درمان های خانگی پرطرفدار

بسیاری از ما عادت مان شده تا هنگام ابتلا به دردهای ساده و کوچک از قبیل سردرد, کمردرد و دل درد, دست به دامن نسخه های کم نظیر مادربزرگ های مان شویم و با خوردن دم نوش یا جوشانده یک گیاه دارویی یا استفاده موضعی از پمادها و روغن های گیاهی درد را به گونه ای تسکین دهیم

بسیاری از ما عادت‌مان شده تا هنگام ابتلا به دردهای ساده و کوچک از قبیل سردرد، کمردرد و دل درد، دست به دامن نسخه‌های کم نظیر مادربزرگ‌های‌مان ‌شویم و با خوردن دم نوش یا جوشانده یک گیاه دارویی یا استفاده موضعی از پمادها و روغن‌های گیاهی درد را به‌گونه‌ای تسکین ‌دهیم. مردم کشورهای مختلف در سراسر جهان نیز هنگام مشاهده دردهای خفیف و سرپایی همین کار را می‌کنند و بسیاری از آن‌ها به‌ویژه در کشورهای آسیایی و آمریکایی نسخه‌های خانگی و گیاهی مادربزرگ‌ها و درمانگران طب سنتی را به داروهای شیمیایی ترجیح می‌دهند. اگر چه ما به شما پیشنهاد می‌کنیم با نسخه‌های طبیعی و خانگی مردم سراسر جهان برای درمان اختلال‌های مختلف در بدن آشنا شوید اما سفارش اکید داریم که پیش از تجربه این نسخه‌ها با درمانگر خود مشورت کنید.

● سردردها

۱) تکنیک تنفس و تنظیم دم و بازدم در مدت زمان ۱۵-۱۰ دقیقه در محیطی با نشاط و پر از اکسیژن کمک زیادی به تسکین سردرد می‌کند. به آرامی نفس کشیدن و با آگاهی و آرامش به ریلکسی اعصاب رسیدن، خود یکی از بهترین شیوه‌های بهبود سردردهایی است که ناشی از چند ساعت کار شبانه روزی و بی‌وقفه است.

۲) ماساژ کف پا یا موضع درد در ناحیه سر با کمک روغن و اسانس نعنا یکی دیگر از شیوه‌های تسکین سردرد است. در این نوع سردردها بیمار احساس می‌کند که عضلات سر و عروق خونی آن گرفته و عضلات سخت به‌نظر می‌رسد.

● دردهای عضلانی

۳) برای تسکین دردهای عضلانی و مفصلی پاشویه کردن و ماساژ دادن عضلات و مفاصل با جوشانده برگ تازه گزنه توصیه شده است. این جوشانده برای دردهای عضلانی که ناشی از فعالیت و ورزش شدید است بسیار موثر است.

۴) بسیاری از مردم اروپا بر این باورند که پس از گرفتگی عضلات و آغاز درد در ناحیه گرفتگی، خوردن یک قاشق غذاخوری خردل زرد می‌تواند در کاهش سریع درد موثر باشد.

۵) ماساژ عضلات دردناک با ترکیبی از ریشه خردل پودر شده و روغن زیتون می‌تواند مسکن فوری برای کاهش دردهای عضلانی- مفصلی باشد.

۶) دراز کشیدن در وان حمامی که با آب ولرم و مقداری نمک دریایی پر شده نیز به کاهش دردهای مفصلی و آرامش عضلات کمک می‌کند.

● کاهش تب و حرارت بیمار

مردم شهرهای مختلف در جهان برای کاهش تب و حرارت بیماران‌شان در شرایط لزوم از تکنیک‌های مختلفی استفاده می‌کنند؛ یکی از رایج‌ترین این روش‌ها که ما نیز از آن برای کاهش تب و حرارت بدن بیمار استفاده می‌کنیم، پاشویه کردن بیمار یا مرطوب کردن بدن وی با دستمالی مرطوب و آب خنک است اما به جز این روش، تکنیک‌ها و نسخه‌های خانگی دیگری نیز در جهان وجود دارد که برخی از آن‌ها را مرور می‌کنیم.

