استامینوفن, دیفن هیدرامین و پزودوافدرین

استامینوفن, دارویی ضد درد و تب می باشد كه برای درمان سردرد, دردهای ماهیچه ای, التهاب مفاصل, كمردرد و دندان درد استفاده می شود

دیفن هیدرامین، از خانواده آنتی هیستامین ها بوده، اثرات هیستامین را در بدن متوقف می كند. از عطسه پیشگیری كرده و جهت خارش چشم و بینی و سایر علائم آلرژیك تب یونجه استفاده می شود. پزودوافدرین، دارویی ضد احتقان است. رگهای خونی را منقبض كرده، باعث كاهش جریان خون به بخشهای درگیر شده كه خود سبب باز شدن راههای تنفسی می گردد.

استامینوفن، دیفن هیدرامین و پزودوافدرین برای درمان احتقان، خارش گلو، چشم و آبریزش چشم و عطسه، سردرد، آلرژیهای تب یونجه و سرماخوردگی مصرف می شود.

چه كسی نباید استامینوفن، دیفن هیدرامین و پزودوافدرین مصرف كند؟

اگر در روز ، سه بار نوشابه الكلی مصرف می كنید یا بیماری كبدی دارید، قبل از اینكه با پزشك صحبت كنید، استامینوفن نخورید.

اگر در طول دو هفته قبل داروهایی از قبیل: مارپلان، ناردیل یا پارنت استفاده كرده اید، از مصرف این دارو خودداری نمایید و در صورت ابتلا به موارد ذیل، پزشك خود را آگاه سازید:

۱- بیماری كلیه،

۲- بیماری كبد،

۳- بیماری دیابت،

۴- آب سیاه،

۵- بیماری قلبی یا پرفشاری خون،

۶- بیماری تیروئید،

۷- بیماری آمفیزم یا برونشیت مزمن،

۸- بیماری ادراری یا بزرگی پروستات.

با داشتن یكی از شرایط فوق، ممكن است نتوانید از داروهای استامینوفن، دیفن هیدرامین و پزودوافدرین استفاده كنید، مگر اینكه دوز تنظیم شده باشد.اثرات استامینوفن، دیفن هیدرامین و پزودوافدرین بر جنین داخل رحم مادر، هنوز مشخص نیست مضر است یا نه؟ بنابراین، در زمان حامگلی جهت مصرف داروهای فوق با پزشك مشورت كنید.هنگام شیردهی، هم قبل از مصرف داروهای فوق با پزشك مشورت كنید. توجه كنید كودكان، بیشتر از بزرگسالان تحت تاثیر داروها قرار می گیرند و واكنشهای غیرطبیعی نشان می دهند. اگر سن شما بیشتر از ۶۰ سال است، احتمال اینكه دچار عوارض جانبی داروهای فوق شوید، بیشتر است. ممكن است مجبور به تغییر داروی خود شوید.

●روش مصرف استامینوفن، دیفن هیدرامین و پزودوافدرین چگونه است؟

این داروها را صحیح مصرف كنید و اگر اطلاعی در این زمینه ندارید، از پزشك و پرستار خود سؤال كنید. با هر بار مصرف، یك لیوان كامل آب بنوشید.

داروهای فوق را نباید در دهان جوید، بلكه بایستی قورت داده شوند و چنانچه در بلغ با مشكل مواجه شدید، بایستی از شكل مایع داروهای فوق استفاده كنید. داروهای فوق را نبایستی بیشتر از ده روز متوالی مصرف نمایید و چنانچه بیماری بهتر نشد، بایستی با پزشك مشورت نمایید. داروهای فوق را بیشتر از مقدار تجویز شده، مصرف نكنید، زیرا سبب بروز عوارض جدی می گردد.

● اگر یك دوز را فرموش كردیم، چه كنیم؟

به مجرد اینكه به یاد‌آوردید، دوز فراموش شده را بخورید، ولی اگر به دوز بعدی رسیدید، دو برابر نخورید.

● در صورت مسمومیت با دارو چه باید كرد؟

بایستی به مركز فوریتهای پزشكی مراجعه نمایید.

علائم مصرف بیش از اندازه داروهای فوق عبارتند از:

خشكی دهان، گشاد شدن مردمك چشم، سرگیجه، استفراغ، درد شكم، ضربان نامنظم قلب، عرق كردن زیاد، گرگرفتگی و تشنج.

●هنگام استفاده از داروهای فوق از چه كارهایی باید اجتناب كرد

در زمان رانندگی، كار با دستگاهها و ماشین آلات و سایر فعالیتهای مخاطره آمیز، این دراوها با را احتیاط مصرف كنید. زیرا داروهای فوق ممكن است سرگیجه و خواب آلودگی ایجاد كند. اگر این حالتها پیش آمد، باید از فعالیتهای فوق خودداری نمایید.

نوشیدن الكل با داروهای فوق ممكن است باعث سرگیجه و خواب آلودگی شود و همچنین مصرف همزمان الكل و استامینوفن به كبد آسیب می رساند.

هنگام مصرف داروهای فوق نبایستی از داروهای ضد درد و ضد سرفه و ضد آلرژی دیگری استفاده نمود، چون ممكن است آنها هم تركیبات استامینوفن، دیفن هیدرامین و پزودوافدرین دارا باشند، لذا بیشتر از نیاز مصرف كنید و مسمومیت ایجاد شود.

●چه داروهای دیگری با استامینوفن، دیفن هیدرامین، و پزودوافدرین تداخل دارویی ایجاد می كنند؟

مصرف داروهای MAOI مثل ایزوكربوكسازید، ترانیل سیپرومین اگر در ۱۴ روز قبل مصرف شده باشد، عوارض جانبی جدی باعث می شود. كسانی كه دیابت دارند، هنگام آزمایش قندخون چنانچه از داروهای فوق مصرف كنند، ممكن است در جواب آزمایش اشتباه پیش آید.

داروهای ضدسرفه، ضددرد، ضدآلرژی ممكن است تركیباتی از داروهای استامینوفن، دیفن هیدرامین و پزودوافدرین دارا باشند، لذا مصرف همزمان آنها، عوارض جانبی از قبیل: سرگیجه شدید، خواب آلودگی و ... به دنبال خواهد داشت.

داروهای زیادی ممكن است با داروهای استامینوفن، دیفن هیدرامین و پزودوافدرین واكنش نشان دهند، لذا هنگام استفاده بایستی با پزشك مشورت نمود.

ترجمه: زهرا شكری زاده

منبع: اینترنت- WWW.saintfranciscare.com