سرطان خانــم های جوان

«باید خدمت تان عرض کنم شما مبتلا به سرطان هستید » شنیدن این جمله همواره ناراحت کننده است و بسیاری از خانم ها و آقایان در ۲۰, ۳۰ سالگی حتی نمی توانند شنیدن چنین جمله ای را تصور کنند اما حقیقت تلخ این است که جوانی نمی تواند مانع ابتلا به بیماری های سخت باشد

«باید خدمت‌تان عرض کنم شما مبتلا به سرطان هستید!» شنیدن این جمله همواره ناراحت‌کننده است و بسیاری از خانم‌ها و آقایان در ۲۰، ۳۰ سالگی حتی نمی‌توانند شنیدن چنین جمله‌ای را تصور کنند! اما حقیقت تلخ این است که جوانی نمی‌تواند مانع ابتلا به بیماری‌های سخت باشد. در این مطلب می‌خواهیم به معرفی چند نوع سرطان رایج در خانم‌های زیر ۴۰ سال و چگونگی کاهش احتمال ابتلا به این سرطان‌ها بپردازیم

● سرطان آفتاب

یکی از انواع کشنده سرطان پوست، ملانوم است که تقریبا ۴ درصد سرطان‌های پوست را تشکیل داده و تا ۸۰ درصد موجب مرگ می‌شود. پس هروقت احساس کردید حسابی برنزه و زیبا شده‌اید بدانید جان شما در خطر است. براساس آمار نشریه بین‌المللی سرطان پوست، میزان ابتلا به ملانوم به‌ویژه در خانم‌های جوان در سراسر جهان شدیدا روبه‌افزایش است. این نوع سرطان در خانم‌های بین ۲۵ تا ۲۹ سال شایع‌ترین سرطان و بعد از سرطان سینه دومین سرطان شایع در خانم‌های ۳۰ تا ۳۴ سال است. به‌طور کلی سفیدپوست‌ها و آن‌هایی که پوست و موی روشنی دارند و در سنین زیر ۱۸ دچار آفتاب‌سوختگی شدید شده‌اند بیشتر در معرض این بیماری قرار دارند.

▪ علامت خطر

هر فرد ممکن است ۱۰ تا ۴۰ خال داشته باشد(البته افرادی که پوست‌شان تیره‌تر است ممکن است کمتر خال داشته باشند). خال‌ها در اندازه، شکل و رنگ‌های مختلف هستند. همین طور ممکن است پوسته پوسته شوند یا خارش داشته باشند. حتما اجازه دهید متخصص پوست فورا شما را معاینه کند چون هر تغییر کوچکی در خال‌ها می‌تواند نشانه ملانوم باشد.

▪ چگونه می‌توان خطر ابتلا به بیماری را کاهش داد؟

در ساعت‌های اوج تابش آفتاب، بین ۱۰ صبح تا ۴ بعدازظهر بیرون نروید و از لوسیون‌های تقویت‌کننده برنزه شدن پوست هم استفاده نکنید. وقتی از خانه خارج می‌شوید پوست خود را با کرم ضد‌آفتاب با SPF ۳۰ یا بالاتر بپوشانید، عینک آفتابی بزنید و پوشش مناسب داشته باشید. دوبار در سال به پزشک مراجعه کنید تا خال‌های مشکوک شما را معاینه کند. اگر خودش این کار را نکرد از او بخواهید از پوست فرق سر تا نوک انگشت پاها، حتی گوش‌ها و بین انگشت‌ها را معاینه کند، خودتان هم این کار را بکنید. همین طور از همسر یا مادر یا خواهر خود کمک بگیرید تا جاهایی از پوست را که نمی‌توانید ببینید مثل پشت تن و پوست سرتان را بررسی کند.

▪ تا چه اندازه شانس بهبود کامل وجود دارد؟

اگر ملانوم رو یا زیر سطح پوست قرار گرفته باشد شانس بهبود طی ۵ تا ۱۰ سال بین ۹۰ تا ۱۰۰درصد است. اگر سرطان به غدد لنفاوی رسیده باشد، شانس بهبود تا ۳۰ درصد کاهش پیدا می‌کند.

