در آرزوی الکامپ ۱۰ساله

پرونده پانزدهمین نمایشگاه بین المللی الکترونیک، کامپیوتر و تجارت الکترونیکی بسته شد . . .

پانزدهمین دوره از نمایشگاه «الکامپ» در حالی به کار خود پایان داد که برخلاف نمایشگاه «تله کام» نه در آن شاهد لشگرکشی بر سر تصاحب نمایشگاه بودیم نه آنکه در روز افتتاح میان اصحاب رسانه و افتتاح کنندگان نمایشگاه درگیری لفظی ایجاد شد. گویا الکامپ ۱۵ساله، امسال قصد داشت آرام و بی سر و صدا برگزار شود. شاید همزمانی برگزاری این نمایشگاه پنج روزه که سه روز آن با تعطیلات رسمی و پایان هفته تداخل پیدا کرده بود دلیل اصلی این سکوت باشد.


● الکامپ در دست دولت
پانزدهمین نمایشگاه بین المللی الکترونیک، کامپیوتر و تجارت الکترونیکی (الکامپ ۲۰۰۹) در حالی سوم آذر کار خود را آغاز کرد که این روز مصادف بود با آخرین روز برپایی نمایشگاه تله کام، یعنی به نوعی باید گفت افتتاح الکامپ با اختتامه تله کام یکی بود. البته گفتنی است ابتدا قرار بود نمایشگاه الکامپ یک روز بعد از تله کام یعنی در چهارم آذر کار خود را آغاز کند اما مسوولان برپاکننده نمایشگاه یکباره این نمایشگاه را یک روز جلوتر برگزار می کنند که همین امر سبب گلایه بسیاری از غرفه داران می شود و آنها مسوولان شرکت سهامی نمایشگاه را به عدم اطلاع رسانی دقیق متهم کرده و این سوال را مطرح می کنند که به چه دلیل یکباره تاریخ نمایشگاه الکامپ از چهارم به سوم آذر تغییر یافته است؛ سوالی که جواب دقیقی به آن داده نشده است اما بسیاری بر این عقیده هستند که دلیل این کار برمی گردد به همزمانی الکامپ با تعطیلات آخر هفته، و به نوعی مسوولان قصد داشته اند به این وسیله یک روز نمایشگاه را جلوتر برگزار کنند هرچند این کار چندان منطقی به نظر نمی رسد چرا که برگزاری افتتاحیه و اختتامیه دو نمایشگاه در یک روز خود دردسرهای بسیاری دارد و از طرف دیگر این سوال برای بسیاری مطرح می شود که مگر مسوولان برگزارکننده نمایشگاه تله کام و الکامپ به تقویم دسترسی نداشته اند که بتوانند تعطیلات آخر هفته را از ابتدا در آن مشاهده و به نوعی برنامه ریزی کنند که این دو نمایشگاه بدون تداخل با یکدیگر و حتی برخورد با تعطیلات برگزار شود.
به هرحال پانزدهمین نمایشگاه الکامپ روز سوم آذر به طور رسمی با حضور وزیر بازرگانی افتتاح شد. گفته می شود امسال این نمایشگاه در مساحت ۴۰ هزار مترمربع و در ۱۱ سالن برگزار شد و در آن ۵۰۰ شرکت داخلی و حدود ۸۰ شرکت خارجی شرکت داشتند که این ۸۰ شرکت شامل ۲۵ کشور بود که در این میان می توان به کشورهایی همچون مالزی، چین، کره جنوبی، فرانسه، ژاپن، سوئیس، ترکیه، هند، امارات، سنگاپور، کانادا و... اشاره داشت. الکامپ پانزدهم در حالی از سوم تا هفتم آذر برگزار شد که مانند سال های گذشته بر سر متولی گری آن بحث و حدیث های فراوانی وجود داشت تا آنجا که اوایل آبان پرویز رحمتی رئیس سازمان نظام صنفی رایانه یی کشور در نامه یی به وزیر بازرگانی خواستار توجه به جایگاه این سازمان و نیز اهمیت موضوع نمایشگاه الکامپ شد یعنی همان بحث قدیمی و تکراری که هرساله از سوی سازمان نظام صنفی رایانه یی مطرح می شود.
اما به درستی چرا سازمان نظام صنفی رایانه یی به دنبال برگزاری نمایشگاه است؟ در این خصوص رحمتی در گفت وگو با یکی از نشریات اقتصادی می گوید به دو دلیل؛ نخست اینکه این سازمان قریب به چهار هزار بنگاه اقتصادی را به عنوان عضو دارد و دوم اینکه در اساسنامه سازمان این موضوع به صراحت ذکر شده و به اعتقاد رحمتی برای برگزاری نمایشگاه نیاز به صادر شدن مجوز جدیدی است که با وجود توافق اولیه این مجوز به سازمان نظام صنفی رایانه یی داده نشد. در پاسخ به اظهارنظر فوق، ظفرجویان معاون شرکت سهامی نمایشگاه های بین المللی چند روز قبل از برگزاری نمایشگاه اعلام کرده بود صدور مجوز برگزاری نمایشگاه با سازمان توسعه تجارت است و این سوال که چرا این مجوز به بخش خصوصی داده نشده در زمان خوبی مطرح نشده است چون تنها چند روز تا برگزاری نمایشگاه باقی مانده است و هدف ما برگزاری مطلوب نمایشگاه و اولویت با مجری بهتر است.
به هر حال به گفته بسیاری از کارشناسان سالانه حدود ۵۰ نمایشگاه برگزار می شود که تنها دو نمایشگاه توسط شرکت سهامی نمایشگاه برگزار می شود و بقیه نمایشگاه ها را خود صنف یا متولی آنها برگزار می کنند و باید به طور دقیق دلیل این امر مشخص شود.


