تحول در درمان دیابت

جدیدترین یافته ها در زمینه درمان و تشخیص دیابت در گفتگو با دکتر منوچهر جزایری فوق تخصص بیماری های غدد

دیابت و عوارض آن چنان گستره‌ای از دانش پزشکی را به خود اختصاص داده‌اند که شنیدن روزانه خبرهای جدید در مورد راه‌های تشخیص و درمان این بیماری، چندان عجیب به نظر نمی‌رسد. دکتر منوچهر جزایری، فوق تخصص غدد و استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران ما را در جریان آخرین نتایج این مبارزه طولانی میان پزشکان و دیابت می‌گذارد.

▪ آقای دکتر شما از آن دسته متخصصانی هستید که سال‌هاست در زمینه درمان دیابت کار کرده‌اید، در این سال‌ها چه پیشرفت‌هایی را به چشم خود دیده‌اید؟

- وقتی به خاطرات گذشته فکر می‌کنم و به یاد می‌آورم که در یکی از کتاب‌هایم، عکسی از یک پمپ انسولین چاپ کرده بودم (سال ۱۳۶۴) که به کمر بسته می‌شد و انسولین را به زیر پوست شکم تزریق می‌کرد و گویی با معرفی پمپ انسولین در کتابم، شق‌القمر کرده بودم و شرمنده و حیرت‌زده می‌شوم. البته در آن زمان، این امر یک تحول محسوب می‌شد اما امروزه، تکنولوژی تزریق انسولین، کاملا متحول شده و قابل مقایسه با سابق نیست.

▪ منظورتان از تکنولوژی‌های جدید برای تزریق انسولین کدام تکنولوژی‌هاست؟

- به‌عنوان نمونه چسب انسولین یا چسب قلمی (پاچ‌پن)،‌ فناوری جدیدی است که مانند یک بانداژ کوچک (به اندازه یک چسب زخم)، روی پوست شکم، نزدیک ناف گذاشته می‌شود و قادر است انسولین سریع‌الاثر را که در خود ذخیره کرده، برای مدت ۳ روز، به تدریج زیر جلد آزاد کند. این چسب یا قلم چسبی، با نسل اول چسب‌های انسولین‌ کاملا متفاوت است و نیازی به باتری یا سوزن یا تزریق ندارد. ظرفیت این چسب، ۲۰۰ واحد انسولین است.

▪ آیا در این سال‌ها فناوری‌های سوزن‌های تزریق انسولین نیز تغییر کرده‌اند؟

- یکی از مشکلات انسولین درمانی به ویژه در کودکان دردناک بودن و ترس بیماران از سوزن است. هر چه قطر و طول سوزن، کمتر باشد، درد کمتری ایجاد می‌کند. میکرونیدل یا سوزن ‌ریز، فناوری جدیدی است که تزریق انسولین را راحت‌تر کرده است. این سوزن که سوزن فوق‌ظریف یا اولترانانو، نام دارد، دارای طولی به اندازه ۴ میلی‌متر و قطری به اندازه ۳۲ گج است و ریزترین، سوزن انسولین در دنیاست. (برای اینکه قطر این سوزن فوق‌ظریف و بسیار ریز را تجسم کنید، آن را مقایسه کنید با سوزن‌های روی سرنگ‌های معمولی که ۱۸ تا ۲۰ گج هستند. هر چه شماره گج سوزن بالاتر باشد، قطر آن کمتر و ریزتر است). این سوزن جدید درد کمتری دارد، جذب آن تدریجی‌تر و خطر افت قندخون کمتر و قابل استفاده با تمام قلم‌های انسولین است.

▪ قلم‌های انسولین هم چند سالی است متداول شده‌اند...

- بله، قلم انسولین در دهه ۹۰ میلادی وارد بازار شد و هم‌اکنون به شکل، اندازه و طرح‌های مختلف و زیبا در بازار موجود است. در بازار ایران نیز چند نوع آن با قیمت مناسب وجود دارد. فشنگ انسولین، داخل بدنه قلم تعبیه شده و مدرج است و با چرخاندن یک دکمه، دوز انسولین انتخاب و تزریق می‌شود.

