جراحی آب مروارید

بیشتر از نصف کسانی که به سن ۶۰ سالگی میرسند دچار آب مروارید میشوند در واقع آب مروارید بسیار شایع است و گفته میشود که اگر کسی به اندازه کافی عمرکند بالاخره به آب مروارید دچار خواهد شد

بیشتر از نصف کسانی که به سن ۶۰ سالگی میرسند دچار آب مروارید میشوند در واقع آب مروارید بسیار شایع است و گفته میشود که اگر کسی به اندازه کافی عمرکند بالاخره به آب مروارید دچار خواهد شد.

آب مروارید عبارت است از کدر شدن عدسی طبیعی چشم که باعث میشود نور نتواند مثل حالت طبیعی وارد چشم شود و به شبکیه برسد. افراد مبتلا به آب مروارید اطراف خود را طوری می بینند که انگار از پشت آبشار یا یک شیشه مات در حال تماشای آن هستند. هر چه بیماری پیشرفت کند تاری دید بدتر میشود.

در این وضعیت مطالعه بسیار مشکل و رانندگی واقعا" خطرناک است. افراد مبتلا همچنین حاله های پخش نور، دیدن هاله نور و حتی دوبینی را ممکن است تجربه کنند با پیشرفت بیماری، ممکن است مکررا" نمره عینک فرد نیز تغییر کند.

تا کنون هیچ روش دارویی برای درمان یا پیشگیری از آب مروارید، کشف نشده است. پس از ایجاد آب مروارید تنها یک راه حل برای باز گرداندن دید واضح به شخص وجود دارد و آن بیرون آوردن عدسی طبیعی از چشم بیمار و جاگزاری یک عدسی مصنوعی داخل چشم (IOL) به جای آن است.

● طبیعی

عدسی شفاف نور را به خوبی روی شبکیه متمرکز می کند.

● آب مروارید

کدرشدن عدسی مانع رسیدن نور به طور کامل به شبیکه میشود.

● عدسی مصنوعی داخل چشمی

یک عدسی مصنوعی جایگزین عدسی طبیعی فرد میشود.

● جراحی آب مروارید

در دوره والدین یا پدر بزرگان شما، جراحی آب مروارید یک عمل خطرناک محسوب می شد که طول مدت بستری آن زیاد بود و حتی الامکان و تا جایی که ممکن بود این عمل عقب انداخته میشد.

امروزه جراحی آب مروارید بصورت سرپایی انجام میشود و تنها چند دقیقه وقت می گیرد. پس از بیمار می تواند به خانه برود و استراحت کند بدون آنکه لازم باشد مدت طولانی پس از عمل در بیمارستان بستری شود و ناراحتی های آن را تحمل کند.

● پیشرفت های جراحی آب مروارید

در سالهای اخیر پیشرفتهای زیادی در زمینه روش های جراحی آب مروارید و فن آوری ساخت عدسی های داخل چشمی اتفاق افتاده است. سالانه بیشتر از ۱ میلیون عمل آب مروارید در آمریکا انجام میشود و امروزه بسیاری از این بیماران اظهار می کنند دید آنان پس از عمل حتی از دید طبیعی آنها پیش از دچار شدن آب مروارید بهتر شده است. روش پیشرفته جراحی آب مروارید در آوردن عدسی چشم با تکنیک فیکو امولسیفکاسیون (به معنای خرد کردن عدسی به قطعات بسیار ریز است که به نام "جراحی آب مروارید با برش کوچک" گفته میشود. برای این عمل در اکثر بیماران فقط از قطره های بی حس کننده موضعی استفاده میشود. پس از اینکه چشم کاملا" بی حس شد یک برش کوچک به طول ۸/۱ میلی متر (که مجددا" خود به خود جوش می خورد) در صلبیه (قسمت سفید چشم) یا در قرنیه شفاف (درست بالای محلی که قرنیه و صلبیه به هم می رسند) ایجاد میشود سپس با استفاده از امواج صوتی بسیار پر انرژی، عدسی چشم به قطعات بسیار ریز میکروسکوپی شکسته میشود و بعد به کمک یک دستگاه مکش به آرامی و دقت این قطعات از چشم خارج میشوند. سپس برای جایگزینی عدسی طبیعی چشم که خارج شده است یک عدسی داخل چشمی مصنوعی در کیسه کپسولی (بافت نازکی که عدسی طبیعی چشم را سر جای خود نگه میدارد) کار گذاشته میشود. پس از جایگذاری این عدسی داخل چشمی، شکاف ایجاد شده در چشم با فشار طبیعی چشم از داخل خود بخود بسته میشود.

● مزایای بسته شدن خود بخود شکاف و بی حسی موضعی

بی حسی موضعی و این نوع شکاف که خود بخود بسته میشود در واقع جراحی آب مروارید را یک سطح بالاتر برده اند. بسیاری از بیماران پس از عمل، خیلی زودتر قادر خواهند بود به وضوح ببینند. در اکثر موارد بیمار می تواند تقریبا" بلافاصله پس از جراحی فعالیتهای روزانه خود از جمله مطالعه و رانندگی را از سر بگیرد. با وجود قطره های بی حسی دیگر لازم نیست مثل گذشته برای بی حس کردن چشم با سوزن تزریق دردناک صورت گیرد. بدین ترتیب بازگشت بینایی فرد نیز به تاخیر نمی افتد و برآمدگی و تغییر رنگ پوست نیز ایجاد نمی شود.

تقریبا" در بیشتر از ۹۸ درصد بیمارانی که تحت عمل آب مروارید قرار میگیرند، بینای بهبود می یابد. پس از جراحی نیز آب مروارید دوباره عود نمی کند. در واقع نتایج جراحی دائمی است و بیمار برای بقیه عمر دید طبیعی خود را بدست می آورد. بزودی متوجه خواهید شد که زندگی شما پس از جراحی طوری است که انگار هرگز آب مروارید نداشته اید.

چند ماه تا چند سال طول می کشد تا بیماری آب مروارید کاملا" شکل بگیرد چگونه بدانیم که چه وقت، هنگام جراحی است؟

جواب ساده است وقت جراحی هنگامی است که شما به این نتیجه برسید که این بیماری به قدری روی دید شما اثر گذاشته که کیفیت زندگی شما را پائین آورده است. فقط شما می توانید تصمیم بگیرید کی وقت باز کردن چشم شما به یک دنیای روشن تر و شفاف تر است.