یکی از انواع نادر سرطان‌های خون، سرطان لنفاوی از نوع موسوم به هوچکین است. سرطانی که مشخصه آن سلول‌های غیرعادی در سیستم لنفاوی است. هوچکین کمتر از یک درصد تمام موارد سرطانی جدید آمریکا را شامل می‌شود اما بیشتر افرادی که به آن مبتلا شده‌اند بین ۱۵ تا ۳۴ سال دارند

● سرطان ویروسی

بیش از ۱۰۰ نوع ویروس زگیل انسانی(hpv)وجود دارد. تقریبا ۳۰ گونه از این ویروس‌ها از طریق رابطه جنسی انتقال پیدا می‌کنند و نیمی از آن‌ها منجر به سرطان گردن رحم می‌شوند. اکثر قریب به اتفاق بیماران آلوده به این ویروس، این بیماری را به حال خودش رها می‌کنند و چنانچه عفونت دوام پیدا کند منجر به سرطان گردن رحم می‌شود. در سال ۲۰۰۳ تقریبا ۱۲ هزار مورد سرطان گردن رحم در آمریکا تشخیص داده شد که چهار هزار و ۱۰۰ نفر از مبتلایان، جان خود را از دست دادند.

اگر سن‌تان بالای ۳۰ سال است و نتیجه ۳ آزمایش پشت سرهم شما طبیعی بوده و چیزی را نشان نداده است، با موافقت دکتر می‌توانید هر ۲ تا ۳ سال تست شوید

▪ علامت خطر

زخم‌ها و جراحت‌های کلی قبل از سرطان نشانه‌های خاصی ندارند اما وقتی سرطان پیشرفت کرد خونریزی‌های نامنظم بین عادت ماهانه و ترشحات خونی بعد از مقاربت دیده می‌شود. البته به خاطر داشته باشید خونریزی‌هایی اینگونه دلایل دیگری غیر از سرطان هم می‌تواند داشته باشد.

▪ چگونه می‌توان خطر ابتلا به بیماری را کاهش داد؟

طبق جدول راهنمای جدیدی که انجمن سرطان آمریکا منتشر کرده است، پاپ اسمیر تغییرات غیرعادی سلولی گردنه رحم را شناسایی می‌کند و باید هر سال یک پاپ اسمیر استاندارد، انجام شود. اگر سن‌تان بالای ۳۰ سال است و نتیجه ۳ آزمایش پشت سرهم شما طبیعی بوده و چیزی را نشان نداده است، با موافقت دکتر می‌توانید هر ۲ تا ۳ سال تست شوید.

▪ چه راه‌هایی برای درمان وجود دارد؟

بارزترین حالت‌های غیرطبیعی قبل از پیشرفت سرطان، با معاینه شناسایی، کنترل و درمان می‌شود. پزشک از بافت این ناحیه نمونه‌برداری می‌کند.

اگر بافت آسیب‌دیده گسترده باشد لازم است بافت بزرگ‌تری از دیواره دهانه رحم شما نمونه‌برداری شود. برای درمان سرطان دهانه رحم راه‌های درمانی بسیاری وجود دارد، مثل بیرون آوردن رحم، شیمی درمانی و پرتو درمانی.

● سرطان پروانه‌ای

تیروئید، غده پروانه‌ای شکل کوچکی است که درست زیر سیب گلو قرار دارد و سرطان تیروئید بیماری مربوط به این عضو است. وظیفه تیروئید، تولید هورمون است؛ هورمون‌هایی که متابولیسم بدن شما را تنظیم و عملکرد سیستم قلبی عروقی و سیستم‌های عصبی مرکزی را کنترل می‌کنند. بنابر گزارشات موسسه ملی سرطان در آمریکا، از هر ۱۰۰ هزار خانم بین ۲۰ تا ۳۹ سال تقریبا در هر سال ۱۱ مورد جدید سرطان تیروئید تشخیص داده می‌شود. این سرطان در خانم‌ها ۳ برابر آقایان است. این شکل از سرطان در خانم‌ها سریع‌تر پیشرفت می‌کند. هر ساله ۱۴۰۰ آمریکایی به دلیل این بیماری جان خود را از دست می‌دهند.