▪ سرانجام اینکه آیا جایگزینی برای سرنگ وجود دارد؟

- بله. برای بیمارانی که از سوزن می‌ترسند یا قادر به استفاده از سرنگ نیستند نوعی تزریق‌کننده مخصوص (انژکتور) ساخته شده که انسولین را به تدریج و با فشار هوا به زیر پوست می‌پاشد. این انژکتورها، درواقع بدون سوزن هستند. بعضی سرنگ‌ها نیز ساخته شده که سوزن آنها مخفی است و دیده نمی‌شود و با فشار یک دکمه و رها شدن یک فنر، سوزن وارد پوست می‌شود.

▪ حمل ویال‌های انسولین و نگهداری آنها به ویژه در فصل تابستان و در مسافرت‌ها، یکی از مشکلات است. چه راه‌حلی به نظرتان می‌رسد؟

- خنک نگهدارنده‌ انسولین، کیسه‌ای است که می‌تواند شیشه انسولین را تا ۷۲ ساعت خنک نگه‌ دارد و از فاسد شدن آن جلوگیری کند. این کیسه کوچک، نیازی به باتری یا شارژ ندارد و با قرار دادن آن در آب (چند دقیقه) خود به خود شارژ می‌شود. (در ایران موجود است) این وسیله برای مناطق گرمسیر و سفرهای زیارتی در تابستان مناسب و ساخت انگلیس است.

▪ چند سالی است که همه جا صحبت از انسولین‌های استنشاقی است. این نوع انسولین را تا چه حد تایید می‌کنید؟

- در دهه گذشته، انسولین استنشاقی، در اروپا و در مقیاس وسیعی مصرف شد ولی در آمریکا، مورد استقبال قرار نگرفت و بالاخره در سال ۲۰۰۷میلادی، از بازار دارویی خارج شد. (انسولین استنشاقی معروف به اگزوبرا). نسل جدید این دارو، به نام تکنواسفر، اخیرا ساخته شده است. در یکی از تحقیقات، افزایش وزن حدود ۱۳۰۰ تا ۱۶۰۰ گرم با انسولین استنشاقی، نسبت به تزریقی، گزارش شده است. تاثیر انسولین استنشاقی در کنترل قند و هموگلوبین A۱C،‌ مانند انسولین تزریقی است (تقریبا). نکته حائزاهمیت، انتخاب بیمار است و بیماران، خود نمی‌توانند تصمیم بگیرند که از انسولین استنشاقی استفاده کنند و این کار بر عهده پزشک معالج است. هر بیماری، کاندیدای انسولین استنشاقی نیست. به هر تقدیر، باید منتظر تحقیقات و آمارها و نتایج بیشتری بود نحوه مصرف انسولین استنشاقی، مانند داروهای استنشاقی برای آسم است (این هالر) به طوری که روزی ۲، ۳ نوبت و هر نوبت ۱، ۲ پاف، استنشاق می‌شود. شخصا هر داروی جدیدی را تجویز نمی‌کنم و فریب جدید بودن، لوکس بودن یا گران بودن دارو را نمی‌خورم، بلکه صبر می‌کنم تا مدتی بگذرد و معایب و مزایای آن دارو برایم روشن شود و بدون عجله آن را تجویز می‌کنم.

▪ پیشترها صحبت‌هایی در زمینه واکسن دیابت هم مطرح شده بود ممکن است در این زمینه، بیشتر توضیح بدهید؟

- درست است. واکسن دیابت، اگر تمام مراحل کارآزمایی خود را پشت سر بگذارد، انقلابی در پیشگیری از دیابت نوع۱ به وجود خواهد آورد. یک شرکت سوئدی، توانسته این واکسن را به ۶۴۰ کودک و بزرگسال مبتلا به دیابت نوع۱، تلقیح کند. در حال حاضر واکسن دیامید، مراحل نهایی فاز سوم کارآزمایی بالینی خود را می‌گذراند و نتایج آن در آمریکا، هلند، انگلیس، آلمان، فنلاند و سوئد بسیار امیدوارکننده بوده است. همان‌طور که به خوبی آگاهید، دیابت نوع۱، به علت خودایمنی و تخریب سلول‌های بتا به وجود می‌آید و تلقیح این واکسن، قادر خواهد بود پاسخ خودایمنی را علیه سلول‌های بتا، کند یا متوقف کند.

دکتر یاشا نهرینی