شور و شعور مردم در مصلای کتاب

برپایی بیست و سومین نمایشگاه کتاب تهران . . .

قطار بیست و سوم نمایشگاه کتاب تهران امسال نیز از ایستگاه مصلی تهران به راه افتاده است. اگر چه در روزهای ابتدایی
ناهماهنگی هایی در مراسم افتتاحیه دیده شد اما با عبور از روزهای اولیه نمایشگاه به روزهای اوج خود نز دیک می شود. سالن ها پر است از کتابجویانی که خود را در بهشت کتاب تهران می بینند و غرق در عناوین کتاب ها و انتشارات ها می شوند.
اگر شما هم سری به نمایشگاه کتاب امسال زده باشید به خوبی متوجه خواهید شد که حجم بازدیدکنندگان از این نمایشگاه نسبت به
سال های پیش افزایش یافته است . تعداد حاضران در نمایشگاه چنان کم‌نظیر است که احتمال می‌رود رکورد بازدید از نمایشگاه در یک روز طی ۲۳ دوره گذشته شکسته شود.صف بازدید کنندگانی که وارد محوطه مصلا می‌شوند، برای سوار شدن به تاکسی‌های ون تا رسیدن به مقابل شبستان آنچنان است که خیلی از آنها ترجیح می‌دهند پیاده این مسافت را طی کنند. همچنین تردد بازدید کنندگان در راهروهای شبستان و بخصوص درب‌های ورودی به کندی صورت می‌گیرد. همچنین تردد در محوطه‌های باز نمایشگاه نیز به سختی صورت می‌گیرد.
البته بسیاری نیز در روزهای اخیر سعی کرده اند کمتر از خودروهای شخصی برای آمدن به نمایشگاه استفاده کنند چرا که اولا جای پارک نیست و ترافیک نیز اطراف مصلای امام به شدت سنگین است. از این رو افراد زیادی از طریق مترو به مصلای امام می آیند. به طوری که در سه روز ابتدایی شروع به کار نمایشگاه کتاب تهران روزانه حدود ۴۰۰ هزار نفر برای بازدید از نمایشگاه از قطارهای شرکت مترو و اتوبوسهای شرکت واحد استفاده کردند.بازدیدکنندگان از نمایشگاه کتاب از تمامی ایستگاههای خطوط یک، دو، چهار و پنج مترو به دو ایستگاه شهید بهشتی و مصلی در شمال و جنوب مصلای
امام خمینی (ره) منتقل می شوند. البته باید گفت که در مدت زمان برگزاری نمایشگاه کتاب در کنار خدمات رسانی عادی مترو در ساعات برپایی نمایشگاه در خط یک هر پنج دقیقه یک بار نسبت به اعزام یک قطار در ایستگاه شهید بهشتی و مصلی که هر دو به فاصله تقریباً یکسانی از محل برگزاری نمایشگاه کتاب قرار دارند، اقدام شده است.
اما اوضاع داخل مصلی نیز بسیار جالب است! حضور جوانان در میان سیل انبوه جمعیت به خوبی مشخص است به طوری که اغلب افرادی که شما در طی مسیر می بینید جوانان و دانشجویان هستند. البته نمایشگاه تسهیلات ویژه ای را برای دانشجویان ایجاد کرده است.در پی اجرای طرح اعطای بن‌کارت الکترونیکی به دانشجویان، طی دو روز نخست برگزاری نمایشگاه کتاب تهران بیش از ۴ هزار بن کارت الکترونیکی خرید از ناشران داخلی برای دانشجویان صادر شد.علاوه بر بن کارت‌های الکترونیکی دانشجویی، بیش از ۱۵ هزار حواله خرید یارانه‌ای کتاب‌های خارجی نیز برای دانشجویان صادر شده است.
البته نمایشگاه امسال تفاوت های چندان زیادی با نمایشگاه سال پیش ندارد و تعداد ناشران نیز چندان تفاوتی نکرده است. اما در این بین بخش های جالبی نیز در نمایشگاه وجود دارد که اگر سری به آنها بزنید بد نیست. موسسه فرهنگی - هنری قدر ولایت در دو بخش فروشگاهی و نمایشگاهی نمایشگاه امسال، به عرضه و معرفی آثار منتشر شده با موضوع حضرت زهرا(س) می‌پردازد.
