصی: مجله اینترنتی Bartarinha.ir