داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی مانند آسپرین, پیروكسیكام, ایندومتاسین, ایبوپروفن, دیكلوفناك, مفنامیك اسید و ناپروكسن, داروهایی هستند كه برای درمان آرتریت التهاب مفاصل و دردهای عضلانی و نیز سایر دردها مصرف میشوند این داروها در صورتی كه به طور مداوم در طولانی مدت مصرف شوند ممكن است با تداخل در سیستم دفاعی معده و اثنی عشر, ایجاد زخم نمایند

داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی مانند آسپرین، پیروكسیكام، ایندومتاسین، ایبوپروفن، دیكلوفناك، مفنامیك اسید و ناپروكسن، داروهایی هستند كه برای درمان آرتریت (التهاب مفاصل) و دردهای عضلانی و نیز سایر دردها مصرف میشوند. این داروها در صورتی كه به طور مداوم در طولانی مدت مصرف شوند ممكن است با تداخل در سیستم دفاعی معده و اثنی‌عشر، ایجاد زخم نمایند. مصرف گاهگاهی این داروها به ندرت باعث چنین مشكلاتی میشود اما اگر شما قبلاً دچار زخم بوده‌اید ممكن است وضعیت شما را بدتر نمایند.

این داروها اثر ضدالتهابی خود در بدن را با كاهش تولید موادی به نام پروستاگلاندین‌ها ایجاد می‌كنند. اگر شما دچار صدمه‌ای شوید و یا اینكه قسمتی از پوستتان دچار بریدگی شوند، این منطقه قرمز، گرم و دردناك میشود. این وضعیت به خاطر پروستاگلاندین‌ها ایجاد میشود كه از سلولهای آسیب دیده در منطقه اطراف بریدگی ترشح می‌گردد. در اكثر قسمتهای بدن كه پروستاگلاندین‌ها التهاب را بدتر می‌كنند (مانند داخل مفاصل افراد دچار آرتریت) استفاده از داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی، بسیار موثر می‌باشد. با این حال در معده، پروستاگلاندین‌ها دارای یك نقش خیلی مهم حفاظتی در لایه مخاطی هستند و مصرف داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی كه باعث كاهش پروستاگلاندین‌ه ادر این منطقه می‌شود باعث ضعف این سیستم دفاعی شده و باعث می‌گردد كه در بعضی از افراد، زخم معده یا اثنی‌عشر ایجاد شود. داروهای جدیدتر ضدالتهاب غیراستروئیدی كه اصطلاحاً به آنها مهاركنندگان سیكلواكسیژناز ۲ گفته میشود اخیراً ساخته شده‌اند (مثل داروی

ملوكسیكام Meloxicam). این داروها تولید پروستاگلاندین‌ها را در تمام قسمتهای بدن به غیر از معده كاهش می‌دهد و در نتیجه مشكلی در معده یا اثنی‌عشر ایجاد نمی‌كنند. در آینده، این داروها ممكن است به كاهش تعداد افراد مبتلا به زخم كمك نماید. در اینجا لازم است گفته شود كه گرچه داروهای ضدالتهاب غیراسترئیدی در اكثر افراد باعث بروز زخم نمی‌شوند، اما اگر شما در هنگام مصرف این داروها دچار سوءهاضمه میشوید، حتماً باید با پزشك خود در این مورد مشورت نمایید.

علل كمتر شایع بروز زخم

زخم‌های معده و اثنی‌عشر گاهی اوقات در افرادی كه نه آلوده به عفونت هلیكوباكترپیلوری هستند و نه از داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی استفاده می‌كنند دیده میشود. این زخمها، گرچه معمولاً به درمان دارویی به خوبی پاسخ می‌گویند، اما اغلب علت ایجاد آنها مشخص نمی‌گردد. خیلی به ندرت زخمهای معده یا اثنی‌عشر ممكن است بر اثر وجود سایر بیماریها ایجاد شود. مثلاً در بیماری كرون (یك نوع بیماری كه ممكن است هر قسمتی از روده را گرفتار نماید)، سندروم زولینجرالیسون (نوعی بیماری كه به علت اختلال هورمونی، معده مقدار زیادی اسید ترشح می‌كند) و لنفوم (سرطان سلولهای خون در دیواره معده) ممكن است زخم ایجاد شود. گرچه امروزه مشخص شده است كه استعمال سیگار به تنهایی نمی‌تواند باعث بروز زخم شود، اما معلوم شده كه سیگار كشیدن می‌تواند باعث بروز زخم شود، اما معلوم شده كه سیگار كشیدن می‌تواند باعث اختلال در الیتام زخمها شود. بنابراین به افرادی كه دچار زخم هستند و سیگاری می‌باشند، توصیه می‌گردد كه دست از سیگار كشیدن بردارند.