● الکامپ از دیروز تا امروز
هر رویدادی در دل خود تاریخچه یی را به همراه دارد و اگر در خصوص برگزاری نمایشگاه کامپیوتر به دنبال تاریخچه یی باشیم باید گفت اولین دوره از نمایشگاه کامپیوتر به ۱۹ سال قبل برمی گردد یعنی درست سال ۱۳۶۹ اولین نمایشگاه کامپیوتر در ایران برگزار شد و این نمایشگاه تا سال ۷۹ به صورت دوسالانه ادامه داشت و از آن سال به بعد به صورت سالانه برگزار شد.
گفتنی است اولین نمایشگاه بین المللی و تخصصی در زمینه کامپیوتر که در سال ۶۹ برپا شد تحت عنوان نمایشگاه بین المللی کامپیوتر، برق، الکترونیک و ارتباطات بود که در سال های بعد برق و ارتباطات از عنوان این نمایشگاه حذف شد و نام این نمایشگاه به الکامپ تغییر یافت که منظور از آن نمایشگاه الکترونیک، کامپیوتر و تجارت الکترونیکی بود و بعد از آن نیز از سال ۷۷ نمایشگاه برق به صورت مستقل و با عنوان نمایشگاه تخصصی برق و مخابرات نیز با عنوان تله کام به یک نمایشگاه مستقل تبدیل شد هرچند تا مدت ها تله کام و الکامپ در کنار هم برپا می شدند اما امسال مسوولان برگزارکننده تصمیم گرفتند برای جدا کردن بازدیدکنندگان این دو نمایشگاه به نوعی تله کام از الکامپ جدا برگزار شود؛ جدایی که با اظهار نظرهای متفاوتی همراه بود. مسوولان بر این باور بودند که بازدیدکنندگان تله کام جزء دسته افراد متخصص به حساب می آیند در حالی که بازدیدکنندگان الکامپ را قشر جوان تشکیل می دهد بنابراین نیاز است این دو نمایشگاه در دو تاریخ مجزا برگزار شود. در مقابل مخالفان این جدایی اعتقاد داشتند این دو نمایشگاه در کنار هم مفهوم کامل دارد و جدا کردن آن باعث سردرگمی و خستگی بازدیدکنندگان می شود.
جدایی تله کام از الکامپ درست یا غلط به نوعی اتفاق افتاد هرچند در سوم آذر یک اتفاق ساده بار دیگر تله کام ۱۰ساله را کنار الکامپ ۱۵ساله قرار داد تا پایانی بر تمامی حواشی بر سر جدایی این دو رویداد مخابراتی و کامپیوتری باشد. گفته می شود در الکامپ، امسال مانند سال های گذشته قشر جوان و دانشجو استقبال خوبی از نمایشگاه داشتند و عده یی از غرفه داران بر این باور بودند که استقبال خوبی از الکامپ امسال صورت گرفته است هرچند در نقطه مقابل عده یی از غرفه داران نیز بر این باور بودند که ناهماهنگی در برگزاری نمایشگاه و همزمانی آن با تعطیلات آخر هفته و عید قربان باعث شده است نمایشگاه الکامپ بازدیدکنندگان کمتری داشته باشد.
به هر حال امسال نیز مانند سال های گذشته بازار تبلیغات محصولات داغ داغ بود تا آنجا که بعضی از غرفه داران دست به حرکت های جالبی برای جلب بازدیدکنندگان زدند و یکی از غرفه ها به بازدیدکنندگان خود ساک چرخدار به عنوان هدیه تبلیغاتی می داد که همین مساله باعث شده بود یک صف طولانی جلوی این غرفه ایجاد شود یا اینکه در غرفه دیگر فردی با حرکات پانتومیم به نوعی بازدیدکنندگان را به سمت غرفه مورد نظر جلب می کرد و در این میان افراد درون غرفه نیز از فرصت استفاده کرده و بروشورهای تبلیغاتی خود را به دست بازدیدکنندگان می دادند. البته ورودی سالن ۳۸ نمایشگاه اوج هجوم بازدیدکنندگان بود؛ جایی که تلویزیون ۱۸۰ اینچی به عنوان بزرگ ترین تلویزیون ال سی دی جهان مشغول نمایش تصاویری بود که سبب شده بود بازدیدکنندگان موبایل و دوربین به دست از تلویزیون مورد نظر فیلم و عکس تهیه کنند. جدا از فضای داغ درون غرفه ها باید گفت در فضای باز نمایشگاه و در هوای سرد نیز غرفه هایی همچون عرضه ساندویچ و سیب زمینی و از همه مهم تر غرفه نسکافه رایگان فضا را برای بازدیدکنندگان گرم گرم کرده بود و در این میان برخی غرفه ها محصولات نرم افزاری خود را با ۳۰ درصد تخفیف به فروش می رساندند تا خاطره خوشی میان خوردن و خرید محصولات کامپیوتری ثبت شود.
الکامپ ۱۵ساله در حالی به کار خود پایان داد که هنوز با نمایشگاه های معتبر جهانی همچون جی تکس دوبی، سیبت آلمان، کامپیوتکس تایوان و... فاصله بسیاری دارد. الکامپ ۱۵ساله شد در حالی که هنوز بر سر متولی گری آن حرف و حدیث های فراوانی وجود دارد. الکامپ ۱۵ساله شد در حالی که خاطره ۱۰سالگی آن هنوز در ذهن ها ماندگار است؛ همان اوج شکوفایی که دیگر تکرارنشد نی است. کاش در ۱۵سالگی خاطره ۱۰سالگی دوباره تکرار می شد.