البته باید گفت محصولات بخش فروشگاهی این موسسه با توجه به یارانه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از تخفیف ۵۰درصدی برخوردارند. در بخش فروشگاهی بیش از ده هاعنوان کتاب با موضوع اندیشه، منش و سیرت حضرت زهرا(س) از ناشران جمع آوری و عرضه می‌شود. در این بخش مسابقاتی با موضوعات طراحی، نقاشی، شعر و ... برگزار و به قید قرعه به برندگان جوایزی اهدا می شود.
همچنین مرکزهنرهای نمایشی رادیو برای نخستین بار در نمایشگاه بین المللی کتاب تهران با حضور پیشکسوتان عرصه تئاتر و دوبله فعالیت می کند.تهیه کنندگی این برنامه رادیویی هر روز بر عهده یکی از هنرمندان و دوبلرهای شاخص رادیویی است. از این رو بازدیدکنندگان
علاقه مند به برنامه های رادیویی نیز می توانند بیشتر با پیشکسوتان رادیو آشنا شوند.همچنین شبکه رادیویی تهران، برای پنجمین سال متوالی، رادیوهای قدیمی و ابزار آلات ضبط صدا را در معرض دید عموم قرار داده است. از دیگر جاذبه های نمایشگاه امسال برگزاری نشست های تخصصی پیرامون موضوعات مختلف است.
به عنوان مثال موسسه فرهنگی اکو با همکاری موسسه خانه کتاب چندروز از زمان برگزاری نمایشگاه کتاب تهران را به نام روز ملی کشورهای عضو اکو نامگذاری و در هر روز نشستی با حضور یکی از کشورهای عضو در سرای اهل قلم برگزار می‌کند. کشورهای تاجیکستان، پاکستان، ترکمنستان، آذربایجان، افغانستان ،ترکیه و قزاقستان، عضو اکو هستند که در نشست‌های جداگانه ای در قالب سخنرانی، ارائه مقالات به شیوه نمایش عکس و .... به معرفی آداب و رسوم و فرهنگ خویش می‌پردازند.
نمایشگاه توجه زیادی نیز به کودکان و نوجوانان داشته و برنامه ها و بخش های متعددی را برای آنان تدارک دیده است. در سرای اهل قلم کودک و نوجوان نمایشگاه نشست های تخصصی برگزار می‌شود.
در بخش کودک و نوجوان نمایشگاه بسیاری از کتب خاص کودکان عرضه شده است. همچنین برنامه های متنوعی برای سرگرم کردن بچه ها مانند نقاشی و مسابقه و اهدای جوایز دایر است.
از نکات جالب توجه نمایشگاه امسال تعویض نقشه های کهنه با نقشه نو است . مرکز اطلاع رسانی ایران، طرح تعویض نقشه‌های قدیمی تهران و ایران را با نسخه‌های جدید این نقشه‌ها اجرا می‌کند.
این طرح با هدف ترویج فرهنگ استفاده از نقشه میان شهروندان در نمایشگاه کتاب امسال برگزار می‌شود. سال گذشته در حدود چند هزار نسخه جدید از نقشه‌های تهران و ایران با نسخه‌های قدیمی آن تعویض شد. این نسخه‌ها به صورت رایگان در اختیار شهروندان قرار
می گیرد. بازدیدکنندگان از نمایشگاه می توانند با ارائه نقشه‌های قدیمی خود به غرفه‌های مرکز اطلاع رسانی ایران مستقر در سطح نمایشگاه کتاب تهران، نسخه‌های جدید نقشه تهران یا ایران را دریافت کنند.
اما در نهایت باید گفت نمایشگاه کتاب تهران بهترین فرصت برای کتاب دوستان است . در نمایشگاه امسال در هزاران موضوع کتاب وجود دارد که حتی دیدن آنها از نزدیک نیز خالی از لطف نیست.