۷) استفاده از مخلوطی از چند زردآلوی له شده و یک قاشق غذاخوری عسل می‌تواند ترکیب مناسبی برای کاهش میزان حرارت بدن در افراد بزرگسال باشد. ضمن آن‌که برخی از مردم بر این باورند، این ترکیب حرارت بدن را از درون دستگاه گوارش نیز کاهش می‌دهد.

۸) نوشیدن چند لیوان آب پرتقال تازه و خنک نیز در تنظیم حرارت بدن در شرایطی که تب و حرارت چندان بالا نیست، بسیار موثر است. به خاطر داشته باشید که این آب میوه باید حتما طبیعی باشد و هیچ‌گونه چاشنی شیرینی به آن اضافه نشده باشد.

۹) برخی از مادربزرگ‌ها به نوه‌های‌شان توصیه می‌کردند، پس از گذراندن تب و کاهش حرارت بدن‌شان یک تا ۲ لیوان آب انگور تازه میل کنند. این آب میوه علاوه بر بازگرداندن رطوبت از دست رفته به بدن به تقویت سیستم ایمنی نیز کمک می‌کند.

یکی از شیوه‌های درمان مکمل برای بهبود آنفلوآنزا و سرماخوردگی خوردن یک حبه سیر با هر وعده غذایی است. امروزه قرص‌ها و کپسول‌هایی نیز در داروخانه‌ها دیده می‌شود که همین خاصیت را دارند

● درمان سرماخوردگی و زکام

تکنیک‌ها و روش‌های مختلفی در مکاتب طب سنتی و طبیعی برای درمان سرماخوردگی و تسکین دردها و عوارض ناشی از آن وجود دارد که برخی از آن‌ها را اگر چه ممکن است در کتاب‌های پزشکی مدرن نبینیم اما تجربه درمانگران و مادربزرگ‌ها نشان می‌دهد که در تسکین سرماخوردگی، زکام و سرفه مفید و موثر بوده است.

۱۰) نوشیدن روزانه یک لیوان آب جوش با یک قاشق غذاخوری عسل و یک قاشق چای خوری پودر گیاه صبر به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک می‌کند و در مواقعی که فرد مبتلا به سرفه است آن را تسکین می‌دهد.

۱۱) در مواردی که گلودردها حسی مانند گره خوردن جسمی خارجی در گلو را برای بیمار تداعی می‌کند، بهترین روش برای برطرف شدن آن قرقره کردن آب لیموی تازه و کمی آب برای از بین رفتن باکتری‌های درون دهان، گلو و تسکین درد ناحیه گلو است.

۱۲) گنجاندن عسل در وعده غذایی صبحانه به‌صورت روزانه همزمان با شروع شدن فصل پاییز در پیشگیری از ابتلا به زکام و سرماخوردگی بسیار موثر است.

۱۳) یکی از شیوه‌های درمان مکمل برای بهبود آنفلوآنزا و سرماخوردگی خوردن یک حبه سیر با وعده غذایی است. امروزه قرص‌ها و کپسول‌هایی نیز در داروخانه‌ها دیده می‌شود که همین خاصیت را دارند.

● تسکین سوزش سوختگی‌های سطحی

در مواردی که نوع سوختگی سطحی است و محل آسیب دیده دارای زخم باز و هیچ‌گونه عفونت و جراحتی نیست می‌توان از روش‌های زیر برای بهبود سوزش و تسکین درد محل سوختگی استفاده کرد.

۱۴) ماساژ با عصاره یا ژل آلو‌‌ورا که از میان برگ شکسته شده این گیاه به دست می‌آید بهترین آرام بخش و تسکین‌دهنده برای سوزش سوختگی‌های سطحی است.

۱۵) به باور برخی از مردم در کشورهای شرق آسیا، شست و شوی محل سوختگی با سس رقیق شده سویا به کاهش درد و از بین رفتن قرمزی سوختگی‌های سطحی بسیار کمک می‌کند.

۱۶) در باور ایرانیان باستان نیز عسل به‌عنوان برترین داروی طبیعی برای درمان سوختگی‌های سطحی مورد استفاده قرار می‌گرفته و می‌گیرد. قرار دادن عسل روی سوختگی و پانسمان آن در بهبود هر چه سریع‌تر سوختگی و برطرف شدن اسکار باقی مانده از آن نقش مهمی دارد.