▪ علامت خطر

بیماران مبتلا، معمولا برآمدگی در گردن خود حس می‌کنند که به آن سیب دوم گلو می‌گویند. هنگامی چیزی را فرو می‌دهید این برآمدگی بالا و پایین می‌رود و اغلب درد نمی‌گیرد. در موارد اندک با نشانه‌های دیگری همراه است مثل دشواری در قورت دادن غذاهای جامد، گرفتگی صدا و احساس درد زیر سیب گلو یا دردی که تا فک و گوش هم می‌رسد. همین‌طور سرفه‌های مداوم به‌ویژه همراه با خون هم می‌تواند نشانگر این بیماری باشد.

▪ چگونه می‌توان خطر ابتلا به بیماری را کاهش داد؟

همیشه مراقب گردن خود باشید. با یک آینه کوچک ناحیه زیر سیب گلو و روی استخوان ترقوه را امتحان کنید. بعد یک جرعه آب بنوشید، سرتان را به یک سمت متمایل کنید و آب را قورت دهید و مراقب باشید آب داخل گلوی‌تان نپرد. برای این‌که مطمئن شوید غده تیروئید را با سیب گلو اشتباه نگرفته‌اید، این آزمایش را دوباره انجام دهید. اگر متوجه امری غیرعادی شدید به دکتر مراجعه کنید.

▪ چه راه‌هایی برای درمان وجود دارد؟

تقریبا ۹۵درصد برآمدگی‌های تیروئید خوش‌خیم هستند اما اگر جواب نمونه برداری مثبت باشد جراح ممکن است نصف یا تمام تیروئید را بردارد. تا یکی، دو ماه بعد از جراحی، مصرف قرص ید رادیواکتیو برای از بین بردن بافت‌های تیروئیدی لازم است. سپس دوره درمانی هورمون تیروئید برای جایگزینی هورمونی که غده آن را از دست داده‌اید آغاز می‌شود که تا آخر عمر به طول می‌انجامد. در موارد پیشرفته وقتی سرطان پخش شده باشد، برای آرام کردن درد و کمک به متوقف یا کند کردن رشد تومور، بافت، رادیوتراپی می‌شود. اگر بیماری در خانم‌های جوان زود تشخیص داده شود، میزان بهبود نسبی مبتلایان به این شایع‌ترین نوع سرطان- یعنی سرطان papillary که ۹۰ درصد سرطان‌های تیروئید خانم‌های ۲۰ تا ۳۹ سال را شامل می‌شود و بیشتر گریبانگیر سنین زیر ۴۰ می‌شود- شدیدا بالاست. به گزارش موسسه ملی سرطان آمریکا ۹۵درصد از خانم‌های مبتلا به سرطان تیروئید papillary بین ۲۰ تا ۳۹ سال طی ۵ سال بهبود یافته‌اند.

همیشه مراقب گردن خود باشید. با یک آینه کوچک ناحیه زیر سیب گلو و روی استخوان ترقوه را امتحان کنید

● سرطان لنفوسیتی

نوعی بیماری که مشخصه آن حالت غیرطبیعی سلول‌های سفید خون که در بافت‌های تشکیل‌دهنده خون تولید می‌شوند. طبق آمار مرکز سرطان ملی آمریکا، سالانه ۳۰۰هزار آمریکایی به سرطان خون مبتلا می‌شوند. تقریبا ۴ هزار مورد سرطان خون از نوع لوسمی لنفوسیتی Acute Lymphocytic Lukemia در سال مشاهده می‌شود که شایع‌ترین نوع سرطان خون در بین جوانان و کودکان است.

▪ علامت خطر

نشانه‌های این بیماری شبیه نشانه‌های تعداد زیادی از بیماری‌های دیگر است، مثل تب، خستگی، تعریق شبانه، خونریزی، کبودی فراوان و کاهش وزن.

▪ چه راه‌هایی برای درمان وجود دارد؟

حتما به یک مرکز درمانی شناخته شده مراجعه کنید و اگر آزمایش خون و استخوان یا نمونه‌برداری از مغز استخوان معلوم کرد شما مبتلا هستید فورا به‌دنبال متخصص خون و اونکولوژی باشید تا درمان را شروع کند. طبق آمارهای انجمن لوکمیا و لیمفومای آمریکا در طول ۴۰ سال اخیر، میزان بهبود ۵ ساله از ۱۴ تا ۴۶درصد یعنی بیشتر از ۳ برابر شده است. میزان بهبود ۵ ساله ALL بیش از ۶۰درصد است.

ایده آل

باز نشر اختصاصی: مجله اینترنتی Bartarinha.ir