سرکوب گرهای ایمنی

تقریبا همه کسانی که پیوند می کنند باید این داروها را روزانه ,و طبق دستور پزشک مصرف نمایند اگر کلیه جدید از یک دو قلوی همسان گرفته شده باشد , ممکن است به مصرف این داروها نیازی نباشد

● سرکوب گرهای ایمنی چه هستند ؟

▪ سرکوب گر ایمنی عبارتی است که برای تعریف گروهی از داروها که توانایی بدن را برای پس زدن عضو پیوندی سرکوب کرده یا کاهش می دهند ، استفاده می شود . از جمله این داروها که در پیوند کلیه استفاده می شوند می توان به سیکلوسپورین ، پردنیزولون و سل سپت ( cellcept ) اشاره کرد .

● داروهای سرکوب گر ایمنی چه کاربردی دارند ؟

▪ وقتی که پیوند کلیه می شوید ، بدن شما کلیه جدید را به عنوان یک عامل بیگانه شناسایی می کند ( به این معنی که این کلیه به بدن شما تعلق ندارد ) . بدنتان به کلیه جدید حمله کرده و سعی می کند به آن آسیب رسانده یا آن را منهدم کند . داروهای سرکوب گر ایمنی توانایی بدن شما را برای انجام این کار سرکوب می نمایند . هدف این است که این داروها طوری تنظیم شوند که ضمن پیشگیری از رد پیوند ، کمترین عوارض جانبی را در پی داشته باشند .

● آیا تمام کسانی که پیوند کلیه می کنند باید از داروهای سرکوب گر ایمنی استفاده نمایند ؟

▪ تقریبا همه کسانی که پیوند می کنند باید این داروها را روزانه ،و طبق دستور پزشک مصرف نمایند . اگر کلیه جدید از یک دو قلوی همسان گرفته شده باشد ، ممکن است به مصرف این داروها نیازی نباشد . حتی فراموش کردن یک دوز از این داروها ممکن است منجر به آغاز فرایند رد پیوند بشود . تنها زمانی می توانید یک نوبت از دارویتان را مصرف نکنید که پزشک یا یکی از اعضاء تیم پیوند به شما دستور داده باشد .

چون بیماران پیوندی تعداد زیادی دارو در طول روز مصرف می کنند ، ممکن است به راحتی یک نوبت را فراموش کنند . برای جلوگیری از این امر می توانید دو کار انجام دهید . اول اینکه شما باید نام و مقدار تمام داروهایی را که مصرف می کنید بدانید . اگر داروهایتان را به خوبی بشناسید ، احتمال فراموش کردن یکی از آنها خیلی کم خواهد بود . کار دوم این است که برای خود یک جعبه دارویی درست کنید و داروهای هفتگی خود را تنظیم کرده و در آن بچینید . هر هفته این جعبه را تنظیم کنید تا داروهایتان را به موقع و به مقدار صحیح مصرف کنید .

● اگر یک نوبت از داروهایم را فراموش کنم ، چه کاری باید انجام دهم ؟

▪ به محض این که یادتان افتاد آن را مصرف کرده و با پزشک خود تماس بگیرید . اگر نزدیک به زمان مصرف دوز بعدی است ، دوز دارو را دو برابر نکنید .

● آیا علائم و نشانه هایی وجود دارند که لازم باشد به آنها توجه کنم ؟

▪ بله . با این که هر روز داروهایتان را مصرف می کنید ، ممکن است باز هم فرآیند رد کلیه پیوندی اتفاق بیفتد . بنابراین لازم است بدنتان را به خوبی بشناسید . اگر هر یک از موارد زیر اتفاق افتاد با مرکز پیوند خود تماس بگیرید :

ـ کاهش برون ده ادراری

ـ تب بالای ۸/۳۷ درجه

ـ درد روی کلیه پیوندی

ـ خونی شدن ادرار

ـ احساس سرماخوردگی

ـ افزایش وزن بیشتر از ۵/۱ کیلو گرم در دو روز

موفقیت دراز مدت پیوند عمدتا به پی گیری دقیق و یک ارتباط کاری خوب بین شما و تیم پیوند بستگی دارد .

● آیا به خاطر مصرف این داروها بیشتر از قبل در معرض ابتلا به عفونت قرار دارم ؟

بله . یکی از عوارض جانبی این داروها افزایش خطر عفونت است . این امر شایع ترین مشکل در دوره های اولیه بعد از پیوند یا دوره بعد از درمان رد پیوند است چون در این زمانها دوز این داروها بالاتر است . باید با مرکز پیوند تماس بگیرید اگر :

ـ تب بالای۸/۳۷ درجه داشته باشید .

ـ از محل عمل ترشح خارج شود .

ـ سوزش ادرار داشته باشید .

ـ سرما خوردگی یا سرفه ای داشته باشید که خوب نمی شود .

● داروهایم را چگونه باید مصرف کنم ؟

▪ پردنیزولون باید همراه غذا مصرف شود چون می تواند معده را تحریک کند . ایموران باید یک بار در روز مصرف شود . سیکلوسپورین به صورت شربت یا کپسول است که معمولا دو بار در روز مصرف می شود و دوز آن به سطح خونی آن بستگی دارد .

● این داروها چه عوارضی در پی دارند ؟

▪ پرد نیزولون :

افزایش وزن ناشی از افزایش اشتها ، آکنه ، گرده بوفالو ( تجمع چربی در قسمت بالای پشت ) ، ضعف عضلانی ، اختلال خواب ، زخم معده ، دیابت ( ممکن است دیابت بعد از پیوند ایجاد شود یا دیابت بیمار بدتر شود ) ، آب مروارید .

▪ ایموران :

کاهش شمارش گلبول های سفید ، مشکلات کبدی ، کم خونی ، کابوس های شبانه .

▪ سیکلوسپورین :

سمیت کلیوی ( آسیب به کلیه ) ، رشد غیر طبیعی لثه ها ، رشد بیش از حد موها ، کدر شدن موها ، افزایش فشار خون ، لرزش دست ها و مشکلات کبدی . بیشتر بیماران به یک یا چند تا از این عوارض دچار می شوند . معمولا ، عوارض جانبی را می توان با تصحیح دوز دارو یا درمان عوارض جانبی کنترل کرد .